2 bin lira maaşla çalışacak çoban yok

Yaklaşık 320 bin küçük ve büyükbaş hayvan bulunan Kırşehir’de, 2 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen çoban bulamayan yetiştiriciler, Afganistan, Gürcistan ve Türk Cumhuriyetleri’nden çoban getirmeyi düşünüyor. Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü İsmail Bostancı İstanbul et piyasasında marka olan Kırşehir’de çoban bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

' CAZİP HALE GELMESİ GEREKİYOR '
İl genelinde, 145 bini küçükbaş, 170 bini de büyükbaş olmak üzere yaklaşık 320 bin hayvan potansiyeli bulunduğunu belirten Bostancı, hayvan sayısına göre 2 bin liraya kadar ücret verilmesine rağmen çoban bulamadıklarını söyledi. Yaşanan bu sıkıntı nedeniyle üreticiler ve işletmeler arasında çoban transferleri yaşandığını belirten Bostancı 'Kaliteli ve iyi çoban bulmakta zorluk çekildiği için, üreticiler hayvana iyi bakan, işini iyi yapan çobanları transfer etmeye bakıyor. Çalıştığı işletmeden 100, 200, 300 lira fazlasını verip çoban transfer edilebiliyor. Bu, aynı futbolcu transferi gibi olmuş. Çobanlar için eğitim kursları açarak, sertifika verip bilinçli çoban yetiştirilirse böyle bir durum ortadan kalkar. Hem bir iş kapısı açılır, hem çobanlık cazip hale gelir. Üreticilerimiz de rahatlar. Çoban sıkıntısı yüzünden işletme açmak isteyenler açamıyor. Çobanlık, sigorta, ücret ve kariyer konusunda cazip hale getirilmesi gerekiyor' dedi.

' İŞLETMELER KAPANIYOR '
İşletme açmayı düşünen ancak çoban bulamadığı için açamayan yaklaşık 50 kişinin bulunduğuna dile getiren Bostancı 'Çobanlara Kırşehir’de 2 bin liraya kadar maaş verilmektedir. Bunun yanında yetiştiriciler tarafından barınma yeme içme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ancak, çoban bulanamamaktadır. Çoğu işletmeler, yurt dışından çoban getirmeyi düşünüyor. Çünkü başka çare yok. Bu sıkıntı nedeniyle işletmeler kapanıyor. Gürcistan, Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri’nden çoban getirilmesi düşünülüyor' diye konuştu.

ÇOBANLARA SİGORTA TALEBİ

Bostancı, çobanlık mesleğine ilginin arttırılması için sigorta sisteminin mutlaka getirilmesi gerektiğini vurgulayarak 'Çobanlık mesleği güvenceli olarak görülmüyor. Bunların sigortası olsa belki cazip hale gelebilir. İşletmelerimizin çoğu maliyeye kayıtlı olmadığı için, yada şirket olmadığı için yanında çalıştırdıkları çobanlara sigorta ödemeleri mümkün değil. Devletimizin, sanayi sektörüne yaptığı gibi hayvancılıkla uğraşan işletmelerimize sigorta desteği sağlarsa bu daha iyi olur. Çobanlık cazip hale gelir' dedi. Karahıdır beldesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan İsa Sezen de Kangal’dan 700 koyun getirdiğini, çoban sorunu yüzünden satmak zorunda kaldığını söyledi.

Ynt: 2 bin lira maaşla çalışacak çoban yok

Bizim köyden bir abi türkmenistanlı bir çoban tutu ailesinide getirtti zaten ailesi olmazsa kaçıyolar ailesi gelince kalıyolar gayette memnun maaşı sorarsanız bilmiyorum ama aylık 2 bin falanda degildir.Benim dedigim süt ineklerinde yazın akaşama kadar yayar akşam eve getirir çobanın eşide sütünü sagar böyle gider kışında içerde yemle besliyor.

aynen kardeşm benimde 70 büyükbaşım var bulamyırum 1000 1500 maaş vericem yok ama çoban çok önemli sonuçta hayvanın ağzı dili yok akıllı adam zaten çoban olmuyo anlıycanız işler zoooor...

bence biraz abartmışlar .nedenmi bazı kesimler tuttukları adama çoban diye afedersiniz bi sırtına semer vurmadığı kalıyo.zamanında kiymet vermedimi adama .sonuçda böyle 1000- 2000 versen gene bulaman.çobanlık kimine kolay gelir .helede koyun çobanlığı bence cok zor bir iş.şundan pay biçin akşam olunca kurt ,kuş bile evine cekilirken çoban yazıda kalıyo.ben yapmadım bu işi ama koyunlarım varken çobanın yanında keşik deriz biz baharın yaylıma alışması için koyunların,kuzuların yanında giderdik sırayla .o yüzden az cok bilirim.
kolay iş olsa herkez yapar .askari üçretle calışcana .bide mevsimlik iş o yüzden bakman aylık 1000 - 2000 yazdına yılda en fazla 7 ay tutulur yaylım işinde .

Vallahi iki ucu b.klu değnek,çalıştıracak adam bulamıyorsun,bulduğun adamı çalıştırmak için kırk takla atıyosun :) Karışık mevzular bu yabancı işçiler de çok yaygın etrafımızda.Aslında millet olarak kafa yapımızı değiştirmek lazım ama benim hiç ümidim yok.Ancak o zaman belki çoban olması gereken çoban olur,çiftçi olması gereken çiftçi olur,ama nerdee :)

valla çoban konusunda bende baya sıkıntı çekiyorum.. adam gibi dürüst hayvana bakan çoban bulmak çok zor.. zaten hükümet fakit koymadı her türlüsüne maaş bağlıyor kimse artık çalışmak istemiyor zaten fakir ailelerin karısına kendisine maaş baglıyorlar çocuklar için ayrı para veriyor devlet kışın yakacagını yiyeceginide veriyor sosyal yardımlaşma.. adam gelip senin yanında çobanlık yapacagıma evimde yatarım aç kalmıyorum doyuyor diyor zaten özürlü çocugu olan parasınıda biriktiriyor.. eskiden çobanlıga gelmek için sıraya girerdiler aradıgımızda.. şimdi arıyoz adam diyor ben yatarak 1000tl alıyorum aylık neden geleyim çobanlık edeyim diyor.. Birde yeni kurulan çiflikler krediyi alıyorlar adamlar acemi de oluyor işten de anlamıyor sahipleri gidip 1 çobanın görecege iki çoban alıp 2 kat maaş verip piyasayı alt üst ettiler burada.. 300 sağmal inege bakmak için 15 işçi tutan çiflik var burada yani oda herseyi son sistem 2yıllık çiflik.. bu acemi yatırımcı krediyi alıp hep piyasayı düşürdü hemde çobanların piyasasını yukseltiler.. mesela işten anlayan başka bi çiflik sahibi var yılların çifliği 5 işçi ile 500buyuk baş hayvana baktırıyor 400besi 100 sağmal inege.. ve yem üretimi dahil her işi bu 5 işçi yapıyor asgari ücret veriyor adam.. Çalışana emeginin karşılıgını vereceksin bu muhakak ama tutupta hiç yoktan fazla fazla para vermekte hoş değil.. mesela normal 50baş bi ahırda kışın hayvana bakmak sabah 1.5 saatini öglen 1.5 saatini akşam da 2 saatini alır maksimum günde 5 saat çalışmış olur çoban çok agır bi işte degil sadece bulundugu ortam iyi degil ahırda çalışıyor.. tutupta bu adama aylık 2bin tl vermek nekadar mantıklı.. inşaat işçisi günlük 50 tl yevmiye alıyor ama anası aglıyor sabahtan akşama kadar yemek ve çay molası dışında kum taşıyor harç yapıyor tugla çekiyor her işi yapıyor ustanın elinde karşılaştırınca mesela çobanın işi çok hafif kalıyor.. mesela kargo şirketlerinde işçilere asgari ücret veriliyor gunde 14 saat paket yukleyip boşaltıyorlar hammallık yapıyorlar aktarma merkezlerinde hemde gece çalışıyorlar.. onlara desen gel ahıra bak bakmazlar.. koyun çobanlıgı ayrı bi katagori o zor bi iş ve mevsimlik bi iş.. ama sıgır bakıcıgı için bence hayvan sayısı ile orantılı maaş vermek gerekli.. burda arkadasımızın ahırında 70 bas hayvanı var 1100tl veriyor bakıcısına hayvanlarada harika bakıyor besi hayvanı...

abi bizim daha yeni geleli bundan önce birisiyle konuştuk bizim köyde kardeşi hayvan bakıyo o tanıştırdı adam ne kadar istedi dersiniz kardeşi 150 baş hayvanı 1200tl+sigortaya çalışıyo bizimkisi 1500+sigorta+elektrik+su+ev+yicek işcek herşey+kömür+odun+un daha gidiyo karşılığında sabah akşam 20 inek sağcaktı toplam 55 hayvanımız vardı sadece sabah 1.5 saat akşam 1.5 saat işi vardı
BUNU DUYUNCA BABA BEN OKULU BIRAKCAM BİZ BOŞUNA OKUYOZ YAHU DEDİM BABAM ŞAŞKINLIKTAN KONUŞAMADI O DERECE ŞİMDİ İSE 90 HAYVANA SİGORTA DAHİL 1200TL+EV+SU+ODUN+KÖMÜR+UN+vb... durum böyle arkadaşlar çobanlık mesleği rövaşta

orta asyadan gecen yıl bi arkadaşım sana çoban getirelim dedi maksimum 500dolar maaş verirsin yanlız kaçak çalışacakları için ihbar edilmemeli falan dedi ondan dolayı yanaşmadık. adamlar hakkıyla bakıyormuş bana söyleyen arkadasın eniştesi 2 yıldır getirmiş çifliginde çalıştırıyormuş çok memnunmuş adamdan..

ceya023 link=topic=60945.msg671308#msg671308 date=1356332949' Alıntı:
orta asyadan gecen yıl bi arkadaşım sana çoban getirelim dedi maksimum 500dolar maaş verirsin yanlız kaçak çalışacakları için ihbar edilmemeli falan dedi ondan dolayı yanaşmadık. adamlar hakkıyla bakıyormuş bana söyleyen arkadasın eniştesi 2 yıldır getirmiş çifliginde çalıştırıyormuş çok memnunmuş adamdan..
Bazıları çok çalışkan oluyor,bizim burda vardı bir tane,sabah 5de kendisi kalkardı adamın akşam 7ye kadar çalışırdı.Bahçede çalışıyor ağaçların diplerini falan yapıyor işte duruma göre ilaçlama damlamaları açıyor falan filan.Ama ihbar olur da yakalanırsa büyük cezalar var.Hem sigortasız işçi çalıştırmaktan hem de kaçak işçi çalıştırmaktan çok büyük cezalar geliyor.Bizim bir abiyi böyle şikayet ettiler de araya adam falan koydu ucuz kurtuldu.Yine de 10 milyar civarı bir masraf yaptı işten kurtulabilmek için.Cezaları hesap edin artık :)

Müge Anlı ' nın programında bir cinayet konusu işlenirken duymuştum, çiftliklerde Türkmenistan lı işçilerin çalıştırıldığını.:) Bizim buralar küçük yerler çabuk duyulur, çalıştıramayız.

nailyetek link=topic=60945.msg671362#msg671362 date=1356349638' Alıntı:
Müge Anlı ' nın programında bir cinayet konusu işlenirken duymuştum, çiftliklerde Türkmenistan lı işçilerin çalıştırıldığını.:) Bizim buralar küçük yerler çabuk duyulur, çalıştıramayız.

Dediğin gibi bizim oralar da öyle abi çabuk duyulur hem de çekemezin biri şikayet eder iş kötü olur, çoban buldum çalıştırıyorum derken ne var ne yoksa kaybettirir insana maazallah.

Ahmed Gülsu link=topic=60945.msg671363#msg671363 date=1356349964' Alıntı:
Dediğin gibi bizim oralar da öyle abi çabuk duyulur hem de çekemezin biri şikayet eder iş kötü olur, çoban buldum çalıştırıyorum derken ne var ne yoksa kaybettirir insana maazallah.
nailyetek link=topic=60945.msg671362#msg671362 date=1356349638' Alıntı:
Aynen abi,bu yakalanan abi dediğim size gösterdiğim bizim oraya yaklaşırken soldaki yerde.Ama yukarıda bahçelerin olduğu yerde de vardı işçiler,onlar yakalanmadı.O iş benim de kafama yatmıyor,kendim bakarım daha iyi öyle sakat iş yapmaktansa