buzağılı inek bu fiyata olur mu demeyın oldu

Ynt: buzağılı inek bu fiyata olur mu demeyın oldu

Daha bu gün dedemle konuştum kastamonu pazarı bitikmiş. hayvanların çoğunu önce sattı 4 inekle buzağılar kaldıydı 3 buzağı 6-4-3 aylık 3.750 tl sattı. Şimdi samanmı satsam hayvanmı satsam diye düşünüyor. Bir balya saman 22 TL olmuş. Toz saman 1 Tl . Kuru samanla yaza çıkmaz diyor. Yem yarma yiyecek bu hayvanlar. 4 hayvan için uğraşılmıyor diyo. Ama ucuza satmaya kıyamıyor. 3.000 tl lik inek devrekani hayvan pazarında 1.250 gitti diyor. Merkezde aynıymış. Sade biz değil çoğu kişi böyle. Hele ayrı bi geliri olmayıpta sadece hayvancılık yapana allah kolaylık versin. :( :( :( :(

kingmania link=topic=60521.msg661463#msg661463 date=1355059438' Alıntı:
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-buyukbas-hayvanlar-inek-damizlik-duzali-inek-107601032/detay sahibinden.com da ilanlara bakarken gözüme çarptı fiyatlarada ciddi bir düşüş var 9-10 ay öncesine kadar süt danaları 1000-1250 hatta 1500 liraya giderkenken
buzağılı ineği 2900 satılığa koymuşlar
ilan sahibi ilanı kaldırmış piyasada ciddi bir düşüş var

Dün gece Samsun ' un bir ilçesinde ki Hayvan pazarı programını izledim, 8 aylık buzağı 400 TL satıldı diyor, 100 gün süt içmiş olsa; 400 lt. süt eder. 320 TL süt maliyeti var.:D
Şu an için elimizdeki hayvan sayısı 40 ı geçkin, daha doğacklarda var yaza 50 yi geçer.:) Neden se bu beni mutlu etmiyor, hatta birazda üzüyor. Eskiden 1 buzağı doğduğu zaman onun üzerine hayal kurardık, şimdi biraz daha derin düşünmek zorunda kalıyoruz.

nailyetek link=topic=60521.msg661617#msg661617 date=1355070328' Alıntı:
Dün gece Samsun ' un bir ilçesinde ki Hayvan pazarı programını izledim, 8 aylık buzağı 400 TL satıldı diyor, 100 gün süt içmiş olsa; 400 lt. süt eder. 320 TL süt maliyeti var.:D
Şu an için elimizdeki hayvan sayısı 40 ı geçkin, daha doğacklarda var yaza 50 yi geçer.:) Neden se bu beni mutlu etmiyor, hatta birazda üzüyor. Eskiden 1 buzağı doğduğu zaman onun üzerine hayal kurardık, şimdi biraz daha derin düşünmek zorunda kalıyoruz.
nail abi bende izledim dünkü hayvan pazarı olan proğramı .içim bi hoş oldu valla üzüldüm.aynen dediğin gibiönceleri dogan buzaya sevinirdik şimdi fazlalık boğaz olcak diye sıkıntıya giriyo insan.

tümosan 8095 link=topic=60521.msg661624#msg661624 date=1355071142' Alıntı:
nail abi bende izledim dünkü hayvan pazarı olan proğramı .içim bi hoş oldu valla üzüldüm.aynen dediğin gibiönceleri dogan buzaya sevinirdik şimdi fazlalık boğaz olcak diye sıkıntıya giriyo insan.
İşin aslı, babamla yapıyoruz bu işi, hayvanları çok sever hatta belki de bizden bile çok seviyor.:D Bana kalsa bu devirde bu kadar hayvana asla bakmam. Bir aferine bir oluk suyu içmeye gerek yok. Hesap ortada; maliyetler yükseldi, kazanç düştü. Hatta şu anda zarar ettiği ortadadır, biz her ne kadar satmaya kıyamasakta, yemi az verip kışı çıkartmaya çalışsakta hayvanlar kendi sayılarını azaltır. Bana kalsa ahırda sadece 10 baş inek bırakıp, yola bu şekilde devam etmeyi tercih ederdim. 40 baş hayvan var, 450 Tl kredi kartı borcunu ödeyemeyemiyoruz, insan yazmaya utanıyor. + ahırdaki hayvanların hepsi kendi işletmemizde doğup büyümüş hayvanlar, 1 tane bile dışardan alınan yok.

Bu hesabı kitabı yapan vardır mutlaka . Neyin üzerinden hesap yapılıyor anlamış değilim . Büyük işletmeler para kazanabiliyor mu bilmem. Kaba yemini kendi üretenler yada yazdan depolayanlar mikseri olup yem yolu olanlar bilmem kazanabiliyor mu birileri hesabı yanlış yapıyor ama kimler . Bütün hesaplar büyüklere göre yapılıyorsa küçükler ne olacak . Gerçekten işim zora gidiyor borç batağına sürükleniyorum çalışıp dururken.

nailyetek link=topic=60521.msg661634#msg661634 date=1355072026' Alıntı:
İşin aslı, babamla yapıyoruz bu işi, hayvanları çok sever hatta belki de bizden bile çok seviyor.:D Bana kalsa bu devirde bu kadar hayvana asla bakmam. Bir aferine bir oluk suyu içmeye gerek yok. Hesap ortada; maliyetler yükseldi, kazanç düştü. Hatta şu anda zarar ettiği ortadadır, biz her ne kadar satmaya kıyamasakta, yemi az verip kışı çıkartmaya çalışsakta hayvanlar kendi sayılarını azaltır. Bana kalsa ahırda sadece 10 baş inek bırakıp, yola bu şekilde devam etmeyi tercih ederdim. 40 baş hayvan var, 450 Tl kredi kartı borcunu ödeyemeyemiyoruz, insan yazmaya utanıyor. + ahırdaki hayvanların hepsi kendi işletmemizde doğup büyümüş hayvanlar, 1 tane bile dışardan alınan yok.
abi yazdıkların cok dogru. inan benimde tesellim hiç olmazsa hayvanlarım kredili alınmış deyil.o yüzden şükür diyorum.bide bizim burda saman ,yaylım sıkıntısı yok.iyi kötü hariçi yemide tarlamdan cıkınca pek dokanmıyo.ama işin öbür tarafına bakıncada inan sattığın mal cektiğin eziyete değmeyince insan üzülüyo.mevlam yardımcımız olsun .inşallah bu günlerde gecer.

ismail_17 link=topic=60521.msg661636#msg661636 date=1355072123' Alıntı:
Bu hesabı kitabı yapan vardır mutlaka . Neyin üzerinden hesap yapılıyor anlamış değilim . Büyük işletmeler para kazanabiliyor mu bilmem. Kaba yemini kendi üretenler yada yazdan depolayanlar mikseri olup yem yolu olanlar bilmem kazanabiliyor mu birileri hesabı yanlış yapıyor ama kimler . Bütün hesaplar büyüklere göre yapılıyorsa küçükler ne olacak . Gerçekten işim zora gidiyor borç batağına sürükleniyorum çalışıp dururken.
tümosan 8095 link=topic=60521.msg661639#msg661639 date=1355072538' Alıntı:
abi yazdıkların cok dogru. inan benimde tesellim hiç olmazsa hayvanlarım kredili alınmış deyil.o yüzden şükür diyorum.bide bizim burda saman ,yaylım sıkıntısı yok.iyi kötü hariçi yemide tarlamdan cıkınca pek dokanmıyo.ama işin öbür tarafına bakıncada inan sattığın mal cektiğin eziyete değmeyince insan üzülüyo.mevlam yardımcımız olsun .inşallah bu günlerde gecer.
Forumun ilk zamanlarında trakylı bir üye vardı, hatta konu açmıştı; ' İşletmelerde Mali Disiplin ' diye. Maalesef bizde mali disiplin yok, hayvan sayısını çoğalttık çoğaltmasına da.:) Bur da; tv nin internetin büyük etkisi oldu, yalan dolan kazanç beyanı yapanlardan insanlar etkilendi. Hal buki; kaz ' ın ayağı hiçte öyle değil. Elimden geldiğince yemi kendim üretmeye çalışıyorum, sayı çoğaldıkça satın almaktan bir türlü kurtulamıyoruz. Bu arada tarımda ürettiklerimiz de bir anlamda hayvan gübresine dönüşmüş oluyor. İsmail in bahsettiği gibi ufaktan bizde borç batağına doğru yol alıyoruz gibi bir durum var.
İnşallah sonumuz hayır olur.

Gerçekten acı bir durum şuanda kalburla hızlıca eliyorlar eleğin üzerinde kalanlar kazanır ileride bence,işin aslı ülkemizdeki bu istikrarsız hayvan politikası kimseyi yaptığı işten zevk aldırmıyor çarşamba günü kesim yapacağım 13,200 e anlaştık 13.5 ti 13.2 düştü bekleyelim desem habire düşüyor yem yiyeceğine danlar kestirmek daha mantıklı

ismail_17 link=topic=60521.msg661636#msg661636 date=1355072123' Alıntı:
abi yapılan hesap kitap,inanki üreten üzerine deyil.üreten zarar etmiş kimin umrunda,şuan tüketen kesim için herşey günlük gülüstanlıkya.üreten zarar etse nolcak düşüncesi var.
Ülkemizde tarım ve hayvancılık üzerinde cok hemde cok büyük oyunlar oynanıyor.ama sonu ne olur bilmiyorum.tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesime mevlam yardım etsin.

şuan inekler et fiyatına satılıyor yukarı kimse paravermez 5 aylık gebe montofon 17kg süt veren 2 karın buzagılamış inegi 2750tl ye aldık bizde.. inegin 200kg dan fazla eti var üzerinde..