Yeraltı suyu ve yonca

Arkadaşlar s.a 40 dekar bir yonca ektim 19 ağustos 2012 de ektim 23 ağustostan itibaren belirli aralıklarla toplam 5 defa yağmurlama yaptım tabanına dekara 25Kg DAP attım dekara 4 kg yakın tohum attım ama yoncam seyrek çıktı ve ilerlemedi çıkan yoncalarım şuan 10-15 cm arasında çıkmayanlar ise yağan yağmurlardan sonra çıktı ve şimdi 2-3 dal... normal şartlarda bu yıl sıcaklar çok güzel gitti benim 1 biçim almam gerekirdi bunun nedenini yeraltı suyumuzun tuzlu olmasına bağladık. ilk filizlenirken tuzlu sudan çok fazla zarar göreceğimi söylediler ne yapmam gerek başka bir su ile sulama 2013 için söz konusu değil aynı kuyudan abimin sulamış oldugu 3. yılında olan bir yoncası var ilerliyor ve büyüyor ilk yılı atlatmam gerek sanırım şimdiden yazacagınız yorumlar için tşk ler..

Ynt: Yeraltı suyu ve yonca

tuzdan yonca fazla etkilenmez .. mart nisan ayı gelmeden bi$ey belli olmaz ilk biçimi biçtikten sonra hala seyrekse .. mart ayında ufak büyük demeden biçip tekrar mibzerle üzerinden ekim yap dekara 1 kg kadar misal ..

Ali kardeşim Yaz günü olunca suya yüklendik suda tuzlu olunca filizlenme yapamadı yapanlar ise şımarıp büyümedi yonca kökleşince etkilenmez dediler ilk yıl zor olacak bende mibzerle üzerinden dekara 2 kg ile yeniden dolaşayım bahar yağmurlarıda iyi olursa şu 2-3 dal olanlarda soğuğa dayanır ölmezse o zaman belki bi şeyler olur

ErmanHoca link=topic=60399.msg658475#msg658475 date=1354709878' Alıntı:
Ali kardeşim Yaz günü olunca suya yüklendik suda tuzlu olunca filizlenme yapamadı yapanlar ise şımarıp büyümedi yonca kökleşince etkilenmez dediler ilk yıl zor olacak bende mibzerle üzerinden dekara 2 kg ile yeniden dolaşayım bahar yağmurlarıda iyi olursa şu 2-3 dal olanlarda soğuğa dayanır ölmezse o zaman belki bi şeyler olur
normalde yonca geçen günde dediğim gibi gövde ve 3 dal çıkarttımı çok a$ırı bi soğuk olmassa dayanır ektiğin cinsede bağlı bu .. ama gözüne seyrek geliyorsa üzerinden geçebilirsin mibzerle .. zaten yonca kendi kendini seyrelten bir bitkidir .. güçlü yonca güçsüz yoncayı yer bitirir .. ayrıca kökü güclüdür öyle kolay kolay gitmez topraktan .. misal ben yoncayı bozalı 3 sene oldu hala yonca cıkıyor ürünlerin arasında o kadar derin i$lememize rağmen gitmedi .. yani sabırla bekle bakalım mart ayını nolacak ..

Ali SARAÇ link=topic=60399.msg658479#msg658479 date=1354710147' Alıntı:
normalde yonca geçen günde dediğim gibi gövde ve 3 dal çıkarttımı çok a$ırı bi soğuk olmassa dayanır ektiğin cinsede bağlı bu .. ama gözüne seyrek geliyorsa üzerinden geçebilirsin mibzerle .. zaten yonca kendi kendini seyrelten bir bitkidir .. güçlü yonca güçsüz yoncayı yer bitirir .. ayrıca kökü güclüdür öyle kolay kolay gitmez topraktan .. misal ben yoncayı bozalı 3 sene oldu hala yonca cıkıyor ürünlerin arasında o kadar derin i$lememize rağmen gitmedi .. yani sabırla bekle bakalım mart ayını nolacak ..
Evet hatta nisan bizim burda toprak geç uyanır içindede çok buğday var biçer çok dökmüş nisan başında üzerinden mibzerle dolaşıyım sonra mayıs sonlarına doğru içindeki buğdayla beraber bugday yeşil başaktayken biçeyim diyorum buğdayıda satmış oluruz faydalıymış hayvanlara sonrada hazirandan itibaren yonca ne olursa yeni çıkacaklar eski çıkanlar ve şimdi 3 dal olanlar...

ErmanHoca link=topic=60399.msg658500#msg658500 date=1354712908' Alıntı:
Evet hatta nisan bizim burda toprak geç uyanır içindede çok buğday var biçer çok dökmüş nisan başında üzerinden mibzerle dolaşıyım sonra mayıs sonlarına doğru içindeki buğdayla beraber bugday yeşil başaktayken biçeyim diyorum buğdayıda satmış oluruz faydalıymış hayvanlara sonrada hazirandan itibaren yonca ne olursa yeni çıkacaklar eski çıkanlar ve şimdi 3 dal olanlar...
sen bence mart gibi biraz $eker gübresi at .. dekara 10 kg kadar .. daha faydalı olur ..

kışın yagan yagışlar toprakta bırıken tuzun bır kısmını yıkar ve yagan yagmurda tuzsuz olacagından yonca ılkbaharda ıyı gelısır gıbıme gelıyor alının dedıgı gıbı bahar ureyı at bekle bance

manas link=topic=60399.msg658511#msg658511 date=1354716342' Alıntı:
kışın yagan yagışlar toprakta bırıken tuzun bır kısmını yıkar ve yagan yagmurda tuzsuz olacagından yonca ılkbaharda ıyı gelısır gıbıme gelıyor alının dedıgı gıbı bahar ureyı at bekle bance
Nisan başında mibzerle dekara 2 kg tohum ile dolaşıyım sonra bahar yağmurlarına bırakayım ilk biçimide mayıs sonunda yapayım diyorum..İçinde çok buğday var gübre atarsam onlarda iyice kökleşir diyede düşündüm gübresiz ilk biçime kadar bekleyip ilk biçimden sonra humik asit ve sıvı fosfor vereyim diyorum..

ErmanHoca link=topic=60399.msg658517#msg658517 date=1354717051' Alıntı:
Nisan başında mibzerle dekara 2 kg tohum ile dolaşıyım sonra bahar yağmurlarına bırakayım ilk biçimide mayıs sonunda yapayım diyorum..İçinde çok buğday var gübre atarsam onlarda iyice kökleşir diyede düşündüm gübresiz ilk biçime kadar bekleyip ilk biçimden sonra humik asit ve sıvı fosfor vereyim diyorum..
sıvı hümik ve fosforu ilk biçimler için değilde ilerleyen biçimler için dü$ün bence .. sen gübreni at martta fazlada geli$meden vaktiyle yoncanı biç ve mibzerle dola$ .. vaktiyle attıgın tohumlar çıksın ötekini yakalasın .. içindeki bugdayları kurtaracam diye yoncandan olma ..

biz burda 1000 m2 ye 10-12 kg tohumla ekim yapıyoruz 4 kg artık tohumluk için süper olur.

şubat ayında ekim yaparız burda ve 10-12 kg yonca tohumu içerisine 2-4 kg arası tahıl buğday arpa yulaf katarızki köklenmeye yardımcı olsun ve ilk biçimde masraflarımızı karşılayalım diye. ekim yapıldığı yıl 2 veya 3 biçim yaparız ama ağustosta-eylülde eklen yonca gibi risk taşımaz. çok fazla suyun yararı yoktur zamanında sulamanın yararı çoktur.

1. biçimden önce 1 kez biçildikten sonra sular 14 gün sonra tekrar su ve taban nemi kalkmaya yakın biçim 2. biçim sulanır 14 gün sonra tekrar su 3. biçim böyle gider.

murat_saribas link=topic=60399.msg658525#msg658525 date=1354717866' Alıntı:
biz burda 1000 m2 ye 10-12 kg tohumla ekim yapıyoruz 4 kg artık tohumluk için süper olur.
abi 10 kg cok değil mi yoncaya dekarda .. biz 3 3.5 kg atıyoruz .. hic görmedim 10 kg atıldıgını 5 falan duydumda .. o kadar fazla atınca daha mı iyi oluyor ..

3-3,5 kg ekilen yonca çok kalın dallı odunsu bi biçim alıyor burda bizim tabirimiz ile sık yonca hem ot bulundurmaz hemde marul gibi olur yani balyalandığında daldan fazla yaprak bulunur. Bu yıl ekim yapmak zorundayın en yaşlı yoncam 9 yıllık hala 1000 m2 den 15-20 balya almaktayım ilk yıllarda 30-40 balyaya kadar çıkıyordu

Birde ekili yoncanın içerisini ileriki yıllarda yonca ekimi yaptık hiç faydası olmadı çünkü eski yoncalar yetişmesine izin vermiyor. ben seyreldiği için yoncalarıma mibzer ile arpa yulaf ekiyorum 3 yıldır birinci biçimlerde baya faydası oluyor yulaf-yonca karışık

murat_saribas link=topic=60399.msg658532#msg658532 date=1354718541' Alıntı:
3-3,5 kg ekilen yonca çok kalın dallı odunsu bi biçim alıyor burda bizim tabirimiz ile sık yonca hem ot bulundurmaz hemde marul gibi olur yani balyalandığında daldan fazla yaprak bulunur. Bu yıl ekim yapmak zorundayın en yaşlı yoncam 9 yıllık hala 1000 m2 den 15-20 balya almaktayım ilk yıllarda 30-40 balyaya kadar çıkıyordu

Birde ekili yoncanın içerisini ileriki yıllarda yonca ekimi yaptık hiç faydası olmadı çünkü eski yoncalar yetişmesine izin vermiyor. ben seyreldiği için yoncalarıma mibzer ile arpa yulaf ekiyorum 3 yıldır birinci biçimlerde baya faydası oluyor yulaf-yonca karışık
güzel rakamlar 9 yıllık yoncada 15 20 balya .. biz en verimli yoncadan 20 balya alıyoruz biçimde .. 30 40 balya belki ilk biçimde cıkabilir .. yıllık dekardan 120 balya ortalama cıkıyor bizim burda .. demek ki yoncayı sık ekmemiz gerek senin anlattığına göre ..

Bu sene Mayıs ayında 5 dölüm ektim. Hava durumu hep yağmur gösterdi ama tam 18 gün yağmadı ve yonca toprak altında bekledi. Sonra mecbur suladım ve geç çıktı. Sadece 2 biçim yapabildim. Ekerken toplam 300 kg DAP attım. Sonra Hümik Asit,ve tabanca ile sularkende Şeker Gübresi. İlk yıl verim beklemeyin dediler yoncada,bakalım baharda gürleşecekmi.

adige976 link=topic=60399.msg658546#msg658546 date=1354720749' Alıntı:
Bu sene Mayıs ayında 5 dölüm ektim. Hava durumu hep yağmur gösterdi ama tam 18 gün yağmadı ve yonca toprak altında bekledi. Sonra mecbur suladım ve geç çıktı. Sadece 2 biçim yapabildim. Ekerken toplam 300 kg DAP attım. Sonra Hümik Asit,ve tabanca ile sularkende Şeker Gübresi. İlk yıl verim beklemeyin dediler yoncada,bakalım baharda gürleşecekmi.

mayıs ayında biraz geç kalmı$sın sanki abi .. mart sonu yonca icin iyidir bizim ege bölgesinde .. bende 200 dönüm kadar ekecektim kasım ba$ında ekmedim ekseymi$im $üpheliymi$ zaten .. bu yıl yonca piyasasında anormal bi durum olmazsa ekecem ..

Geçen kış çok yağmur düştü buralara tarla bir türlü tava gelmedi beklerken geç kaldık. Yeri hasta yapmayalım diye yaş girmekten kaçındık. Normali Mart 15 de ekmem lazımdı.10 Dölüm daha ekicem,keşke Ekim ayında ekseydim şimdiye kadar çoktan çıkardı. Kırağı düşer diye bahara bıraktım bu sonbaharda havalar süper bi yağmur bi lodos,ot çıldırdı. Yeni ekeceğim yerde ELÇİ marka yonca kullanmayı düşünüyorum.

adige976 link=topic=60399.msg658553#msg658553 date=1354721679' Alıntı:
Geçen kış çok yağmur düştü buralara tarla bir türlü tava gelmedi beklerken geç kaldık. Yeri hasta yapmayalım diye yaş girmekten kaçındık. Normali Mart 15 de ekmem lazımdı.10 Dölüm daha ekicem,keşke Ekim ayında ekseydim şimdiye kadar çoktan çıkardı. Kırağı düşer diye bahara bıraktım bu sonbaharda havalar süper bi yağmur bi lodos,ot çıldırdı. Yeni ekeceğim yerde ELÇİ marka yonca kullanmayı düşünüyorum.
elçi gelmez abi balıkesire .. özellikle gördüğüm kadarıyla küçük ba$a yedirecen sanırım .. elçinin sap kısmı daha sert olur .. may tohumculukla fitonun altiva cinsi var bunları ekebilirsin .. may tohumculuğunda yoncası güzel ..