tümosan ve harmak balya makinesi...

[size=10pt]mrb. arkadaşlar abiler bende bilindiği gibi tümosan 7070DTK traktör var bu sene nasıp olursa harmak marka balya makınası almayı düşünüyoruz makine 55 beygır gucundekı bır traktör bile çekebilir diyo bayii o yonden [size=12pt][/size]kafamda problem yok ama malum tümo cabuk hararet kaldıran bir traktör benım korkum hararet i kaldırırmı?? intercool gerektirir mi sizin düşünceleriniz nedir dinlemek isterim..[/size]

Ynt: tümosan ve harmak balya makinesi...

eger bi balya makınası almak ıstıosan gallıgnanı veya paksan alderim snn traktorun balya makınasını duz arazıde rahatlıkla calıstıra bılır egımlı arazılerde bıraz zorlar bı vıtes dusersın sıkıntı olmaz bu dedıım hasbaylı balya makınası ıcın gecerlı normal ot ısı yapıcaksan hıc korkma 70 bg bı traktr balya makınasının her turlu hakkından gelebılır hararet yapar soyle yapar radyator peteklerı tıkanın ca yapar temızlersın ztn tıkanca butun traktorler hararet yapıo sımdıden sana hayırlı olsun....

ali kuzu link=topic=60835.msg668857#msg668857 date=1356004409' Alıntı:
eger bi balya makınası almak ıstıosan gallıgnanı veya paksan alderim snn traktorun balya makınasını duz arazıde rahatlıkla calıstıra bılır egımlı arazılerde bıraz zorlar bı vıtes dusersın sıkıntı olmaz bu dedıım hasbaylı balya makınası ıcın gecerlı normal ot ısı yapıcaksan hıc korkma 70 bg bı traktr balya makınasının her turlu hakkından gelebılır hararet yapar soyle yapar radyator peteklerı tıkanın ca yapar temızlersın ztn tıkanca butun traktorler hararet yapıo sımdıden sana hayırlı olsun....
teşekkürler ali abi.
yokmu başka yorum arkadaşlar..

İntercooler hararete fayda etmez, radyatörün önü kapandığı için daha çok hararet yaptırır. Makina konusunda bende Emrah ' tan yanayım; Gallighnani 1 Paksan 2.:)

haşpaylı balya makinası için kendinde rahat etmek istiyorsan 80 90 hp arası bir motor olcak bana göre biz mf 285 ee koşuyoruz zorluyor biraz ama gidiyor birde klima şart hareret konusuna gelince geçen sene biz ilk balya bağlarken bizim 285 te hararet yaptı sonra radötörü değiştirdik geniş petekli radötör taktımı bir sıkıntı kalmadı şimdi 2 günde bir üflüyoruz radötörü

nailyetek link=topic=60835.msg668965#msg668965 date=1356022247' Alıntı:
İntercooler hararete fayda etmez, radyatörün önü kapandığı için daha çok hararet yaptırır. Makina konusunda bende Emrah ' tan yanayım; Gallighnani 1 Paksan 2.:)
aynen nail abi ıntercooler daha cok hareret yaptırıyor bıde klıma acınca traktor ıyıce hararete bınıyor (tumosan 82 80 )...biz hararet sorunu yaşamıyoruz o yönden şanslıyız FİAT ların yaptıgınıda pek görmedim 80-66 DT olacak haspaylıya ohh değme keyfine tırıl tırıl bağla....ne diye şu 70-66 ların 80-66ların yenisini çıkarmıyorlar anlamıyorum abi yenı cıkan 56 serılerı mazot dusmanından başka bırsey değil valla....

coyote26 link=topic=60835.msg668969#msg668969 date=1356022487' Alıntı:
aynen nail abi ıntercooler daha cok hareret yaptırıyor bıde klıma acınca traktor ıyıce hararete bınıyor (tumosan 82 80 )...biz hararet sorunu yaşamıyoruz o yönden şanslıyız FİAT ların yaptıgınıda pek görmedim 80-66 DT olacak haspaylıya ohh değme keyfine tırıl tırıl bağla....ne diye şu 70-66 ların 80-66ların yenisini çıkarmıyorlar anlamıyorum abi yenı cıkan 56 serılerı mazot dusmanından başka bırsey değil valla....
8066 dt biraz hantal kalabilir de tek çekeri ile 7 sezondur bağlatıyoruz, başka bişey onlar . Yakıt yok, manevra süper dağ bayır banamısın demiyor. Tek kusur 4 takviyenin seri 1 den hızlı olması.:)

eğer traktörde klima varsa hararet yapabilir.Nedeni klima radyatörlerinin çok sık petek olmasından kaynaklanıyor.İntercooler sıkıntı çıkarmıyor radyatörü seyrek petek toz biriktirmez.Mototun su radyetörünü de seyrek petek yaptırırsan hararet sorunun kalmaz.Yada motora kompresör taktır.

YALNIZTÜRK_TR link=topic=60835.msg668970#msg668970 date=1356022552' Alıntı:
harmak ı tercıhımız kalın malzeme kullanmasından dolayı gerçi şu anda ben daha makınayı tam bayii ye gidip bir inceleyemedım babam dedi
akrabamda var bu yıl kullandı evet kalın malzeme kullanmıslar bu duyumu aldık...ama zaten kalın malzeme kullanılcak yerlerı belkı şaseler ve baglantı noktaları Bu durum makınayı kullanacagın arazı yapısına ve uzerındekı sofore gore değişir sonucta makınayı tasıyan 2 teker ve tek dıngıl esneme payı sadece lastıkler...sen paldır küldür bozuk yola tarla anlarına hızlı hızlı gırersen makınayı hoplatırsan bu aksamların zarar gormesıne neden olursun....Bu yüzden herşey yada kalıte kalın malzeme olayı değil Düzgün randımanlı çalışmak bağlama sisteminin uyumlu çalışmasıdır....Harmak alan akrabam bu yıl makınası sıfır olmasına ragmen baglama sorununu dıle getırdı tarla değiştiriyorum balya bozmayan makına balya bozmaya baslıyor dıyor ki yılların balyacısıdır kendiside Bende makınayı toplamadan tarla ayarında gec dıger tarlaya bozmaz dıye takıldım :)))) bız gallıgnanı kullanıyoruz iyi bir ayar ve duzenlı bakımla sorunsuz calısıyoruz sıkıntısız...makına tercıhı sana kalmıs bır durum tabikide ama dedıgım gıbı paksan ve gallıgnani TR de BMW mercedes olayına karsılık gelıyor....

nailyetek link=topic=60835.msg668971#msg668971 date=1356022702' Alıntı:
8066 dt biraz hantal kalabilir de tek çekeri ile 7 sezondur bağlatıyoruz, başka bişey onlar . Yakıt yok, manevra süper dağ bayır banamısın demiyor. Tek kusur 4 takviyenin seri 1 den hızlı olması.:)
:) ben kullandım abı 1 sezon DT yi ama engebelı arazıde calıstım sabit 27kg bagladım dag bayır tepelerde...bu iş için biçilmiş kaftan dıyorum ben 80-66lara.....

Motoru Sıkıştırırsan Hararet Yapar, Gündüz 1 Vites Düşük Gidersin, Gece Yükseltirsin... Makina Haşbaylıysa...
Biz Mesela TN75DA Ve BC5040HB İle Balya Yaparken Gündüz 2. Takviyenin 1. Veya 2. Vitesi İle, Gece De 2.3.4 İle Gidiyorduk...
Gündüz Bi Vites Yükselt Hararet Kırmızıya Yakın Duruyordu Sürekli... Bu Da Motor Ömrünü Yer...

Bu Arada Sıfır mı Alıcaksın Makinayı, Kaça Alıcaksın?

coyote26 link=topic=60835.msg668976#msg668976 date=1356023211' Alıntı:
nailyetek link=topic=60835.msg668971#msg668971 date=1356022702' Alıntı:
:) ben kullandım abı 1 sezon DT yi ama engebelı arazıde calıstım sabit 27kg bagladım dag bayır tepelerde...bu iş için biçilmiş kaftan dıyorum ben 80-66lara.....
İyi Ya Beyler, Buçuk Gibi Oluyor Vitesler ;)

O Zaman Nail Abi Sen Tümocan ' la Bağlayacaksın Balyayı :)

YALNIZTÜRK_TR link=topic=60835.msg668970#msg668970 date=1356022552' Alıntı:
harmak ı tercıhımız kalın malzeme kullanmasından dolayı gerçi şu anda ben daha makınayı tam bayii ye gidip bir inceleyemedım babam dedi

kesinlikle Gallignani 5190 L yada paksan yunuslardan öneririm. bunların pick up ları daha geniş yabaları 3 dişli ve piston vuruşları fazla. dolayısıyla kapasiteli makinalar. paksan biraz daha kalın malzemeli gallignaniye göre. bu işin 2. eli de var unutma. alacağın Harmak makinayı satarken çok uğraşacaksın. gallignani paksan çok daha çabuk satarsın. bunlara gidecek traktör de 85-90 hp den aşağı olmaz çalıştırır ama tat vermez.

Ertuğ Aslan link=topic=60835.msg668968#msg668968 date=1356022431' Alıntı:
haşpaylı balya makinası için kendinde rahat etmek istiyorsan 80 90 hp arası bir motor olcak bana göre biz mf 285 ee koşuyoruz zorluyor biraz ama gidiyor birde klima şart hareret konusuna gelince geçen sene biz ilk balya bağlarken bizim 285 te hararet yaptı sonra radötörü değiştirdik geniş petekli radötör taktımı bir sıkıntı kalmadı şimdi 2 günde bir üflüyoruz radötörü
Radyatörü mümkünse önden hava tutmamadan önce pervanenin oradan üflerseniz faydasını göreceğinize inanıyorum. Çünkü radyatör havayı önden çekip motora doğru üflüyor, peteklerin arasından geçemeyen büyük toz vb. önden hava tutulunca araya sıkışabilir. Hava filtresini de içten dışa doğru hava tutmak gerekli, tüm filtre vb için söylediklerim. Benim tamircim dahi aynı yanlışı yapıyordu, ısrarlarıma rağmen diretiyordu doğru diye, artık kendim hava tutuyorum.

keltaşlı link=topic=60835.msg668984#msg668984 date=1356023777' Alıntı:
Radyatörü mümkünse önden hava tutmamadan önce pervanenin oradan üflerseniz faydasını göreceğinize inanıyorum. Çünkü radyatör havayı önden çekip motora doğru üflüyor, peteklerin arasından geçemeyen büyük toz vb. önden hava tutulunca araya sıkışabilir. Hava filtresini de içten dışa doğru hava tutmak gerekli, tüm filtre vb için söylediklerim. Benim tamircim dahi aynı yanlışı yapıyordu, ısrarlarıma rağmen diretiyordu doğru diye, artık kendim hava tutuyorum.
ilk baştan bizde öyle yapıyoruz abi zaten hararetle sorunumuz kalmadı 2 günde bir üfledsimi yetiyor hava filtresi zaten yağlı filtre tümosanınkinide ilk baştan içinden üflüyoruz