Goble'den Diskli Mibzer Yapımı?

Ynt: Goble'den Mibzer

satocan58 link=topic=60529.msg661722#msg661722 date=1355082416' Alıntı:
Hayal etmeye calistim beceremedim. Diskaro fiyatina malzeme ve usta.masrafisi korsan anasi danasini gecer. Haa onu yapacak biri varmi oda ayri tabi. Hibe ile al olsun bitsin..
10 lu diskaro zaten var bizde sadece üstüne depo birde boruları takılacak pek fazla tutmaz gibi belki arkadsına merdane felan taktırırız

Güzel bir düşünce , kurakta iyi ama kum yerlerde yaş toprakta tohumun derine gitme riski var. Tebrik etmek lazım zaman içinde daha güzel ürünleri ortaya çıkaracaklardır.

Sistemdeki en büyük hata, mibzerin ihtiyaç duyduğu dönme hareketinin goble disklerini tutan milden alması. Diskler aşındıkça dekara atılacak tohum miktarında ciddi sapmalar yaşanabilir. Kısaca hareket yere sağlam basan ve stabil dönen bir tekerlekten alınmalı.

Diğer bir husus da disklere her açı verildiğimde, mil ile mibzer arasindaki zincirin gerginlik ayarının yeniden yapılması gerekliliği. Yanlış bir açımverildiğşjde zincir çok kolay kopabilir.

Son kötü nokta ise, diskler sıkıştığında yada ağır toprakta çalışırken mili tutan bilyaların dağılması,sıkışması ile disklerin olması gerekenden yavaş dönmesi. İşlem esnasında disk turlarını net bir şekilde ölçme imkanı olmadığından seyrek tohum atma sıkça yaşanabilir.

ben bunu aysan üzerine düşünüyordum önümüzdeki ekime kadar yapıcam kısmetse hatta istediğim ekipmana sökülüp takılabilcek gibi düşünüyorum hareketi ayrı bir tekerden alınırsa daha randımanlı çalışır. tarım aletleri imalatı yapanlar yada bu işlere eli yatkın vakti bol bir usta bulursan yaparlar. 1 ay önce sorduğumda tohum ve gübre kursakları plastik 12 lira sac 15 liraydı bence zamandan tasarruf edicek bir makina olur.

sercan2224 link=topic=60529.msg944296#msg944296 date=1418075641' Alıntı:
ben bunu aysan üzerine düşünüyordum önümüzdeki ekime kadar yapıcam kısmetse hatta istediğim ekipmana sökülüp takılabilcek gibi düşünüyorum hareketi ayrı bir tekerden alınırsa daha randımanlı çalışır. tarım aletleri imalatı yapanlar yada bu işlere eli yatkın vakti bol bir usta bulursan yaparlar. 1 ay önce sorduğumda tohum ve gübre kursakları plastik 12 lira sac 15 liraydı bence zamandan tasarruf edicek bir makina olur.

Bahsettiğin ayak tipi 'çapa ayak' mibzer. Üreten firmalar var. Araştırırsan hazır malzeme tedarik etme şansın olur ama ekim derinliğinde homojenlik sağlanabilir mi bilmiyorum. Malum, kültivatör ayakları zoru gördüğünde ciddi şekilde esneme yeteneğine sahip.