KURDUĞU GÜNEŞ PANELLERİ İLE TARLALARINI SULUYOR [2012]...!!!

406602_10151235754502885_483973272_n.jpg

Kurulan güneş enerjisi tesisleri ile hem tarlalar sulanabiliyor hem de çiftçinin üzerinden elektrik yükünü alıyor. Bu amaçla bir çiftçi tarafından Türkiye ' nin ilk şebeke bağlantılı güneş enerji santrali Ankara ' nın Beypazarı ilçesinde Kayabükü köyünde kuruldu.

Ankara ' nın Beypazarı ilçesinde kurulan güneş enerji sistemi Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın desteğiyle hayata geçirildi.

Sistem ile tarlanın sulanmadığı zamanlarda şebekeye elektrik verilip, güneş enerjisi ile elektrik üretilmediği zamanlarda şebekeden elektrik kullanılabiliyor. Bu şekildeki üretim ile elektrik dağıtım şirketiyle mahsuplaşma usulü ücretlendirme yapılıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürü Beytullah Ertan, yapılan projenin şebeke bağlantısı ile bir ilk olduğunun altını çizip, 'Proje Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleriyle yapıldı. Bu gibi örnekler çiftçilerimiz için önemli. Bakanlığımızın verdiği bu desteklerden vatandaşlarımızın, çiftçilerimizin daha fazla yararlanmasını bekliyoruz.' şeklinde konuştu.

'Devlete Elekrik Verip Alacaklı Hale Geliyoruz'

Projeyi uygulayan çiftçi Mesut Demirarslan ise tarımsal sulamada tükettikleri elektriği azaltabilmek için güneş enerjili elektrik üretim sistemine müracaat ettiklerini belirtti.

Demirarslan verilen tarımsal destekleme ile bu sistemi kurduğunu vurgulayarak, 'Türkiye´de ilk olan şebeke bağlantılı bu sistemle mahsuplaşma ile şu anda devletten elektrik vererek alacaklı duruma geçiyoruz. Kullandığımız günlerde tabi bunu mahsuplaşarak dengeleyeceğiz. İnşallah başarılı oluruz.' dedi.

Çiftçi Mesut Demirarslan tarla sulamasında kullandığı elektrik tüketimi fazla olması sebebiyle güneş enerjisiyle elektrik üretimi sistemini kurduğunu kaydetti.

Elektrik mühendisi Saraç, 'Ülkemiz güneş enerjisi yönüyle atıl bir durumda. Güneşlenme saati olarak yarımız olan Almanya ' da bile 30.000 mw elektrik üretiliyor .Önümüzdeki yıllarda ülke olarak elektrik enerji ihtiyacımız ciddi miktarda artacak. Bu nedenle yenilenebilir enerjilerin önemi daha da artıyor.' diye konuştu.

Alıntıdır...

Ynt: KURDUĞU GÜNEŞ PANELLERİ İLE TARLALARINI SULUYOR [2012]...!!!

Ben dava açacam bu adamlara :D bu nedir yahu. Benim 6 sene önce hayata geçirmiş olduğum projemi millet kendim yaptım diye sallıyor.

Arkadaşlar maliyeti ilk başta pahalı olur. Ama sen senede 100 bin lira veriyon. Bu panellerin ömrü 20-25 sene arasında. Hesap et kardeşim. Kurdurmak tabiki mantıklı.

doganbey1 link=topic=60780.msg667691#msg667691 date=1355856916' Alıntı:
Arkadaşlar maliyeti ilk başta pahalı olur. Ama sen senede 100 bin lira veriyon. Bu panellerin ömrü 20-25 sene arasında. Hesap et kardeşim. Kurdurmak tabiki mantıklı.
Toplam Masrafı Düşündüğünde Elbet Kurdurmak Mantıklı Oluyor...
Maliyet Ne Kadar Tutuyor Doğancan Bey? Sen Bu Benim Projemdi Demiştin :)

köylü link=topic=60780.msg668464#msg668464 date=1355936616' Alıntı:
en büyük sıkıntı..
Aynen Abi Dediğin Gibi, En Büyük Sıkıntı Belki ' de Panellere Çevreden Zarar Verilmesi...

ranger link=topic=60780.msg668614#msg668614 date=1355944256' Alıntı:
Güzel çalışma beypazarından polatlıyada gelir inşallah
İnşallah Emre Bey...

tümosan 8095 link=topic=60780.msg668640#msg668640 date=1355947761' Alıntı:
sulu tarım yapanlar için güzel bi sistem.ama bize imkansız bi sistem su olmayınca.
Sulu Tarım Yapıp, Elektriğe Çok Para Verenler İÇin Vazgeçilmeyecek Bişey Olabilir İLeride...

Çağrı link=topic=60780.msg668727#msg668727 date=1355953558' Alıntı:
Burda da kafayı çekenlerin hedef tahtası olabilir bilader :)
bizim orda hepsi olur :D köyün çocukları üstünden inmez çevirmezsen :D