Tarımsal desteklemelere ilişkin kararda değişiklik 20 Aralık 2012

2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karardan değişiklik yapıldı. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, belirlenen havzalarda 2012 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullananlar), soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünlerinin ilçe bazında TÜİK ortalama verimleri dikkate alınarak üreticiler desteklenecek.

Karar 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Ynt: Tarımsal desteklemelere ilişkin kararda değişiklik 20 Aralık 2012

kobra47 link=topic=60836.msg668859#msg668859 date=1356004521' Alıntı:
2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karardan değişiklik yapıldı. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, belirlenen havzalarda 2012 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullananlar), soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünlerinin ilçe bazında TÜİK ortalama verimleri dikkate alınarak üreticiler desteklenecek.

Karar 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Nihayet akıllarına gelmiş. Tabiki de ilçe bazında olması gerekli. Bu güne kadar Türkiye ortalamasına bakılıyordu. Yüksek verim alınan bölgeler ortalamanın üzerinde üretim yaptıklarından dolayı adeta cezalandırılıyormuşcasına fazladan ürettikleri ürünün desteğinden istifade edemiyordu. Dönüme olan verim olayını artık Tarım İlçelerin belirlemesi, bu konuda mağduriyete düşen üreticiler için iyi bir gelişme. :)

kobra47 link=topic=60836.msg668859#msg668859 date=1356004521' Alıntı:

Hayret ettim nasıl akıl edebilmişler acaba :)

768 link=topic=60836.msg668869#msg668869 date=1356005895' Alıntı:
Nihayet akıllarına gelmiş. Tabiki de ilçe bazında olması gerekli. Bu güne kadar Türkiye ortalamasına bakılıyordu. Yüksek verim alınan bölgeler ortalamanın üzerinde üretim yaptıklarından dolayı adeta cezalandırılıyormuşcasına fazladan ürettikleri ürünün desteğinden istifade edemiyordu. Dönüme olan verim olayını artık Tarım İlçelerin belirlemesi, bu konuda mağduriyete düşen üreticiler için iyi bir gelişme. :)
öylede revize ediyorlar .. bizim ilçe 700 kg olarak belirlemiş .. bakanlık 600 kg olarak revize etmiş 700 kg bugday alınamazmış

kobra47 link=topic=60836.msg668897#msg668897 date=1356013042' Alıntı:
bizde ilçe tarım pamukta 480 kg buğdayda 580 kg olarak belirlemiş
sulak ve kurak olarak ikiye ayrılıp öyle ortalama alınmalı yoksa böyle garip rakamlar çıkıyor ortaya .. her zaman yüksek verim alanın hakkı yeniyor yani .. yapacak bişey yok 800 kg belirleseler 1 ton alanın hakkı yenmiş olacak .. ama bi yöndende çok üç kağıtçı dul yetim hakkı yiyen haksız fatura kestiren şerefsizler var onlar için bu önlem alınıyor ..

Bölgemiz için önemli bir sorundu birçok çifçi çks da ekemdiği ürünü göstermek zorunda kalıyordu İnşallah doğru tesbit yaparlarda bu sıkıntıdan kurtuluruz.