ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek isterim çoğumuz çiftçi olarak aynı sorunlardan müzdaribiz aşağı yukarıda aynı sorunlara aynı çözüm yollarında buluşuyoruz fark etsek etmesekte.

İşte o yüzden mademki aynı sektördeyiz aynı dilden konuşuyoruz.O zaman aynı bir çatı altında birleşmemiz lazım diye düşünmekteyim.

Bunca sorunlar etrafımızda iken üretim yapan çiftçilere bu halkın ellerine ayaklarına yapışsa yeridir ancak kimse bizi ne platform olarak medyada tarafsız bir şekilde halimizi ortaya dökecek , nede haklarımızı aramak için en doğru yer olan parlementoda bizi temsil edecek bir bütünsel bir kurumsal sosyal yapının varlığının olmasını kim istemez ki .

Hakkımızı aramak , halimizi anlatmak , gerkli destekleri almak için sesimizi duyurabileceğimiz tek oluşum kurumsallaşmaktır .

O da sendikalaşmaktan geçtiğine inanmaktayım.

Lütfen şimdi saygıdeğer büyükelerim , sevgili kardeşlerim fikirlerinizi şimdide sizden duymak isterim.

Ynt: ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Şuanadek konuya duyduğunuz ilgiden dolayı ilgilenenlere teşekkür ederim.Tabiki ilk önce bu forum oluşumu başlatabilmek açısından burada daha aktif olmamız için sosyal bir bütünlük sağlamalıyız.Hepimiz aşağı yukarı aynı dertlerden müzdaripsek aynı lafları ederek sızlanarak bir adım öteye gidemeyiz.Tekrar söyleyeyim bütünlüğü önce burada oluşturup özgürce konuşarak halltmeliyiz.Sorun nasıl çıkıyorsa çözümüde yine biz bulmalıyız.Sonrada oluşumu tamamlayıp kanuni yollardan hakkımızı arayabileceğimiz bir sendika kurma temelini atmalıyız. ' ' Yeter artık çiftçilere yapılan haksızlıklar. ' ' demek içik kanuni bir oluşum olan sendikaya ihtiyaç olduğu unutulmamalıyız.

hüsseyin link=topic=60466.msg660423#msg660423 date=1354909342' Alıntı:
bu iktitar sendika falan dinlemez fakat meclisde kesinlikle temsilcimiz olmalı ama buda imkansız

Biz ilk önce tevekküllü davaranalımda gerisi Allah ' a kalmış kader kısmet.Önce tevekküllü olmak lazım.Sonrada sendika ne getirir diye beklemek lazım başarılar kolay yollardan elde edilmez.Unutmayın ki bunu en çok bilen insanlar biz olmalıyız.Siz yağmur yağmayacak belki diye toprağını işlemiyormusunuz işliyorsunuz yani önce tevekkülde bulunuyorsun sonra gerisi tevekkülünden gelen sonuca dayanıyor.Meclisteki temsilciden bahsediyorsunuz temsilci için parlementer sistem içersinde lobi kuramazsan ne dersen de boş ama bir sendikan varsa hakkını kanuni yollardan arayabiliyorsan.Kısacası kendini hissedirebiliyorsan işte o zaman sen varsın demektir.Buda senin varlığını ispat eder ve parlementoda seni temsil etmek için bir hak doğurur.Kısacası sesin gayipten gelmez.Bir kanalı olur.

Aynen abimize katılıyorum memur sendikaları işçi sendikaları nasıl oturup hükümetle pazarlık ediyorlarsa bizim sendikada ürün fiyatları ile ilgili pazarlık edebilir . Gecen yıl memurlar sendika sayesinde %2 fazla zam aldılar birlik olabilirsek herşey olur

Ali SARAÇ link=topic=60466.msg660460#msg660460 date=1354913291' Alıntı:
Aynen abimize katılıyorum memur sendikaları işçi sendikaları nasıl oturup hükümetle pazarlık ediyorlarsa bizim sendikada ürün fiyatları ile ilgili pazarlık edebilir . Gecen yıl memurlar sendika sayesinde %2 fazla zam aldılar birlik olabilirsek herşey olur

İyi bir örnekte bulundu Ali kardeşim teşekkür ederim.Ben şahsen bir daha her çiftçiden aynı dertleri duymak istemiyorum.Bizi yani çiftçiler savunan bir sendika olsun derdimizi onlara ileterek çözülmesi yoluna girmesini istiyorum her yada geç.Bizde varız demek için sendika şart.Yoksa nereye gittiğimiz belli değil.

Aslında ziraat odalarının bir nevi görevi bu işler ziraat odası başkanlarını dogru secebilsek sorun çözülürde türk milleti olarak her alanda yanlış seçiyoruz yöneticileri

Ali SARAÇ link=topic=60466.msg660475#msg660475 date=1354914267' Alıntı:
Aslında ziraat odalarının bir nevi görevi bu işler ziraat odası başkanlarını dogru secebilsek sorun çözülürde türk milleti olarak her alanda yanlış seçiyoruz yöneticileri

Bizden olmalı Ali kardeşim bizden bizim ne yiyip ne içtiğini bilmeli , halimizi anlamalı bizi yasal yönlerden savunabilmeli o yüzden bir çiftçi şemsiyesi şart armut düşüp ağzımıza düşmeyecek hiçbir zaman.Uğraşmak gerekir ki bu uğraş bizi biz yapan bir şeyi ortaya çıkarsın.En iyi örneği ziraat odası bizim malımızı savunabiliyormu.Bakın yem ve gübre sanayisine sendikaları var istediklerini alıyorlar.Bizde onlar ne isterse veriyoruz.

Ben şu aşamada sendika fikrinin çözüm olabileceği kanaatinde değilim. Biz henüz çiftçi olabildik mi bence hayır !!! çiftçilik kavramının içini ne kadar doldurabiliyoruz ki sendika vb örgütlenmeden bahsediyoruz. Arazilerimiz bölük pörçük 10 dönüm arazisi olanın 30.000 liralık traktörü var, babadan atadan kalma yöntemlerle, rastgele ekipman, tohum vb materyal seçimiyle tarım yapmaya çalışıyoruz, ziraat mühendisi yada uzman insan insanları ' ' dünkü çocuk ne bilir ' ' mantığıyla küçümseyerek adam yerine koymayıp bilimden teknolojiden faydalanmıyoruz ondan sonra hadi sendika kuralım. Bence biz önce kendimizi bi sorgulayalım ' ' acaba benden üretici olurmu, bu işi ne kadar biliyorum ve ne kadar iyi yapabiliyorum ' ' ondan sonra sendika gibi sonraki aşamaları düşünmeye başlayalım. Bir de şunu sormak istiyorum; az yada çok devlet bir takım desteklemelerde bulunuyor, kaç kişi devletin verdiği tarımsal desteği tarım için kullanıyor?...

Fettullah abi hangi ziraat odası başkanı üreticisi savunabilmiş ben şahsen bizim burda böyle bir hareket göremedim.Sadece zirai yollardan yardımcı olabiliyorlar.Sen niye ürünüm değerli değil diyebiliyormusun.Yada bütün çiftiler olarak gübre aldı başını gitti yem pahalı bir çözüm bulun deyin bakalım bir çözüm bulunacakmı? İşte o zaman bizim halimiz böyle olmayacak.Şuan çiftçilik iç borçlanma ile sürüyor kim ne derse desin.Bir çözüm bulabiliyordu da niye bulmadı ziraat odaları Allah aşkına niye çiftçi bu halde acaba sorarrım hepinize ???

sadunklc link=topic=60466.msg660490#msg660490 date=1354915069' Alıntı:
Ben şu aşamada sendika fikrinin çözüm olabileceği kanaatinde değilim. Biz henüz çiftçi olabildik mi bence hayır !!! çiftçilik kavramının içini ne kadar doldurabiliyoruz ki sendika vb örgütlenmeden bahsediyoruz. Arazilerimiz bölük pörçük 10 dönüm arazisi olanın 30.000 liralık traktörü var, babadan atadan kalma yöntemlerle, rastgele ekipman, tohum vb materyal seçimiyle tarım yapmaya çalışıyoruz, ziraat mühendisi yada uzman insan insanları ' ' dünkü çocuk ne bilir ' ' mantığıyla küçümseyerek adam yerine koymayıp bilimden teknolojiden faydalanmıyoruz ondan sonra hadi sendika kuralım. Bence biz önce kendimizi bi sorgulayalım ' ' acaba benden üretici olurmu, bu işi ne kadar biliyorum ve ne kadar iyi yapabiliyorum ' ' ondan sonra sendika gibi sonraki aşamaları düşünmeye başlayalım. Bir de şunu sormak istiyorum; az yada çok devlet bir takım desteklemelerde bulunuyor, kaç kişi devletin verdiği tarımsal desteği tarım için kullanıyor?...

Çok iyi bir analiz teşekkür ederim.İşte bu yolda da ilerlememiz gerek bütünleşmediğimiz sürece bizim çifçimiz kaybedecek.Eğer ki bütünleşip bir sendika kurabilirsek aynı zamanda tarımsal yoldan geri kalmış çiftçilerimizide geliştirebiliriz.Ama unutmayalımki eğitimsizlik suç değildir önemli olan eğitimlilerin onlara yol gösterebilmesidir.Bu tür işlemlerde bireysel örneklerle malesef gerçekleşmez.Bunun için bir örgüt lazım bir tüzüğü olmalı üyelerinin haklarını yerine getirmek için çalışmalı gerekli normalr yerine getirildiğinde de bizim hakkımızı savunarak elimizde ürünümüzü aynı zamanda savunabilecek bir örgüt lazım diye düşünüyorum.

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler. Sendika düşüncesinin destekliyorum, ilk üyelerden biri olacağıma da emin olabilirsiniz. Bu konuda üzerime düşen bir şey olursa da seve seve yaparım.
En basit anlamda tarım ile ilgili alınacak kararlarda etkisi olacağına inanıyorum sendikanın, yeter ki herkesi kucaklayabilecek tarafsız ve dürüst bir yapıda olsun.

ydincbayram link=topic=60466.msg660507#msg660507 date=1354915896' Alıntı:
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler. Sendika düşüncesinin destekliyorum, ilk üyelerden biri olacağıma da emin olabilirsiniz. Bu konuda üzerime düşen bir şey olursa da seve seve yaparım.
En basit anlamda tarım ile ilgili alınacak kararlarda etkisi olacağına inanıyorum sendikanın, yeter ki herkesi kucaklayabilecek tarafsız ve dürüst bir yapıda olsun.

Öncelikle desteğinizden için abi teşekkür ederim.Üyeler tamamen çiftçilerden oluşacağı için her demokratik oluşumda olduğu gibi seçme ve seçilme hakkı olacaktır.Bu yüzden seçen biz olacağız.