Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

Ynt: Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

esperia bugday ektim 1dekara 23kg togum kullandım 20-20 gubre ile 20kg tabana gubre kullandm 20-25 şubatta granirlu ure 20kg kullandım ve bu martta kokbogaz tommi ilacla birlikte profert pronez marka toplam azot 15 amonym azotu 5 n.azotu 7 u.azotu 3 suda cozunur cinko 6 uygulamayi dusunuyorum başka ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsin cvb bekliyorm tşkkrlr

Tamer BAYRAKTAR link=topic=60666.msg979637#msg979637 date=1425899849' Alıntı:
http://www.atlastarim.com/urunlerimiz-140-Protient_B.O.Zn.html
http://atlasagrobi.com/?product=protient-b-o-zn
ikisi de aynı ürün ikinci linkte içerikleri var
buğdaylara çinko uygulaması için bu şekil bir ürün aldım
sizce de buğdaylara uygulamak için uygunmudur.

Hububata Bor uygulamanın yararından çok zararı kanıtlanmıştır.2 kere düşünmenizde fayda var...

azoxystrobin link=topic=60666.msg980032#msg980032 date=1425990202' Alıntı:
Hububata Bor uygulamanın yararından çok zararı kanıtlanmıştır.2 kere düşünmenizde fayda var...
bu konuyu biraz aça bilirmisiniz bu ilacın içerisinde %1 oranında bor var neye zarar olabilirki ? benise ilaçın içerisinde bulunan %8,5 lik çinko oranı korkutuyor açaba bir sıkıntı yaşarmıyım
şimdiden teşekkürler.

Tamer BAYRAKTAR link=topic=60666.msg980034#msg980034 date=1425990571' Alıntı:
bu konuyu biraz aça bilirmisiniz bu ilacın içerisinde %1 oranında bor var neye zarar olabilirki ? benise ilaçın içerisinde bulunan %8,5 lik çinko oranı korkutuyor açaba bir sıkıntı yaşarmıyım
şimdiden teşekkürler.

Bayrak yapraktaki bor miktarı ile tane verimi, metrekarede başak sayısı ve bitki boyu arasında negatif önemli ilişkiler tespit ediliyor.Konuyu açarsak çok uzar.
Çinko-Bor karışımı zeytinde kullanılır.
Hububatta çinko yüksek önem arz eder.
Tek başına çinko uygulayabiliyorsanız ne ala..Fakat bor hububat için dediğim gibi yarardan fazla zarardır.

Cevap: Ynt: Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

Bayrak yapraktaki bor miktarı ile tane verimi, metrekarede başak sayısı ve bitki boyu arasında negatif önemli ilişkiler tespit ediliyor.Konuyu açarsak çok uzar.
Çinko-Bor karışımı zeytinde kullanılır.
Hububatta çinko yüksek önem arz eder.
Tek başına çinko uygulayabiliyorsanız ne ala..Fakat bor hububat için dediğim gibi yarardan fazla zarardır.

sayın azoxystrobin compo firmasının bosfoliar 36 extra sl ürününü kullandım buğdaylara bazı bidonun içindeki renk mavi bazısı yeşil çıktı seri ve lot no aynı üretim tarihi aynı normalmidir acaba teşekkürler

Cevap: Ynt: Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

sayın azoxystrobin compo firmasının bosfoliar 36 extra sl ürününü kullandım buğdaylara bazı bidonun içindeki renk mavi bazısı yeşil çıktı seri ve lot no aynı üretim tarihi aynı normalmidir acaba teşekkürler

Bu konuyu firma yetkilisine danışmanızda fayda var.

• Beğen
Tepkiler: erdsvr
gw4jp.jpg

yukarıdaki resimden..
-toprağımızın organik maddece zenginleştirmemiz gerekliliği,
-ürünümüzün hangi zaman diliminde hangi gübreye ihtiyaç olduğu,
-vereceğimiz gübrenin toprakta ne kadar sürede etkisini sürdürebildiğini,
-gereğinden fazla gübre kullanımının,yararından çok hem cebe hemde mahsule zararı olduğunun,,,kanıtıdır diyebilirim..

BUĞDAY için,
*kardeşlenme dönemi olarak ifade edilen zaman diliminde...:yapraktan muhakkak ÇİNKO gübrelemesi,
*kardeşlenme dönemi olarak ifade edilen zaman diliminde...;yapraktan muhakkak YAVAŞ SALINIM YAPAN AZOTLU GÜBRE kullanımı,
*belli periyotlarla, yapraktan FULVİK ASİT ve DENİZ YOSUNU uygulanması,
*1 veya 2 kere yapraktan magnezyum - bor - molibden kullanılması,
*süt olum devresi olarak söylenen zamanda POTASYUM gübrelemesi,
ve
**kardeşlenme - sapa kalkma - süt olum devresi devrelerinde;
topraktan uygulayacağınız AZOTLU GÜBRELER ( üre-şeker-nitrat ) olarak ifade edilen klasik gübreleri, 1 seferde değilde 10 günlük periyotlarla toprağa uygulamanızın !!!

hem daha fazla ürün elde etmiş hemde daha ekonomik bir yaklaşım sergilemiş olursunuz..

***ithal yavaş salınımlı gübre kullanıyorum,
***kullanılan klasik gübreler ister istemez %40-45 i toprakta heba olur veyahut havaya karışır, bitki kullanamaz,
***dekar dan aldığım verim 900 - 1100 kg arasıdır..

umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir..bol,bereketli ve kazançlı ürünler dilerim...

Paylaşım için teşekkürler lakin değerli bi hocamında dediği gibi "vücudunda bi sorun olduğunda direk kandan aldığın ilaç mı daha etkili yoksa o krem kullandıgındamı "

Cevap: Ynt: Yaprak Gübre Önerileri ve Bilinçli Tarım

yapraktan gübrelemeler 1 kez..
klasik gübreler ise ;
dekarda uygulanan oranlar üç aşağı -beş yukarı aynı dersek !,
üre........30 kg diyelim
bu oranı tek seferde değilde 3 seferde 10 gün aralıklarla 10 ar kg uygulandığında hem kayıpları azaltmış hemde bitkimizi gerektiği zamanda gerektiği kadar gübre beslemiş oluruz...

Gübreleme ve bitki besleme konusunda söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum tebrik ediyorum sizi Ve bu emeği paylaştiğiniz için teşekkürler.
Azot yikanması önlenmesi için bölün istemişiniz sulu tarımda mini spring ile sulanan yerlerde çok başarılı olur.
Tıpkı mısırda üst gübrelemesini damlama ile verdiğimiz için toplam azotu 6 ya bölüp veriyoruz potasyumu ikiye bölüyoruz teşekkürler güzel paylaşim için.

bu sene çok değişik bir sene insanlar sürekli gübre atıyorlar çoğu dekara 100kg gübreyi geçirdi

Buğday ekerken altına 40kg/da.super ekin gübresi attım.Kasım 28 ,ekildi yağış oldu.

Üst gübre olarak Şubat sonu 10 kg/da.ure,

Ot ilacı ile biraz yaprak gübresi atıldı

Nisan başı 10kg/da. Üre tekrar attım.

10 gün öncede yaprak gübresi ve amino asit ürünü kullandım.

Fakat yeterli yağış yok buğday gübre ne yapsın?

Buğday ekerken altına 40kg/da.super ekin gübresi attım.Kasım 28 ,ekildi yağış oldu.

Üst gübre olarak Şubat sonu 10 kg/da.ure,

Ot ilacı ile biraz yaprak gübresi atıldı

Nisan başı 10kg/da. Üre tekrar attım.

10 gün öncede yaprak gübresi ve amino asit ürünü kullandım.

Fakat yeterli yağış yok buğday gübre ne yapsın?

bizim köyde çoğu komşümüz üst gübreleme 20+20 üre kullanıldı nitrat serbet kalınca 20=25'de 26nitrat attılar yağişta yeterli fakat buğdaylar 4 4lük değiller değişik bir sene

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Cevap: Ynt: Yaprak Gübre Önerileri ve Bilinçli Tarım

sağlık olsun diyelim..
buğday bitkisinin kullandığı veya topraktan kaldırdığı azot miktarı dekarda maksimum 17,4 kg dır..
taban gübresi olarak 20-20 den 20 kg kullandığımızı farz edelim..buda dekarda net azot miktarı 4 kg eder..
tek seferde azot açığını kapatmak için dekarda 30 kg üre kullanmanız gerekir..
veyahut,
kardeşlenme döneminde 25 kg üre + süt olup devesinde 15 kg nitrat uygulamanız bitkinizin ihtiyaçlarını karşılayabilir..

klasik gübrelerin %30 fire verdiğini hesaba katarsak yapacağınız gübreleme miktarlarını artırmanız gerekir.bu uygulamanın maliyet arttıracağı aşikar..%30 daha fazla gübre kullanmaktansa yaprakta yavaş salınım yapan azotlu gübre kullanmanız daha akılcı ve az maliyetli bir uygulama olur diye düşünüyorum...

#yalancı abi. Bugday için bahsettiginiz konuyu ÇEREZLİK AYÇİÇEĞİ İÇİN DE BAHSEDERMİSİNİZ. BİRDE AYÇİÇEĞİ İÇİN SIVI YAPRAK GÜVRESİ TAVSİYENİZ NELERDİR.

Arkadaslar meraba
İc anadolu bolgesinde kuru tarim yapiyoruz.donumde (1600m) 350 kg bugday aliyoruz.sizlerin mesajlarini okuyunca resmen utandim kendimizden.
Ekerken tabana 20 kg dap atiyoruz.birde yaprak gubre baharda.bolgemiz duzensiz ve az yagis aliyor . Temmuz ayinda bile geceleri kiragi dusuyor.
Nasil bi ekim ve gubreleme vede tohum tercih etmeliyim.
Simdiden tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10