SÖĞÜT HASATI...!!!

Ynt: SÖĞÜT HASATI...!!!

Ali SARAÇ link=topic=60395.msg658402#msg658402 date=1354667814' Alıntı:
geçen gün izledim parçalayıpta napıyorlar acaba merak ettim :D hayvanlara yedirmiyolar herhalde :)) slaj yapıp ..

Öncelikle paylaşım için teşekkürler.Eee bizde saman yediriyoruz ne olacak Ali bey onda da seliloz var ))) yani bunuda koy koy hayvanlara yesin iç-*-* . Şaka bir yana söğütler kağıt sanayii için toplanıyor .

paylaşım için teşekkürler. çocukken bol bol düdük yapardık.bir araştırma yaptım söğüt ağacı bayağı faydalıymış. özellikle aspirin hammaddesi olması ilgimi çekti.

Söğüt, söğütgiller familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç veya bodur çalı halinde, çoğunluğu kışın yaprak döken, ender olarak da her dem yeşil kalan odunsu bitkilerdir. Meyveleri kapsül şeklindedir. Yurdumuzda 35 kadar türü vardır. Dal kabuklarının içeriğinde tanen vardır. Ev ilaçlarında kullanılır. Ayrıca, Aspirin ilacının aktif maddesi olan salisin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilir.

Söğüt Ağacının Ne İşe Yarar:

Kanamaları durdurucu etkisinin yanında adet kanamalarını da düzenleyici etkiye sahiptir.

Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğu giderir.

Ateşi düşürür ve ağrıları keser.

Vücuda kuvvet verir.

İştahı açar.

Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır.

İshali keser ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcı olur.

Mikrop öldürücüdür.

Söğüt Ağacı Nasıl Kullanılır? Söğüt ağacının en sık kullanılan kısmı dal kabukları olmakla birlikte, yaprakları ve kökleri de kurutulduktan sonra suda haşlanarak kullanılır. Kurutulmuş söğüt kabuğu ya da yaprağı haşlanarak hazırlanan çayı içilebilir ya da egzama gibi cilt hastalıklarına karşı haricen kullanılır. 1 bardak sıcak kılorsuz suya 1 tatlı kaşığı toz halinde karıştırılır. Her öğün yemekte birer bardak içilir.

Sedef Hastalığı İçin: 1 bardak kılorsuz suya 20 gr söğüt yaprağı, ağaç kabuğu veya kökü konulup 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika dinlendirilip günde 2 veya 3 bardak içilir.

bu iş genellikle enerji üretimi için yapılıyor yani yakıt üretimi için çok soğukta bile yetişebildiği için soğuk iklim bölgelerinde tercih ediliyor...bildiğimiz sögüt degil yani aspirin yada ilaç bundan yapılmıyor bu adamlar lokman hekim degil...