Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

Ynt: Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

şimdi benim düşüncem belki sizlere saçma gelebilir ama ben yinede yazmak istiyorum.yeraltı sularının tükenmemesi için devlet kota,sayaç bilmem neyle ciftçiyi sınırlayıp veyada tamamen bu tür kuyuları yasaklasa ülke genelinde. bu yeraltındaki su ülkemizde sürekli duracakmı.???
gelişen dünyada ve teknolejik imkanlarla diğer ülkeler bizim ülkemizdeki yeraltı su kaynaklarına yön verip kendi ülke sahalarına cekerek senin,benim tükenmesin diye kullanmadığım kaynakları kullanmayacağını kim garanti edebilir.yer yüzündeki akar su nasıl kendine bir yol bulup akıp gidiyorsa ,yeraltındaki su kaynağıda haliyle kendine bir yol bulup akıp gitmezmi kullanmadıgın zaman.işin bu yönünü neden kimse düşünmüyor.

TnisayG link=topic=60525.msg665165#msg665165 date=1355491805' Alıntı:
Size katılmıyorum malesef böyle bir düşünce olamaz.Yağmur suyu ile yer altı suyunu karşılaştıramazsınız bile bu çok saçma.Zaten istesek bile boş yere keyfi sulama yapamayız arazi çok su az mecburen tasarruflu kullanmalıyız ama bu tip düşünceliler olduktan sonra çiftçi kalkınamaz

Saçma olan bir şey yok hocam. Ben çiftçi kalkınmasın da demiyorum. Ama kalkınırken gelecek nesilleri de biraz düşünmek gerekir diye düşünüyorum.
İnanın azıcık bir araştırmayla söylediklerimi destekleyecek ve kanıtlayacak bir çok bilimsel kaynak bulabilirsiniz.
Dünya ısınıyor, ısındıkça buharlaşma artıyor ve yüzey suyu da buna bağlı olarak azalıyor ve aynı durum yer altı suyu için de geçerli. Yani aşırı ve düzensiz sulama yer altı suları için büyük tehlike arz ediyor. Dünyadaki su kaynaklarımız ciddi manada alarm vermeye başladı. Ve bu sadece Türkiye ' de değil, bütün dünyada böyle. Bunun en büyük sorumlusu da sulama amacıyla en fazla suyu kullanan tarım sektörü olarak görülmekte.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma Türkiye’nin yeraltı suyunun yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda su seviyesinin, son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düştüğünü gösterdi.
Yani biz koskoca Konya ovasını 22 ila 40 metre kalınlığında kaplayabilecek olan bir su kütlesini kaybetmişiz. Olayın boyutuna bakın lütfen...

Bunun yanında Tuz Gölü ile yer altı suyu arasındaki kot farkının da 50 metreden 15 metreye düştüğü gerçeğini de görmüş olduk. Yani Tuz Gölü ' nden yer altı suyuna olabilecek bir ters akıntı milyonlarca ton suyu kirletecek ve bu suyun temizlenmesi için de tahminen 1400 yıl gerekecektir.

Su kirlendikten sonra zaten ne içme suyu ne de tarımsal sulama suyu olabilecektir.
Kısacası bütün bu kötü senaryoları az da olsa düşünerek, ona göre davranmalı ve suyumuzu bilinçli kullanmalıyız.
Siz bilinçli kullanıyor olabilirsiniz ama inanın bilinçli kullanan çiftçinin en az on katı bilinçsiz ve bilgisiz sulama yapan çiftçi mevcut Türkiye ' de.

SEYİT link=topic=60525.msg665298#msg665298 date=1355501554' Alıntı:
ahmet gönderdgn link de şaban güven köylümdür ogluda cok yakın arkadaşım sulama birlikleri başkanıdır uygulamanın iptali icin gerekeni yapıyoruz biz bitersekde dsi müdürüde biter ben susuzluk yüzünden burda ölcem onlar orda yaşayacagınımı sanıyolar benim cks de sulu tarla diye yazıyorsa dsi suyu getimek zorundadır ruhsatıda vermiş saten konya dsi müdürünü ya vuracaklar yada devlet başka yere sürücek o yüzden ben kellemi aldım diyor yapılan uygulama iyi bişeyde böyle olmaz yan komşunun tarlayı ekmiycen diyor bizde sende maaşını yarıya düşür dedik öyle milletden harac keser gibi yüksek rakamlardan bahsediyor birde su yetmez işimizi görmez ben işimi görmiycegim şeye neden para vereyimde
dsi den başka herkes karşı abi zaten ,sağolsun şaban güvenin bu konuda uğraştığını biliyorum..konya daki iktidar temsilcileri de olmak üzere herkes karşı zaten bu olaya, dsi nin başındaki çiftçiden,çiftçilikten bihaber insanlar diretiyor.. bu uygulamanın kaos yaratacağını bilmeleri gerekir, burada çiftçiye ,sulama birliklerine ve ziraat odalarına büyük iş düşüyor ,toplanıp bu uygulamanın yanlışlıklarını ve olası sonuçlarını dile getirmek gerekir.

tümosan 8095 link=topic=60525.msg665308#msg665308 date=1355502891' Alıntı:
şimdi benim düşüncem belki sizlere saçma gelebilir ama ben yinede yazmak istiyorum.yeraltı sularının tükenmemesi için devlet kota,sayaç bilmem neyle ciftçiyi sınırlayıp veyada tamamen bu tür kuyuları yasaklasa ülke genelinde. bu yeraltındaki su ülkemizde sürekli duracakmı.???
gelişen dünyada ve teknolejik imkanlarla diğer ülkeler bizim ülkemizdeki yeraltı su kaynaklarına yön verip kendi ülke sahalarına cekerek senin,benim tükenmesin diye kullanmadığım kaynakları kullanmayacağını kim garanti edebilir.yer yüzündeki akar su nasıl kendine bir yol bulup akıp gidiyorsa ,yeraltındaki su kaynağıda haliyle kendine bir yol bulup akıp gitmezmi kullanmadıgın zaman.işin bu yönünü neden kimse düşünmüyor.

Karadeniz, Akdeniz Marmara yahut Kızıldeniz nasıl ki binlerce yıldır aynı şekilde duruyor, yeraltı suları da aynı şekilde duracaktır Mehmet abi. Yani o dediğin şey mümkün değil. Ama dünyadaki su ihtiyacının denizlerden veya okyanuslardan çok yeraltı sularından temin ediliyor olması onları tükenmeye mecbur bırakmıştır.
Yani herhangi bir denizden o kadar su ihtiyacı karşılansa herhalde deniz de tükenirdi diye düşünüyorum.

Ahmed Gülsu link=topic=60525.msg665316#msg665316 date=1355503665' Alıntı:
Karadeniz, Akdeniz Marmara yahut Kızıldeniz nasıl ki binlerce yıldır aynı şekilde duruyor, yeraltı suları da aynı şekilde duracaktır Mehmet abi. Yani o dediğin şey mümkün değil. Ama dünyadaki su ihtiyacının denizlerden veya okyanuslardan çok yeraltı sularından temin ediliyor olması onları tükenmeye mecbur bırakmıştır.
Yani herhangi bir denizden o kadar su ihtiyacı karşılansa herhalde deniz de tükenirdi diye düşünüyorum.
şuda bi gercek suyun kıymetini yine cifci bilir şahsen ben iyi biliyorum hic bir zamanda boşuna yeraltı suyunu boşa akıtmadım boşuna mazot elektirik gibi harcama lüksüm yok dünyada bütün sulara haraket halindedir akmıyan su yoktur ya akar ya azar cogalır kesin bişey olur cünkü yaradılışı öyledir akmassa suları icemeyiz yapay göletler vardı bir kac gün icinde kokmaya başlar geliri gideri olur nevşehirli abimizin dedigi mantıklıdır kim kullancak bu suyu ?

Sayın Gülsu
Fikirlerinize katılıyorum. Su az ve daha ekonomik kullanılmalı, ama

- Yetkililer yeraltı suyunun azaldığını yenimi fark etti?
- Neden yağmurlama sulamayı teşvik ettiler? Daha ekonomik olan damlama sulama sistemlerini yaygınlaştırmadılar?
- Neden suyun az olduğu bölgelerde çok su tüketen ürünleri destekliyorlar?
- ....

haa birde unutmadan dsi nin ilk kazdıgı kuyu kacaktır tarlada hala sulama yapılıyor amcam suluyor bir zamanlar dsi geldi yerden su cıkarın diyerek kuyu vurdu buralarda kendileri kazdı

SEYİT link=topic=60525.msg665327#msg665327 date=1355504631' Alıntı:
şuda bi gercek suyun kıymetini yine cifci bilir şahsen ben iyi biliyorum hic bir zamanda boşuna yeraltı suyunu boşa akıtmadım boşuna mazot elektirik gibi harcama lüksüm yok dünyada bütün sulara haraket halindedir akmıyan su yoktur ya akar ya azar cogalır kesin bişey olur cünkü yaradılışı öyledir akmassa suları icemeyiz yapay göletler vardı bir kac gün icinde kokmaya başlar geliri gideri olur nevşehirli abimizin dedigi mantıklıdır kim kullancak bu suyu ?

Seyit abi kimse su kullanılmasın demiyor ki. Gerektiği gibi, gerektiği kadar ve en faydalı şekliyle kullanılsın diyor. Yani göz kararı ile veya 2 saat daha sularsam yeter diyerek sulama yapılmaz ki. Bu konuda devlet de gereken eğitimi ve bilgilendirmeyi yapmalı diye düşünüyorum. Çiftçi için çok önemli olan suyu yine çiftçi koruyacaktır ona şüphe yok.

atila link=topic=60525.msg665329#msg665329 date=1355504851' Alıntı:
Sayın Gülsu
Fikirlerinize katılıyorum. Su az ve daha ekonomik kullanılmalı, ama

- Yetkililer yeraltı suyunun azaldığını yenimi fark etti?
- Neden yağmurlama sulamayı teşvik ettiler? Daha ekonomik olan damlama sulama sistemlerini yaygınlaştırmadılar?
- Neden suyun az olduğu bölgelerde çok su tüketen ürünleri destekliyorlar?
- ....

Yeraltı suyunun azaldığı yeni fark edilmemiştir Atila abi. İlla ki bu uzun bir süreç gerektirmektedir. Ama su seviyesi sulamadaki artışa bağlı olarak en çok geçtiğimiz 20 yılda düşüşe uğramış.
Damlama sulama sistemleri daha zahmetli ve daha maliyetli diye biliyorum. ama öyle değilse de devlet buna bir şekilde özendirme yapmalı ve elini taşın altına koyarak gerekli ekipman ve alet desteğini uygun şekillerde vermelidir çiftçiye.
Hangi bölgede hangi ürün destekleniyor bilmiyorum ama çiftçilerimiz herhalde istediği ürünü ekiyorlardır. Ya da hangisinin desteği daha çoksa onu ekiyordur.

çiftçiye yapılan-yapılacak bu uygulama saçma !,
saçmalığında ötesinde tam bir cahillik,üçkağıtçılık örneğidir..

yeraltı kaynaklarını en çok hangi kesim ve ne oranda kadar kullanmakta !?,diye sorarlar adama !..
-meskenler
-sanayi
-ticarethaneler
-tarım..

tarım sektöründe kullanılan suların buharlaşma oranı çok az olması itibarıyla,tekrar topraktan süzülerek yeraltı kaynaklarına karışır..
lakin,
mesken,sanayi ve ticarethaneler de kullanılan suların tekrar geri dönüşü olmadığı gibi,sulardaki kimyasal kirlenmeyi saymıyorum bile !
dervlet,ilk önce meskenlerde tasaruflu su kullanmayı öğretecek,
daha sonra
sanayi ve ticarethanelere denetim getirecek..
'geri dönüşüm' denen bir olgu var..acaba akıllarına gelmiyor mu !!!
ama bunları yapacak-yapabilecek yönetim yok..
tarımı ve onunla ilgilenenleri günah keçisi olarak göstermek vicdanlara sığmaz..
kota koymakla çözüm geleceğini söylemek pek akla yatkın değil..

bu olaya maruz kalan arkadaşlara sabır dilerim,allah kolaylık versin..

-yeraltı kaynaklarını besleyen temel olay KAR dır.yağmur sularının %5 yakını yeraltı sularına karışır.gerisi denizlere karışır..

Daha önce de dedim Ereğli de tek bir kuyuya sayaç takılmış değil.Hiç kimse de tam bir bilgiye sahip değil.Bu yasa çok yakında değişir.Çünkü bu haliyle önümüzdeki sezon sulama yapmak imkansızlaşır.Biz sanki yağmur yeterince yağıyorda yeraltı suyunu boşu boşuna gereksizce kullanıyormuşuz gibi atıflarda bulunmak çok üzücü.Bu yıl mart ayından temmuz 20 ye kadar yağan yağmur metrekareye 10 kg.
Ben de Kamışlıkuyuda ikamet ediyorum.Sol sahili iyi bilirim.Başkanı tanırsan meyhanede bakarsan tarlanı sularsın 3 5 defa beyansız.Miravı tanırsan meyhanede bakarsan tarlanı sularsın istediğin zaman.Yoksa suyu zor bulursun.Bu yasa bu haliyle yürütülemez.Çok başkan memur görevli götürür bu haliyle kalacak olursa.

İşin elim tarafı kendi köyümde bu yasayı muhtar bile bilmiyor.Anlatıyorum yasayı okutuyorum her gördüğüne inanma deyip geçiyor duva*-*0 duva*-*0 . Ereğlide jeoloji mühendisleri ruhsat işlemlerini askıya almış durumda :S :S

Hadi mısırı çekirdeği damlama yaptık pancarı buydayı soğanı nasıl sulayacan... bu millet uygun tarlasına yer altı çektirdi borçlandı dsi o zaman nerdeydi devlet neden yer altı borusuna destek verdi, diyelim kuyunun olduğu yer 5 degar suladıgı yer 100 degar ne olacak o kadar şebeke masraf boşa gidecek bide işin bu yüzü var arkadaşlar...

sizin dertlerde büyük bizim dertlerde büyük
sulama birliginin toplantısı vardı gittik üyeler olarak köyden birkaç kişi
geçen yıl 1000metrekaresi 35tl olan su ücreti busene 80lira
neymiş elektirik borcu varmış birlige devlet el koymuş işine gelen sulasın demiş
işin içinden çıkılmaz oldu
bu hükümet nerenin hükümeti kimin hükümeti acaba böyle bir tavır takınıyor

YAVUZ_13 link=topic=60525.msg665536#msg665536 date=1355529766' Alıntı:
sizin dertlerde büyük bizim dertlerde büyük
sulama birliginin toplantısı vardı gittik üyeler olarak köyden birkaç kişi
geçen yıl 1000metrekaresi 35tl olan su ücreti busene 80lira
neymiş elektirik borcu varmış birlige devlet el koymuş işine gelen sulasın demiş
işin içinden çıkılmaz oldu
bu hükümet nerenin hükümeti kimin hükümeti acaba böyle bir tavır takınıyor

Yıllardır standartın üstünde paraya birlikten su almaya çalışırız.Ona buna yedirdiğimiz paralar hariç.En iyisi kendi kuyumuzu faal hale getirmek dedik 60.000TL gibi bi rakama kuyu ve elektrik için masraf ettik.yaklaşık 50bin TL ye de damlama yağmurlama sulama sistemi kurduk.Etti 110 bin borcunu filan yeni yeni kapadık tam kuyu bize dönmeye başladı kar ettirmeye başladı bu kezde kapatırlarsa kuyuyu bu demek oluyor ki 4 yıldır filan boş yere çalışıyoruz.İşin içinden çıkılmıyor yani bi dertten kurtulduk rahat ediyoruz derken bu kezde dsiden geldi darbe.
Bu olaya bi düzenleme gelmeli mutlaka, bu tip karmaşalarla dolu bi sistem olamaz

omaraga42 link=topic=60525.msg665378#msg665378 date=1355509214' Alıntı:
İşin elim tarafı kendi köyümde bu yasayı muhtar bile bilmiyor.Anlatıyorum yasayı okutuyorum her gördüğüne inanma deyip geçiyor duva*-*0 duva*-*0 . Ereğlide jeoloji mühendisleri ruhsat işlemlerini askıya almış durumda :S :S

işleme başlamıyorlar zaten konyalı bi mühendis ile telefonda görüşmemiz oldu hemen yapıyor anında filan boşverdik öylelikle.Ereğlide Arif diye bi mühendisle görüştük o şekilde yani bekliyoruz bakalım haber verecek yeni düzenlemede ona göre bizde bi yol izlycez mutlaka bilgi aldığımda siteden paylaşırım

köylü artık pancarda buğdayda arpa da ekmesin bu tesisleri kurmak için bankalardan çekiği kredileri nasıl öderse ödesin diyorlar resmen. böyle iş mi olur yaa biz nerden para kazanacağız bu kredileri nasıl ödeyecez onuda söylesinler...

ben tekrar dizele dönerim yine takmam bu sayacları kim kimin kuyusunu kapatıyor görelim bakalım iyice sapıttılar uluslar sulu tarım sahası acmak icin yatırım yapıyor dis de sulu tarımı kapatmak icin yatırım yapıyor kime hizmet ediyolar