besi öncesi buzağı büyütme

arkadaşlar amacım holstein cinsi erkek danaları 0-6 ay arası iskelet yaptırıp yani boylandırıp, daha sonra besi başlangıcına geçmek ve 13 ncü aydan sonra kesime göndermek, bu uygulamayı ben geçen sene yaptım 220 kilo civarında karkas çıktı, randıman da %50 çıktı. bu oran düşük bir oran bunu böyle kabul etmek lazım. bu başarısız beslemede ben hatanın ilk 6 ayında iskelet yaptıramadığıma bağlıyorum.
Besici arkadaşlardan, 6 ncı aya kadar hayvanı boylandırmanın taktikleri konusunda yardım istiyorum. holstein seçeneğini şuan değiştiremiyorum, tabiki bir simental olsa durum daha farklı ama , şuan biz planımızı holsteine göre yapmak zorundayız.

0-3 ay süt + buzağı başlangıç yemi (en iyisi, en pahalısı, tahıl oranı fazla olanı) pelet olacak ve başka hiçbir ilave katılmayacak. Bu önemli çünkü herşey bu dönemde şekilleniyor.
3-6 ay yonca + buzağı büyütme
6-12 ay yonca + besi başlangıç(15/2600) + silaj
12-16 ay saman + besi bitirme (13/2750) yiyebildiği kadar sınırsız
(Buzağı başlangıç hariç diğerleri tercihen kendi yaptığın dengeli bir formulle yapılmış yemler olursa en iyisi bu imkan yoksa tahıl oranı fazla yemleri kullanmalı)

• Beğen
Tepkiler: dernek kirili
Ynt: besi öncesi buzağı büyütme

hostain cinsi hakkında çok bilgi sahibi degilim.. ama rasyonuna az miktarda pamuk kuspesi katabilirsin 200-300gr hayvan bası bayagı fark ettiriyor hayvanın gelişimini.. boylanmasını en cok fark ettiren süt oluyor 120gun süt verebilirsen hayvanlara oldukca boylanır ama mesela ilk 60 gunu doyuncaya kadar sonraki 60 gün ise kademe kademe azaltarak süt verebilirsin.. biz öle yapıyoruz..

subaykan link=topic=60816.msg668401#msg668401 date=1355933130' Alıntı:
arkadaşlar amacım holstein cinsi erkek danaları 0-6 ay arası iskelet yaptırıp yani boylandırıp, daha sonra besi başlangıcına geçmek ve 13 ncü aydan sonra kesime göndermek, bu uygulamayı ben geçen sene yaptım 220 kilo civarında karkas çıktı, randıman da %50 çıktı. bu oran düşük bir oran bunu böyle kabul etmek lazım. bu başarısız beslemede ben hatanın ilk 6 ayında iskelet yaptıramadığıma bağlıyorum.
Besici arkadaşlardan, 6 ncı aya kadar hayvanı boylandırmanın taktikleri konusunda yardım istiyorum. holstein seçeneğini şuan değiştiremiyorum, tabiki bir simental olsa durum daha farklı ama , şuan biz planımızı holsteine göre yapmak zorundayız. 0.6 ay arası nasıl bir besleme yaptınız 6aydan 13 aya kadar hayvanlarınıza kaba ve kesif yem olarak neler ve ne kadar verdiniz

Özel bir deneme yapmadık ama kesinlikle saman yememesi lazım mümkün olduğu kadar.Yonca çok faydalı,süt konusuna katılmıyorum bilhassa erken sütten kesilenler ilerleyen dönemlerde daha güzel büyüyor.Özellikle denedik.Ben size şöyle birşey önerebilirim mesela holsteinler simental vs tarzı kombine ırklara göre daha yavaş kilo alıyor.Belki daha kısa bir besleme dönemiyle hayvanları kestirebilirsiniz.Sonuçta önemli olan hayvanı ne kadar beslediğiniz değil,yem vs çıktıktan sonra geriye kalan.Daha ekonomik olabilir bir düşünün derim.

her hayvanın bir büyüme eğrisi vardır ve ırklara göre farklılık gösterir et ırkları hariç bir yaşında hayvan kestirenler zarar eder simental hoşteinden daha iyi kilo verir diye milletin kafası bulanmasın öyle birşey yok hamsiden palamut çıkarmayın 10 sene bir fiil besicilik yaptım şimdide veterinerlik okuyorum araştırarak günlük bir hayvan max nekadar canlı ağırlığa ulaşır HERKESE SAYGILAR

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Hangi simental? veya Hangi Holstein? :)
Kastamonu Kayseri Burdur Afyon ve daha birçok yer dolaştım bu Simental için. Ve bu saydığım yerlerde insanların Simental dediği hayvanların sadece renklerinin Simental olduğunu gördüm. Birkaç beğendim kötünün iyisi diye aldım geldim Çanakkaleye. bir türlü boylanıp gelişmiyor hayvanlar. Ülke olarak maalesef en iyi bildiğimiz şey kısayoldan üçkağıtlıklarla bişeyleri bozmak. Safkan holsteinlarda iyi besiye gelir ama gelin bir de benim safkan 15 yıldır tavizsiz olarak ırk ıslahı yaptığım Simentalleri görün. Kıyaslayamazsın bile holsteinlarla. Sütte Holstein a yaklaştım etteki performanslarını zaten tartışmam bile.

simental ile holstein arasında bence besicilikte fark var. 12 ay sonunda simental by yapmasada holsteinden daha ağır karkas et yapıyor. bunu inkar edemeyiz. ben bunun örneklerini çok gördüm. ben bu işe başlayalı 2nci yılım. sizler kadar tecrübeli olmayabilirim. ama gördüğüm, araştırdığım kadarıyla simental ve montofonların besicilikte kesinlikle tercih edilmesi gerektiğini (özel etçi ırklar hariç), süt olayında da ne kadar da çevreden simental, montofonlar , holstein kadar süt verir deselerde , süt denince kesinlikle holstein siyah alaca tercih edilmesi gerektiğini öğrendim.
Belki simental ve montofonlar siyah alacanın sütteki verim litresine ulaşabilir ama bu çok kısa südrüyor. yani 30 litre günlük sütü simental veya montofon 2 ay verirken , holstein bu süreyi 4-5 aya çıkarıyor.

simentalci link=topic=60816.msg668668#msg668668 date=1355950320' Alıntı:
0-3 ay süt + buzağı başlangıç yemi (en iyisi, en pahalısı, tahıl oranı fazla olanı) pelet olacak ve başka hiçbir ilave katılmayacak. Bu önemli çünkü herşey bu dönemde şekilleniyor.
3-6 ay yonca + buzağı büyütme
6-12 ay yonca + besi başlangıç(15/2600) + silaj
12-16 ay saman + besi bitirme (13/2750) yiyebildiği kadar sınırsız
(Buzağı başlangıç hariç diğerleri tercihen kendi yaptığın dengeli bir formulle yapılmış yemler olursa en iyisi bu imkan yoksa tahıl oranı fazla yemleri kullanmalı)

simentalci arkadaşımın tahminlerinin başarılı olduğunu düşünüyorumm, sadece beside silaj kullanmama taraftarıyım.

subaykan link=topic=60816.msg670020#msg670020 date=1356176608' Alıntı:
simental ile holstein arasında bence besicilikte fark var. 12 ay sonunda simental by yapmasada holsteinden daha ağır karkas et yapıyor. bunu inkar edemeyiz. ben bunun örneklerini çok gördüm. ben bu işe başlayalı 2nci yılım. sizler kadar tecrübeli olmayabilirim. ama gördüğüm, araştırdığım kadarıyla simental ve montofonların besicilikte kesinlikle tercih edilmesi gerektiğini (özel etçi ırklar hariç), süt olayında da ne kadar da çevreden simental, montofonlar , holstein kadar süt verir deselerde , süt denince kesinlikle holstein siyah alaca tercih edilmesi gerektiğini öğrendim.
Belki simental ve montofonlar siyah alacanın sütteki verim litresine ulaşabilir ama bu çok kısa südrüyor. yani 30 litre günlük sütü simental veya montofon 2 ay verirken , holstein bu süreyi 4-5 aya çıkarıyor.
Zaten süt olayında dediğiniz gibi bir laktasyon döneminde kaç kg süt aldığı ortalamasından bahsedilir.Bence 6-7 ton civarı süt alma hedefi varsa simental bir numaralı tercih olmalı.

simentalci link=topic=60816.msg669731#msg669731 date=1356119511' Alıntı:
Hangi simental? veya Hangi Holstein? :)
Kastamonu Kayseri Burdur Afyon ve daha birçok yer dolaştım bu Simental için. Ve bu saydığım yerlerde insanların Simental dediği hayvanların sadece renklerinin Simental olduğunu gördüm. Birkaç beğendim kötünün iyisi diye aldım geldim Çanakkaleye. bir türlü boylanıp gelişmiyor hayvanlar. Ülke olarak maalesef en iyi bildiğimiz şey kısayoldan üçkağıtlıklarla bişeyleri bozmak. Safkan holsteinlarda iyi besiye gelir ama gelin bir de benim safkan 15 yıldır tavizsiz olarak ırk ıslahı yaptığım Simentalleri görün. Kıyaslayamazsın bile holsteinlarla. Sütte Holstein a yaklaştım etteki performanslarını zaten tartışmam bile.

Candan kutlarım arkadaşım. Çk haklı yazmışsın. Hayvan pazarlarında insanlar buzağılara bakıp aldanıyorlar. Saf kan ırk buzağısı bulmak neredeyse imkansız hayvan pazarlarında. Pek çoğu buzağının güzelliğine vurulup alıyor sonra büyüyecek diye bakıyor fakat ırk kırma çıkıyor.... ??*-s

Burada ve başka platformlarda daima dile getirip yazmaya çalıştığımız bir konuya değinmişsin. KENDİ IRK ISLAHINI YAPMAK. Sen yapmışsın tebrik ederim. Buralarda bu şekilde kendi saf ırklarını kuranlar oldu. Çok başarılılar ve çok uzun yıllardır devam edegeliyorlar. Bu işin 4 ana maddede büyük yararları var.

1-Yüksek kalitede süt verimi.
2-Danalarda yüksek et verimi.
3-Hastalıklara karşı daha dayanıklı olmaları.
4-Buzağıların kaliteli olması ve aynı verimi devam ettirmesi.

Dün kesim yaptırdım danalarım 18 aylık holstayn ortalama karkas ağırlığım 390 kgr geldi bakım şeklim 3 süt döneminden çıktıktan sonra sürekli yonca balyeleri karşılarında buzağı büyütmede ben ortalama 7-8 aylık oluncaya kadar büyütme yemi veriyorum 6 aylık dönemden sonra mısırsılajıda vermeye başlıyorum yonca balyesini kesime kadar bolca veriyorum

hacimmet link=topic=60816.msg670971#msg670971 date=1356288158' Alıntı:
Dün kesim yaptırdım danalarım 18 aylık holstayn ortalama karkas ağırlığım 390 kgr geldi bakım şeklim 3 süt döneminden çıktıktan sonra sürekli yonca balyeleri karşılarında buzağı büyütmede ben ortalama 7-8 aylık oluncaya kadar büyütme yemi veriyorum 6 aylık dönemden sonra mısırsılajıda vermeye başlıyorum yonca balyesini kesime kadar bolca veriyorum

yonca nın katkısı azımsanamaz ama bizim burada yonca eken çok olmuyor pek bulunmuyor bizede sulaması işçiliği oldugu için. buzagıya protein içerigi fazla yemler çok faydalı..
süt veriminde hostain cinsinin litre olarak verimi fazla belki ama süt kalitesi asla simental gibi olamaz simentallerin sütü bayagı yaglı yogurları falan çok iyi oluyor.. mesela burada iki buyuk çiflik var biri hostain cinsi sağmal inek besliyor biri simental ırkı simental çifliği sütü 1tl ye veriyor , hostein ineklerin sütünü ise 85kuruştan satıyormuş çiflik.. simental ırkı birde çok dayanıklı soguga ve arazi şartlarına..hostain cinsi mera hayvancılıgına uygun degil..

Bunlar benim Simental danalardan resimler. Bugün çektim.

y7urede6.jpg

2uneze9y.jpg

2yne5y5u.jpg

pyhy7u3e.jpg

pu3y9uzu.jpg