erkunt yeni seri 130 hp

Ynt: erkunt yeni seri 130 hp

cevo link=topic=60368.msg657743#msg657743 date=1354574783' Alıntı:
Arkadaslar Erkunt un yeni serileri hakkında bilgisi olan varmı aralıkta tanıtımı yapılacak demişler di facebook ta
facebookta ne varsa burdan alınma oluyo zaten :) onun için tanıtım yapılacaksa da burdan haberiniz olur

Yeni çıkardıkları 90-100-110 HP ler kendini ıspatlayaıp piyasada belirli bir yer ve satış rakamına ulaşmalarını bekleyebilir Erkunt firması , sonrasında daha yüksek güçlere yönelebilir. Tabi kişisel tahminim bu.

Türkiyede satılan 110hp üzerindeki traktörlerin türkiyede pazar payı 110hp altındaki traktörlerin %5 ' i kadar. Yani 40hp-110hp arası toplam 95 traktör satılıyorsa 110hp üzerinde 5 traktör satılıyor. Dolayısıyla satış adetlerini yükselterek pazar payını artırmak için yeni ürün çalışmalarını 50hp seviyelerindeki traktörlerden yana yapacaklar. Tabi bu arada zamanla 100e - 110e çıkabilir...

şerefli1 link=topic=60368.msg658430#msg658430 date=1354696167' Alıntı:
130 hp bi traktörün aşırı donanımlı olması gerekir oda yerli malında aşırı fiyat pahalılığından satılacağını sanmam
İthal olan muadilleri dövizin yükseliği , gümrük vergileri gibi sebeplerle aşırı pahalı oluyor. Bu nedenle yerlinin avantajı var.
Ama tabi bu ürünü ortaya çıkarmak için yapılacak arge yatırımları , üretim yatırımları , yan sanayi yatırımları ürünün yakalanabilecek satış rakamları ile karşılanabilir mi? Ciddi bir risk var. Örnek olarak önceki mesajlarda bir arkadaşım yazmıştı 1000 adet 70-90 bg aralığında traktör satılıyorsa , 100bg üzeri belki 50 tane satılıyordur. Yerli 130-140 hp traktörlerin fiyatları hesaplı olacağını varsayarak bir miktar daha ucuzluk sebebiyle daha fazla 130-140 hp traktör satılabilir.

STaRBoY link=topic=60368.msg657956#msg657956 date=1354630586' Alıntı:
Türkiyede satılan 110hp üzerindeki traktörlerin türkiyede pazar payı 110hp altındaki traktörlerin %5 ' i kadar. Yani 40hp-110hp arası toplam 95 traktör satılıyorsa 110hp üzerinde 5 traktör satılıyor. Dolayısıyla satış adetlerini yükselterek pazar payını artırmak için yeni ürün çalışmalarını 50hp seviyelerindeki traktörlerden yana yapacaklar. Tabi bu arada zamanla 100e - 110e çıkabilir...

haklısın ama 130 hp civarı bir traktörde erkunta prestij kazandırır...

ufukk link=topic=60368.msg658441#msg658441 date=1354700977' Alıntı:
İthal olan muadilleri dövizin yükseliği , gümrük vergileri gibi sebeplerle aşırı pahalı oluyor. Bu nedenle yerlinin avantajı var.
Ama tabi bu ürünü ortaya çıkarmak için yapılacak arge yatırımları , üretim yatırımları , yan sanayi yatırımları ürünün yakalanabilecek satış rakamları ile karşılanabilir mi? Ciddi bir risk var. Örnek olarak önceki mesajlarda bir arkadaşım yazmıştı 1000 adet 70-90 bg aralığında traktör satılıyorsa , 100bg üzeri belki 50 tane satılıyordur. Yerli 130-140 hp traktörlerin fiyatları hesaplı olacağını varsayarak bir miktar daha ucuzluk sebebiyle daha fazla 130-140 hp traktör satılabilir.

abi ben öyle düşünmüyorum şimdi avrupanın 130 hp leri çok donanımlı ve kaliteli şimdi erkunt çekmiyor diye karlamalar devam ettikçeki gerçekten alanların çoğuda bundan müzdarip ve şikayetçi olduğu sürece 130 hp ile başarı elde edeceğini sanmam bir kere motoru değişmesi gerekir mesela kommonrails yakıt sistemi en başta motoru değiştirmesi gerekirki bu da hep üzerine koyması demekki vites sistemi öyle 1234 yerine sonsuz vites koyması gerekir ki daha çok yol yapması gerekir bunlar birden olacak bişey değil yani hangi firma olursa olsun yerli olarak hiç biri bunları yapmaya hazır değil.....

bide yerli kaliteli olmaz vdüşüncesini biz Türklerin beyninde silmeleri gerekir

ben kendi düşüncemi söyleyim erkunt mesala bir 130 hp lik bi traktör yapsa hiç bişeyin değiştirmeden fiyatıda 120 bintl olsa olsa bunu yerine gider avrupa tratör alırım

şerefli1 link=topic=60368.msg658443#msg658443 date=1354701626' Alıntı:
abi ben öyle düşünmüyorum şimdi avrupanın 130 hp leri çok donanımlı ve kaliteli şimdi erkunt çekmiyor diye karlamalar devam ettikçeki gerçekten alanların çoğuda bundan müzdarip ve şikayetçi olduğu sürece 130 hp ile başarı elde edeceğini sanmam bir kere motoru değişmesi gerekir mesela kommonrails yakıt sistemi en başta motoru değiştirmesi gerekirki bu da hep üzerine koyması demekki vites sistemi öyle 1234 yerine sonsuz vites koyması gerekir ki daha çok yol yapması gerekir bunlar birden olacak bişey değil yani hangi firma olursa olsun yerli olarak hiç biri bunları yapmaya hazır değil.....

ben kendi düşüncemi söyleyim erkunt mesala bir 130 hp lik bi traktör yapsa hiç bişeyin değiştirmeden fiyatıda 120 bintl olsa olsa bunu yerine gider avrupa tratör alırım
Tabiki kolay şeyler değil bunlar.
Malzeme kalitesininde daha artması lazım , 70-80 bg bir traktörün gövdesinin , jantlarını vs maruz kaldığı yük ile 130 bg bir traktörün maruz kalacağı yük aynı olmaz. Daha yüksek teknolojiye ihtiyacı var her anlamda. Yerli sanayide gelişim devam ediyor , artık birçok mal modüler üretiliyor herşeyi fabrikanda kendin yapmıyon , gidip böyle teknolojileri alıp kendi traktörüne uyarlıyor firmalar, belki bu sene değil ama gelecekte üretecekler diye düşünüyorum.

şerefli1 link=topic=60368.msg658443#msg658443 date=1354701626' Alıntı:

90.100.110 luklarda kullanılmış olan zf 557 şanzıman,80 ile 105 beygir alaralığında ki traktörler için kullanılan bir şanzıman. Erkunt un hiçbir şey değiştirmeden bu şanzımanı 130 beygirlik bir traktörde kullanması hiç mümkün değil. Zf 537 şanzımanlarla nasıl ki 90 beygir ve üstü traktör çıkarılamamışsa bu da aynı şekilde... Şanzımanların da kullanıldıkları beygir aralıkları var. Bu olay sadece Erkunt için geçerli bir olay da değil. Tüm markalar için aynı. :)

Çağrı link=topic=60368.msg658478#msg658478 date=1354710011' Alıntı:
Bence erkuntun 90-100-110 serinde daha yapması gereken çok şey var,her güçte traktörü olmasın ama hali hazırda olanlar hakkını versin yeterli olacaktır
daha ne yapacak çağrı erkunt o serilere .. kabin iç malzemesi biraz daha kaliteli olabilir bide shuttle oldumuydu o traktör dı$arıdan gördüğüm kadarıyla eksiksiz .. bu söylediklerimde ki$iye göre deği$ir .. olmasada olur ki olmayıncada oluyor ..

Ali SARAÇ link=topic=60368.msg658480#msg658480 date=1354710307' Alıntı:
daha ne yapacak çağrı erkunt o serilere .. kabin iç malzemesi biraz daha kaliteli olabilir bide shuttle oldumuydu o traktör dı$arıdan gördüğüm kadarıyla eksiksiz .. bu söylediklerimde ki$iye göre deği$ir .. olmasada olur ki olmayıncada oluyor ..
özellik olarak değil de pazar olarak demiştim abi,bana göre daha yeteri kadar yaygın değil o motorlar daha çok ekmek yer erkunt onlardan

Çağrı link=topic=60368.msg658481#msg658481 date=1354710417' Alıntı:
özellik olarak değil de pazar olarak demiştim abi,bana göre daha yeteri kadar yaygın değil o motorlar daha çok ekmek yer erkunt onlardan
çok satılan bi hp aralığında değil bence .. her marka için misal 50 70 hp senede 100 tane satılıyorsa 90 110 hp senede 10 tane satılır .. $unu yapabilirler belki aynı traktörün shuttlelı modeliyle kabin içi daha kaliteli çıkartarak bi versiyon sürebilirler pazara .. bence arabalarda yapılan traktörlerdede yapılsa daha iyi olur ..

Çağrı link=topic=60368.msg658484#msg658484 date=1354710806' Alıntı:
Yalnız hidrolik tertibatı felaket yaw çok hoşuma gidiyor :)
aynen özellikle ağır tip ekipman kullanıyorsan benim gibi .. yada kombine ekim yapmak isteyip .. traktörünün beygir gücü yetiyorda hidrolik kaldırma kapasitesi yetmiyorsa dü$ün ne kadar önemli olduğunu .. sadece hidrolik kaldırma kapasitesinin dü$üklüğünden ( tdd110 ' un ) 100 litre mazot fazla yaktım 1 gün i$im geç bitti .. elimde bunu yapacak ekipman var ama ben iki tane piston yüzünden bu $ekilde ekim yapamıyorum ..

Ali SARAÇ link=topic=60368.msg658485#msg658485 date=1354711020' Alıntı:
çok satılan bi hp aralığında değil bence .. her marka için misal 50 70 hp senede 100 tane satılıyorsa 90 110 hp senede 10 tane satılır .. $unu yapabilirler belki aynı traktörün shuttlelı modeliyle kabin içi daha kaliteli çıkartarak bi versiyon sürebilirler pazara .. bence arabalarda yapılan traktörlerdede yapılsa daha iyi olur ..
evt olabilir.Gerçi bu satış meselesi arazi durumuna göre de çok değişiklik gösteriyor.Mesela bizim çevrede araziler dalgalı ondan dolayı en azından 80 hp ve üzeri motorlar satılıyor öyle küçük motor alan çok nadir olur buralarda.Mesela bizdeki motor da yerli sonuçta ama burda o kadar çok şikayet geliyor ki yerli motorlardan insan rahatlıkla gidip erkunt alacam diyemiyor.Sadece erkunt için de değil yerli Nh tümosan erkunt hattat hepsi için konuşuyorum.Bu güveni sağlarsa epey yol kat edecek bence