Kümes Maliyet Tahmini

herkese selam ben 1000 metrekare bir etlik tavukl kümesi yapmayı düşünüyorum arazim var kümes inşaatı ve kümes ekipmanları tahmini ne kadara mal olur bilenler yazarsa çok iyi olur bir de bu işin karlılığı iyi midir yoksa masrafa değmez mi bu arada ben izmirdenim teşekkürler

Ynt: Kümes Maliyet Tahmini

Merhaba;

Lütfen uzak durun sektörde et ya da yumurta tavukculuğu olsun ikisinde de arz fazlası war. Kamu otoritesi bir sınırlama getirmediği sürece önümüzdeki 10 yılda çözülebilecek gibi değil.

Yatırımınızı başka bir alanda değerlendirin en iyisi hiç bir şey yapmadan uzak durun şu an ortalık çok kötü.
İllaki gireceğim diyorsanız hay hay bilgilendiririz sizi...
Halen tavukculuk da yapan birisi olarak diyorum...
Selamlar Saygılar...

ne desem bilemedim ki. kolay bi karar değil. çok isterseniz açıklarız. maliyeti sorarsanız 300-400 bin arası bişey sistem güzel olsun son sistem herşey otomatik olsun derseniz 500 e kadar yolu var. sonra bukadar parayı 1000 m2 kümes nekadar sürede kaanacak derseniz en az bi 10 yılı var. 13 senedir bu işi yapıyoruz daha 2-3 senedir belimizi yavaş yavaş dzeltebildik. bu nun içinde arabamız bi miktar nakit para ve ev imiz de gitti tabi. biz kalan 10 yılda anca borçları ödeyebildik :) saygılarla

cevap veren herkese teşekkürler kısacası kümese gömcemiz paraya yazık diyorsunuz ayrıca paranın bize geri dönüşü de uzun zaman alcak en iyisi dediğiniz gibi beklemek tekrar saolun

25000 et tavuğu alabilen bir tesis ne kadara kurulabilir?Sektör şu an için yatırıma uygun mudur?Tavukçuluğun zor yanları nelerdir?Hiç bilgisi olmayan bir kişi bu işi kıvırabilir mi?Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin ve bilgilendirin beni...

seredes link=topic=60676.msg733453#msg733453 date=1366223904' Alıntı:
25000 et tavuğu alabilen bir tesis ne kadara kurulabilir?Sektör şu an için yatırıma uygun mudur?Tavukçuluğun zor yanları nelerdir?Hiç bilgisi olmayan bir kişi bu işi kıvırabilir mi?Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin ve bilgilendirin beni...
noluyo arkadaş önüne gelen kümes yapıyo bizim öğretmende başlamış :D abiler eğer gece kalkıp uykunuzu bölmek kümesin içine girip çürümüş ölü tavukları toplamak istiyorsanız ve ben her türlü zarara hazırım diyorsanız kümes yapın tabi sadece bunlar deil

kaç binlik olursa olsun bir kümes benim hesabıma göre en az 7 yılda borcunu öder

25 binlik tavuk çiftliği 550-600 bin arası

hls19 un kümeside 16-17 bin felan alır oda 450-500 bin gibi bir para yapar

bence yapmayın diyorum ama siz bilirsiniz

bu işe yakın zamanda başlamayı düşünen birisi olarak ve yakın bir dostumun söylediğini yazıyorum sadece

90 binlik çiftliğimi satacağım?
neden?
500binlik yapacağım

başka bişey yazmaya gerek yok sanırım

Artık organik gıda devri başladı... Bence kümese kapatmak yerine arazide salık bir şekilde beslense daha karlı olabilir. Sektörde isim yapmış firmalar ile anlaşabilirsiniz.

Bizim bir tanıdık öyle yapıyor. Köylülerden tanesi 25 kuruştan yumurtaları alıp kuluçka makinesinde çıkardıktan sonra civcivleri yetiştiriyormuş. Ege bölgesinde olduklarından yazın yem masrafları da fazla olmuyormuş, mısır bol zaten :). Ya Banvit ya da Beypiliç ile anlaşmış ama hangisi olduğunu hatırlamıyorum.

İşin riski tabi ki var... Sonuçta canlılarla uğraşıyorsunuz ve bir salgın hastalıkta batmanın eşiğine geliyorsunuz. Yine bir tanıdığımız geçen sene büyükbaş hayvanda 10 hayvanı ölünce büyük zarara uğradı. Ondan önce de bir tanıdığımız yine büyükbaş hayvancılıktan battı. Yani canlılarla uğraşınca en büyük risk bu. İşi garantiye almak lazım.

Kümes 500 bin TL ' ye mal olur diyoruz ama bunun diğer giderleri + en az 1 sene hiç satış yapmasanız bile sizi ayakta tutacak kadar bir sermayeye ihtiyacınız var. Aksi halde toparlanmanız uzun sürer arkadaşların da dediği gibi.

ELPRESACANARİO link=topic=60676.msg736982#msg736982 date=1367082393' Alıntı:
Artık organik gıda devri başladı... Bence kümese kapatmak yerine arazide salık bir şekilde beslense daha karlı olabilir. Sektörde isim yapmış firmalar ile anlaşabilirsiniz.

Bizim bir tanıdık öyle yapıyor. Köylülerden tanesi 25 kuruştan yumurtaları alıp kuluçka makinesinde çıkardıktan sonra civcivleri yetiştiriyormuş. Ege bölgesinde olduklarından yazın yem masrafları da fazla olmuyormuş, mısır bol zaten :). Ya Banvit ya da Beypiliç ile anlaşmış ama hangisi olduğunu hatırlamıyorum.

İşin riski tabi ki var... Sonuçta canlılarla uğraşıyorsunuz ve bir salgın hastalıkta batmanın eşiğine geliyorsunuz. Yine bir tanıdığımız geçen sene büyükbaş hayvanda 10 hayvanı ölünce büyük zarara uğradı. Ondan önce de bir tanıdığımız yine büyükbaş hayvancılıktan battı. Yani canlılarla uğraşınca en büyük risk bu. İşi garantiye almak lazım.

Kümes 500 bin TL ' ye mal olur diyoruz ama bunun diğer giderleri + en az 1 sene hiç satış yapmasanız bile sizi ayakta tutacak kadar bir sermayeye ihtiyacınız var. Aksi halde toparlanmanız uzun sürer arkadaşların da dediği gibi.
En güzel o aslında fakat bunu yapabilecek ve işletebilecek kişi, ya da bu ortama uygun tabiat ve iklimi her yerde bulup yapmak zor. Yakın zamanda bu söktör o aşamalara doğru gidecek.

Şuan marmara bölgesi civarlarında kümes yapacak olanlar varsa sizlere ufak bi tiyo vereyim. Bundan 6 ay kadar önce çalıştığımız şirket kümes yapmamız için yardımcı oluyordu yapın biz yardımcı olucaz diye. Lakin şimdi şeker pilicin batması ile ellerinde kümes dolu ve ihtiyaç yok.Yani ister yap ister yapma aşamasındayız. Bir diğer husus hastavuk güya bu yıl sektöre giriş yapacaktı fakat oda henüz hazır değil ve sistemi oturtması bu şartlara göre bi kaç yılı alır. Yatırım büyük kazanç küçük. Ben yine yapmak zorundayım. Çünkü bu işte ya büyük olacaksın yada 3 kuruşa büyük risk alacaksın. Eskiden 25 binlik bir kümes için birbirleri için yarışırlardı. Şimdi en az 50 binlik bi kapasite yapıp para kazanmak lazım. Biz bu işin içinde olduğumuz halde yapınca altından kalkabilirmiyiz diye düşünüyoruz. Yeri gelir 5 lira alırsın yeri gelir 1 herzaman iyi hayvan vermeyecekler senede 6 dönem bakıyorsan bunun 3 dönemi iyi ise 3 dönemin kimisi kötü kimisi öyle böyle geçer çoğu zaman. Bu işte önce istek ve merak sonra sonucuna katlanmak gerek. Düşünün 0 dan bir tesis kurup 25 bin hayvan bakacaksınız ve bundan sizin karınız ortalama aylık 4 lira falan olacak. Şuan benim kendime ait 100 dönüm sulak arazim olsa bu işe devam edersem neyim. O parayla yaparım damımı ekerim yerimi. Alırım kalan parayla hayvanımı açarım birde kendime kasap. Kendim üretir kendim satarım. Tavukçulukta destekleme diye bişey olmaz ama büyük başta birçok destek imkanı bulunur. Hele bide yok kuş gribi di yok bilmem neydi diye bişeyler çıkarırsalar ozaman durum vahim. 2000 senesinde tavukhaneyi yaptık ve 2 kere bu olayı yaşamak belimizi 8 senee doğrultmamıza neden oldu. Hele bide insana tökez olanlar oldu mu... Allah cümlemizin yardımcısı olsun hiç bir iş kolay değildir, kolay olmaz bu işide girmeyen bilemez. Burada kimseye sakın yapmayın diyemem belki o adamın rıskı odur ben engelleyemem. Allah a şükür iyi bir meslek FAKAT GARANTİSİ YOK. Birde şu var. Şirketinizi çok iyi seçin. Birinle çalışıp 3 lira kar ederken birinle çalışıp 5 lira edebilirsiniz. Yolunuz açık olsun....