Ekmeklik buğday üst Gübreleme

İyi gunler
Buğdayda üst gübreleme ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. Yaptırmış oldugum toprak analizinde topraklarım. ph 7,87 hafif alkali , killi tınlı , kireç %25,4 ( yuksek -cok yuksek ) organik madde %0,95 kalsiyum oranı yuksek
Bolge : Mardin Kızıltepe
Ekim tarihi :7 kasım ( ikinci urun soyafasulyesi sonrası)
Sulu arazi ( yagmurlama ile sulama )
Buğday tipi :Ekmeklik buğday Cemre
Ekim yöntemi serpe : 32 kg / da tohum
Taban gübresi: 28 kg/da DAP
Üst gubreyi iki seferde atmayı planlıyorum ocak sonu subat gibi 25-30 kg / dacivarı amanyum sulfat , mart gibide 20 kg /da amonyum nitrat mayıs gibide ( bugday sut zamanı) 5 kg/da üre protein gluten degerlerinin artırmak için
Ot ilacı, yaprak gubresi, süne, pas hastalıları için holder ile ilaçlama / gubreleme yapılıyor
Gubreleri yagmurlama suyuna karıstırarak veriyorum (gubre tankında) bolge bahar aylarında cok az yagıs alıyor sezonda toplam 4-5 defa yağmurlama sulama yapıyoruz. Tahmini hasat tarihi 10-15 haziran
Usteki bilgilere gore sizin ust gubre için tavsiyeniz ne olabilir
Tesekkurler

Ynt: Ekmeklik buğday üst Gübreleme

Şubat gibi 15kg/dekar üre mart sonu 25 kg/dekar amonyum nitrat daha iyi olur gibime geliyor.Çünkü üre etkisini geç gösteren bir gübredir.Erken atılması daha iyi olur.Bol su ister...

Buğday tarımının teorisinde 3kg saf azotun 100kg ürüne tekabül ettiği ifade edilir. taban güberis ile sülfat formunda yaklaşık 5.5 kg safazot vermişsin . Toprağının PH ına bakarak mümkün olduğunca azotu sülfat formunda vermen faydalı olur diye düşünüyorum. Mayıs ayında son 5kg üre azotu yerine 33 nitrat azotu kullanırsan daha etkili olur.

Diğer yandan mikro elementler ile ilgili bir üst gübreleme çalışması yapman gereklidir diye düşünüyorum(çinko vs) özellikle humik fulvik asit karışımlı olanları kullanabilirsin 2 defa . Genellikle varsa kökboğaz uygulaması ile yoksa ot ilacı ve pas uygulaması ile birliktede kullanabilirsin

bizim yakın ilçe miz de bugday protein oranı ofiste %16-17-18 miş ofis yetkilileri türkiyedeki en yuksek protein oranlarına sahip bölgelerden biri dediler kovancılar için.. biz 20km uzagız o ilçeye bizim bugdaylar %11 -13 arası değişiyor. gübrelemede biz 22 dap taban gübresi olarak ve baharda 20 kg nitrat uyguluyoruz dekar basına.. en iyisi toprak tahlili yaparak uygulamak gübreyi.. biz yaptırdık dap kullanmamız tavsiye edildi ve gercektende 20kg üstü dap attıgımız tarlalarda verim çok arttı.. bahar gübresi serpeceginiz döneme göre belirleyin sık sık veriyorsunuz su ile nitrat kullanmanızı tavsiye ederm daha erken emildigi için bitki tarafından..

Hocam bu kadar masrafin ustube beklenen rekolte nedir. Bizim taban ve ust gubrede verdigimizin fazlasini sen tabana veriyorsun.. Biz kuru tarim yapiyoruz. İklim iyi giderse 450 kg ye kadar alabiliyoruz.. Bu kadar emek ve masrafa bakardak sizin 800 uzeri almaniz gerekiyor..

Cevaplar için tesekkurler normalde gubretasın super ekin gubresini atmak istemiştim ama bolgeye getirmiyorlamıs ozel şipariş yapmak gerekiyormuş onceden parayı vereceksiniz sonra 10-15 gun bekleyeceksiniz işime gelmedi açıkcası parayı verip birde uzerine okadar beklemek
Teorik olarak haklısınız aynı tarlaya ikinci ürün olarak soya fasulyesi ekilmişti normalde soya tabana azot bırakıyor ama guvenemedim acıkcası gelecekyıl gene ıkıncı urun soya fasulyesi ekecegim bugday ekiminde denemeler yapmak istiyorum farklı tabna gubreleri ve miktarları ile ilgiliolarak
Yaptak gubresi uygulamasını da yabancı ot, pas ilaçlaması ve sune ile beraber atıyorum iki defa (gubretas combi, amino asit, uan karsısımı ) mayıstaki amacım sut doneminde yagmurlama ile vererek protein degerini artirmak. Duruma gore nitrat ile uygulamada yapabilrim
Bolge sartlarında sulu tarım verimleri 700-800 kg / da arasınd değişiyor( nadas tarla veya pamuk yerleri) ikinci urun (mısır) sonrası ekilen buğday verimleri ise 500-650 kg/da

Tabi bu verimler sulama kosullarında kuru tarımda sıfır cekme durumu bile olabiliyor bahar yagmurları durumuna gore 1999-2000 sezonda biçerdover sokmamıştık tarlaya biçer parasını cıkarmaz diye

yagmurla ıle sula yapıyorsunuz her sulaada nıtrat yada sulfat verırsenınz daha uygun olacaktır. ÜRE yağışı bol bölgelerde tercih edilmektedir.