Sebzecilik..

Arkdaşlar Herkeze Öncelikle İiyi Akşamlar Konmun Başlğ Sebzecilik Sorumda Sebzecilere Ve Sebzecikle İlgili Bilgisi Olanlara Öncelikle Ben Nevşehirliyim Gülşehir Tarlalarımızı Kızıllırmaktan Suluyoruz Genellikle Irmak Kenarı Tarlalarımıza Pancar Ve Arpa Ekeriz (Buğday Ne Hikmetse Olmuyo) Verimde Gayet Güzel Pancarda Dekara 11 ton Arpda Dekara 20 Kile Toprağın Verimi Var Karşı Köy İse Sebcezecilikle Uğraşıyor Toprak Yapısı Aynı Zaten Aradan Irmak Geçiyo Yoksa Bitişiğiz Beniim Sorum Şu: Karşı Köylülerin Çoğu 50 Dekar Çeşitli Sebze Ektiklerini Ve Sezonda Merkezden 3 Ev Alacak Kadar Para Kazandıklarını Söylüyorlar (200bin civarı) Bizim 600 Dönüm Tarlamız Var Onlar Kadar Kzanamıyoruz Öncelikle Dedikleri Doğrumudur Sebzeci Arkadaşlar Bilir Bide Bizde Eksek Olurmu Sonuçtan Bi Aradan Irmak Geçiyo Gerçekten Pancar Ekmeyi Bırakmaya Geldik Borç Desen Senede 40bin Koparatif 10bin Boru Ödüyoruz Ama Onlar Kadar Kazanamıyoruz Bi Yardımcı Olursanız Sevinirim Herkeze İyi Akşamlar Allah ' a Emanet Olun cidd*-*-*

Ynt: Sebzecilik..

öncelikle merhabalar antalya-demrede seracılıkla uğraşıyorum sebze yetiştiriyoruz
olmaz diye bişey yok olur dekara 40bin lira civarı kazanıyolar ki kazanılabilir tabi ektiğiniz sebzeye göre değişir benim yaklaşık 8 dekar seram var hepsinde domates ekili dekara 20-25bin civarı alıyorum orta halli geçen sezonda yaz sebzesi para kazandırır çok fazla masraf yoktur ilaç masrafı hemen hemen olmaz diyebilirim ama pancardan zordur bakımı el işçiliği ister düzenli gübreleme ister damla sulama ister düzenli gübreleme yapabilmek için toprak tahlili ister ama riskli iştir dikilecek çeşit önemlidir o çeşitten o sezon çok ise para kazandırmaz dönemlik sebze çeşitleri var ilkbaharlık yazlık sonbaharlık ve tek ekim(sonbahar-kış-ilkbahar) ama tek ekim tarla için uygun olmaz en iyi para yaz döneminde ekilen sebzeden kazanılır çünkü seralar bitmiş oluyo dediğim gibi olmaz diye bişey yok bakabildikten sonra herşey olur tavsiyem dikimden önce toprak tahlili yapılması ve ona göre bir gübreleme izlenmesi tavsiye edilir :)