Güncel Buğday Fiyatları

önceden yazmıştım yine yazayım.
borcunuz harcınız yoksa satmayın.
depolama imkanınız varsa atın depoya.
tüm çiftçiler aynı anda satınca arz fazlalığından fiyatlar düşüyor.
çiftçi biçtiği gibi hemen satsın diye, borçlandırılıyor.
borçlanmayın mümkünse.
madem borçlanacaksın vadeyi şubat-mart-nisan gibi yapın.
akıllıca ve birlikte hareket edersek biz kazanırız.
aptalca davranırsak hep birlikte yok oluruz...

Bence de kimseyi zan altında bırakmaya gerek yok, iş bilenin kılıç kuşananın demişler, eski Türkiye değil çok şükür, herkes koltuğundan korkuyor şu süreçte, kanı bozuk değilse kimse o işlere bulaşmaz

Arkadaşlar bu TMO dan randevu olayını açıklar mısınız atıyorum Ağustos ayına randevu aldım sadece 1 günde götürebilecegim miktarı mı yazıyorum eksik veya fazla götürdüğümüzde ne oluyor.? Yada parça parça dokebilirmiyim?

biçtirdiğin gibi satmak ile
emanete vermek arasında bir fark yok.
ikisi de arzı arttırır, fiyatı düşürür.
imkanı olan kendi deposunda stoklasın.
fiyatı yükseltmek için arzı azaltmamız lazım.
birlikte hareket etmeliyiz.
borcu olana bişey diyemem ama, borcu harcı olmayan buğdayını piyasaya sunmasın...

• Beğen
Tepkiler: eminyarkin
Arkadaşlar bu TMO dan randevu olayını açıklar mısınız atıyorum Ağustos ayına randevu aldım sadece 1 günde götürebilecegim miktarı mı yazıyorum eksik veya fazla götürdüğümüzde ne oluyor.? Yada parça parça dokebilirmiyim?
Farklı günlerde götürebileceğin kadar randevu alabilirsin. 2,3 ton eksik veya fazla problem olmaz ama eksik götürmen senin dökeceğin toplam kotandan düşecek. O nedenle eksik götürmemen daha iyi olur.

önceden yazmıştım yine yazayım.
borcunuz harcınız yoksa satmayın.
depolama imkanınız varsa atın depoya.
tüm çiftçiler aynı anda satınca arz fazlalığından fiyatlar düşüyor.
çiftçi biçtiği gibi hemen satsın diye, borçlandırılıyor.
borçlanmayın mümkünse.
madem borçlanacaksın vadeyi şubat-mart-nisan gibi yapın.
akıllıca ve birlikte hareket edersek biz kazanırız.
aptalca davranırsak hep birlikte yok oluruz...

sizce fiyatlar ilerleyen günlerde artarmı devlet ithalat vergisi düşürmüş bu fiyatları düşürürmü acaba

edirne ticaret borsasından bakıldığında net bir düşüş görülüyor.
hem gümrük vergisinin düşürülmesi, hem de arzın bir anda çok fazla artması neticesinde düşüşler başladı.
buğday fiyatı henüz açıklanmadı, sebebini bilen yok.
AB'ye verilen sözlerden kaynaklanıyor olabilir. gümrük birliği anlaşmaları, gümrük birliğinin güncellenmesi, tarımdaki sübvansiyonların kaldırılması vs...
bilemiyorum artık.

Döviz şu an için dolar 3,50 euro 4,00 civarı.
söylentilere göre dövizin bu kadar düşük (!) kalmasının sebebi, ülke içinde birilerinin 20 Milyar dolar döviz bozdurması. haziran sonunda 2017 yarı yıl bütçeleri kapatıldıktan sonra dövizin artmaya başlayacağı söyleniyor.
yarı yıl bilançolarını kapatmayı bekliyorlarmış. ayrıca eylül-ekim gibi FED'nin bütçe küçültmeye başlamayacağı da konuşuluyor.
bütün bunlar göz önüne alındığında yıl sonuna doğru dövizde yine bir artış bekleniyor.
bu durum ithalatı pahalı hale getirebilir.
depolama imkanı olanların, buğdayı depolaması iyi olur kanaatindeyim.
tabi, buğday fiyatları artmaya başlayınca bu hökümat ithalattaki gümrük vergisini sıfırlayabilir, müdahale edebilir. ne yapçağı belli olmaz.
2019 yerel Seçim
2019 milletvekili seçimi
2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri var.
milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimi aynı olacak.
bana kalırsa yerel seçimi ileri atamayacaklarına göre, MV ve CB seçimini öne çekebilirler.
2019 Mart ayında bütün seçimleri aynı gün görebiliriz.
bu çiftçi açısından çok kötü bir durum, temmuz gibi olsaydı iyi bir fiyat bekleyebilirdik ama martta olan bir seçimden sonra çiftçinin ruhuna el-fatiha
bir daha 5 sene kimse hatırlamaz.
çiftçilerin bu seneyi ve 2018'i çok iyi değerlendirmesi lazım. gerekirse taraflarını belli etsinler.
tüccar, sanayici, esnaf sürekli kazanırken, faizsiz krediler, teşvikler alırken çiftçi sürekli kaybediyor.
biraz akıllanın.
ha "allah benim ömrümden alsın tayyibe versin" diyenler olduğu gibi,
çiftçi de "allah benim tarlamı, evimi, barkımı alsın tayyibe versin" diyorsa benim diyeceğim bişey yok.