Büyükbaş mı kazançlı yoksa küçükbaş mı?

Yakın zamanda bir çiftlik kurmak istiyoruzama hangisini yapacağımızı tam anlamıyla bilmiyoruz hangisini bakımı daha kolaydır sütverimleri nasıldır ve 1kg sütün fiyatları nelerdir ? Ağır yapımında neler kullanılır ortalama fiyatları nelerdir ? Günlük ne yerler ?

Şimdiden teşekkür ederim ...

Ynt: Büyükbaş mı kazançlı yoksa küçükbaş mı?

büyük mal her işte büyüklük demek yemi fazladır bakımı agırdır herşeyi ufak mala göre büyüktür ama işi bilirseniz dedem 30 senedir çobandır 2 sene keçi yapar 3 sene koyun 40-50 koyunu warıdr ama ne uzar ne kısalır ..
babam 98 den beri inekçilik yapıyor allaha şükür diyorum.. yeri geldi 2 dana satıp makina aldık yeri geldi tarla ;)
özet olarka böyle deyim ama bakmayıpta işin kötüye giderse büyük te elinden çıkarması fln sıkıntıdır bunu hep uzun vade için yapma fikri olması lazım
koyunu hergun satarsın o ayrıdır.. ;)

Evet haklısınız ilk başta aslında koyun ile başlayıp sonra büyükbaşa geçmek istiyorum bir koyun senede 2 kuzu yaparsa 100 koyun ile 2 senede 250 koyun olur ortalama 4 Lt süt verse günlük 1 ton yapar yani ilk başta koyünün daha kazançlı olacağını düşünüyorum ...

SmhGwz link=topic=60870.msg669422#msg669422 date=1356092631' Alıntı:
büyük mal her işte büyüklük demek yemi fazladır bakımı agırdır herşeyi ufak mala göre büyüktür ama işi bilirseniz dedem 30 senedir çobandır 2 sene keçi yapar 3 sene koyun 40-50 koyunu warıdr ama ne uzar ne kısalır ..
babam 98 den beri inekçilik yapıyor allaha şükür diyorum.. yeri geldi 2 dana satıp makina aldık yeri geldi tarla ;)
özet olarka böyle deyim ama bakmayıpta işin kötüye giderse büyük te elinden çıkarması fln sıkıntıdır bunu hep uzun vade için yapma fikri olması lazım
koyunu hergun satarsın o ayrıdır.. ;)

Ne güzel yazmışsın.

Evet aslında her işte kazanç vardır, tabi işi yapabilene... Bir işin pazar payı olmalı ve devamlılığı olmalı. Bizim buralarda devekuşu çiftlikleri moda olmuştu şu an daha var. Önüne gelen devekuşu çiftliği kurmaya kalktı. Sonuç malum.

Ne yaparsan yap iyi analiz et bin düşün bir karar ver. Eğer etrafın hayvan yayılmasına müsait ise hiç uğraşma kardeşim. İnternetten bak ALMAN, İTALYAN, AVUSTURYA çiftçilerine. Alp dağlarında devamlı salma şeklinde serbest hayvancılık yapıyorlar.

Keşke benim de öyle imkanım olsa. hayvanları sabah meraya salacaksın akşam olunca kendileri gelecek...

biz büyükbas yapıyoruz ama kücükbas daha karlıdır bizim bolgede fakat kücük basa coban olmak lazım daglara ovalara hayvanları otlatmak lazım :) kücük bas daha çok ürüyor :)

hanoğlulu123 link=topic=60870.msg669432#msg669432 date=1356093205' Alıntı:
Evet haklısınız ilk başta aslında koyun ile başlayıp sonra büyükbaşa geçmek istiyorum bir koyun senede 2 kuzu yaparsa 100 koyun ile 2 senede 250 koyun olur ortalama 4 Lt süt verse günlük 1 ton yapar yani ilk başta koyünün daha kazançlı olacağını düşünüyorum ...
Bu tür hesaplar kağıt üzerindeki gibi olmuyor , hastalık , verim düşüklüğü , kuzu atma , vs birçok sorunu oluyor. Hesap yaparken belli bir tolerans mutlaka olsun.
Senede 2 kuzu alabileniz için koyundan herşeyin mükemmel gitmesi , koyunlara çok iyi bakılması , hiç hastalık vs olmaması gerekli.
Uygun mera imkanı varsa , koyun meradan daha fazla faydalanır ineklere göre. Böylece bakım maliyetleri daha düşük ve bakımı karlı olur.
Bol şanslar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: hsynaksu

Yorumlar için teşekkürler öncelikle meramız pek fazla yok büyüzden koyunda dezavantaj olacaktır ama çabuk çoğalmasındandolayı başlamak için koyunu seçip daha sonra büyükbaş yapabiliriz duyduğuma göre büyükbaşın bakımı daha kolay süt verimleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim

hanoğlulu123 link=topic=60870.msg669440#msg669440 date=1356093873' Alıntı:
Yorumlar için teşekkürler öncelikle meramız pek fazla yok büyüzden koyunda dezavantaj olacaktır ama çabuk çoğalmasındandolayı başlamak için koyunu seçip daha sonra büyükbaş yapabiliriz duyduğuma göre büyükbaşın bakımı daha kolay süt verimleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim
Hiçbir hayvanın bakımı kolay değildir,hele ki bu dönemde karın çok düşük olduğunu düşünürsen çok dikkat edilmeli.Yalnız bir uyarım var küçükbaşla büyükbaş hayvan besleme arasında dağlar kadar fark var,ortak noktaları sadece ikisinin de adı hayvan :) Hangisinin işini biliyorsanız o yönde tercih yapın bana göre.

Geçmişte dedemlerin her türlü hayvanı varmış ama satmışlar hepsini şimdi ise ben yeniden hayvancılık yapmak istiyorum sermaye yönünden bir sıkıntım yok ama koyunun daha az maliyetli (ilk alımda) olması beni koyuna yönlendiren nedenler arasında 1 ilanda 90 adet gebe koyun + 4tane saf teke 105 milyar demiş 90 tane gebe inek almaya kalksak en az 400 milyar tutar

Sayın hanoğlulu, daha önce hayvan baktınız mı? Bu işler göründüğü gibi olmuyor hiç bir zaman. Ne işle meşgulsünüz? Yaşınız kaç ? Hitabetmiz ona göre olsun. Ayrıca yeri gelecek hayvanların yanında sabahlayacaksın, yeri gelecek bokun içine batacaksın, ayağın kayıp düşecek. O zaman hayvanlara küfür mü edeceksin yoksa bu işlerde bunun dikeni deyip sineye mi çekeceksin? Herkes anlatılınca hayvancılığın çifçiliğin çok karlı ve çok güzel rahat bir iş olduğunu düşünüyor :)

Hayvan piyasası şu dönemler için dip yapmış durumda. Yatırım için iyi bir zaman diye düşünülebilir. Tabi gelecekte ne olur , fiyat yapar mı? bu durumdan nasıl çıkar? gibi sorularda akla geliyor.
Hayvan dan maximum kar için minunum girdi maliyeti gerekli. Özellikle büyükbaş için sulanabilir arazi olması masrafları epeyce düşürür , mısır slajı , yonca , arpa , yulaf gibi girdileri kendi arazinizden üretebilirseniz hem tarlalarınızdan daha fazla katma değer üretmenizi sağlar hemde dış piyasadaki yem girdilerinden daha az etkilenirsiniz.
Tarım sektörünce her üründe olduğu gibi % 40 ı malı yetiştirme ise kalan % 60 ı malı satabilme.
Sermaye sorunu olmadığını belirtmişsiniz , eğer ürettiğiniz malı doğrudan tüketiciye ulaştırabilecek bir organizasyon kurma imkanınız varsa bu en güzeli olur. aradaki aracıların karlarıda size kalmış olur. Lakin böyle bir yapıya sürekli mal sağlayabilmek için uygun kapasitede bir işeltmeniz olması lazım.