ÇİFTÇİ SİGORTASI

12.11.2010
16,295
22,523
48
Erzurum

devletin biz çiftçilere tanıdığı haklardan biride çiftçi sigortası ama bankaya her ay yatırmazsan 2 ay sonra sağlık hizmeti ücretliye dönüyor hele doğuda 7 ay kış şartlarında çiftçi ziraat yapıp para kazanamıyor nereden bulacak her ay primide yatırıp sigorlalı olcak bilemiyom binmişler oradanda çiftçinin boynuna neden biz çiftçilere yılda tek ödeme veya iki ödeme tarihi seçtirmiyorlar ALLAH KOLAYLIK VERSİN buda çoğumuz için büyük dert biliyorum....

Ynt: ÇİFTÇİ SİGORTASI

evet yusuf abi aslında çok iyi bir konuya değinmişsin.çoğu arkadaşımız buna bende dahilim her ay ödemeli olduğu için yatıramıyoruz.dediğin gibi yıllık ödemeli olsa ödenmesi daha kolay.

Cihan_özece link=topic=60534.msg661775#msg661775 date=1355088096' Alıntı:
evet yusuf abi aslında çok iyi bir konuya değinmişsin.çoğu arkadaşımız buna bende dahilim her ay ödemeli olduğu için yatıramıyoruz.dediğin gibi yıllık ödemeli olsa ödenmesi daha kolay.
Erkenden yilligi yatiracaksin yoksa yandin hep para borc olarak yaziliyor hesabina hemde odedigin halde sagliktan yararlanamiyosun onceden kiymetsiz birseydi simdi 205.5 TL

Önemli bir konuya değinmişsiniz,bence de bir kolaylık sağlanması lazım en azından ilk 6-7 aylık bir ödeme,bir de hasat tarihinde bir ödeme şeklinde olsa çok rahatlık olur

şu an kar yağıyor ve bu mayısa kadar böyle olacak sadece içerde oturmuş camdan dışarıyı izliyoruz e ben bu yaşam zorluğu içerisinde şehire bile gidemiyorum nerede kaldı para kazanıpta gidip sigortamı yatıracam

bu sigorta daha önceden de varmış, ama tam yıl değilde 6 ay olarak geçiyormuş. şimdi 12 ay tam yıl olarak geçiyor. hergün tarlada çalışan işçiler için aynı zamanda çiftçiler içinde güzel bi sigortalık. ama her ay yatırma olayı tarım çalışanları ve çiftçilere zor olur. o konuda en güzel sigortalık tarım bağkuru yatırmasanda kesilme olmuyor fazi koyuluyor sadece.

sigorta önemli bir konu. emeklilikte ssk bağkurdan daha iyi. hem daha az gün prim ödüyorsun. daha erken emekli oluyorsun. maaşında biraz farklı oluyor. emekliliğine 4 - 5 sene kalmış arkadaşlar imkanları varsa bağkurdan sigortaya geçsinler. son 1260 gün hangi kuruma prim yatırmışsan o kurumdan emekli oluyorsun.

ramiz balcıoğlu link=topic=60534.msg662163#msg662163 date=1355139116' Alıntı:
bu çiftçi sigortasını çok zorlaştırdılar. her ay uğraşmayayım 3 ay 5 aylık peşin yatırayım desen onu da kabul etmiyorlar.
banka da hesabın vardır sanırım yoksa da actır hesaptan otomatık odeme talımatı ver fazla fazla oraya yatır onlar gunu geldıgınde yatırırlar :)

Yeni bir uygulama başlamış sanırım. Ben geçtiğimiz Nisan ayında günümü doldurdum hatta geçen ay toplatmıştım kağıdım geldi gününüz doldu diye....

Fakat Nisan ayından Aralık ayına kadar daha yani 8 aylık daha prim yatırmamı istiyorlar. Yıl ortasında bitince yıl sonuna tamamlamak gerekiyormuş...!?

ENES4422 link=topic=60534.msg662196#msg662196 date=1355144209' Alıntı:
Yeni bir uygulama başlamış sanırım. Ben geçtiğimiz Nisan ayında günümü doldurdum hatta geçen ay toplatmıştım kağıdım geldi gününüz doldu diye....

Fakat Nisan ayından Aralık ayına kadar daha yani 8 aylık daha prim yatırmamı istiyorlar. Yıl ortasında bitince yıl sonuna tamamlamak gerekiyormuş...!?
yeni uygulamayı tam anlamış değilim

Geçenlerde gördüm.Denizbankın üretici kartı faizsiz bir senelik bağkuru ödüyormuş,çiftçi karta senede tek ödeme yapıyor.Bir araştırın derim ben de bakacağım bilgi alan burada paylaşırsa iyi olur.

ENES4422 link=topic=60534.msg662196#msg662196 date=1355144209' Alıntı:

kaç senede kaç gün pirim ödemem var birde eski tarım sigortalımısın yoksa tarım bagkurlumusunuz

Çağrı link=topic=60534.msg665421#msg665421 date=1355513782' Alıntı:
Geçenlerde gördüm.Denizbankın üretici kartı faizsiz bir senelik bağkuru ödüyormuş,çiftçi karta senede tek ödeme yapıyor.Bir araştırın derim ben de bakacağım bilgi alan burada paylaşırsa iyi olur.
çağrı yokmu bir sonuç bende merakla bekliyoruım..

bende 2007 den beri tarım ssk lıyım.yani çiftci sigortası.ilk başlarda 3-6-12 yani tek ödeme bile yapabiliyorduk.sonra 3 aydan 3 aya düşürdüler en sonun da da aylık almaya başladılar.her ay günü gününe gidip yatırmak gerekiyor.yatırmadınız mı direk faiz en kötüsü de sağlıktan yararlanamıyorsunuz.önce ssk binaları ödemeleri alıyordu , ödemeyi yapıp mutlaka birde üstüne vize yaptırmanız gerekiyor.şimdi dediler artık kolaylaştı.bende sandım artık her ay vize işkencesi bitti galiba dedim ama nerde.şimdi de ödemeleri bazı bankalar alıyor ama gidip yine her ay ssk binasında vize yaptırmanız gerekiyor.tabi bir köyden bir merkeze gidiyosun ,bankaya gidiyosun sıra , sıra sana geliyor , sistem yok , neyse bir türlü yatırıyorsun sonra hadi koş ssk binasına vizeye.vize kuyruğuna bir giriyorsun tabi bu her ay oluyor,yani bu çiftcilere yapılmış bir işkence gibi birşey.her ay 200 km den gelip tarım ssk ödemekl için gelenler var.sırf bu rezillikleri çekmemek için tarım bağkuruna geçmek istemiştim ama sigortada bir şef illa geçme pişman olursun dedi bakalım hala sabrediyorum bu işkenceye.senede bir ödeme ve senede bir vize olsa hasattan hasata çok iyi olur.veya da her ay ödeme olsun tamam ama gidipte her ay vize yaptırma zaten başlı başına safsata.millet uzaya gidiyor.biz bilgisayar çağında yatırdığımız paranın , olmayan borcumuzun vizesi peşindeyiz.bu arada benim aylk ödemem 154 tl.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=60534.msg668164#msg668164 date=1355911490' Alıntı:
çağrı yokmu bir sonuç bende merakla bekliyoruım..
Abi tam bir araştırma yapmaya fırsat olmadı,ilk fırsatta soracağım.

baba540 link=topic=60534.msg668172#msg668172 date=1355912733' Alıntı:
bende 2007 den beri tarım ssk lıyım.yani çiftci sigortası.ilk başlarda 3-6-12 yani tek ödeme bile yapabiliyorduk.sonra 3 aydan 3 aya düşürdüler en sonun da da aylık almaya başladılar.her ay günü gününe gidip yatırmak gerekiyor.yatırmadınız mı direk faiz en kötüsü de sağlıktan yararlanamıyorsunuz.önce ssk binaları ödemeleri alıyordu , ödemeyi yapıp mutlaka birde üstüne vize yaptırmanız gerekiyor.şimdi dediler artık kolaylaştı.bende sandım artık her ay vize işkencesi bitti galiba dedim ama nerde.şimdi de ödemeleri bazı bankalar alıyor ama gidip yine her ay ssk binasında vize yaptırmanız gerekiyor.tabi bir köyden bir merkeze gidiyosun ,bankaya gidiyosun sıra , sıra sana geliyor , sistem yok , neyse bir türlü yatırıyorsun sonra hadi koş ssk binasına vizeye.vize kuyruğuna bir giriyorsun tabi bu her ay oluyor,yani bu çiftcilere yapılmış bir işkence gibi birşey.her ay 200 km den gelip tarım ssk ödemekl için gelenler var.sırf bu rezillikleri çekmemek için tarım bağkuruna geçmek istemiştim ama sigortada bir şef illa geçme pişman olursun dedi bakalım hala sabrediyorum bu işkenceye.senede bir ödeme ve senede bir vize olsa hasattan hasata çok iyi olur.veya da her ay ödeme olsun tamam ama gidipte her ay vize yaptırma zaten başlı başına safsata.millet uzaya gidiyor.biz bilgisayar çağında yatırdığımız paranın , olmayan borcumuzun vizesi peşindeyiz.bu arada benim aylk ödemem 154 tl.
Tarım sigortasının bağkura göre avantajlı olması sanırım ödenecek prim gün sayısı ve emeklilik maaşı ile ilgili.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=60534.msg668174#msg668174 date=1355913026' Alıntı:
tarım sigortasına biz neden 196 gibi birşey ödüyoruz 153 nasıl oluyor acaba bizim bilmediğimiz bir aşama mı var 154 ödemek için..
hayır 153 tl ödeyenler eskiler ayda 15gün sayılıyor 196 tl ödeyenler 30 gün sigortalı sayılıyor