Traktör galerisi bolluğu

Internet üzerinden ilanlara ve çevremdeki gözlemlere dayanarak söylüyorum , son dönemde traktör galerilerinde ciddi bir artış var. Demekki bu insanlar gerçekten para kazanıyorlar. :):)
İlanlara bakıyorum grçekten çok hesapsız fiyat isteyenler var , hesabınızı kitabınızı iyi yapın , alacağınız malı iyi araştırın , çakal çok var piyasada.

Ynt: Traktör galerisi bolluğu

Ufuk abi bazı Adana bayileri var bende onları sürekli takip ediyorum. Hep aynı traktörler yaklaşık 2 senedir duruyor. Onlar nasıl para kazanıyor acaba? Hepte büyük traktörler bulunuyor ellerinde. Bana çok büyük zarar gibi geliyor. Çünkü seneler geçiyor değeri düşüyor. Bence en fazla 1 sene içinde satmak lâzım.

alipasalierkan link=topic=60923.msg670282#msg670282 date=1356203131' Alıntı:
Ufuk abi bazı Adana bayileri var bende onları sürekli takip ediyorum. Hep aynı traktörler yaklaşık 2 senedir duruyor. Onlar nasıl para kazanıyor acaba? Hepte büyük traktörler bulunuyor ellerinde. Bana çok büyük zarar gibi geliyor. Çünkü seneler geçiyor değeri düşüyor. Bence en fazla 1 sene içinde satmak lâzım.
Bİlmiyorum artık Erkan , Trakyadaki bayilerde acaip sirkülasyon var. Anladığım kadarıyla en fazla bayi Tekirdağ ve Keşan da bulunuyor , sonrada Lüleburgaz ve Kırklareli gelebilir. Belki dediğin gibi büyükler duruyordur birkaç tane diğerleri değişiyordur.

Ertuğ Aslan link=topic=60923.msg670283#msg670283 date=1356203203' Alıntı:
yalanım varsa şurdan şuraya gitmek nasip olmasın 500 lira kalıyor bana :)
Tabi canım :) İnanmam mı?
En az 7-8 bin net para kalan alış-verişlerine çok şahit oldum.

edirne ipsala tarafından traktör almak sakıncalı ele gene 90 110 hp arası çeltiğe girme ihtimali yüksek ipsaladan çıkma ise garanti çeltik vardır ve genelde ordan çıkma motorların işi bitmiştir adanadada traktörün ömrünü bittirmeden satmıyorlar bunlara dikkat etmek lazım

GÜRKAN link=topic=60923.msg670284#msg670284 date=1356203516' Alıntı:
anadoludaki tüccarlar tekirdağdan gelip toptan traktör satın alıyorlar. sık sık geliyorlar. hem de peşin paraya
Doğrudur.
Anadolu tarafındada Ankara da , Yozgat ' ta , Kırşehir ' de , Adana ' da , Samsun ' da çok var galiba , oralardan çok ilan var.

Ertuğ Aslan link=topic=60923.msg670286#msg670286 date=1356203766' Alıntı:
edirne ipsala tarafından traktör almak sakıncalı ele gene 90 110 hp arası çeltiğe girme ihtimali yüksek ipsaladan çıkma ise garanti çeltik vardır ve genelde ordan çıkma motorların işi bitmiştir adanadada traktörün ömrünü bittirmeden satmıyorlar bunlara dikkat etmek lazım
Ertuğ öyle deme sonra forumdaki arkadaşlar trakyadan bir de adanadan traktör alınmaz diyorlar :D

Ertuğ Aslan link=topic=60923.msg670286#msg670286 date=1356203766' Alıntı:
Çeltik işi yıpratıyor Traktörü doğru , ama her malın bir alıcısı var , ona göre birkaç milyar hesaplı veriyorlar bazen.

traktörlerin ceremesini 70,80 li yıllarda çıkan makinalar çekti hem makina az hemde tarlaların çoğu yeni yeni traktör gördü. Şimdi traktörler rahat heleki çeltiktekinlerin çoğu çamur yüzü görmeden sezonu kapatıyor. makina makinadır. Forumda Konya da havuç tarımı yapan arkadaşınki azmı yıpranıyor. bunun gibi birçok makinayı hepimiz zorluyoruz.bunu İpsala veya Çukurova gibi sınırlamak bence yanlış.

FEHİM link=topic=60923.msg670293#msg670293 date=1356204626' Alıntı:
traktörlerin ceremesini 70,80 li yıllarda çıkan makinalar çekti hem makina az hemde tarlaların çoğu yeni yeni traktör gördü. Şimdi traktörler rahat heleki çeltiktekinlerin çoğu çamur yüzü görmeden sezonu kapatıyor. makina makinadır. Forumda Konya da havuç tarımı yapan arkadaşınki azmı yıpranıyor. bunun gibi birçok makinayı hepimiz zorluyoruz.bunu İpsala veya Çukurova gibi sınırlamak bence yanlış.
70 li 80 li yıllar hatta 60 larda başladı diyebiliriz. Lakin o yıllarda çok büyük aletler yoktu. İnsanlarda yani bizlerde vizyonda yokmuş. Koca köyde bir tane 4 lü pulluk vardı , çekili diskaro pek kimsede yoktu. Hep küçük aletler. Büyük Üniversal U650 lere bile 3x12 lik pulluk takarlardı. 1990 lardan sonra makinanın gücüne göre alet takmayı akıl ettik. 4 lük pulluklar yaygınlaştı , köyde her taraf çekili diskaro doldu , daha başka aletler geldi , Aysan lar , 7 li çizeller vs vs , onlardan sonra daha fazla güce ihtiyaç duyan aletler çıktıkça traktörleri büyütmeye başladık. Köyde en büyük traktör 80-66 , 285 , Universal U650 birde Deutzh vardı.

her traktör belirli işlerde çalışıyor, ağır yada hafif işlerde ömrünü geçiriyor. önemli olan galericilerin, yada şahısların malını satarken açık açık söylemesi. bak kardeşim bu traktör şu işleri yaptı, şurası açıldı, şu tamiri gördü dese yeterli zaten. ben kendi adıma hep söyledim.

GÜRKAN link=topic=60923.msg670299#msg670299 date=1356205233' Alıntı:
her traktör belirli işlerde çalışıyor, ağır yada hafif işlerde ömrünü geçiriyor. önemli olan galericilerin, yada şahısların malını satarken açık açık söylemesi. bak kardeşim bu traktör şu işleri yaptı, şurası açıldı, şu tamiri gördü dese yeterli zaten. ben kendi adıma hep söyledim.
Bazı meslek dallarında dürüst insan bulmak , düzgün insan bulmak hakikaten zor.
Para hırsı , insanların gözünü bürüyünce yalanın her türlüsünü mübah sayıyor adamlar.

Bizim burda diyarbakır galericilerin çoğu tefecilik için yapiyor gelen kişiler hemen hemen herkesin bir tanidiği var adamin tam parası yok traktörö alacak yarısı peşin diğerinide borca veriyorlar burda yüzde seksanı böyle diyebilirim biraz gerçeğe dönelim yok sa helal çalışmakla aşırı zenginlik olmaz

ufuk bizde de gazlı ferguson vardı arkasında o zamanlar 10 numara ikili pulluk.tırmık birde at arabasından bir römorku vardı o ayrı ;ekipman çeşitlerini çifliklerde görüyorduk ama bizdeki makinalar o ekipmanı zaten arkasına takıp gezdiremez bile buda ayrı bir konu, bir başkasıda cebinde para var aklın basıyor ama piyasada mazot yok lastik bile çok zor bulunuyordu.saygılar.

:D rahmetli dedemle traktör almak için uzun yıllar araştırma yaptık. Neyin ne olduğunu hele ki keşandaki galerilerin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bir kere dürüst galeri bulmak çok zor. Ve bunun yanında şuda var. Senden alırken malını aşağılayarak alır ve çok ucuza kapatmaya çalışır. Ama senden aldıktan sonra kıymete biner. Örneğin bizim 84 model 8073 steyr ı bir galeri hep 10-11 lira fiyat verdi. Kendisindeki 83 model 768 e kabinsiz olmasına rağmen 16 bin lira fiyat istedi. :) Galericilik artık her önüne gelenin yaptığı bir iş. Bu traktörlede olan bir şey değil. Heleki araba için daha da tehlikeli. 2010 yılında aldığımız 2005 model KİA SORENTO marka jip full kazalı takla atmış çıktı. Ve biz bu arabayı alırken adama güvendik ve adama kendim sordum. Bu arabada herhangi bir hasar varmı diye. Adamda asla tertemiz araba diye bize yutturdu. Bizde basiretimiz bağlı bir şekilde arabayı aldık. Ama sonra öğrendik. Ve gittik. Adam inkar etmekten ve kaçmaktan başka birşey yapmadı. Bu ve bunun gibi komisyonculara lanet olsun. Şuda var. Son yıllarda emlakçılarda çoğaldı. Özellikle bakıyorum trakyada heleki keşan tarafında olmaz fiyatlara tarlaları satmak istiyorlar.. Anlamak mümkün değil. :D

FEHİM link=topic=60923.msg670306#msg670306 date=1356205941' Alıntı:
ufuk bizde de gazlı ferguson vardı arkasında o zamanlar 10 numara ikili pulluk.tırmık birde at arabasından bir römorku vardı o ayrı ;ekipman çeşitlerini çifliklerde görüyorduk ama bizdeki makinalar o ekipmanı zaten arkasına takıp gezdiremez bile buda ayrı bir konu, bir başkasıda cebinde para var aklın basıyor ama piyasada mazot yok lastik bile çok zor bulunuyordu.saygılar.
Dediklerin doğru , doğru düzgün alet üreten firmada pek yoktu o yıllar , olanlarda aşırı pahalıydı , çeşit yoktu piyasada.
Lakin bazı konulardada vizyon eksikliği vardı bunu vurgulamak istedim. Bizim köyde pulluk imal eden atölye vardı , ama yıllarca traktörlerin gücü yettiği halde kimse 4 lü pulluk yaptırmayı akıl etmedi. Büyük düşünemiyorduk yani bunu vurgulamak istedim ben.

GÜRKAN link=topic=60923.msg670288#msg670288 date=1356204011' Alıntı:
Ertuğ öyle deme sonra forumdaki arkadaşlar trakyadan bir de adanadan traktör alınmaz diyorlar :D
yok abi ben genel anlamda söylüyorum burda çeltik eken yokmu var ama oralları daha fazla edirne neysede ipsaladan çıkma olcak motor çeltiğe girmicek %1000 girmiştir hepsi ekiyor çünkü ee oo motorlar sattılmıyor mu satılıyor bizim burdan biri jd 5625 mi ne aldı motor 2 saat çalıştı arıza :) sonra 15 milyar masraf yaptı hemen sattı :D yani demek istediğim alırken biraz dikkatli alalım sonuçta bir kere alıyorsun biz tümosanı sıfır aldık bana sorarsan ben şuan bişmanın ama babam değil çünkü tümosana pek bindiği yok :D