Et fiyatları yükselecek

Bilmiyorum bu öngörü tutar mı?

http://ekonomi.milliyet.com.tr/et-fiyatlari-yukselecek-/ekonomi/ekonomidetay/09.12.2012/1639357/default.htm

Et fiyatları yükselecek!
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et ürünlerinde karışımın yasaklanmasına ilişkin, ”Artık karışım yapılamayacağı için fiyatlarda artış olabilir ancak daha kaliteli et tüketilecek” dedi.

Tunç, ”Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği”ne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu tebliğini olumlu karşıladıklarını anlattı.

Karışımlı ürünlerin insan sağlığına zarar verdiğine işaret eden Tunç, bu şekilde çok sayıda firmanın haksız kazanç elde ettiğini dile getirdi.

Tunç, uygulamaya destek verdiklerini belirterek, ”Bu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, son dönemde yaptığı en güzel işlerden birisidir. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakanlığımız, vatandaşın sağlıklı et tüketmesi için taşın altına elini değil, adeta vücudunu koydu” dedi.

Bu şekilde üretim yapan firmaların artık kaliteli üretime geçmek zorunda kalacağına işaret eden Tunç, et ürünlerindeki kalitenin bu şekilde artacağını kaydetti.

Tunç, sağlıksız üretim yapan firmaların halka duyurulmasının önemine değinerek, ”Önceden denetimler yapılıyordu fakat halka duyurmada sıkıntı vardı. Şimdi sağlıksız üretim yapan firmalar anında halka duyuruluyor. Böyle olunca da sağlıksız koşullarda üretim yapmaya kimsenin cesareti kalmadı. Bunun sonucunda halkımız, sağlıklı et tüketebilecek” diye konuştu.

-”Sofralarda, kaliteli ve sağlıklı ürünler bulunacak” Karışımlı ürünlerin ucuz fiyata satıldığını anlatan Tunç, bu ürünlerin ucuz olduğu kadar kalitesiz olduğunu savundu.

”Kanatlı hayvan ürünleri artık dana etine karıştırılmayacak” diyen Tunç, ”Bu uygulama sayesinde sokakta, pazarlarda 5 liraya sucuk görülemeyecek artık. İnsanlar gerçekten dana etinden sucuk alacak. Bu şekilde vatandaşımız geçmişteki sucuğun tadını yeniden alacak. Tekrar sofralarda, kaliteli ve sağlıklı ürünler bulunacak” ifadelerini kullandı.

Tunç, uygulamanın fiyat artışını da beraberinde getirebileceğine dikkati çekerek, ”Eskiden sucuğun içinde tavuk kemiğinden elde edilen madde bile vardı. Artık karışım yapılamayacağı için fiyatlarda artış olabilir ancak daha kaliteli et tüketilecek” dedi.

Ynt: Et fiyatları yükselecek

Çağrı link=topic=60537.msg661885#msg661885 date=1355093762' Alıntı:
bir yükselemedi gitti yükselecek yükselecek anca kasaptaki fiyatlar yükseliyor.İnşallah kesim de yükselir

Evet dogru söylüyorsun..bizim Fiyatlar yükselmez ama Kasaptaki Fiyatlar yükselir yani olan hep bize oluyor.... 12-14 arasi kesiliyor Kasaplarda 22-28Tl arasi satiliyor ben bu dengeyi anliyamadim gitti.

Rahmetli Kemal Sunal ın repliği aklıma geldi :)
-ağam benimle eğleniii :)
Etin fiyatı yukselınce hooop ithalat , fiyatlar böyle yerlebir olup üretici zor duruma düşerse hiç biri kılını kıpırdatmaz. Şimdide ihracat yap bakalım hadi ?
Yaa elimde besili koyun var max 9 liraya keseriz diyorlar. Erkek kuzu var onada 13 lira verıyolar hadi çık işin içinden.

çarşamba günü kestirmek üzere anlaşmıştık tüccarla 13,5 ten çarşamba geldi cumartesiye erteledi ve fiyatı 13,2 ye düşürdü hayvanlar salık 2 saat uğraştım bağlamak için şuanda Ankaradayım buluşma için bu gece aradım tekrar kimsye ulaşamadık adam bi güzel kapatmış telefonu bu gece hayvanlar yükelenecekti ama kaldı fiyatıda 12,700 lere kırmışlar bu işten zevk aldırmayacaklar varınca İnşallah hayvanları tekrar salacam artı yem alıp birazdaha bakmayı düşünüyorum.

hacimmet link=topic=60537.msg665544#msg665544 date=1355536481' Alıntı:
çarşamba günü kestirmek üzere anlaşmıştık tüccarla 13,5 ten çarşamba geldi cumartesiye erteledi ve fiyatı 13,2 ye düşürdü hayvanlar salık 2 saat uğraştım bağlamak için şuanda Ankaradayım buluşma için bu gece aradım tekrar kimsye ulaşamadık adam bi güzel kapatmış telefonu bu gece hayvanlar yükelenecekti ama kaldı fiyatıda 12,700 lere kırmışlar bu işten zevk aldırmayacaklar varınca İnşallah hayvanları tekrar salacam artı yem alıp birazdaha bakmayı düşünüyorum.
Bir kanun çıksın hayvanlar bedava diyede , bizde rahat edelim onlarda rahat etsin. Bari böle hesap kitap işiyle uğraşmayız. Zamanı gelince ahırdan alıp gitsinler para felan vermeden.

GÜRKAN link=topic=60537.msg665744#msg665744 date=1355595630' Alıntı:
sürekli ithalat var. bulunduğum yerde kesim fiyatları düşüşte
Onu diyorum işte braderim , bedava alsınlarda hiç uğraşmayalım hesap kitap ile , nasılsa çiftçinin malının emeğinin değeri yok. İster mandalina , ister dana , ister buğday. Farklı değil çok birbirinden.

%50 üretici sap samanı yazın tam koyamadı.damızlık hayvanlar kesiliyor.yemde cok pahalı.
et fiyatları dip yapacak.kesilecek hayvan bulunamayınca fiyatlar yükselmeye başlayacak.

bu sene yem bitkilerinin pahalılığından dolayı seneye üretici daha çok yem bitkisi ekecek.birde hayvan azlığını eklersek. hayvan pahalı.yem ve saman yonca gibi girdiler dip yapacak.sabır edip hayvanını koruyan çok kar eder.fazladan saman yem kapasitem olsa gider 10 düve daha alırdım.15 aylık düve 1500 tl ye satılıyor.

TT 55 link=topic=60537.msg665753#msg665753 date=1355596423' Alıntı:
%50 üretici sap samanı yazın tam koyamadı.damızlık hayvanlar kesiliyor.yemde cok pahalı.
et fiyatları dip yapacak.kesilecek hayvan bulunamayınca fiyatlar yükselmeye başlayacak.

bu sene yem bitkilerinin pahalılığından dolayı seneye üretici daha çok yem bitkisi ekecek.birde hayvan azlığını eklersek. hayvan pahalı.yem ve saman yonca gibi girdiler dip yapacak.sabır edip hayvanını koruyan çok kar eder.fazladan saman yem kapasitem olsa gider 10 düve daha alırdım.15 aylık düve 1500 tl ye satılıyor.
Piyasada birşey ucuzsa gidip alan genelde kazanır. Mantık doğru. Büyük zenginlerde böyle yapıyorlar zaten.
Lakin elinizde kesim çağını çoktan geçmiş , hergün yaşamak için daha fazla yem yemek zorunda olan besi danaları olunca çok fazla bekleme şansı olmuyor.
Ama şu an işletme kuracaklar için güzel alım fırsatları var.

ufukk link=topic=60537.msg665757#msg665757 date=1355596749' Alıntı:
Piyasada birşey ucuzsa gidip alan genelde kazanır. Mantık doğru. Büyük zenginlerde böyle yapıyorlar zaten.
Lakin elinizde kesim çağını çoktan geçmiş , hergün yaşamak için daha fazla yem yemek zorunda olan besi danaları olunca çok fazla bekleme şansı olmuyor.
Ama şu an işletme kuracaklar için güzel alım fırsatları var.

şuanda hayvan ucuz ama yem yok saman yok daha dohrusu suan da iç anadolu pazarda saman 900 den asagı yok yerınden 700 e alıyorlar bulurlarsa alsa malıyet fazla yaylım olsa iş güzel amma velakın :)

Bildiğim kadarıyla et fiyatlarını etkileyen en büyük yerli sebep tüketici talebi.

E malum kış aylarındayız kış aylarında et tüketimi diğer meysimlerden daha fazla olur. Tabi başka faktörler de var, onları da unutmamak lazım. Çevremdekilere göre de et fiyatları yeni yılda artacak başlayacakmış. İnşallah üreticimizin yüzü güler. Eski günlerimizi unutmayalım.

Bandırmalı kesımcı arkadasla konustum istanbula mal veriyorlar ciddi kesim yapıyorlar kasaplar mal alımını azaltmıslar cıddı anlamda satılmıyor dıyor kucuk ve buyukbas fakat lokantalarda nısbeten artıs oldugunu soyluyor fakat yınede cok zayıfladı dıyor fıyatlarında dustugunu soyluyor

ciftlikhaber.com link=topic=60537.msg665763#msg665763 date=1355597294' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla et fiyatlarını etkileyen en büyük yerli sebep tüketici talebi.

E malum kış aylarındayız kış aylarında et tüketimi diğer meysimlerden daha fazla olur. Tabi başka faktörler de var, onları da unutmamak lazım. Çevremdekilere göre de et fiyatları yeni yılda artacak başlayacakmış. İnşallah üreticimizin yüzü güler. Eski günlerimizi unutmayalım.
İnşallah , hepimiz aynı gemideyiz.

erdal600 link=topic=60537.msg665765#msg665765 date=1355597569' Alıntı:
Bandırmalı kesımcı arkadasla konustum istanbula mal veriyorlar ciddi kesim yapıyorlar kasaplar mal alımını azaltmıslar cıddı anlamda satılmıyor dıyor kucuk ve buyukbas fakat lokantalarda nısbeten artıs oldugunu soyluyor fakat yınede cok zayıfladı dıyor fıyatlarında dustugunu soyluyor
Hayırlısı artık , bizler ne deşek boş.