Yabancılar mısırda sulama işini nasıl yapıyorlar?

Ynt: Yabancılar mısırda sulama işini nasıl yapıyorlar?

center pivot dedikleri sistemle sulanmı$ olabilir hani üstten sıra aralarında gidip gelen bizim ilaçlama kolları gibi .. hic sulamıyorda olabilirler yeterli yağı$ alıyorsa .. doğu nebraskadaymı$ nebraskanın iklimini bilmek lazım .. ukrayna gibi çok yağı$ olan bi yerse olabilir .. ukraynada falan susuz yeti$tirilebiliyor mısır ..

Avrupada sulama yapilmaz beyler. En azindan ben Almanya vr İsvicrede gormedim. Duzenli araliklarla yagmur yagar..Bizdeki gibi aylarca yagmadigi olmaz.

satocan58 link=topic=60403.msg658586#msg658586 date=1354726520' Alıntı:
Avrupada sulama yapilmaz beyler. En azindan ben Almanya vr İsvicrede gormedim. Duzenli araliklarla yagmur yagar..Bizdeki gibi aylarca yagmadigi olmaz.

bence burası almanya veya isviçre ye benzemiyor tarlalar aşırı büyük ya ben belgesellerde görmüştüm yağmur düzenli yağarsa sorun yok ama aksilik olursa direk damla sulama sistemini kuruyorlar

bilal tıraşçı link=topic=60403.msg658588#msg658588 date=1354726645' Alıntı:
bence burası almanya veya isviçre ye benzemiyor tarlalar aşırı büyük ya ben belgesellerde görmüştüm yağmur düzenli yağarsa sorun yok ama aksilik olursa direk damla sulama sistemini kuruyorlar
damlamayı sonradan çekmek çok zor ilk ektiklerinde kuruyorlardır yada toprakaltı damla sulama hazır kurulu olabilir ..

ben de büyük sulama kanalları var 460 dnm mısır var dı bu sene çok rakat suladım salma sulama sistemiyle arasını patates capasıyla cizdim senye allah izin verirse 1000 dönüm

Eğer sulama yapılmadan yetişiyorsa çok iyiymiş. Damlama sistemi olsa mutlaka bir yerlerden hortumlar gözükür, pivot olsa bu seferde onu söküp takmazlar sanırım çekerler tarlanın bi kıyısına orada bekler. Ve pivot sistemde daire şeklinde bir ekim alanı olsa gerek bu bayağı düzenli ekilmiş bir yer. Yağmurlama da olmaz mısırda. Belki yeraltı damlama sistemi olabilir o da derin gelmezse eğer mısır için. Sanırım en iyi ihtimal sulama yapılmadığı gibi görünüyor.

Tabi bu arada videoda görünen hasat zamanında bile tarlanın ortasında batan traktörleri ve biçerdöveri farkettiyseniz mutlaka yakın zamanda yağmur aldığı için su biriken yerlerde batıyor bunlar diye düşünüyorum.
Ve hasat ekibide gerçekten iyi çalışıyor.