Bakanın Bütçe Konuşmasın daki Dalevere!!!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2013 yılı bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi. TBMM Genel Kurulu ' nda bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde konuşan Bakan Eker, bir çiftçinin traktör almak için 2002 ' de 65 ton buğday, 76 ton mısır sattığını; 2011 ' de ise 45 ton buğday, 48 ton mısır sattığını söyledi.

Demiş bakanımız hemde ilk sözleri gururlar söylemiş, fakat şunu demiyor tabi kimsede düşünmüyor. 2002 yılında ürettiğimizin %80 i cebimizde kalıyordu. Şimdi ise ürettiğimizin %30 kalmıyor bile nerdeyse elde ettıgımız gelır 3 te 1 oranında düşmüş. 2002 de 65 ton buğday kazanmak için 200 dekar ekiyordu ise, şimdi 65 ton buğday kazanmak için aynı yeri 3 defa ekmesi gerekiyor bunuda nadas a bırakırsa 6 yıl sonunda elde edecek. Ama simdi 45 ton buğdayla alıyormuş o halde 4 seneye düşüyor büyük başarı. Sonuç olarak 2002 de 1 harmanda aldığımız traktoru sımdı 2 harmanda alacağız bu mudur gelişme? Sanırım bakanın aklı hesaba yatkın değil pek :). Diğer yandan 2002 deki traktor fıyatları ile şimdiki arasında çok fark var yanş teknoliji çok ucuzladı. Örnek 5 yıl önce hayel olan LED tv şu an 1500 TL ye çok daha kalitelisi satılıyor. 2008 de Fendt 413 110 000 Euro iken bugun 95 000 Euro 2002 yı sız dusunun artık. alk-*s

Ynt: Bakanın Bütçe Konuşmasın daki Dalevere!!!

Öyle deme yaw fransa bizim bakanı Türk çiftçisini öldürdüğü için Şovelye ünvanını vermiş bizim burda millet eski traktörünü verip yeni traktör alıyo onunda parasını ödeyemiyo elinde hiç bişey kalmıyor yeni traktör alanların çoğu icralık oldu buna bakan niye açıklamıyo ?

Bu siyasetin altında yatan bana kalırsanız destek veriyorlar ürünün fiyatını düşürüyorlar sonra destek veriyoruz arkanızdayız adı altında mazota zam yağa zam gübreye zam, mahsül fiyatlarını düşür.Bu yıl en kral makarnalık buğdaya tmo 680 700 yazıyordu.60 dekar ekmeklik buğdaydan 9,978TL buğday sattık.Çektiğin emeğe bakıyosun ettiğin masrafa bakıyosun ya çok cüzzi bi kar veya cepten gitmiş.Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim.

şu siyasetçilerin 2002 de şöyleydi şimdi böyle hesaplarına bayılıyorum. tablo çok vahim, ama öyle bir anlatıyor adam görende çiftçi dünyaları kazanıyor sanacak.

GÜRKAN link=topic=60691.msg665721#msg665721 date=1355593415' Alıntı:
şu siyasetçilerin 2002 de şöyleydi şimdi böyle hesaplarına bayılıyorum. tablo çok vahim, ama öyle bir anlatıyor adam görende çiftçi dünyaları kazanıyor sanacak.
Hiç 83 senesinden konuşan yok tabi 1 lt mazot almak için 1 kg buğdayın yeterli olduğu yıllardan mesela. : ' (

Bu kafadaki adamlar bakanlık yapıyor hemde en önemli bakanlıktan birisi, geleceğimizi yönetenleri bak arkadaş cıldırmamak elde değil çok yazık millete.

GÜRKAN link=topic=60691.msg665721#msg665721 date=1355593415' Alıntı:
Bu haberleri okuyan , şehirde yaşayan tarım ile ilgili olmayan , işlerin nasıl döndüğünden habersiz kardeşlerimiz , devletin bize bize verdiği desteği birşey sanıyor , ama devlet size yardım ediyor , devlet size destek veriyor muhabbetine dönüştürüyorlar. Güler misin? ağlar mısın sizi karar verin?

ufukk link=topic=60691.msg665732#msg665732 date=1355594479' Alıntı:
Bu haberleri okuyan , şehirde yaşayan tarım ile ilgili olmayan , işlerin nasıl döndüğünden habersiz kardeşlerimiz , devletin bize bize verdiği desteği birşey sanıyor , ama devlet size yardım ediyor , devlet size destek veriyor muhabbetine dönüştürüyorlar. Güler misin? ağlar mısın sizi karar verin?

bunu bilmeyen dese hadı neysede çiftçide dıyor arkadaslar evvelden kımde varmıs traktor kım alabılıyormus herkesın sıfır motoru varmıs sankı bedava verıyorlar parasını kendılerı oduyorlar sankı hep aynı kalacaz degısmeyecez yıllarca. Ama yıne degısen bırsey olmyacak secımlerde yıne ellerıyle kendılerını ıpe goturecek cıftcımız.

Halimize şükretmemek gibi bir niyetim yok , yani nankör biri değilim. Hükümetin politikalarında iyi birşey yapılınca iyi derim , örneğin yollar , sağlık , hastaneler vb iyi yönde gelişme olunca takdir ederim , kompleksim yok yani yönetenlere karşı.
Ama böyle hayvancılık politikası olmaz kardeşim , doğruya doğru. Şehirde ucuz et yedireceksin diye , bu kadar elimizdeki hayvanı öldürmenin ne alemi var? Biraz insaf yahu , bedava versek hayvanları gelip utanmadan alacaklar , yahu olur mu ayıptır bunun şu kadar hakkıdır demeyecek adamlar. Bilerek yada bilmeyerek şu anda bizi yönetenler buna çanak tutuyor. Senin ülkendeki üreticinin elinde binlerce hayvan kesim için beklerken , hangi mantıkla , hangi düşünce ile gidip bilmem nereden hayvan getirilmesine izin veriyor. Şu an dünya ekonomisinde kriz var kaç senedir , her ülke ihracat yapıp diğer ülkenin ekonomisinden para almaya bakarken , sen elindeki malı almıyorsun , dışarıdan hayvan getirtiyorsun. Ülkemizin selameti için biran önce şu ithalat olayı bitirilmeli. Yazık çalışan üreten insanların emeklerine.

ufukk link=topic=60691.msg665732#msg665732 date=1355594479' Alıntı:
Uzaktan davulun sesi hoş gelir heabı.Burdada memurlar pek hevesli bu işlerle.Çifçiliğide ay sonu bordurosu gibi görenler az değil.Mesela adam soruyo bu inek kaç litre süt verir?Farzet 30 lt hemen çarpıyor 30*90 kuruş=27 tl günde,ayda bilmem ne kadar para....Hevesleniyo gariban memur.Bu inek ne yer ne içer hiç hasta olur mu bu sütü kaçgün süre ile vermeye devam eder orasından bi haber.Aynı maaşı gibi zannedip 365 le çarpıyor.Bakan anlatırken memurlar dinlediyse istifa etmeyi düşünen bile olmuştur kesin :D Zaten bakan da bi memur :)

üretici değil tüketici odaklı bir yönetim bizi felekate götürüyor. ekmeğe 10 krş zam gelecek denilince yer yerinden oynuyor, buğday üreticisinin durumunu, giderleri, fiyatları düşünen yok. ben kahvede 1 çayı 1kg buğdaya içersem bu işte bir terslik vardır. esnafın durumu da çiftçiden farklı değil.

ufukk link=topic=60691.msg665739#msg665739 date=1355594912' Alıntı:
Halimize şükretmemek gibi bir niyetim yok , yani nankör biri değilim. Hükümetin politikalarında iyi birşey yapılınca iyi derim , örneğin yollar , sağlık , hastaneler vb iyi yönde gelişme olunca takdir ederim , kompleksim yok yani yönetenlere karşı.
Ama böyle hayvancılık politikası olmaz kardeşim , doğruya doğru. Şehirde ucuz et yedireceksin diye , bu kadar elimizdeki hayvanı öldürmenin ne alemi var? Biraz insaf yahu , bedava versek hayvanları gelip utanmadan alacaklar , yahu olur mu ayıptır bunun şu kadar hakkıdır demeyecek adamlar. Bilerek yada bilmeyerek şu anda bizi yönetenler buna çanak tutuyor. Senin ülkendeki üreticinin elinde binlerce hayvan kesim için beklerken , hangi mantıkla , hangi düşünce ile gidip bilmem nereden hayvan getirilmesine izin veriyor. Şu an dünya ekonomisinde kriz var kaç senedir , her ülke ihracat yapıp diğer ülkenin ekonomisinden para almaya bakarken , sen elindeki malı almıyorsun , dışarıdan hayvan getirtiyorsun. Ülkemizin selameti için biran önce şu ithalat olayı bitirilmeli. Yazık çalışan üreten insanların emeklerine.

sen nerde yaşıyorsun ufuk bey saglık hastane yol demişsin
ya hiç doktora gitmiyorsun ya hiç o yapıldı dedigin yolları kullanmıyorsun

hükümetin herzaman kendilerini övmek için kullandıgı fakat hepde çuvalladıgı konuları gelip burda yazıyorsun

hükümet bazı güzel işler yapıyor evet hklısın ama bunlar neler dersen
senin söylediklerin degil
hükümet
vatanı güzel satıyor
güzel yalan söylüyor
vatan bölme işlemini güzel yapıyor
7 sülalelerini güzel zengin ediyor

epey güzel icraatı var anlayacagın

YAVUZ_13 link=topic=60691.msg665750#msg665750 date=1355596157' Alıntı:

hükümetin herzaman kendilerini övmek için kullandıgı fakat hepde çuvalladıgı konuları gelip burda yazıyorsun

hükümet
vatanı güzel satıyor
güzel yalan söylüyor

Türkiyede yaşıyorum.
Duble Yollar ve hastaneler konusunda bence başarılı oldular.
Tabi bunlar göreceli kavramlar , ben kendi görüşümü yazıyorum. Katılanda olur katılmayanda olur.
Tarım politikasında kötüler , bunada katılanda olur katılmayanda olur.
Evet yalan söyleyen hükümet üyeleri var.
Önemli olan burada belli bir seviyede yazışıp konuşmak.

YAVUZ_13 link=topic=60691.msg665750#msg665750 date=1355596157' Alıntı:

hükümet
vatanı güzel satıyor
güzel yalan söylüyor

sen şu kullandığın yolların nesi var ülke kime satılmış kaça bölünmüş bunları yazsanda aydınlansak

by-edo link=topic=60691.msg665758#msg665758 date=1355596773' Alıntı:
sen şu kullandığın yolların nesi var ülke kime satılmış kaça bölünmüş bunları yazsanda aydınlansak
Yol yapacaklar elbettede yaptıkları yoluda kendı cıkarları ıcın yapıyorlar sen sıvaslısın bak 2 sene once taşlıdere yolunu duble yaptılar 2 sene gectı yolun yorungesnı degıstırdıler dagları yardılar goya vıraj olmayacakmıs neden yaptın arkadas madem boyle yapacaktın 2 sene sonra? şimdi bu hizmet için mi? yoksa kendilerine iş çıkartmak içinmi?

erdal600 link=topic=60691.msg665769#msg665769 date=1355597854' Alıntı:
Yol yapacaklar elbettede yaptıkları yoluda kendı cıkarları ıcın yapıyorlar sen sıvaslısın bak 2 sene once taşlıdere yolunu duble yaptılar 2 sene gectı yolun yorungesnı degıstırdıler dagları yardılar goya vıraj olmayacakmıs neden yaptın arkadas madem boyle yapacaktın 2 sene sonra? şimdi bu hizmet için mi? yoksa kendilerine iş çıkartmak içinmi?
Yandaş mütahitler elbet sebeplenmiştir :) Doğru birşey mi ? Tabiki hayır , keşke hiç rüşvet , yolsuzluk , çalma çırpma olmasa. Ama maalesef insanlığın bozulan ahlakının bir sonucu bu.
Lakin bunlardan önceki iktidarlar hiçbirşey yapmadan götürüyorlardı malı.
Rahmetli Turgut Özal ' ıda çok eleştirdik zamanında , kendi yandaşları malı götürüyorlar diye. Lakin ondan sonra gelen iktidarlar malı götürmeye devam edip icraat yapmayınca Özal ' ın kıymetini anladık.

ufukk link=topic=60691.msg665771#msg665771 date=1355597991' Alıntı:
Yandaş mütahitler elbet sebeplenmiştir :)
Lakin bunlardan önceki iktidarlar hiçbirşey yapmadan götürüyorlardı malı.
Aynen bencede...Yapılmış şeylere yapılmadı dememek lazım.Herşeyi doğru yaptıkları söylenemez misal tarım politikaları yanlış o tartışılmaz bi konu.Lakin eskiden devletin sigortalı vatandaşı devlet hastanesinde tedavi olamıyordu olursada parayla oluyordu.Yollara gelince yolların eskisinden daha iyi olduğunu inkar etmemek lazım.Bence en büyük hataları adaletsiz vergi sistemi.Adil bir vergi sistemi olsa aldığımız gübreden kullandığımız mazota kadar herşeyin fiyatı çok daha uygun alabilirdi.Bizde buğday fiyatının 60 kuruş olmasını kafaya bu kadar takmazdık.

ufukk link=topic=60691.msg665754#msg665754 date=1355596559' Alıntı:
Türkiyede yaşıyorum.
Duble Yollar ve hastaneler konusunda bence başarılı oldular.
Tabi bunlar göreceli kavramlar , ben kendi görüşümü yazıyorum. Katılanda olur katılmayanda olur.
Tarım politikasında kötüler , bunada katılanda olur katılmayanda olur.
Evet yalan söyleyen hükümet üyeleri var.
Önemli olan burada belli bir seviyede yazışıp konuşmak.

by-edo link=topic=60691.msg665758#msg665758 date=1355596773' Alıntı:

o yollar biizm buraya osmaniyeyede yapıldı
yapıldıktan 3 ay sonra yol hariç herşeye benzeyen adı duble yol oaln yolu bunlar yaptı dogru
duble yolda 60km hızla giderken arabanın 1 tekeri o çukura düştü diye 4 takla atan araba gördünmü veya göreniniz oldumu
ben gördüm
saglık konusuna gelelim
hastaneden kastın devlet hastanesi olarak tabir ettigimiz kamu malı oaln hastanelerse kamunun görevidir görevini yapacak eskiler yapmıyorsa o eskilerin sorunu
hastanelerden faydalanma konusunda ise evet herkes faydalanıyor ona sözüm yok grip için doktora gidersen osmaniye devlet hastanesinde 1 günde biter işin
özel hastaneye gidersen grip için yarım günde biter işin
eger özel hastaneye grip için gidersen ve sgk nın bir bölümüne baglıysan(bagkur ssk emeklisandıgı vs) 50liraya mal olur 1 grip hastalıgı sana
bu başarıysa dogru başarılılar
kaldıki özel hastaneler konusuna gelelim
uyduruk grip 50liraya mal oluyor özel hastanede
onun dılında yaptıkları tahliller vs gibi birsüür uyduruk işlem sonucu devlete fatura ettikleri miktarı bilsen bilmem ne düşünürsün
başarı buysa başarılı bir hükümetimiz var
sivaslı arkadaşımız ülke kime satılmış kaça bölünmüş diye sormuş onada cevap vereyim

şuanda başımızda bulunan hükümet degilmi x ve y partisi sivasın ötesine geçemez diyen
o öyle desede geçtiler
türk kürt laz çerkez bilmem ne deyipte memlekette bölücülük ayrımcılık olaylarınıda yapan yine bu hükümet bunu hala görmüyorsanız ne mutlu size
satılan yerler konusuna gelirsek
filistin için timsah göz yaşı döken hükümet bilmiyormu ki filistin bugün bu zulmü bu acıyı yaşıyorsa bunun sebebi israile 1940lı yıllarda satılan 40 bin metrekare toprak degilmi
şuan ülkemizde nekadar toprak israil fransa ingiltere vs birçok ülkeye nekadar toprak satıldı sen biliyormusun
sitede nigdeli varsa cevaplasın nigdenin elma bahçelerini bordaki elmabahçelerini kim satın aldı
ben 4 yıl nigdede üniversitede okudum ben cevap vermeyim nigdeli arkadaşlar söylesin
urfa tarafında nekadar toprak israile satıldı urfalı arkadaşalr söylesin sitede vardır urfalı

kamuya ait nekadar kurum özelleşme adıyla dış devletlere satıldı bunlarıda biliyorsundur
gerçi bunada satılmadı kiralandı falan dersiniz

hadi bunlarıda geçtik

egitime gelelim
ben 21 yıl egitim görmüş üniversite ve yüksek lisans yapmış biri olarak açık bir soru soruyorum
benim babam çiftçi olmasaydı veya maddi durumu iyi olmayan bir çiftçi olsaydı veya sehride yaşayan bir gariban olsaydı
ben şimdi 700liraya mı çalışacaktım 21 yıl boşa dirsek çürütmüşüm sen daha nelerden bahsediyorsun
bu memlekette 100 civarı devlet ve zel ünversite varken bile üniversite mezunları iş bulamıyordu veya zorlanıyordu
bunlar naptı ilkögretim okulu açar gibi her ile her ilçeye üniversite ve yüksekokul kurdu nolacak bunun sonu 4-5 yıl sonra milyonlarca üniversite mezunu işsiz ordusu olacak

daha sayayımmı hükümetin başarılarını

fetullah aksu link=topic=60691.msg665777#msg665777 date=1355598416' Alıntı:
Aynen bencede...Yapılmış şeylere yapılmadı dememek lazım.Herşeyi doğru yaptıkları söylenemez misal tarım politikaları yanlış o tartışılmaz bi konu.Lakin eskiden devletin sigortalı vatandaşı devlet hastanesinde tedavi olamıyordu olursada parayla oluyordu.Yollara gelince yolların eskisinden daha iyi olduğunu inkar etmemek lazım.Bence en büyük hataları adaletsiz vergi sistemi.Adil bir vergi sistemi olsa aldığımız gübreden kullandığımız mazota kadar herşeyin fiyatı çok daha uygun alabilirdi.Bizde buğday fiyatının 60 kuruş olmasını kafaya bu kadar takmazdık.

Yollar eskısınden ıyı olacak elbette babasının kesesındne yapmıyorlarkı son 5 yılda trafıktekı arac sayısı %50 artmıs buda demektırkı vergi geliri 2 kat artmıs devletın araclardan artı bırde yakıttan aldıgı vergıde aynı sekılde bu paraları vergılerı araclar hızmet yapsın dıye devlete oduyor. Yaptıkları yatırımları ve yolları ne yaptılarsa usulsuz yapmaları da cabası ertesı yıl bastan yapılan yollar felan demıyorum artık onları