Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

Haberi direk aktarıyorum bizim gibi duymayan vardır belki;

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü, yer altı su kuyusu sahiplerinin kuyularına ölçüm tesisi kurmalarına ilişkin uyarılarda bulundu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada “25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve Torba Kanun olarak isimlendirilen yasa ile 167 sayılı Yeraltısuları Kanununun 10. Maddesine ilave yapılarak; ülkemizdeki tüm yeraltı su kuyusu sahiplerinin, kuyularından çektikleri su miktarının ölçülebilmesi için kuyularına ölçüm tesisi kurmaları zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde yasa gereği olarak kuyuları kapatılacaktır. Bu ölçüm sisteminin kurulması için tanınan yasal süre 25 Şubat 2013 tarihi itibariyle dolmaktadır. Yeraltı suyu kullanan kuyu sahibi vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemeleri açısından kaymakamlıklar aracılığı ile ziraat odaları ve muhtarlıklara gönderilen örnek taahhütnameyi doldurarak 2012 yılı sonuna kadar DSİ. 2. Bölge Müdürlüğü’ne ulaştırmaları gerekmektedir' denildi.

Bu yasa gereğince bizimde elimizde mevcut bulunan kuyuların da bu kapsama girdiğini öğreneli bi kaç gün oluyor.Jeoloji mühendisi ile görüştüm bi hayli ücret talep etti benden bununla ilgilenmek hususunda.Bende dedim babama o parayı verene kadar sen bana ver ben hallederim güldük filan :D neyse şimdi asıl mesele şu bu konuda bilgisi olanlara bi sorum olacak arazinin dekarına göre mi belirleyecekler üst sınırı ? mesela tarla 200 dekar toplamda yan yana ama 5 parsel zamanında toplulaştırma kapsamında öyle yapıldı.tarla bir arada ama parsel parsel yani kuyu da bi parselde bana sınırı belirlerken o parselin dekarına göre mi belirleyecekler? Jeoloji mühendisi bile bilmiyor gerçi sordum saçmaladı bişeyler parayıda katınca hemen kalktım geldim.
Neyse bilgisi olan varsa bi görüşmek isterim

Ynt: Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

Hemşeriyiz. Ereğlinin neresinden ?? Bu konu şuan tam çıkmazda.Bilen bilmeyen bişeyler söylüyor yetkili desen hiç ağzını açmıyor.Ereğli de şu ana kadar tek bir kuyuya ölçüm cihazı takılmış değil ıh-*-s
O mühendisler ruhsat işlemini yapmaktan aciz dosyalar hep bekliyor.Yani kısacası bu yasa çok yaşamaz ölü doğmuştu zaten.Hele bir de kuyu, sulama birliği sınırı içinde ise ruhsatı bile varsa iptal edilecek.Tam muallak yani bils-*- bils-*- ??*-s

Yeraltı suyuna sayaç!

Yeraltı suyuna sayaç!
Yeraltı Suları Kanunu değişiyor, kaynak sularına da sayaç geliyor!

Yeraltı Suları Kanunu’nda yapılan değişiklikle bundan böyle kuyu, galeri, tünel ve benzeri yerlerden çekilecek içme, sulama, kullanma endüstri ve sanayi suyu miktarı sınırlandırıldı. 25 Şubat 2013 ' den itibaren, yeraltı suyu kullanacaklar, ön yüklemeli su ve elektrik sayaçlarını kendi olanakları ile kuyularına taktıracak. Böylece belirlenen kapasite dışında su kullanılmayacak.

Su ve Orman Bakanlığı 167 Sayılı Yeraltı Suları Hakkındaki Kanun’a eklenen ‘Kuyu, galeri, tünel ve benzerlerinden çekilecek yeraltısuyu miktarının tespitini sağlayacak ölçüm sistemleri kurulmadan, kullanma belgesi verilemez. Bu ölçüm sisteminin özellikleri yönetmelikle belirlenir’ addesi uyarınca, su temini amacıyla derinlikleri 10 metreyi geçen, yatay veya dikey doğrultuda açılan her türlü galeri, tünel ve sondaj kuyuları için ölçüm sistemlerinin takılması zorunluluğu getirildi. Kanunun uygulaması Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne verildi.

http://ekonomi.haberturk.com/enerji/haber/803277-yeralti-suyuna-sayac

sonunda buda oldu kendi kuyumuza su sayaci

Arkadaşlar sonunda başımıza buda geldi şahıs kuyularına devlet su sayacı takacak mis sadece kuyunun bulunduğu tarlayı suluya bilecekmsiz ve sayactaki kredi bitince sayaç kuyuyu kapatacakmis dsı kooperatif kuyularina bu uygulama yokmuş sayaç 3500 tl mis her kuyuya takacakmis sulama sadece kuyunun üzerindeki tarlayı suluya bileceğiz allah sonumuzu hayır etsin

Ynt: Yeraltı suyuna sayaç!

Bu konuyla ilgili konu bende açmıştım.DSİ ile olan görüşmelerimde bi dilekçe vermemiz gerektiğini söylediler dilekçe örneğini verdi doldurup vermedim hemen.Jeoloji mühendisi ile bi görüşeyim dedim aynı zamanda kuyu ruhsat güncellemesi yapılmasınında zorunlu olduğunu bu işi de sadece jeoloji mühendislerinin yapabileceğini söylediler DSİden.Gittik jeoloji mühendisimize abimiz dedi kuyu başı güncelleme + sayaç takımı işlemleri için 2bin TL para alırım 2 kuyu var bizim etti 4Bİn TL bi an düşündük sonra mecbursun tabi yaptırmaya.Eğer güncelleme yaptırmazsan kuyu ruhsatı iptal olacak ayrıca elektriğide Medaş kesecek dediler.
Sonra mühendis bi an boşluğa mı düştü nedir bilemedim, dedi sulama sahası içerisindeyse ruhsatlar güncellenemiyor diye.E bizimki zaten sulama sahasında dedim o zaman ruhsat iptal olabilir gibi bişey dedi.Tabi ruhsat iptal olup kuyu çalışmayacaksa sayacı napayım ben diyorsunuz.
Pazartesi günü olanlar bunlar.Birlikteyken DSİ genel merkezini aradı mühendis konuştular filan adamın dediğine göre iki haftaya kadar yeni bir düzenleme gelecekmiş bu konuda.Bakalım bekliyoruz Mevla ' m neylerse Güzel Eyler...

Bide şu var kafama hep takılmıştı, bizim tarlalar bir arada ama parsel parsel bölünmüş durumda hepsini iki kuyudan suluyoruz.Sayaç verirken sadece kuyunun olduğu parselin sulanmasını baz alarak yıllık tonaj hakkı çıkacakmış.
Kısacası anladığım kadarıyla bu adamlar çiftçiliği öldürecekler.Zaten suyu israf etmek gibi bi lüksümüz yok damlama yağmurlama sistemiyle ancak yetiştiriyoruz sulamaları Şayet kuyularımız kapatılırsa kendimize inşaatta iş aramak zorunda kalırız gibi.

Sulama sahası içi olayı var birde.Barajdan geliyor su ama koca sezonda iki kez su bağlarlar ancak buğdayını sulayabilirsin onunlada.Ayrıca o gelen su salma sudur daha tasarrufsuz.Bizde ağırlık yeşil mahsul yonca mısır ayçiçeği vb mahsüller.Konyada iki suyla randımanlı mısır yetiştirebilecek varsa itirazım yok.Ama imkansıza oynuyor bu yeni yönetmelik.

Ynt: Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

omaraga42 link=topic=60525.msg661696#msg661696 date=1355078293' Alıntı:
Hemşeriyiz. Ereğlinin neresinden ?? Bu konu şuan tam çıkmazda.Bilen bilmeyen bişeyler söylüyor yetkili desen hiç ağzını açmıyor.Ereğli de şu ana kadar tek bir kuyuya ölçüm cihazı takılmış değil ıh-*-s
O mühendisler ruhsat işlemini yapmaktan aciz dosyalar hep bekliyor.Yani kısacası bu yasa çok yaşamaz ölü doğmuştu zaten.Hele bir de kuyu, sulama birliği sınırı içinde ise ruhsatı bile varsa iptal edilecek.Tam muallak yani bils-*- bils-*- ??*-s

Adabağ sen? aynen sol sahil sulama birliği sahasında bizim köy.Birliği bilmesende duymuşsundur adamların yaptığı işleri yolsuzlukları.Herneyse şimdi mevzu şu eğer bu birliğin sulama sahasındayız diye bizim kuyu iptal olacaksa vay halimize.Saçma sapan işler.Kimse bişey bilmiyor da bu işte ciddiye alınmayacak bişey değil ki herşeyimiz buna bağlı sonuçta.

Ynt: sonunda buda oldu kendi kuyumuza su sayaci

Kafasına göre sulama yapıp geleceğini düşünmeyen, ertesi gün yağmur yağacağını bildiği halde tarlasını sulayan, yer altı suyunun da bir gün tükenebileceğinin bilincinde olmadan suyunu har vurup harman savuran çiftçilerin olduğu bir ülkede geç kalmış güzel bir uygulama bu.
Çiftçi kendi elindeki değerin kıymetini bilmezse, yaklaşan tehlikenin farkında olmazsa devlet de bu tür önlemlerle tehlikeyi azaltmaya çalışır tabi.
Keşke bu önlem çok önceden alınmış olsaydı da şu anda özellikle Konya ovasında yer altı su seviyesi tehlikeli boyutlarda azalmış olmasaydı.

cevo link=topic=60663.msg665014#msg665014 date=1355479098' Alıntı:
Arkadaşlar sonunda başımıza buda geldi şahıs kuyularına devlet su sayacı takacak mis sadece kuyunun bulunduğu tarlayı suluya bilecekmsiz ve sayactaki kredi bitince sayaç kuyuyu kapatacakmis dsı kooperatif kuyularina bu uygulama yokmuş sayaç 3500 tl mis her kuyuya takacakmis sulama sadece kuyunun üzerindeki tarlayı suluya bileceğiz allah sonumuzu hayır etsin

Konu birkaç kez değişik başlıklar altında açıldı. Ama ne yazık ki kimse tam olarak neyin ne olacağını bilmiyor ve/veya insanlar olayın vehametini daha anlayamadılar...

Bence bu konu çok önemli ve sabitlenmeli.

Konu hakkında bilgisi olanlar lütfen paylaşsın.

Şu ana kadar bildiğim; 2011 yılında çıkan torba yasa çerçevesinde yeraltı suları kullanma kanunu`na geçici bir madde eklendi ve bütün kuyulara (kanunun çıktığı günden sonra 2 yıl içerisinde) ' ' sayaç ' ' takılması öngörüldü. Bu 2 yıl 13.02.2013 tarihinde bitiyor, yani bu zamana kadar sayaç takılması gerekiyor.

Bi sürü para gidecek devlet politikası bizim burada tedaş ozellesti geçen sene agustos ayından beri kuyu calismasa bile trafo kaybı diye fatura geliyor kullanmasan bile 1kw elektrik yakmadim 3 sefer 50 tl fatura geldi dilekçe verip kapatıyoruz mecburen

konyada bir kaç yerde bu uygulamaya geçilmi$ sanırım forumdaki SEYİT nickli üyemizin konuyla ilgili biraz daha detaylı bilgisi var.. kulaktan duyma bilgilere göre ..1 dekar arazinin yıllık su tüketimi baz alınarak sayaca yıllık bir tonaj yükleniyor .. örneğin bir dekar yer 50 ton su .. buna bağlı olarak 1 dekar yeri siz bu 50 ton suyla sulayacaksınız sulayamadıgınızda yapacak bir$ey yok .. benim verdiğim 50 ton kafadan atma bir rakamdır hani bu 100 ton 500 ton olabilir bilmiyorum .. yanlız $u var arkada$lar .. gerçekten basınclı sulama sistemleriyle su tüketimi çok dü$üyor .. eğer makul seviyelerde tonaj olursa .. damlama ve yagmurlama sistemiyle mutlaka suyunuz yeter .. benim nacizane tavsiyem mecbur bırakılmadan bir an evvel basınclı sulama sistemlerine geçmeniz .. cünkü bu zorunlu kılındıktan sonra basıncılı sulama sistemleri kuran satan firmalar bunu fırsat bilip fiyatları 5 e katlarlar haberiniz olsun .. biz bu yıl kooperatifin uyarınca damlama sistemimizi kurduk .. sadece elektrikten tasarrufumuz %60larda .. iscilik falan bunları saymıyorm bile .. bu sistem çiftçinin zararına olmaz yararına olur bunuda unutmamak lazım ..