2012 Buğday Ekimi Full (Alaşehir Kemaliye Kasabası)

Ynt: 2012 Buğday Ekimi Full (Alaşehir Kemaliye Kasabası)

çakır_16 link=topic=60294.msg656415#msg656415 date=1354345053' Alıntı:
bereketli bol kazançlı olur inşallah
bakıyorum traktör dahil kullandığın takımlar da yeni
birda çiftçi kazanamıyorum diyor )))
genel olarak yonca ekipmanı vardı yonca i$ini bıraktığımız için aletleri yeni yeni alıyoruz .. bölgesel bi$ey bu ege bölgesinede sanmıyorum kazanmıyorum diyen çiftçi çıksın .. ovada sulu arazisi olup para kazanamıyorum diyen bi$eyleri yanlı$ yapıyordur .. dağda susuz arazisi olanlar yorum dı$ı ..

Bereketli olsun sürüm videolarına bayıldım toprak tavı çok güzel. son resımlerdeki uzunca ilerliyen çizgileri soracaktım ki son bi video ile cevabını aldım kolay gelsin.

Çağrı link=topic=60294.msg658363#msg658363 date=1354662611' Alıntı:
Bereketli olsun hizmeti güzel olmuş inşallah hasatı da bol olur
in$allah çağrı cümlemizinki bol olur in$allah ..
hakan1 link=topic=60294.msg658366#msg658366 date=1354663003' Alıntı:
Bereketli olsun sürüm videolarına bayıldım toprak tavı çok güzel. son resımlerdeki uzunca ilerliyen çizgileri soracaktım ki son bi video ile cevabını aldım kolay gelsin.
amin karde$im .. onu soranlar olmu$ ben payla$tım halbuki ancak çıkmamı$ ilk sayfada .. tekrar payla$ayım daha netle$sin istedim .. baharda sulama yapmak icin çekiyoruz o setleri .. salma su malum ..

geçen yıl 800 kg aldık dekardan .. daha iyi alanlarda var biz buraların orta çiftçisiyiz desem daha dogru olur .. 1 ton 1.100 kg alanlarda oldu .. salihli ovasında ..

Ali SARAÇ link=topic=60294.msg658372#msg658372 date=1354664003' Alıntı:
geçen yıl 800 kg aldık dekardan .. daha iyi alanlarda var biz buraların orta çiftçisiyiz desem daha dogru olur .. 1 ton 1.100 kg alanlarda oldu .. salihli ovasında ..

Ooo bunlar baya büyük rakamlar. Sulamanın hakkını verıyo ozaman güzel. Keşke bizdede sulama gibi bi imkan olsada aldıgımız rakamları katlasak. Bizim normal ortalamamız susuz olarak 500 700. tabiki 750 800kg aldıgımız zamanlarda oludu ama sene önemli.

hakan1 link=topic=60294.msg658378#msg658378 date=1354664402' Alıntı:
Ooo bunlar baya büyük rakamlar. Sulamanın hakkını verıyo ozaman güzel. Keşke bizdede sulama gibi bi imkan olsada aldıgımız rakamları katlasak. Bizim normal ortalamamız susuz olarak 500 700. tabiki 750 800kg aldıgımız zamanlarda oludu ama sene önemli.
sizin ordada yağı$ bol .. bizde ne kadar yağı$ bolda olsa illaki sulanır .. sulamadan bu rakamlar alınmaz .. yani yıl nasıl giderse gitsin sulamadan 600 kg almak mucize bizim burda .. sizinde öyle bi $ansınız var ..

herşey mükemmel olmuş kardeşim inşallah güzel kazanç saglarsın sezon sonu harmanda
buarada soru sormak serbestse sorum olacak
neden ceyhan 99 ?
yani diyelim adana 99 ve sabancının ürettigi bir tohumluk daha var ismi aklıma gelmedi nerdeyse bu 3ü aynı sayılır özellik ve cins olarak
ama en güzeli en iri taneli olan adana 99 gibi ve tüccar adana 99a daha iyi para veriyor bizim burda hatta sezonun son bugdayını dün 9-10dönüm yine adana 99 ektim
daha önceki yıllarda ceyhan 99u birkaç defa ektim verim dane boyutları ve fiyatı ek iyi degildi memnun kalmadım ondan soruyurum yani kardeş

YAVUZ_13 link=topic=60294.msg658385#msg658385 date=1354665019' Alıntı:
herşey mükemmel olmuş kardeşim inşallah güzel kazanç saglarsın sezon sonu harmanda
buarada soru sormak serbestse sorum olacak
neden ceyhan 99 ?
yani diyelim adana 99 ve sabancının ürettigi bir tohumluk daha var ismi aklıma gelmedi nerdeyse bu 3ü aynı sayılır özellik ve cins olarak
ama en güzeli en iri taneli olan adana 99 gibi ve tüccar adana 99a daha iyi para veriyor bizim burda hatta sezonun son bugdayını dün 9-10dönüm yine adana 99 ektim
daha önceki yıllarda ceyhan 99u birkaç defa ektim verim dane boyutları ve fiyatı ek iyi degildi memnun kalmadım ondan soruyurum yani kardeş
adana 99 hic ekmedim bizim bölgeye tohumcular ve kooperatifler tarafından getirilen bir tohum değil .. ektiğim çe$itlerin icindede $u ana kadar en cok bundan verim aldım neler ektim ( gönen-98 basribey dariel cumhuriyet 75 ) en iyi gönen ve ceyhandan sonuc aldık .. ki bu yıl negev ekmek istiyordum .. onuda pek ticaretim olmayan bir tohumcu getirmi$ gidipte almadım .. bide $u var bizde ne kadar kaliteli bugday yeti$sede yemlik gidiyor protein oranımız çok dü$ük .. hep yemlik ister süneli olsun ici ot tohumu dolu olsun .. ister cam gibi tertemiz bugday olsun .. ha seneye $imdiden sipari$imi verdim negev ekecem ..

ozaman sende haklısın dogru
bizdede mesela beyaz bugday diyince adana 99 ve ceyhan 99 ve 2-3 tane daha çeşit var
kırmızı bugdayda panda ve sektörya var
yani toplasan 6-7 çeşit bugday bizim buralarda ekilen çeşit olarak
ama ben hep adana 99 ve sektörya ekiyorum eşit miktarlarda digerlerini bırakalı yılar oldu :D

bizim burda eskiden un fabrikası yoken tüccar çok kandırıyordu milleti yemlik diyip alıyordu mileltin bugdayını tüccArlar.ama daha sonra un fabrikası açılınca işin rengi degişti artık kurtlu veya bitli bugdaylar hariç yemlik bugday yok bizde oda ambarda bitleniyor kurtlanıyor nemden duvar kenarları falan :D

YAVUZ_13 link=topic=60294.msg658388#msg658388 date=1354665755' Alıntı:
ozaman sende haklısın dogru
bizdede mesela beyaz bugday diyince adana 99 ve ceyhan 99 ve 2-3 tane daha çeşit var
kırmızı bugdayda panda ve sektörya var
yani toplasan 6-7 çeşit bugday bizim buralarda ekilen çeşit olarak
ama ben hep adana 99 ve sektörya ekiyorum eşit miktarlarda digerlerini bırakalı yılar oldu :D

bizim burda eskiden un fabrikası yoken tüccar çok kandırıyordu milleti yemlik diyip alıyordu mileltin bugdayını tüccArlar.ama daha sonra un fabrikası açılınca işin rengi degişti artık kurtlu veya bitli bugdaylar hariç yemlik bugday yok bizde oda ambarda bitleniyor kurtlanıyor nemden duvar kenarları falan :D
burda 2 tane un fabrikasına götürdüm numune ikiside almadı .. unluk olsa alacaklar .. kendimiz ögüttürüyoruz bugdayı harika ekmeği oluyoda bilmiyom bu fabrikalar neden yemlik diyolar :)

işte taneleri iri degilse taneyi doldurmuyorsa un fabrikaları ölçüyor onun herşeyini ve kapek oranı yüksek çıkıyor onuda almıyorlar ama ekmegi güzel olur orası dogru ama örnek vermek gerekirse misal normal bugdayda 3kilodan 1kilo un çıkıyorsa sizin bugdaydada 4kiloda 1 kilo un çıkıyorsa adam almaz :) buda biraz ekilen tohumun çeşidiyle biraz bölgenizin iklimiyle birazda toprak yapınızla alakalı olabilir muhtemelen
birde gübrelemede önemli tabi

YAVUZ_13 link=topic=60294.msg658392#msg658392 date=1354666297' Alıntı:
işte taneleri iri degilse taneyi doldurmuyorsa un fabrikaları ölçüyor onun herşeyini ve kapek oranı yüksek çıkıyor onuda almıyorlar ama ekmegi güzel olur orası dogru ama örnek vermek gerekirse misal normal bugdayda 3kilodan 1kilo un çıkıyorsa sizin bugdaydada 4kiloda 1 kilo un çıkıyorsa adam almaz :) buda biraz ekilen tohumun çeşidiyle biraz bölgenizin iklimiyle birazda toprak yapınızla alakalı olabilir muhtemelen
birde gübrelemede önemli tabi
anlıyorum abide valla bilmiyorum unluk bugday satmak daha bana nasip olmadı .. dane iri olmuyor demek ki anlattığına göre .. yada hala doğru bi cins buğday ekemedik bilemiyorum ..