SÜT VERİMİNİ ARTIRMAK İÇİN HAYVANLARINIZA NELER VERİYORSUNUZ

Ynt: SÜT VERİMİNİ ARTIRMAK İÇİN HAYVANLARINIZA NELER VERİYORSUNUZ

biz arpa kırması ve slaj yediriyoruz ayrıca ot ve tabiki elimizde kaldığı için tabiki patates verim olarakta karşılığını aldığımı söyleyebilirim

Arpa kırması, Ayçiçek tohumu küspesi,buğday kırması kepek, yulaf kırması ve mısır slajı. Çok az pancar küspesi veriyoruz, macar fiğ balyası ve saman balyası, sağılır olanlara sadece günlük 3 kg 18 pro süt yemi ilave ediyoruz. Fazla da uğraşma gereği duymadık, sütçülük bize göre değil gibi.

nailyetek link=topic=60725.msg666214#msg666214 date=1355679768' Alıntı:
Arpa kırması, Ayçiçek tohumu küspesi,buğday kırması kepek, yulaf kırması ve mısır slajı. Çok az pancar küspesi veriyoruz, macar fiğ balyası ve saman balyası, sağılır olanlara sadece günlük 3 kg 18 pro süt yemi ilave ediyoruz. Fazla da uğraşma gereği duymadık, sütçülük bize göre değil gibi.

nail aga senin verdiğin yemlerin çoğu bu köyde yok. uğraşmadığın halde bu kadar çeşitin var.

mısır slajı,süt yemi,arpa,buğday,tritikale kırması,yonca balyesi,sap balyesi,hayvan pancarı, ve bol bol su...

arkadaşlar sütün en güzel formülü, yonca balyesi, mısır ezmesinden geçer enerji protein dengesini bozmadan şuanki mevcut rasyonunuzda yonca ve mısır ezmesini kullanmak iki günde süt verimini pik yaptırır.

Süt, buzağı başlangıç, besi başlangıç, besi bitiş ve düve yemlerimi formule göre kendim hazırlayıp veriyorum. Sadece buzağı başlangıç yemini satın alıyorum çünkü bu evrede yemin pelet olması homojenlik açısından kritik rol oynuyor. Yıllık hammaddemi sezonunda stokluyorum ve yıl boyunca hazırlayıp veriyorum.
Hayvanlarım simental fleckvieh. En iyi spermaları kullanmaya gayret ediyorum. Çiftlik süt ortalamam hayvan başı 6500 lt/laktasyon.
Süt için 18 protein 2650 enerji, buzağı büyütme için 17/2600, besi başlangıç için 15/2550, besi bitiş için 13/2750 yemler hazırlıyorum. Yüksek verimli ineklere 10 kg/gün, düşük verililere ise 7 kg/gün veriyorum. Bunun yanında hayvan başı 2 kg. saman, 2 kg. yonca, 20 kg. silaj veriyorum.
Besi de 7. aydan itibaren besi başlangıç ve yonca, 12. aydan sonra da yiyebildiği kadar besi bitirme ve saman veriyorum. 16. aydan sonra kesime veriyorum. Ortalama 600-700 kg. canlı ağırlık geliyorlar. %55-60 arası da randıman oluyor.
Maliyete gelince: süt yemi kilosu 70 krş, buzağı 72 krş., besi başlangıç 65 krş., besi bitirme 64 krş. a malediyorum. vitamin mineral ve maya katkıları dahil.