Hayvancılığa yatırım zamanı…:

Ali Ekber Yıldırım

Dün bu sütunda “Satılık Çiftlik!..” başlığı ile 3 yıl önce devletin verdiği sıfır faizli kredinin cazibesine kapılarak hiçbir fizibilite çalışması yapmadan hayvancılığa yatırım yapanların uğradığı hüsranı yazdık. Bilinçsizce yatırım yapanlar sadece kendilerine değil sektöre de çok büyük zararları oldu. Şimdi onların kurdukları çiftlikler satılıyor. Öncelikle bu çiftlikler mutlaka hayvancılığı bilenler tarafından alınarak sektöre kazandırılmalı.

Hayvancılık yatırımı kimileri için kabusa dönüşürken kimileri için fırsat olabilir mi?

Öncelikle hayvancılıkla ilgili sıkıntı yaşayan, çiftliğini satışa çıkaran sadece bilinçsiz yatırım yapanlar değil. Yıllardır bu işi yapanlar da ciddi sıkıntılar yaşıyor.
En önemli sorun kilosu 1 lirayı aşan saman. Bazı yörelerde saman 1 liranın üzerine çıktı buna rağmen saman bulunamıyor.
Damızlık, süt hayvanı kesimi hızlandı. Bu nedenle karkas et fiyatında bir düşüş var. Böyle giderse ilkbaharda en geç yaz döneminde kırmızı ette yeni bir kriz çıkabilir.

Bu kriz riskine rağmen hayvancılığa yatırım yapmak isteyenler için 2010’dakinden daha uygun şartlar olduğu söylenebilir.

Nedir o şartlar?

1-Sıfır faizli kredinin ilk olarak verilmeye başlandığı Ağustos 2010’da krediyi alan yatırımcılar hayvan almak için piyasaya saldırınca damızlık inek fiyatı 3 bin 500 liradan 7 bin liraya çıktı. O dönemde çok sayıda yatırımcı damızlık ineğin tanesini 7 bin liradan alarak sürü oluşturdu. Üstelik birçok yatırımcı hayvan bulamadığı için süt verimi çok yüksek olmayan inekleri almak zorunda kaldı. Bugün, damızlık inek 3 bin 500- 4 bin liradan alınabilir. Bugün yatırım yapacaklar 2010’a göre sadece inek fiyatı bakımından yüzde 100 daha avantajlı.

2-Yatırım yapmak isteyip kredi alamayan, yer bulamayanlar için hazır çiftlikler var. Yatırım aşamasındaki bir çok bürokratik işlemle uğraşmadan, inşaatla, makine ve ekipman alımı ile zaman yitirmeden kurulu, kredisi hazır çiftlik alarak işe başlama avantajı var.

3- Ziraat Bankası, çiftlik satın alacaklara indirimli kredi sağlıyor.

4-Canlı hayvan ithalatında yüzde 135 olan gümrük vergisi 2010’da hayvancılık yatırımlarının en yoğun olduğu dönemde sıfırlandı. Karkas ette ise yüzde 225’ten yüzde 30’a kadar düşürüldü. Yerli besiciler, üreticiler ve sektöre yeni yatırım yapanlar ithalat sopası ile terbiye edildi. Rekabet edemediler ve çok zarar ettiler. Üstüne yüksek girdi maliyeti de binince Koç Holding, McDonalds gibi büyük firmalar bile sektörden çekilmek zorunda kaldı. Bugün canlı hayvan ithalatında yüzde 40, karkas ette yüzde 100 gümrük vergisi var. 2010’a göre ithalatın yarattığı olumsuzluklar daha az. Sektöre 2010’a göre daha korunaklı.

Amacımız hayvancılık yatırımlarını cazip göstermek ya da yatırımcıları yönlendirmek değil. Fakat, bugünün yatırım şartlarının 2010’a göre çok daha iyi olduğu gerçeğini görmek gerekiyor. Bilinçsizce yapılan veya ekonomik nedenlerle sıkıntıya düşen çiftlikleri, işletmeleri elbette fizibilitesini iyi yaparak sektörde kazandırmak ülkenin yararına olacaktır. Hükümetin bu konuda bir adım atarak çiftlik sahiplerine veya bu çiftlikleri alarak üretime devam etmek isteyenlere bazı kolaylıklar sağlamalı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçları en az bir yıl ertelenmeli. Saman ithalatının kuraklık nedeniyle zorunlu hale geldiğini kabul eden ve bitkisel üretim yapanların borçlarını 1 yıl erteleyen Hükümet, samanı 1 liradan almak zorunda kalan besicinin borcunu da 1 yıl ertelemeli.

Özetle, hayvancılık sektörüne yatırım koşulları 2010’a göre çok daha elverişli. Ama, burası Türkiye. Yarın ne olacağını kimse bilemez. Yatırım yaparken bizim yazdıklarımızı dikkate almayın. Yatırımın gerektirdiği bilimsel çalışmaları, fizibiliteyi, pazar araştırmasını çok iyi yapmanızda yarar var.

Ynt: Hayvancılığa yatırım zamanı…:

bu şeher milleti ağzının suyunu çiftçinin işine akıttığı her dönem hem kendini hemde çiftçiyi yakıyor akıllanmıyor 3-5 yıl sonra bir daha saldırıyor di yeter bee herkes kendi işine baksın biz gidip şehirde tavuk dönerci açıyomuyuz..

evet hayvan piyasası canlıymı$ adamın anlattığına göre .. ithal hayvanda %40 karkas ette %100 vergi olduğundan yerli hayvan ve et peynir ekmek gibi satıldığı gibi üreticiyede cok para kazandırıyor .. süt desen o biçim .. hayvanı bedava verseler hayvancılık yapılmaz bu zamanda onu söylemiyo .. bu ali ekber yıldırıma birleşip 20 inek verelimde görsün hanyayı konyayı uzaktan baktın mı tam zamanı .. akıl verceğine kendisi girsin inek dana i$inede ondan sonra yazsın

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=60806.msg668175#msg668175 date=1355913245' Alıntı:
bu şeher milleti ağzının suyunu çiftçinin işine akıttığı her dönem hem kendini hemde çiftçiyi yakıyor akıllanmıyor 3-5 yıl sonra bir daha saldırıyor di yeter bee herkes kendi işine baksın biz gidip şehirde tavuk dönerci açıyomuyuz..
nailyetek bunu beğendi.

kesinlikle çok doğru tespit yapmışsın. Bazı ihalellerde yapıldığı gibi bu krediyleri alacak kişilerin bu iş hakkında ne kadar bilgi ve isteği olduğu da araştırılmalıydı. Hayvancılığı bilmeyen kişilerin kabaca yaptıkları her sene bir yavru, günde 30 kilo süt şu para diye girenler piyasayı allak bullak etti. et krizi tetiklendi ve et ithalatına başlandı. Damızlık inek kesimi sebebiyle çok yakında tekrar kırmızı et krizi olacak. burada hayvancılıı bilip de işini büyütmeyen vatansever çiftçilerimizin de kabahati var. Ama onlara da hak veriyorum, çünkü devletimiz ne yazık fakirdi ve yolsuzluklar gırtlğa kadar gelmişti, kredi kullanıp işlerini yukarı taşıyan duymamıştımyakın zamana kadar, krediye bulaşan iflas ediyordu. Bence devlet şimdi vereceği krediye hazır çiftliklere daha da indirim uygulamalı, tekrar çiftlik yapmak yerine. inşallah vatansever havyancılığı bilenler o çiftlikleri edinir.

keltaşlı link=topic=60806.msg668182#msg668182 date=1355913870' Alıntı:
kesinlikle çok doğru tespit yapmışsın. Bazı ihalellerde yapıldığı gibi bu krediyleri alacak kişilerin bu iş hakkında ne kadar bilgi ve isteği olduğu da araştırılmalıydı. Hayvancılığı bilmeyen kişilerin kabaca yaptıkları her sene bir yavru, günde 30 kilo süt şu para diye girenler piyasayı allak bullak etti. et krizi tetiklendi ve et ithalatına başlandı. Damızlık inek kesimi sebebiyle çok yakında tekrar kırmızı et krizi olacak. burada hayvancılıı bilip de işini büyütmeyen vatansever çiftçilerimizin de kabahati var. Ama onlara da hak veriyorum, çünkü devletimiz ne yazık fakirdi ve yolsuzluklar gırtlğa kadar gelmişti, kredi kullanıp işlerini yukarı taşıyan duymamıştımyakın zamana kadar, krediye bulaşan iflas ediyordu. Bence devlet şimdi vereceği krediye hazır çiftliklere daha da indirim uygulamalı, tekrar çiftlik yapmak yerine. inşallah vatansever havyancılığı bilenler o çiftlikleri edinir.
45 baş hayvan ve 110 da. arazi(1.da. 1350 tl değeri varmış) 15 bin TL yem kredisi alana kadar akla karayı seçtik. Gel de şimdi ben işimi büyütecem de.:)

Karlı birşey olsa yatırımı öncelikle Koç yapar, oysa ki geçtiğimiz yıllarda Urfa da kurulu olan tesisini kapattı. Zenginler böyledir, para getirmeyen işten hemen vazgeçer.

768 link=topic=60806.msg668191#msg668191 date=1355914565' Alıntı:
Karlı birşey olsa yatırımı öncelikle Koç yapar, oysa ki geçtiğimiz yıllarda Urfa da kurulu olan tesisini kapattı. Zenginler böyledir, para getirmeyen işten hemen vazgeçer.
Tesis büyümüş aga ne kapanması, onlar sadece tehditti.:)
http://www.harranova.com.tr/

768 link=topic=60806.msg668191#msg668191 date=1355914565' Alıntı:
Tesis kapanmadı abi,sadece o dönem asparagas haberlerdi onlar.Koç bir ara yerli hayvan almayı bıraktı sadece,hemen besiciliği bıraktı diye haberler yayıldı.Halbuki sadece piyasadan hayvan almadılar,ithal hayvan getirdiler.

Ayrıca ben yazıya belli ölçülerde katılıyorum.Adam hayvancılık bir numaralı iş çok karlı dememiş ki,sadece hayvancılık yapacam hayvan alacam diyosanız gayet makul piyasa şartları demiş.Yalan mı gidip 7 milyara inek alanlar çok illa ki aramızda da vardır,şimdi en baba inek 4 milyar buzağısıyla beraber :)

Ali Ekber Yıldırım sektörün sorunlarını bilen , bu konuda güzel yazılar yazmış sorunlarımızı dile getiren bir yazardır. Yazılarını zaman zaman okurum.
Her düşüşün bir yükselişi mutlaka olacaktır.
Şu aralar dip seviyelerindeyiz , fiyat ucuz , ucuz olması bir yana elimizdeki ürünleri gelip isteyende yok.
Seneye etin fiyatlanacağı muhtemel görünüyor , lakin devlette elimizdeki bir şeyin para etmesine izin vermiyor. Muhtemelen vergileri yine düşürürler ithalatı daha da kolaylaştırırlar yine zararı bize dokunur.
Borca harca girmeden , girsende sermayeni ve işletmeni riske atmadan mümkün mertebe yeminin büyük kısmını kendin üreterek adeta ambarındaki yemin kadar ahırda hayvan bırakarak kendi yağımızda kavrulmak lazım. Ben onu anladım.
Çok yapayım çok olsun devirleri bitti , yıllarca kira ile kendi yerimizin 2-3 katı miktarda yer ektik , son birkaç senedir bırak kazandırmayı , kendi ürünlerimizi satarak neredeyse icar ve icar yerlerin mazotunu ve gübresini ödedik. Bu sene hayvancılığı arttırdık lakin elimizdekine talep yok.
Bundan sonra azıcık aşım dertsiz başım politikasını benimsemeyi düşünüyoruz. Bu ülkede üretmek isteyene , çalışmak isteyene fırsat yok ceza var. Ondan sonra aile işletmeleri neden büyütülmez , yok efendim avrupda aile işletmelerinde 50-100 baştan aşağı inek yokmuş vs vs , bu şartlarda para kanamadıktan sonra adama kredi versen ne olacak?

768 link=topic=60806.msg668208#msg668208 date=1355915670' Alıntı:
Yok be muhtar,tesisin büyüdüğü falan yok, onlar sadece orada konserve salça falan yapıyorlar,hayvancılık işi yok. Bu haberler güncel sayılır.

http://www.dijimecmua.com/haber/koc-holding-harranova-besicilik-faaliyetlerine-son-verdi/
Haberlere bakmayın abi,bir dönem bu çiftliğe danışmanlık yapan ziraat fakültesinde tanıdığım birkaç hoca var,yakınlarda ziyaret etmiştim o haberler hikaye çiftlik aynen devam ediyor diyorlar.Sadece devletten yeni destek koparabilmek içindi bunlar,zaten besi desteğini de koparttılar :)

ufukk link=topic=60806.msg668202#msg668202 date=1355915492' Alıntı:
Ali Ekber Yıldırım sektörün sorunlarını bilen , bu konuda güzel yazılar yazmış sorunlarımızı dile getiren bir yazardır. Yazılarını zaman zaman okurum.
Her düşüşün bir yükselişi mutlaka olacaktır.
Şu aralar dip seviyelerindeyiz , fiyat ucuz , ucuz olması bir yana elimizdeki ürünleri gelip isteyende yok.
Seneye etin fiyatlanacağı muhtemel görünüyor , lakin devlette elimizdeki bir şeyin para etmesine izin vermiyor. Muhtemelen vergileri yine düşürürler ithalatı daha da kolaylaştırırlar yine zararı bize dokunur.
Borca harca girmeden , girsende sermayeni ve işletmeni riske atmadan mümkün mertebe yeminin büyük kısmını kendin üreterek adeta ambarındaki yemin kadar ahırda hayvan bırakarak kendi yağımızda kavrulmak lazım. Ben onu anladım.
Çok yapayım çok olsun devirleri bitti , yıllarca kira ile kendi yerimizin 2-3 katı miktarda yer ektik , son birkaç senedir bırak kazandırmayı , kendi ürünlerimizi satarak neredeyse icar ve icar yerlerin mazotunu ve gübresini ödedik. Bu sene hayvancılığı arttırdık lakin elimizdekine talep yok.
Bundan sonra azıcık aşım dertsiz başım politikasını benimsemeyi düşünüyoruz. Bu ülkede üretmek isteyene , çalışmak isteyene fırsat yok ceza var. Ondan sonra aile işletmeleri neden büyütülmez , yok efendim avrupda aile işletmelerinde 50-100 baştan aşağı inek yokmuş vs vs , bu şartlarda para kanamadıktan sonra adama kredi versen ne olacak?
Hislerime tercüman olmuşsun, hatta düşüncelerimizi anlatmışsın Ufuk.
Akşam Çağrı yada biraz bahsettim, dün bizim buradakiözelleşme eşiğinde olan S.L.İ. Müdürünün yanındaydım, kendileride dolaylı yoldan hayvancılıkla iştigal ediyor. Uzunca bir sohbet oldu, kendisi maden mühendisi geçmişin de tarım ve hayvancılık var. Nasıl büyüdüklerinden, maliyet hesabından ve mali disiplinden bahsetti. Her başlıkta sonuna kadar haklıydı. Tek başına olacak işler değil, büyümek v.s. nakittede mutlaka bir yerlerden faizsiz olarak yardım gelmesi lazım.
Valla bizde aynı sen gibi düşünüyoruz, icarları ödemekte zorlandım, belkide az miktarda ödenmeyen bile var. Bu sene icar ekilişleri azaltıp, daha fazla gübre ve kendi anızlarımı işleyip öyle deneme yapacam. Onu dene , bunu dene zaman geçse de, aç mezarı yokya elbet karnımızı doyururz heralde, traktör konusunda hayallere devam deriz, belki daha iyileri çıkar.:D
alpaslan32 link=topic=60806.msg668213#msg668213 date=1355915981' Alıntı:
dün gece biraz fazla kacırdı nail abi )))
Belli zaten.:D

Çağrı link=topic=60806.msg668210#msg668210 date=1355915849' Alıntı:
Haberlere bakmayın abi,bir dönem bu çiftliğe danışmanlık yapan ziraat fakültesinde tanıdığım birkaç hoca var,yakınlarda ziyaret etmiştim o haberler hikaye çiftlik aynen devam ediyor diyorlar.Sadece devletten yeni destek koparabilmek içindi bunlar,zaten besi desteğini de koparttılar :)

Demek ki gücü sadece bizlere yeten devlet bu dalaverecilerin elinde oyuncak olmuş, dediklerinize bakılarak benim anladığım bu... :S