Arkadaşlar TRAKTÖRDE GPRS SİSTEMİ OLAN VARMI

Bugün görüşme yaptım konu hakkında,çok güzel bişey, fakat maliyeti 40000 tl yi buluyor......çeltikte suyun içinde karşıya düz gidemiyoruz gübre ilaç atma tohum ekme vs.oyüzden düşündüm ama bana çook fazla geldi parası

Ynt: Arkadaşlar TRAKTÖRDE GPRS SİSTEMİ OLAN VARMI

:) çok pahalıymı$ 15.000 euro gibi bi fiyatı vardı geçen yıl forumda konusu vardı .. ama 15 bin euroda cok 40 bin lirada .. i$inize cok yarayacaksa onu bilemem ..

ben case ınkıne bakmıstım yurtdısında 3000 dolar cıvarı ıdı. John deere ın kı pahalı snaırım bununda cesıtlı modellerı var ekranlı felan olanlar pahalı.

erdal600 link=topic=60430.msg659391#msg659391 date=1354809306' Alıntı:
ben case ınkıne bakmıstım yurtdısında 3000 dolar cıvarı ıdı. John deere ın kı pahalı snaırım bununda cesıtlı modellerı var ekranlı felan olanlar pahalı.

İLERİ TARIM TEKNOLOJİLERİ

Uydu Destekli Dümenleme Sistemleri iki ana başlık altında incelenebilmektedir.

1-Yardımcı Dümenleme Tipleri

a. Manual Dümenleme
b. Yardımcı Dümenleme
c. Otomatik Dümenleme

a. Manuel Dümenleme1

Traktör kabinindeki bir ekran ve bu ekran ile bağlantılı çalışan bir alıcı ve vericiden oluşan bu sistem, ilaçlama gibi milimetrik hassasiyet gerektirmeyen tarımsal faaliyetlerde basit ve ekonomik bir çözümdür. Operatör bu sistemde ekranda bulunan ışıkları takip eder ve bu ışıkların doğrultusunda traktör dümenlemesini kontrol eder.
2
b. Yardımcı Dümenleme

Her türlü tarımsal faaliyetlerde direksiyon simidine yerleştirilen bir motor yardımı ile istenilen çizgide çalışılmasını sağlamaktadır. Kabine yerleştirilen bir ekran, sürücüye arazi ile ilgili bilgileri göstermektedir. Yardımcı dümenleme ünitesi, sürücünün isteğine bağlı olarak direksiyona kilitlenip açılabilir özelliktedir.
c. Otomatik Dümenleme
Tüm sistemlerin içinde kullanım açısından en verimli sistem otomatik dümenleme sistemidir. Otomatik dümenleme sistemi, diğer sistemlere göre farklı parçalar kullanmaktadır. Bunlar; hidrolik donanımı, elektrik donanımı, navigational controller, anten, dümenleme kiti. Bu sistem 3 ekranla kullanılabilir, EZ-Guide Plus, EZ-Guide 500 ve Accuguide (AFS 600). Bu ekranlar Trimble tarafından CASE IH için üretilmektedir.
2-Hassasiyet Seviyeleri
Dünya etrafında 24 adet uydu bulunmaktadır ve bu uydular konum belirlenmesinde bütün siviller tarafından kullanılabilir. Bu uydular sadece sinyal yayımlar. Önemli olan nokta bu sinyallarin düzeltilmesidir. Bu yüzden DGPS sinyallerine ihtiyaç duyulur.
a. EGNOS,
b. Omnistar HP/XP DGPS
c. RTK Sistemi

a. EGNOS, bütün avrupa tarafından ücretsiz olarak kullanılabilen DGPS sinyalidir.

b. Omnistar HP/XP DGPS sinyali Omnistar tarafından sağlanmaktadır. Bu firma uydulardan yayınlanan sinyallerin düzeltilmesi için yeryüzünde çeşitli lokasyonlarda istasyonlara sahiptir ve bu sinyaller siviller tarafından ücretli olarak kullanılabilir. EGNOS’dan daha verimli bir sistemdir.

c. RTK Sistemi tüm sistemler içinde en iyi sonucu verecek sistemdir. Herhangi bir firmaya ücret ödemeye ihtiyaç yoktur. Bu sistemi kullanacak olan müşterinin otomatik dümenleme sistemini kullanması en iyi sonucu verir ve bu sistemle 1” lik yıldan yıla ve geçişten geçişe hassasiyet sağlanabilir.

Hangisi 40 000 tl ?

arkadaşım eğer bu konuda bilgin varsa daha hesaplı görüşelim....ben bu gün gö rüştüğüm yetkili nin söylediklerini yazdım ...Ve senede 1500 € vergisi varmış

samsunbafra link=topic=60430.msg659486#msg659486 date=1354812933' Alıntı:
arkadaşım eğer bu konuda bilgin varsa daha hesaplı görüşelim....ben bu gün gö rüştüğüm yetkili nin söylediklerini yazdım ...Ve senede 1500 € vergisi varmış
hangi firmanın yetkilisiyle görüştünüz? Nasıl birşey istediniz onu merak ettim...

Özgür ' ün paylaşmış olduğu nokta takip sistemi daha ucuz diye biliyorum. Traktör otomatik olarak dümenleme yapmıyor. Fakat ilk izi gidip geldikten sonra onu rota olarak kodluyor ve o rotaya göre düz gitmenizi sağlıyor. Operatör yanan lambalara göre direksiyonu hareket ettiriyor. Onu tercih edebilirsiniz. Yalnız şunuda söyleyeyim. Eğer çalışma şartları çok zor ise yani her ne kadar otomatik falanda olsa dümenleme doğru gerçekleşmez. Yani aşırı çamurda traktör kayacağı için otomatik olsada gidemez. Onun için iyi düşünüp tercih edilmeli. Boşa masraf yapmamak için.

alipasalierkan link=topic=60430.msg659536#msg659536 date=1354816398' Alıntı:
Özgür ' ün paylaşmış olduğu nokta takip sistemi daha ucuz diye biliyorum. Traktör otomatik olarak dümenleme yapmıyor. Fakat ilk izi gidip geldikten sonra onu rota olarak kodluyor ve o rotaya göre düz gitmenizi sağlıyor. Operatör yanan lambalara göre direksiyonu hareket ettiriyor. Onu tercih edebilirsiniz. Yalnız şunuda söyleyeyim. Eğer çalışma şartları çok zor ise yani her ne kadar otomatik falanda olsa dümenleme doğru gerçekleşmez. Yani aşırı çamurda traktör kayacağı için otomatik olsada gidemez. Onun için iyi düşünüp tercih edilmeli. Boşa masraf yapmamak için.
erkan dediğin gibi benim görüştüğüm yetkili kişide öyle söyledi,400-500 dk arazi için çok pahalı dedi,bu sistemin tam otomatik sistemi,ama özgürün bahsettği sistem uyar...araştıracam bakalım bir yetkili bulabilirsek bu işe kesin bakıyorum...

Merhabalar,

Konu neredeyse 2 yıl önce açılmış. Ben de önce konu açılmış mı diye arayıp ona göre yazmak istedim. Umarım eski bir konu üzerinden yazarak yanlis bir şey yapmamışımdır.

Özellikle çeltik tarımında Ayhan abinin bahsettiği gibi tohum saçma, gübre ve ilaçlama işlerinde bu sistemden faydalanmak istiyoruz. Hem kendi islerimizde hem de yeni sezonda piyasaya yapmayı düşündüğümüz işler için arastiralim istedim. Araştırma için de ilk adresimiz tabiki trakkulup oldu. ;)

Traktör unde GPRS sistemi ( ithal Star Fire ve ya yerli Lasermikrosan ) kullanan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylasmalarini rica ederim.

Tesekkur ederim, saygılar.

wallace22 link=topic=60430.msg929657#msg929657 date=1414355220' Alıntı:
Merhabalar,

Konu neredeyse 2 yıl önce açılmış. Ben de önce konu açılmış mı diye arayıp ona göre yazmak istedim. Umarım eski bir konu üzerinden yazarak yanlis bir şey yapmamışımdır.

Özellikle çeltik tarımında Ayhan abinin bahsettiği gibi tohum saçma, gübre ve ilaçlama işlerinde bu sistemden faydalanmak istiyoruz. Hem kendi islerimizde hem de yeni sezonda piyasaya yapmayı düşündüğümüz işler için arastiralim istedim. Araştırma için de ilk adresimiz tabiki trakkulup oldu. ;)

Traktör unde GPRS sistemi ( ithal Star Fire ve ya yerli Lasermikrosan ) kullanan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylasmalarini rica ederim.

Tesekkur ederim, saygılar.
john deerenın manuel sıstemını 6930 a 2012 de 270 eoruya taktırmısdık 9 tane lamba orta 3 tane yesıl sag ve soldakıler kırmızı hattan cıkarken seslı ve gorsel uyarı verıyor sımdı butun fırmaların sıtelerınde teknolojık cozum dıye bırseyler var aslında

Teşekkür ederim. Jhondeere, massey ferguson ve deutz fahr sitelerinde bu sistemleri gördüm. Takdir edersiniz ki bire bir kullanıcı dan bilgi almak daha iyi olur.

Siz bu sistemden verim alıyor musunuz, en çok hangi iş ve ya rkipmanda daha fayalı oluyor?

wallace22 link=topic=60430.msg929680#msg929680 date=1414356919' Alıntı:
Teşekkür ederim. Jhondeere, massey ferguson ve deutz fahr sitelerinde bu sistemleri gördüm. Takdir edersiniz ki bire bir kullanıcı dan bilgi almak daha iyi olur.

Siz bu sistemden verim alıyor musunuz, en çok hangi iş ve ya rkipmanda daha fayalı oluyor?
patatesde hat acma dedıgımız ekımden oncekı ılk ıslem ekıpmanın iş genıslıgını gırıyorsun sonrası kolay devamlı sınyal verıyor