Arazinizi SATMAYIN.....!

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Allah için yazalım, söz uçar yazı kalır. Burada yazılanlar her ne kadar Traktör Kulup üyelerine olsa da bu sayfaya yolu düşen her vatan evladına....

Dünyada azalan tek şey arazilerdir. Nüfus artar, sanayi artar vs. artar ama tarım alanları daima azalır. Topraksız insanlar köksüz ağaç gibidir. Son yıllarda ülkemiz tarım alanlarında çok büyük satışlar meydana gelmiştir. Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar büyük miktarlarda toprak satın almaktadırlar. Gelecekte insanlar kendi köylerinde toprak satın alamaz hale gelecekler.

Her şeyin modası geçer, sadece toprağın modası geçmez. Siz hiç eski moda tarla gördünüz mü? Bütün tarlalar son modeldir.

sgsgrhsrghs_zps3b8a11cb.jpg

Asla hırsa kapılmamalı ve akil davranmalıdır. Dünya fiyat dengeleri sadece yukarıda bahsedilen 'Köksüz Ağaçları' önüne katıp siler süpürür. Bir düşünün; Dövizlerin artması veya dibe vurması, borsanın batması, petrol fiyatları neden dev firmaları etkilemez?

Dünya durdukça bitmeyecek iş alanları vardır. Bu iş alanları asla ölmeyecektir. 1) Tarım; Yani gıda sektörü, dünya var oldukça insanlar yemek ve içmek zorundadır. 2) Tekstil, dünya var oldukça insanlar giyinmek ve örtünmek zorundadır. 3) İnşaat Sektörü; Yine dünya var oldukça insanlar barınma ve imar zorundadır.

sigir-inek-resimleri-cow-pictures-2_zps7173cf84.jpg

Hiç bir zaman çok iş yapmak çok kazanmak demek değildir. Az ve öz fakat karlı yapmak esastır. Bu gün Avrupa, Amerika hatta Avusturalya çiftçilerine baktığınızda hepsinin ayrı farklı farklı hayvan ırklarına sahip olduklarını görürsünüz. Her çiftçi ailesi veya firması kendi yörelerine en uygun ve uzun ömürlü hayvan ırklarını geliştirmişlerdir.

Bizzat kendi tanıdığım hayvancılar vardır. Çok uzun yıllardır bu işi yaparlar. Çifliklerine gittiğinizde hep aynı ırk hayvanları görürsünüz. Örneğin 20 yıl gibi bir süre zarfında meydana getirdiği saf ırk montofon cinsini yıllarca önce iyi cins bir çift damızlıktan türetmiş insanlar. Böylece hastalıklara dayanıklı, verimli ve sağlıklı ırklara sahipolmuşlar.

lambs_sheep_zps2577f225.jpg

Bu günlerde insanlar arazilerin fiaytlarının artmasını fırsat sanıp hemen ellerindekilerini satıyorlar. Farketmiyorlar çocuklarının geleceğini tehlikeye attıklarını.
Ne demiş mübarek atalarımız; ' Bu dünyada bir tarla, bir koyun... Gerisi oyun.' Atalarınızdan kalan arazilerinizi satmayın! Kendiniz de eklemeye çalışın! Yazacaklarım tamam oldu, yazdıklarımız ise sadece akil olana. Selametle...

Ynt: Arazinizi SATMAYIN.....!

çok haklısın abi bu gün toprağını satan yarın vatanıda satar çoğu kişi köydeki babamız dedemiz ölsede tarlaları satsak diye düşünüyo etrafınıza bakınca bu durumun çok olduğunu göreceksiniz :(

tamam kimse toprağını arazisini satmasın anladık .. ama türkiyedeki tarım nufusu cok ve bunun etkileride hep olumsuz nedeni ise kücük alanda çiftçiliğin kar marjının dü$ük olması .. yapılması gereken gerçekten tarım ve hayvancılığı layıkıyla yapanların desteklenmesi .. tarım nufusunun azaltılması .. inatla 5 dekar 10 dekar yerde tarım yapacam diye uğra$manın sonu sadece sene sonu geldiğinde çiftçilik bitti demektir .. ( $imdi herkes bu söylediklerime tepki gösterecektir ama katılın yada katılmayın i$in doğrusu bu yapacak bi$ey yok .. minumum çiftçiliği 100 dekar seviyesine çıkartmadıkca .. minumum hayvancılığı 50 büyükba$ .. 250 kücükba$ seviyelerine cıkartmadıkca .. türkiyede tarım sektörü bir yere gelmez sene sonu geldiğindede bu i$i yan gelir diye yapmayanlar ana gelir olarak yapanlar zararlı çıkarlar .. )

Ali kardeşim doğru söylüyorsun ama senin dediğin gibi çiftçilik olursa hiçbir teknolojili olmayan 4 ton demiri kime 100.000 liraya satarız yada uyduruk tarım aletlerini kime 10000, 15000 liraya satarız. Buz dağının altında bu var, en kötü, en ucuz tarım aleti 2000 liradan başlıyor. Boş römork 1000 bilemedin 1500 kilogram gelir. Ama fiyatı taşıdığı tona göre değişiyor. 10 ton taşıyanı 10000, 12000 peki bunun teknoloji neresinde motor mu var, abs freni mi yok, telif bedeli, arge masrafımı var yok. Alında parayı kazanan belli. bu sene gübre alacaktım peşin para, tarım kredide 57, tüccarda 48 artık gerisini siz hesaplayın

KARABİGA TANITIMI
Daha öncede paylaşmıştım Karabigamızı . Bizde arazi fiyatları çok yükseldi . Bizim kasaba ve çevresi sanayi bölgesi ilan edildi kimine göre iyi bana göre kötü . Toprakları satmamaya çalışıyoruz ama : ' ( Bazende mecbur kalıyoruz İÇDAŞ geldi 10 km yanımıza 25 -30 bine topladı araziyi şimdi 3500 kişi çalışıyor Şimdide ALARKO holdink termik santral için yer aldı videoda görünen kalenin dibinden 1200 dönüm benim eve 1 km uzaklıkta izin işlemlerini koşturuyor izin alıpta yapar sa santral binlerce ton kömür yakacak dibimizde Belki mecburen toprakları satıp terk etçez kasabayı : ' ( Gerçekten topraklarınızın kıymetini bilin :) Benimkide işin sanayi tarafı :(

valla yemiyoruz içmiyoruz araziye yatırım yapıyoruz .bize değilde çocuklarımıza faydalı olur artık inşallah.bizim için en güzel yatırım aracı toprak ..bizim gözümüz toprakta açıldğı için toprağa yatırım yapıyoruz .aslında daha kazançlı yatırım araçlaraı var fakat parayı zor kazandığımız için .garantili yatırm aracı olarak toprağı görüyoruz .yani riski göze almıyoruz

Ali SARAÇ link=topic=60749.msg667096#msg667096 date=1355767981' Alıntı:
tamam kimse toprağını arazisini satmasın anladık .. ama türkiyedeki tarım nufusu cok ve bunun etkileride hep olumsuz nedeni ise kücük alanda çiftçiliğin kar marjının dü$ük olması .. yapılması gereken gerçekten tarım ve hayvancılığı layıkıyla yapanların desteklenmesi .. tarım nufusunun azaltılması .. inatla 5 dekar 10 dekar yerde tarım yapacam diye uğra$manın sonu sadece sene sonu geldiğinde çiftçilik bitti demektir .. ( $imdi herkes bu söylediklerime tepki gösterecektir ama katılın yada katılmayın i$in doğrusu bu yapacak bi$ey yok .. minumum çiftçiliği 100 dekar seviyesine çıkartmadıkca .. minumum hayvancılığı 50 büyükba$ .. 250 kücükba$ seviyelerine cıkartmadıkca .. türkiyede tarım sektörü bir yere gelmez sene sonu geldiğindede bu i$i yan gelir diye yapmayanlar ana gelir olarak yapanlar zararlı çıkarlar .. )
eyvallah görüşüne saygı duyarım ama ben o şekilde düşünmüyorum.ülkenin en onde gelen türkiyede sayısız ıslah çalışması yapmış bir hocam söylemişti bu sözü. ' maalesef ben de bu aile tipi dediğimiz 10 15 hayvanla yapılan hayvancılıga zamanında cok karsı cıktım.yıllarca bu tip işletmeler azltılmaya çalısıldı türkiyede.sonuçlarını şimdi görüyoruz ' .turkiyenin kenara atılan pek kullanılmyan kumbarası niteliğindeki bu tip işletmeler hayvancılığın zor zamanında hep yardıma koştu nasıl işler kötü gittiginde kıyıdakı pramızı çıkarırız o an için işimizi görürüz aynı o şekilde piysaya bağımsız et süt girişi oluyordu.şimdi ise büyük firmalar ne derse o oluyor sütü şu fiyat diyorlar o fiyata satıyoruz.dediğniz şekilde hayvancılık yapmak en doğrusu ama turkiye buna hazır değil.bunun olması için tekellesen fabrikalardan ziyade örgütleşen köylüye ihtiyaç var.hayvan piyasasının birkaç büyük şirketin boyunduruğundan kurtulması gerekiyor.su an yaşanılan bu durum bunu gösteriyor...

uzunefe link=topic=60749.msg667213#msg667213 date=1355781837' Alıntı:
eyvallah görüşüne saygı duyarım ama ben o şekilde düşünmüyorum.ülkenin en onde gelen türkiyede sayısız ıslah çalışması yapmış bir hocam söylemişti bu sözü. ' maalesef ben de bu aile tipi dediğimiz 10 15 hayvanla yapılan hayvancılıga zamanında cok karsı cıktım.yıllarca bu tip işletmeler azltılmaya çalısıldı türkiyede.sonuçlarını şimdi görüyoruz ' .turkiyenin kenara atılan pek kullanılmyan kumbarası niteliğindeki bu tip işletmeler hayvancılığın zor zamanında hep yardıma koştu nasıl işler kötü gittiginde kıyıdakı pramızı çıkarırız o an için işimizi görürüz aynı o şekilde piysaya bağımsız et süt girişi oluyordu.şimdi ise büyük firmalar ne derse o oluyor sütü şu fiyat diyorlar o fiyata satıyoruz.dediğniz şekilde hayvancılık yapmak en doğrusu ama turkiye buna hazır değil.bunun olması için tekellesen fabrikalardan ziyade örgütleşen köylüye ihtiyaç var.hayvan piyasasının birkaç büyük şirketin boyunduruğundan kurtulması gerekiyor.su an yaşanılan bu durum bunu gösteriyor...
ben köylü bu işi yapmasından ziyade yapacaksa birleşerek yapmalı diyorum .. 10 hayvan yapacagına 10 kişi birleşip tek işletme altında 100 hayvan yaparsa para kazanır demeye getirdim .. yapmasın değil yapacaksa büyük yapsın .. yanlış anlaşılmak istemem bende çiftçiyim ..

Ali SARAÇ link=topic=60749.msg667219#msg667219 date=1355783344' Alıntı:
ben köylü bu işi yapmasından ziyade yapacaksa birleşerek yapmalı diyorum .. 10 hayvan yapacagına 10 kişi birleşip tek işletme altında 100 hayvan yaparsa para kazanır demeye getirdim .. yapmasın değil yapacaksa büyük yapsın .. yanlış anlaşılmak istemem bende çiftçiyim ..
Aslında bu mevzu özellikle üniversitelerdeki hocalar arasında bile tartışılıyor.Bir kesim özellikle hayvancılığı ele alırsak ufak çaptaki aile işletmelerinin de devam etmesi gerektiğini savunuyor,piyasada tekelleşmeyi önlemek ve ordaki insanları da düşünmek açısından.Kimisi de senin fikrinde abi.Sanırım günümüzdeki politikalar senin fikrinin oluşacağını gösteriyor bize ama ben de merak ediyorum ve kararsızım acaba hangisi daha yararlı olacaktır.Sanırsam ancak yaşayıp göreceğiz :)

Asıl konu başlığına gelirsek tamamen katılıyorum.Katıldığım nokta 3-5 dönüm için kan kusturmak değil ama en azından arazi satılacaksa bile çiftçilik uğraşan,orada çiftçilik yapacak tarımsal arazi olarak kullanacak insanlara satılmalı.Bugün belki para çok tatlı gelecektir ama yarın bence pişman olacak bu insanlar.Satmaktan daha kolayı var aslında,ver birine icara desteği elinde,icarını da alırsın.Kılını kıpırdatmadan tatmin edecek bir para geçer eline.

Bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Herkes düşüncelerini yazmış.... Tek katılmadığım nokta küçük çiftçilerin yok olması yönündeki düşünceler. Bu düşünce Avrupa ve Avustralya da bile çöktü. Şu an ülkemizde 3000 küsür ilçe var ve 35.000 civarı köy var.

Ne demek olduğunu bir düşünün. Bu gün Avrupa görenler iyi bilir, oralarda büyük işletmeler vardır fakat 10 binlerce küçük çiftçi de vardır. Hepsi 15-20 baş inek sahibidir. Amerka dada durum aynıdır. Binlerce küçük çiftçi kendi ve çocuklarının geçimini ve barınmasını küçük çiftliklerinde sağlarlar.

Fakat onların yaptığı bir çatı altında dev kooperatifler şeklinde hareket ederler. Artık ülkemizde de bu kooperatifler fazlasıyla vardır. Onlar asla küçük çiftçisini öldürmezler burada hep yanlış anlaşıldı. Yanlış anlaşılan bir konu da mutlaka araziden kar etmek yoksa sat gitsin mantığıdır.

Konunun esası vatan evlatlarının topraklarını satmamasıdır. Buralarda bile İSRAİL vatandaşları küçük küçük araziler almaya başladılar.
Sadece onlar değil, Türkiye ye bütün çevre ülkelerinden akın var hatta araplar bile tarım alanları satın alıyor.

Şunu önemle yazıyorum; Küçük veya büyük çiftçi olmak önemli değil. Önemli olan bu işi KÜLTÜRLÜ ve MODERN şekilde BİLİNÇLİ yapmak.

Güzelbir konu açmışsınız yüreğinize sağlık,buradada durum aynı köylü şuanda hızlı bir şekilde arazilerini satıyor ve şehirlere göç ediyor özelliklede bu yıl geçiminiş sadece baktığı 8-10 hayvandan sağlayan aileler bu işi bırakıp göç ediyor,galiba hükümetin politikası böyle bu işi küçük yapanlar bıraksınlar ve tarım ve hayvancılık büyük çaplı işletmelerin eline kalsın şeklinde düşünüyorlar,nette Avrupa yada Amerikadaki tarım ve hayvancılığa bakınca hep modern ve büyük çaplı işiletmeleri görüyoruz dediğiniz gibi durum böyle olmayabilir orta ve küçük çaplı işletmelerde azımsanmayacak kadar çoktur belki Amerikada küçük çaplı büyükbaş işletmesinin çok olduğunu duymuştum.

İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek için birşeylerini satmaya başlayaca veya devam edecek bunun sonu hiç hayıralamet değil. Köyunde sakin kendi çapında yaşamını sürdürenler artık şehirlerde askari ücrete iş bulabilirse zar zor yaşamaya çalışacak.

ENES4422 link=topic=60749.msg667075#msg667075 date=1355765931' Alıntı:
Allah için yazalım, söz uçar yazı kalır. Burada yazılanlar her ne kadar Traktör Kulup üyelerine olsa da bu sayfaya yolu düşen her vatan evladına....

Dünyada azalan tek şey arazilerdir. Nüfus artar, sanayi artar vs. artar ama tarım alanları daima azalır. Topraksız insanlar köksüz ağaç gibidir. Son yıllarda ülkemiz tarım alanlarında çok büyük satışlar meydana gelmiştir. Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar büyük miktarlarda toprak satın almaktadırlar. Gelecekte insanlar kendi köylerinde toprak satın alamaz hale gelecekler.

Her şeyin modası geçer, sadece toprağın modası geçmez. Siz hiç eski moda tarla gördünüz mü? Bütün tarlalar son modeldir.

sgsgrhsrghs_zps3b8a11cb.jpg

Asla hırsa kapılmamalı ve akil davranmalıdır. Dünya fiyat dengeleri sadece yukarıda bahsedilen 'Köksüz Ağaçları' önüne katıp siler süpürür. Bir düşünün; Dövizlerin artması veya dibe vurması, borsanın batması, petrol fiyatları neden dev firmaları etkilemez?

Dünya durdukça bitmeyecek iş alanları vardır. Bu iş alanları asla ölmeyecektir. 1) Tarım; Yani gıda sektörü, dünya var oldukça insanlar yemek ve içmek zorundadır. 2) Tekstil, dünya var oldukça insanlar giyinmek ve örtünmek zorundadır. 3) İnşaat Sektörü; Yine dünya var oldukça insanlar barınma ve imar zorundadır.

sigir-inek-resimleri-cow-pictures-2_zps7173cf84.jpg

Hiç bir zaman çok iş yapmak çok kazanmak demek değildir. Az ve öz fakat karlı yapmak esastır. Bu gün Avrupa, Amerika hatta Avusturalya çiftçilerine baktığınızda hepsinin ayrı farklı farklı hayvan ırklarına sahip olduklarını görürsünüz. Her çiftçi ailesi veya firması kendi yörelerine en uygun ve uzun ömürlü hayvan ırklarını geliştirmişlerdir.

Bizzat kendi tanıdığım hayvancılar vardır. Çok uzun yıllardır bu işi yaparlar. Çifliklerine gittiğinizde hep aynı ırk hayvanları görürsünüz. Örneğin 20 yıl gibi bir süre zarfında meydana getirdiği saf ırk montofon cinsini yıllarca önce iyi cins bir çift damızlıktan türetmiş insanlar. Böylece hastalıklara dayanıklı, verimli ve sağlıklı ırklara sahipolmuşlar.

lambs_sheep_zps2577f225.jpg

Bu günlerde insanlar arazilerin fiaytlarının artmasını fırsat sanıp hemen ellerindekilerini satıyorlar. Farketmiyorlar çocuklarının geleceğini tehlikeye attıklarını.
Ne demiş mübarek atalarımız; ' Bu dünyada bir tarla, bir koyun... Gerisi oyun.' Atalarınızdan kalan arazilerinizi satmayın! Kendiniz de eklemeye çalışın! Yazacaklarım tamam oldu, yazdıklarımız ise sadece akil olana. Selametle...
ben sunu soyluyorum herkese tarım olmazsa sanayı olmaz ve sunuda soyluyorum 2020 yılı dunya tarım yılı olacak unutmayın ve tarım 1 numara olacak herkes tarım olmadan sanayı olmayacagını bılecek lütfen ama lutfen yabancıya arazı satısı yapmayın guneydoguyu ısraıl aldı denızbank aracılıgı ıle sımdı urfadan gunluk 1 adet kargo ucagı ısraıle tarım urunlerı goturuyor zaten o hava alanıda dunyada sayılı havaalanı buyukluk olarak onun ıcın satmayın arazınızı

Gelecek tarım geleceği. Avrupa bütün tarım alanlarını kimyasallarla öldürdü. Türkiye tarım alanları dünyada sayılı bakir tarım alanlarından. Adamlar suni gübreleme ve mücadeleden şimdi doğal yöntemlere geçiyor. Ama onlar için çok geç....

ali bey fikirlerinize katılıyorum zira en basitinden 5 dekarı olanla 100 dekarı olanın makineleşebilmesi aynı ölçüde değildir artık büyük ölçekli çiftçilik yapılması gerektiğini düşünüyorum böylece maliyetler azalır verim artar makineleşme hızlanır