DİSKLİ PULLUK NEDİR? NORMAL PULLUK ARASINDAKİ FARK

Arkadaşlar diskli pulluğun normal pulluğa göre faydası ve zararlı nedir ? Ve traktörü yoruyormu

Traktörüm johndeere 5503 4wd ve 4 lü 12 inç pulluk kullanıyorum diskli pulluk taksam 4lusunu takayım 5lısınmı karar veremedım yardımcı olursanız sevinirim. traktöre faydası ne olur yorarmı?

Ynt: DİSKLİ PULLUK NEDİR? NORMAL PULLUK ARASINDAKİ FARK

anızda keaek az cıkar dogru ama soklu pulluk kadar dugun iş yapmaz olu karıgı cok bırakır genelde taslı tarlalara kullanırlar bızım buralarda

diskli pulluk soklu pulluğun kullanılmaya elverişli olmadığı toprak yapılarında yani killi ve sert topraklarda, süngerimsi yapıya sahip
gevşek topraklarda, fazla kök ihtiva eden topraklarda, derin sürüm yapılması istenen
topraklarda kullanılır.3 lü diskli pulluk için 50-60 hp yeterli 4 lü için ise 70-80 hp uygundur

Ben kendi adıma diskli pulluğu kimseye tavsiye etmem. Toprağı işlerken sıkıştırması ve tabanda oluşturduğu düz zemin uzun vadede bu aletin tarlaya zarar vereceğini düşündürüyor bana. Anız kalıntısının çok olduğu tarlada çalışmaması da cabası.
Hayatımda bir kez kullandım onda da canımdan bezdirdi. Ayar vermesi bir dert kullanması bir dert. Velhasıl ben tavsiye etmiyorum. Belki ben kullanamadım ama çok iyi bir icattır orası ayrı konu ama ben sevmedim. :)

arkadaşlar aslında teorik olarak köylerimizde bu bilinç hakimdir pullukla derin sürmek iyidir verim artar bu bazen böyle olur bazende olmaz.teknikte pullukla derin işleme fazla önerilmez,yani toprağı derin işleyip(patlatma,çizel,dipkazan,sapsoy, v.s) derin devirmemek idealdir bana göre

Akıncı_mehmet link=topic=60876.msg674185#msg674185 date=1356685445' Alıntı:
arkadaşlar aslında teorik olarak köylerimizde bu bilinç hakimdir pullukla derin sürmek iyidir verim artar bu bazen böyle olur bazende olmaz.teknikte pullukla derin işleme fazla önerilmez,yani toprağı derin işleyip(patlatma,çizel,dipkazan,sapsoy, v.s) derin devirmemek idealdir bana göre
Topragın Tabanı İyi Olmayan Bölgelerde Topragı Derinden Devirmeden Tabanı Oynatılır...
Mesela Konya ' nın Tabanı Kireçli Olan Bölgeleri 3-4 Senede Bir Dipkazan Çekerler...

omerfarukkoc link=topic=60876.msg674344#msg674344 date=1356701494' Alıntı:
Topragın Tabanı İyi Olmayan Bölgelerde Topragı Derinden Devirmeden Tabanı Oynatılır...
Mesela Konya ' nın Tabanı Kireçli Olan Bölgeleri 3-4 Senede Bir Dipkazan Çekerler...
Toprağı derin işlememekteki gaye çiğ toprağın yukarı çıkmaması bunu söylerken derin devirmek yani toprağı pullukla işlemek iyidir aslında seninde dediğin gibi toprak yapısı genel olarak başlıca bir etmendir.ama şunuda bilmekte fayda var toprağı fazla işlemek fazla verim demek değildir toprak yapımıza uygun işleme yapmak daha mantıklı gelişmiş ülkelerde toprak işlemesiz tarım uygulaması var ki bu hem zamandan hem yakıttan tasarruf ettiriyor buna paralel olarakta verimin arttığı söylenmekte

disk pulluk genelde çayırlarda veya güz surumu ıkılemelerınde ikinci aktarım ıcın kullanılır.yumsak yerler ıcın.ayarlaması gayet basıt ve guzel bı pulluktur..eger en arkadakı denge tekerlıgı yok ıse veya ayarsızsa ayar yapmak ve cızıda tutmak zorlasır....tşk