Birisi ''OSMANLI'' mı dedi ?

Ynt: Birisi ''OSMANLI'' mı dedi ?

köylü link=topic=60684.msg668469#msg668469 date=1355936927' Alıntı:
osmanlıda
sagcı-solcu
kominist-devsolcu-pkk-kck- yoktu.
türkiyenin büyümesi hayal çünkü idoloji tek olmalı..
özgürlük demokrasi dediler ülkeyi yediler...

osmanlıda canı sıkılan devlete küsen anaya babaya sevdigine hocasına dersine kızıpda daga çıkan yoktu...........

ben inanmıyorum.........osmanlıya.............

Osmanlı zamanında herkes dinini ve milliyetini yaşardı. Örneğin insanlar; 'Ben Fizan ' dan geldim Bedevi ' yim' veya 'Ben Bağdat ' lıyım Kürt ' üm Osmanlı vatandaşıyım' diyordu. Sonra bu yasaklandı. Herkes Türk ' tür denildi. Halbuki Kayseri ve pek çok yerde Ermeni vatandaşlarımız, Kürt, Musevi, Rum vs kardeşlerimiz bu durumlardan çok çektiler.

Çocuklarına kendillerinde isim vermeleri bile yasaklandı, hatta kendi dillerini konuşmaları da...

Bütün insanlar kardeştir. Üstünlük sadece takva iledir. Allah ' ü Teala Ayet-i Kerime de buyuruyor; ' Biz sizleri renk renk ve millet millet olarak yarattık...Konuştuğunuz lisanları da biz yarattık. Tanış olasınız diye...'

ENES4422 link=topic=60684.msg668787#msg668787 date=1355984506' Alıntı:
Osmanlı zamanında herkes dinini ve milliyetini yaşardı. Örneğin insanlar; 'Ben Fizan ' dan geldim Bedevi ' yim' veya 'Ben Bağdat ' lıyım Kürt ' üm Osmanlı vatandaşıyım' diyordu. Sonra bu yasaklandı. Herkes Türk ' tür denildi. Halbuki Kayseri ve pek çok yerde Ermeni vatandaşlarımız, Kürt, Musevi, Rum vs kardeşlerimiz bu durumlardan çok çektiler.

Çocuklarına kendillerinde isim vermeleri bile yasaklandı, hatta kendi dillerini konuşmaları da...

Bütün insanlar kardeştir. Üstünlük sadece takva iledir. Allah ' ü Teala Ayet-i Kerime de buyuruyor; ' Biz sizleri renk renk ve millet millet olarak yarattık...Konuştuğunuz lisanları da biz yarattık. Tanış olasınız diye...'
abi ben tarihten anlamam ..ama nette araştırıyorum okuyorum .bence kimse durupdururken birşey yapmamış .bunlardan birisini aşağıya ekliyorum ..ALINTIDIR
Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcındaki Kürt isyanlarından bugüne Ankara’ya Kürt sorununu tanıması için baskı yapılmaktadır. 1920 yılından 1938’e kadar gerçekleşen ondokuz Kürt isyanının ve 1978’den bugüne yaşanan PKK terörünün hedefi aynıdır: Türk Devletine bir Kürt sorunu kabul ettirip, Türkiye Cumhuriyeti topraklarının parçalanması.

Atatürk döneminde Kürt isyanları en sert şekilde bastırıldı. Sorun Kürt sorunu olarak değil, İngiliz ve Fransızların Türk Milleti ve devletini parçalamak için yaptığı kışkırtmalar ve aşiret düzeni olarak ele alındı.

1980 sonrası yaşanan PKK terörü de Kürt sorunu olarak ele alınmadı ve sorun askerî açıdan çözüldü. Ancak AB ve ABD’nin baskılarıyla zayıf düşen Türk Devleti artık terörden ayrı olarak bir Kürt sorunu tanımaktadır.

Mütareke döneminden bugüne kadar emperyalizmin Ortadoğu’da planı değişmemiştir: Bölgede ajan bir Kürt devleti kurdurarak Türk, Arap ve Fars uluslarını parçalamak. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi Kürt isyanlarının ortak özelliği, yabancı devletlerin Türk Devletini zayıf düşürmek için bu isyanları desteklemesi ya da bizzat organize etmesidir. İkincisi, şehirleşememiş Kürt kitlelerin uluslaşma sürecine direnen aşiret şeyhleri ve beylerinin güdümüyle hareket etmeleridir.

Osmanlı Döneminde Kürt İsyanları

1800’lerden itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nda 30 civarında Kürt ayaklanması olmuştur. Bunların tamamına yakını aşiret beylerinin devlet otoritesiyle egemenlik paylaşımı mücadelesinin sonucudur. Bu yüzden isyanların milli bir karakterinin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Batılı dinî ve siyasî misyonerlerin 1850’lerden itibaren Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yaptığı faaliyetler sonucu, bu hareketlerde Kürtlük öğesinin de kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Osmanlı İmparatorluğu Kürtlere bir çeşit özerk beylikler verilmişti. Aşiret düzeni içinde yaşayan bu topluluklar dinsel yönden Sünnî, Şafiî ve Alevî olmak üzere üçe ayrılmışlardı. Osmanlı, Sünnî ve Şafiî Kürtlerle ilişkileri iyi tutmaya gayret etmiştir. II. Abdülhamit, bu Kürtlerden Hamidiye Alaylarını kurarak Ermenilere karşı kullanmıştır. Bu alayları İstanbul’da açılan, beş yıllık hizmet veren “Aşiret Mektepleri” izlemiştir. II. Abdülhamit bu okullarda kendisine bağlı Kürt asker ve sivil bürokratları yetiştirmiştir. Buraya alınan çocukların tamamı aşiret reisi, bey ve ağaların çocuklarıydı. Buralarda yetişen çocuklar ileride Kürt isyanlarının başında yer alacaklardır.

1. Babanzade Abdurrahman Paşa İsyanı (1806-1808, Süleymaniye)
2. Babanzade Ahmet Paşa İsyanı (1812, Süleymaniye)
3. Zaza Aşiretleri İsyanı (1818-1820, Dersim)
4. Revaduz Yezidi İsyanı (1830-1833, Hakkari ve çevresi)
5. Mir Muhammet İsyanı (1832-1833, Soran)
6. Kör Mehmet Paşa İsyanı (1830-1833, Erbil, Musul, Şirvan)
7. Garzan İsyanı (1839, Diyarbakır)
8. Bedirhan Bey İsyanı (1843-1847, Hakkari ve çevresi)
9. Yezdan İzzettin Şer İsyanı (1855, Bitlis)
10. Bedirhan Osman Paşa İsyanı (1877-1878, Cizre ve Midyat)
11. Şeyh Ubeydullah İsyanı (1880, Hakkari, Şemdinli)
12. Emin Ali Bedirhan İsyanı (1889, Erzincan)
13. Bedirhani Halil ve Ali Remo İsyanı (1912, Mardin)
14. Molla Selim ve Şeyh Şehabettin İsyanı (1913-1914, Bitlis)

Cumhuriyet Döneminde İsyanlar

Cumhuriyetin ilanından 1938’e kadar 17 Kürt ayaklanması çıktı. Bu ayaklanmalar tarih sırasına göre şöyledir:

1. Nasturi (1924),
2. Şeyh Sait (1925),
3. Raçkıtan ve Raman (1925),
4. Sason (1925),
5. Ağrı (1926),
6. Koçuşağı (1926),
7. Mutki (1927),
8. İkinci Ağrı (1927),
9. Bicar (1927),
10. Asi Resul (1929),
11. Tendürük (1929),
12. Savur (1930),
13. Zeylan (1930),
14. Oramar (1930),
15. Üçüncü Ağrı (1930),
16. Pülümür (1930),
17. Dersim (1937-1938).

Kaynak: Derleme.

“Allah-u Teâlâ’nın emirlerine muhalif bir iş işlemeyesin! Bilmediğini şeriat ulemâsından sorup anlayasın; iyice bilmeyince bir işe başlamayasın! Sana itaat edenleri hoş tutasın! Askerine inâmı (nimeti),ihsanı (ikramı) eksik etmeyesin ki, insan ihsânın kulcağızıdır. Zâlim olma! Âlemi adâletle şenlendir ve cihadı terk etmeyerek beni şâd et!..

“Nerede bir ilim ehli duyarsan ona rağbet, ikbâl (ilgi) ve yumuşaklık göster. Askerine ve malına gurur getirip müminlerden uzaklaşma. Bizim mesleğimiz Allah yolu ve maksadımız Allah’ın dinini yaymaktır. Yoksa kuru kavga ve cihangirlik dâvâsı değildir. Sana da bunlar yaraşır.Daima herkese ihsanda bulun. Memleket işlerini noksansız gör! Hepinizi Allahu Teâlâ’ya emânet ediyorum!” Sözlerini tamamladıktan sonra tekrar yanına çağırmış ve vasiyetine hususî olarak şunu da eklemişti:“islâmbol’u (istanbul’u) aç gülzâr (gül bahçesi) et!”

OSMAN GAZİ (Orhan Gazi’ye vasiyeti)

“Osmanlı’ya iki kıta üzerinde hükmetmek yetmez! Zirâ i’lâ-yı kelimetullâh azmi iki kıtaya sığmayacak kadar büyük bir davadır. Selçuklu’nun vârisi (mirasçısı) biz olduğumuz gibi Roma’nın (Avrupa’nın) vârisi de biziz!..”

ORHAN GAZİ
Birisi ' ' OSMANLI ' ' mı dedi

vale link=topic=60684.msg668789#msg668789 date=1355985294' Alıntı:
abi ben tarihten anlamam ..ama nette araştırıyorum okuyorum .bence kimse durupdururken birşey yapmamış .bunlardan birisini aşağıya ekliyorum ..ALINTIDIR

....................

Sadece bunlar değil, Rum, Sırp, Arap, Ermeni vs. Gerçi bu konuyu açarsak sayfalarca yazmak zorunda kalırız. Sadece şunu bilmeliyiz.

Haçlı seferleri bitmedi ve bitmeyecek. Haçlı seferlerinden gayem Avrupa ' nın bizi bölme çalışmaları...