azkan nohut çeşidi hakkında bilgi

arkadaşlar azkan nohut çeşidi eken varmı? biçerdöverle hasat durumu, verim nasıldır.eken arkadaşların yorumlarını bekliyorum
herkese teşekkurler

Ynt: azkan nohut çeşidi hakkında bilgi

arkdaşım bizim burda ektiler verimi tarlaya göre degişiyor ama gökçeden bi farkı yok gibi geldi bana birde daneleri küçük oldugu için biraz fiyatı düşük bizim burda

8,5 mm 9mm arasıdır.fiyatı yüksektir.tüccar eline düşecek kadar yok.buyıl tarla şartlarında ekildi.toleranslı bir çeşit.kurak verimi 90-100 kğ-normal şartlarda 150-180 kğ verim alındı.uç verimi çok yüksek bir çeşit ama uç verimi kimse almaz.tüm şartlar %100 olgunlaşması gerekir.

dünyada ve ülkemizde artık nohut tescil çalışmaları 7-8,5 mm aralıgında olan nohut çeşitleri üzerinde çalışılıyor.iklim degişikliginden dolayı hastalık ve yetişme şartları buna elveriyor artık.
--------ya kurak bir yıl ya bol nemli yagışlı bir yıl -----------
ülkemizdede bugün ılc 195 ve inci nohutu bu çalışmanın bir ürünü.bu iki nohut herşeyleriyle aynı tek farkı incinin melez olaması.yan yana kondugunda hiç bir kimse bunları ayırt edemez benzerliklerini.
hastalıklara daynıklı yüksek verimli makinalı hasata uyan tek çeit ılc195 dir kısmen incidir.daha bir çok nohut 7-8 mm olrak yakında piyasaya sürülecek.
üreticin kumar oyna riski bitti artık.garantili tohumlar seçilmelidir.

azkan -çagatay-inci- bunlar 7-8,5 mm aralıgındadır.
tüccar ve borsa degerleri şuan yok bunların.

BU ARADA NOHUT PİYASASINI ELİNDE TUTAN BİR ÇOK FİRMA suriye-libya -sudan gibi ülkelerden battı.piyasda şuan küçük firmalar kol geziyor ve piyasayı kendilerine göre ayrlıyorlar...
ellerinde mal oldumu yüksek fiyat ellerinde mal olmadımı düşük fiyat...
iç piyasa agırlıklı firmalar köşeyi döndü.marktlerde 4,5 5 tl sertifakalı olursa hiçbir anlaamı yok ama adı sertifikalı 6-8 tl kğ tohumluga nohutda sertifaikalı olmanın verimle hiç bir ilgisi yok.

tohum alırken sakın tüccarı tercih etmeyiniz.

kangalli link=topic=60881.msg669538#msg669538 date=1356105657' Alıntı:
arkadaşlar azkan nohut çeşidi eken varmı? biçerdöverle hasat durumu, verim nasıldır.eken arkadaşların yorumlarını bekliyorum
herkese teşekkurler
Azkan ve sarı 98 ekenler var, geçen yıl tüccarlar (ekmeyin gelecek yıl ispanyol bol olursa para etmez dediler) bu yıl ispanyol cçeşidine 2-2.5 tl diyorlar üretici bir arkadaşla konuştuk sarı 98 e 4.250 verdiler vermedim diyor. Sarı 98 ekmediğime pişman oldum, antraknoza da daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

geçen yıl babam sarı 98 ekti. 200 dekar kadar.fiyat olarak 3600e verdi. taşlı arazide biçerdövere verdik. yıl iyi gitti verim ve boy da iyiydi.. sanırım erken ve birazda sık ekilirse biçere gelir.

sarı 98 hiç bir hastalıga dayanıklı degil.hassas bir çeşit. antraknoza dayanmaz...

azkan ,yaşa 05,çagatay,itaş gökçesi,( ankara gökçesi degil karıştırmayın bu kıymetlidir. )sezen bey , gibi nohutları ekmeyin pazarı yok. ihracat ve iç pazar kreterlerini kapsamıyor.şuan çagatay ve yaşa 05 pazarı durdu.

sarı 98 - hisar bunlar sadece leblebilik çeşit. leblebi firmaları ve halk çagatay da oldugu gibi sarı 98 i de tüm ülkeye yaydılar amaç fiyatı düşürmek üretimi artırmak.bu nohutlar yemeklik olarak ihracat edilmiyor tercih edilmiyor iç piyada leblebi amaçlı fazla üretim bu nohutlarda fiyat ve alım sıkıntısı yapacak.leblebi firmaları atölye nitelikli büyük fabrikalr degil iran ve hindistan leblebi ve nohutu konusunda iç piyasaya engel.bu konuda dikkatli olmada fayda var...
yinede dikkat edin...

köylü link=topic=60881.msg966627#msg966627 date=1423122693' Alıntı:
sarı 98 hiç bir hastalıga dayanıklı degil.hassas bir çeşit. antraknoza dayanmaz...

azkan ,yaşa 05,çagatay,itaş gökçesi,( ankara gökçesi degil karıştırmayın bu kıymetlidir. )sezen bey , gibi nohutları ekmeyin pazarı yok. ihracat ve iç pazar kreterlerini kapsamıyor.şuan çagatay ve yaşa 05 pazarı durdu.

sarı 98 - hisar bunlar sadece leblebilik çeşit. leblebi firmaları ve halk çagatay da oldugu gibi sarı 98 i de tüm ülkeye yaydılar amaç fiyatı düşürmek üretimi artırmak.bu nohutlar yemeklik olarak ihracat edilmiyor tercih edilmiyor iç piyada leblebi amaçlı fazla üretim bu nohutlarda fiyat ve alım sıkıntısı yapacak.leblebi firmaları atölye nitelikli büyük fabrikalr degil iran ve hindistan leblebi ve nohutu konusunda iç piyasaya engel.bu konuda dikkatli olmada fayda var...
yinede dikkat edin...
Abi yazdıklarından pek bişey anlamadım makineli hasat için hangisini ekecez o zaman?

sayın Köylü şimdi ne yapalım ne ekelim?. ihracata uygun(aynı zamanda fiyatı ve verimi yüksek), hastalığa dayanıklı,makine ile hasat edilebilecek? tavsiye bekliyoruz.

Abi yazdıklarından pek bişey anlamadım makineli hasat için hangisini ekecez o zaman? (ismail pelit)

tüm nohutlar makinalı hasata uyar önemli olan tarla ekim sırasındaki işlemler yani tarla yüzey düzlünlüğü.biçer den çok şöförün kabiliyeti önemlidir.taşlı tarlada makinalı hasat zor olur.hasar çok olur.

azkan ,çagatay,sezenbey,yaşa 05,itaş gökçesi bunların pazarında sıkıntı var.özellikle çagatay binlerce üreticinin elinde kaldı alan yok.bunları iyi araştırın. karar sizlerin ....
ekeceginiz nohutu iyi araştırın pazarını elde kalan pazar bulmayan çeşitleri iyi araştırn.

bu konular ilgili birimlere akarıldı ama burası türkiye anlatan yok millete...