Traktörün Pulluğuna Takılan Tarih..

Niğde’nin Bor ilçesi Bağdüz Mahallesi Kayı yolu mevkisinde tarlasını süren çiftçinin pulluğuna takılan kabartmalı kaya parçasının, milattan önce 8. yüzyıl dönemine ait 2 bin 800 yıllık olduğu tahmin edilen ”Fırtına Tanrısı Tarhunzas (Teşup)” steli olduğu ortaya çıktı.Niğde Valisi Alim Barut, müze müdürlüğü bahçesinde sergilenen Geç Hitit Dönemine ait tarihi eserle ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.Bir çiftçinin tarlasını sürerken pulluğuna takılması sonucu bulunan eserin sanat tarihi açısından oldukça önemli bir yeri olduğunu belirten Barut, şunları söyledi: ”Bu eseri bende merak ettiğim için geldim. Buradan sadece Niğdelileri değil tüm Türkiye’yi hatta tüm dünyayı buraya davet ediyorum. Hiyeroglif yazıların çözülmesiyle belkide bugüne kadar bildiklerimizden değişik bir sonuçla da karşılaşma imkanımız var. Eserin bu nedenle önemli bir buluntu olduğunu ve sadece göze değil tarihi bilgilerimize de hitap edeceğini belirtmek için buradayım.” Müze Müdürü Arkeolog Restoratör Fazıl Açıkgöz de eserin 2,35 metre yüksekliğinde, 93 santimetre genişliğinde, 70 santimetre kalınlığında siyah bazalt taş üzerine yüksek kabartma olarak yapıldığını söyledi.Stelde tanrının baş, kol ve bacakları profilden, gövdesinin cepheden tasvir edildiğini vurgulayan Açıkgöz, ”Elinde tuttuğu üzüm salkımı, asma dalı ve sağ kenarda bulunan üst kısmı kırık buğday başakları bereketi sembolize eder. Yan yüzünde bulunan Hitit Hiyeroglifi tarzındaki yazıtın büyük bir kısmı, sol eli ve başındaki kanatlı güneş kursunun bir kısmı eksiktir. Müze Müdürlüğünce temizlik işlemlerinin tamamlanmasından sonra eser müze envanterine kaydedilecektir” dedi.Eserin, Bor ilçesi Bağdüz Mahallesi, Kayı Yolu mevkisinde Abdullah Arı adlı vatandaşın tarlasını sürerken traktörün pulluğuna takıldığını ve yerinden çıkaramadığını taşın üzerinde kabartmalar olduğunu fark edince Niğde Müze Müdürlüğüne müracaat ettiği belirtildi..
fft16_mf2847930.Jpeg

Ynt: Traktörün Pulluğuna Takılan Tarih..

Bana Çizel Çekerken Denkgelicek Böyle Bişey, 'La Burda Tarihi Eser Ne Arar' Der Çizel ' İn Ayaklarına Takar Kaldırır Atardım Kenara :D

Paylaşım İçin Teşekkürler Ali Abi...

O Yörelerde Tarihi Eser Çıkar Bizim Burda Da Şarap Küpü :D

çok arayan var bulamıyorlar veya boş çıkıyor ??*-s ama tarlada nasibin varsa pulluğa takılıp gelir :D :D bizm buralardada bir kaç kişiye denk gelmiş ama boş emeksiz paranın berkedi olmadığı gibi eldekide gidiyor bils-*-

bi kere çizel çekerken böyle mezar kapagına denk geldi çizel kapadı oldugu gibi açtı .. ben ba$kasının tarlasına kiraya çizel çekmeye gitmi$tim adamlar kalabalık dedim öldürürlermi acaba diye .. sonra onlar kazma kürek giri$tiler mezara ben i$i tamamlayıp kaçtım :D bi$i çıkmamı$ olacak ki .. hala durumlarında bi deği$iklik yok .. ama kapak açıldığında içim bi cız etti yapayanlız dağın ba$ında adamların tarlada :D

bizim burdada böyle define falan çıkan bir yer var o mevkide bir tarla kiraladım
sürerken pullugu atabildigim kadar derine atıyorum )))
olurda çömlek falan çıkar diye :)

para edecek bişey olsa adam müzeye vermezdi
hadi diyelim adam bilmediginden veya korktugundan verdi müzeye
kıymeti olsa müze yetkilileri onu dışarıya koymazdı
nigde müzesinde çok zamanım geçti bütün kıymetli mazemeler(mumyalar paralar takılar heykeller kitaplar vsvs) hep içerde süper bir şekilde korunuyor kıymetsiz mazemelr müze bahçesinde dogayla başbaşa bırakılıyor :D

bizim burdada cok olur.genelde büyük küp cıkar.ama boş.baya bi zaman bi amca nohut ekmişdi tarlasına işciler yolarken bi kese gümüş para bulmuşlar tarla sahibin oğlu yanlarındaymış oğlana 3 tane para verip cadırları toplayıp tüymüşler yolma parasınıda istemiyoz diye.ondan bu yana cok arıyan olur bizim burda.

mete26 link=topic=60379.msg658435#msg658435 date=1354699061' Alıntı:
boşverin defineciliği. o iş garanti değil. gelin beraber bir gergedan çiftliği kuralım. boynuzunun kilosu 60.000 dolarmış. şu durumda altından pahalı.
hayırdır abi radyoda sürekli reklamı dönen bi gergedan var hap :D boynu bükük gezmeyin mahallenin çakı gibi delikanlısı olun gögsünüzü gere gere köyde kahvede gezin falan diyo:D gecede 3 5 yetmedi 6 inanmazsanız deneyin falan diyo .. yer sürerken radyoda dinledim öldüm gülmekten .. bu gergedan boynuzundan yapılıyomu$ oda:d ordan mı duydun pahalı oldugunu sende radyodan :D