f sınıfı

Traktör kullanabilmek için B, C, D, E, F sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.
B Sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşını bitirmiş olmak, ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak (2011 yılından sonra) gerekiyor. B Sınıfı Sürücü belgesi bulunan Vatandaşlarımız, Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve Traktör kullanabilir.
C sınıfı sürücü belgesi için 23 yaşından gün almak gerekiyor. C sınıfı ehliyete sahip olanlar traktör dahil otomobil,minibüs,kamyon, kamyonet kullanabilir.

D sınıfı ehliyet için 22 yaşını bitirmiş olmak gerekiyor. D sınıfı ehliyeti olanlar C sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanbildiği araçlara ilave olarak tır (çekici) kullanabiliyor.
E sınıfı ehliyet için 23 yaşına girmiş olmak gerekiyor. E sınıfı sürücü belgesi sahipleri Otobüs, Tır, Kamyon, Kamyonet, Minibüs, Otomobil, Traktör kullanabiliyor.
F sınıfı ehliyeti olanlar sadece traktör kullanabiliyor. Bu ehliyeti almak için en az ilkokul mezunu ve 17 yaşında olmak gerekiyor.

İlkokul mezunlarının istedikleri sınıfta ehliyet alabilmeleri için önlerinde 2 yıl var. 2011 yılından sonra ilkokul mezunları sadece F sınıfı yani traktör ehliyeti alabilecekler.

Ynt: f sınıfı

Sınıfı Kullandığı Araç Yaş
A1 Motorlu Bisiklet 17
A2 Motosiklet - Motorlu bisiklet 17
B Otomobil -Kamyonet+Minibüs+F 18
C Kamyon+B+F 22
D Çekici+C+B+F 22
E Otobüs-Kamyon+B+F 22
F Lastik Tekerlekli Traktör (LTT) 17
H Hasta ve Sakat araçları 17
G İş Makineleri 18

atladığınız bir konu var burada B sınıfı traktör kullanabilir ancak römorklu traktör kullanamaz kanunen çünkü römorku arkasına takınca traktör çekici durumuna geliyor ona da en az D sınıfı ehliyet gerekiyormuş. Bölge trafikte ki polis arkadaşla bayaca sohbet etmiştik. kanun maddelerini bile söyledi ama o kadarını hatırlamıyorum.

FEHİM link=topic=60710.msg665986#msg665986 date=1355636810' Alıntı:
atladığınız bir konu var burada B sınıfı traktör kullanabilir ancak römorklu traktör kullanamaz kanunen çünkü römorku arkasına takınca traktör çekici durumuna geliyor ona da en az D sınıfı ehliyet gerekiyormuş. Bölge trafikte ki polis arkadaşla bayaca sohbet etmiştik. kanun maddelerini bile söyledi ama o kadarını hatırlamıyorum.
dogru olabilir arkadasim da b sinifi ehliyet var gecen 6.5 ton sadir yuklu koy yolunda durdumuslar ehlieyete bakmislar gecmis. sahsen romok icn d sinifi ehliyet almak mantikli deil zaten bizim bagcilarin romoklari iyle dev romoklardan degil. )))

zaten benim vurgulamak istedigim nokta 17 yasindaki arkadaslarimizin f sinifi ehliyet almalari iyi yani 1996 dogumlular traktor ehliyeti alabiliyor bu sene akrabamin surucu kursu var oradan ogrndim.saygilar

Fsınıfı ehliyet diye bişey kalmadı artık. b sınıfı ehliyete giriyor. 2 yıl önce sürücü kursu öyle demişti. a1 de kalktı. a2 alınıyor. a1 mobilet ehliyeti diğer bi deyişle. a2 motorsiklet ehliyeti her ikisinide kapsıyor artık. traktöre romork takma meselesine gelince ilk defa takılmaz diye sizden duydum. ruhsatta romork takılamaz diyor ise gerekli işlem yapılır.

eyup reis33 link=topic=60710.msg665857#msg665857 date=1355604378' Alıntı:
Traktör kullanabilmek için B, C, D, E, F sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.
B Sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşını bitirmiş olmak, ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak (2011 yılından sonra) gerekiyor. B Sınıfı Sürücü belgesi bulunan Vatandaşlarımız, Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve Traktör kullanabilir.
C sınıfı sürücü belgesi için 23 yaşından gün almak gerekiyor. C sınıfı ehliyete sahip olanlar traktör dahil otomobil,minibüs,kamyon, kamyonet kullanabilir.

D sınıfı ehliyet için 22 yaşını bitirmiş olmak gerekiyor. D sınıfı ehliyeti olanlar C sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanbildiği araçlara ilave olarak tır (çekici) kullanabiliyor.
E sınıfı ehliyet için 23 yaşına girmiş olmak gerekiyor. E sınıfı sürücü belgesi sahipleri Otobüs, Tır, Kamyon, Kamyonet, Minibüs, Otomobil, Traktör kullanabiliyor. ;) noo-*-s
F sınıfı ehliyeti olanlar sadece traktör kullanabiliyor. Bu ehliyeti almak için en az ilkokul mezunu ve 17 yaşında olmak gerekiyor.

İlkokul mezunlarının istedikleri sınıfta ehliyet alabilmeleri için önlerinde 2 yıl var. 2011 yılından sonra ilkokul mezunları sadece F sınıfı yani traktör ehliyeti alabilecekler.

90 ' lı yılların sonunda o madde değişti malesef E sınıfı tır(çekici) kullanamıyor....

rocky link=topic=60710.msg666310#msg666310 date=1355687498' Alıntı:
Fsınıfı ehliyet diye bişey kalmadı artık. b sınıfı ehliyete giriyor. 2 yıl önce sürücü kursu öyle demişti. a1 de kalktı. a2 alınıyor. a1 mobilet ehliyeti diğer bi deyişle. a2 motorsiklet ehliyeti her ikisinide kapsıyor artık. traktöre romork takma meselesine gelince ilk defa takılmaz diye sizden duydum. ruhsatta romork takılamaz diyor ise gerekli işlem yapılır.
benim amca oglu bu sene aliyor yazildi akrabamin surucu kursuna net ki surucu kursu sitelerinide arastirdim. surucu kurslari yalan soyleyecek degil.

E Sınıflı Sürücü tır-Çekici kullanamaz. Çekici kullanabilmesi için D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Fakat sürücü E sınıfı Ehliyeti 27 Nisan 1997 tarihinden önce aldı ise tır-Çekici kullanma hakkına sahiptir..
ayrıyeten kullanacağınız araç şirket aracı ise sürücü belgesi yanısıra SRC ve PSİKOTEKNİK belgesi gerekmektedir..

dogru olabilir arkadasim da b sinifi ehliyet var gecen 6.5 ton sadir yuklu koy yolunda durdumuslar ehlieyete bakmislar gecmis. sahsen romok icn d sinifi ehliyet almak mantikli deil zaten bizim bagcilarin romoklari iyle dev romoklardan degil.

Allah kimsenin başına vermesin ama römorlu traktörle çift taraflı kaza sonrası konu mahkemeye aksederse ehliyet yetersizliğinizden ceza ve mahkemeyi kaybedilebilir. Yıllardır trafikçiler römorklu traktörlere birşey demiyor

FEHİM link=topic=60710.msg666730#msg666730 date=1355722105' Alıntı:
dogru olabilir arkadasim da b sinifi ehliyet var gecen 6.5 ton sadir yuklu koy yolunda durdumuslar ehlieyete bakmislar gecmis. sahsen romok icn d sinifi ehliyet almak mantikli deil zaten bizim bagcilarin romoklari iyle dev romoklardan degil.

Allah kimsenin başına vermesin ama römorlu traktörle çift taraflı kaza sonrası konu mahkemeye aksederse ehliyet yetersizliğinizden ceza ve mahkemeyi kaybedilebilir. Yıllardır trafikçiler römorklu traktörlere birşey demiyor
evet bu konuda haklısınız. tanıgımın birinin oglu var traktorle arbanın onunde gidiyormus arkada romok varmış arkasındakı araba hatalı sollayınca karsıdan gelen bir başka traktorle carpısmıs suç adamda olduğu halde cezayı bizim tanıdıkın oglu ehliyetsizlikten yedi artı dava açıldı baya iş bence traktor u çoğunlukta kullanan arkadaslarmızın 17 yasına girdikleri zaman f sınıfı almaları şart yaşantımızda her şey olabiliyor tebbirden zarar gelmez saygılar.. :8 :8 :8