arpa küspesi kullanan var mı

arpa küspesi kullanan var mı süt artışına faydası oluyor mu (ben kulandım ama bir artış görmedim) bilm-*s kullananlar tonunu ne kadara alıyor

Ynt: arpa küspesi kullanan var mı

karıştırmıyorsam bu arpa küspesi fazla kullanıldığında hayvanlarda sinirsel sorunlara yol açıyor mesela bir hoca anlatmıştı hayvan kendi kuyruğunu yakalamaya çalışıyormuş.bence hiç kullanmamak en güzeli

Çağrı link=topic=60535.msg661839#msg661839 date=1355092238' Alıntı:
karıştırmıyorsam bu arpa küspesi fazla kullanıldığında hayvanlarda sinirsel sorunlara yol açıyor mesela bir hoca anlatmıştı hayvan kendi kuyruğunu yakalamaya çalışıyormuş.bence hiç kullanmamak en güzeli
;D arpa suyundan ne farkı var desene :D

Hiç kullanmadım ama ıslaksa küspesi kuru madde oranı baya düşüyordur,arpa enerji olar değerli yüksek proteinli yeme girsen bence sütte artış değilde yemden karın olur.

hacimmet link=topic=60535.msg665545#msg665545 date=1355536608' Alıntı:
Hiç kullanmadım ama ıslaksa küspesi kuru madde oranı baya düşüyordur,arpa enerji olar değerli yüksek proteinli yeme girsen bence sütte artış değilde yemden karın olur.
kimyasal yapısı bu şekildeymiş
Kimyasal Yapısı

Bira yapımında kullanılan arpanın yaklaşık % 60 - 65 civarında nişasta içerdiği, bira yapımı sırasında bu nişastanın hemen tamamına yakınının alkol ve karbondioksite fermente olduğu, diğer besin maddeleri ve minarellerin ise üç katı yoğunlaşarak posada kaldığı belirtilmektedir.

Allen ve Stewenson , bira yapımı sırasında eriyebilir veya fermente olabilir karbonhidratların tamamına yakını alındığı için, geriye kalan karbonhidratların çoğunu ham selülozun oluşturduğunu, arpa posasında bulunan ham selülozunda % 25 ' in basit şekerlere çevrildiğini ve suda eriyebilir karbonhidrat kapsamının kuru madde de % 6,92 - % 8,95 civarında kaldığını bildirmektedir. Smith , bu miktardaki eriyebilir karbonhidratın iyi , kaliteli bir silaj elde edbilmek için yeterli olduğunu belirtmektedir.

Arpa posasının kuru maddesinde %28 civarında ham protein , %23 civarında sindirilebilir protein kapsadığı, bu miktarın buğday kepeğinden çok fazla mısır glutenine eşit olduğu belirtilmektedir Arpa posasının selenyum kaynağı olduğu belirtilmektedir. Arpa posasının kalsiyum ve fosfor kapsamının bira yapımında kullanılan arpa üç katı olduğu bildirilmektedir.

Yaş arpa posasının besin maddeleri ve enerji kapsamı tablo 1 de gösterilmektedir.

H. PROTEIN (%)............................................: 27.84
H.YAĞ (%).......................................................: 9.92
NİŞASTA (%)..................................................: 6.96
M.ENERJİ (Kcal/kg).......................................: 2310.54
SELÜLOZ (%).................................................: 30.21
KÜL (%)...........................................................: 4.27
NEM (%)..........................................................: 78.45
AZOTSUZ ÖZ EKSRAKT MADDE (%).........: 6.21

NOT: M.ENERJİ KURU MADDE ÜZERİNDEN HESALANMIŞTIR.

Arpa posasının su kapsamının düşürülmesi işlemi eğer ısıtılarak yapılırsa protein ve karbonhidratların sindirilebilirliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Posadaki suyun mekanik işlemlerle alınması ise, suda eryebilen besin maddelerinin kaybına neden olmaktadır.

arpa küspesinin zararlı olduğunu veya yararsız olduğunu ilk defa bu forumda gördüm. kendim kullanıyorum ve sütte ayrı beside ayrı aldığım faydalardan gayet memnunum ben.
hayvanda olan sorunlara karşı aldığım şirket elemanları beni bilgilendirdi. şöyle ki çok kullanımda veya sadece arpa küspesi (başka bişeyle karıştırmadan) kullanılan küspede problem olabiliceğini doğru şekilde kullanma teknikleri hakkında bilgilerini verdiler ve kullandığım günden 20 gün sonra aldığım sonuçlardan sonra bi daha bırakmadım kullanmayı.
hatta ilginç bi şekilde karıştırdığım rasyonda hayvan arpa küspesini ayırıp yediğine şahit oldum.

bende 8 kg arpa posasının enerji ve protein değerinin , 1 kg normal arpa ezmesine eş değer olduğunu bir besleme uzmanından öğrenmiştim. buna göre yararlı mı , zararlı mı hesabını yapabilirsiniz arkadaşlar.