Traktöründe Kaçak Mazot veya 20 Numara Yağ Kullanan Var Mı?

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arkadaşlar kaçak mazot veya sözüm ona ucuz mazot kullanan var mı?. Ben hiç kullanmadım ve karşıyım. Buralarda bir iki hadise yaşandı kamyon ve otobüslerde. Motor kitlettiler ve nedeni kötü ucuz mazot çıktı. Motoru öldürüyor diyorlar, fakat hiç tecrübem olmadığından kullanmadım.

Bununla beraber buralarda iyi mazot alıp 20 numara yağ ilavesi yapan nakliyeciler var. Fakat traktörlerde kullanan görmedim daha.

Ben kullanma taraftarı değilim sadece bilgi edinmek istiyorum. Ucuz mazot ve 20 numara yağ kullanmanın gerçekten avantajı var mı? Yoksa astarı yüzünden pahalı mı?

Ynt: Traktöründe Kaçak Mazot veya 20 Numara Yağ Kullanan Var Mı?

Kaçakta biz kamyonlara mazot harici her şey koyuyoruz.Yazları 10 numara kışları 10 numata yag ve gaz ;) Ama traktörlerde biz normal mazot bile koymuyoruz euro dizel kullanıyoruz filtre şişiriyo düzler

şerefli1 link=topic=60950.msg670687#msg670687 date=1356269497' Alıntı:
abi yuro mazotta bile filtreleri zor temiz tutuyoz kaçkda korsak yolda gidemek heralde

Ben temiz damacanalara alıyorum ve arabayla eve gelince huniyle süzerek traktöre koyuyorum. Fakat DİP KISMINI koymuyorum. Çünkü damacana şeffaf olduğundan bazen damacananın dibinde minik minik kalıntılar görülüyor. Sizin oralardaki istasyonlar nasıl bilmem.

Bir Opet var çok iyi akaryakıt satıyor o da bana 5 km. uzaklıkta. Hep oradan almaya çalışıyorum.

koparanlı 80.4 servet link=topic=60950.msg670689#msg670689 date=1356269604' Alıntı:
Kaçakta biz kamyonlara mazot harici her şey koyuyoruz.Yazları 10 numara kışları 10 numata yag ve gaz ;) Ama traktörlerde biz normal mazot bile koymuyoruz euro dizel kullanıyoruz filtre şişiriyo düzler

Anladım.

ENES4422 link=topic=60950.msg670690#msg670690 date=1356269824' Alıntı:
Ben temiz damacanalara alıyorum ve arabayla eve gelince huniyle süzerek traktöre koyuyorum. Fakat DİP KISMINI koymuyorum. Çünkü damacana şeffaf olduğundan bazen damacananın dibinde minik minik kalıntılar görülüyor. Sizin oralardaki istasyonlar nasıl bilmem.

Bir Opet var çok iyi akaryakıt satıyor o da bana 5 km. uzaklıkta. Hep oradan almaya çalışıyorum.

bizim orada en temiz mazotu shell satıyor peşinatta baya indirim yapıyor 1000 tl de 80 tl indirim yapıyor o da ilçede 30 km kartalla 4 5 mavi bidon alıp geliyoruz 5gün filan yetiyor ))) gezer biçerden dolayı günlük bir mavi bidon harcıyoz iki ay boyunca kaçak yaksak motor gider heralde :(

şerefli1 link=topic=60950.msg670703#msg670703 date=1356271241' Alıntı:
bizim orada en temiz mazotu shell satıyor peşinatta baya indirim yapıyor 1000 tl de 80 tl indirim yapıyor o da ilçede 30 km kartalla 4 5 mavi bidon alıp geliyoruz 5gün filan yetiyor ))) gezer biçerden dolayı günlük bir mavi bidon harcıyoz iki ay boyunca kaçak yaksak motor gider heralde :(

Allah korun kardeşim.

Ben iran ve ırak mazotu kullanıyorum kırsalla aynı sarı ve köpüruyor, kokusundan da anlasılıyor kalıtesı. Euro dizeller su gıbı onları çok yakıyor motor. Motor kıtleyen otobusler kamyonlar 10 numara yagdan kıtlıyor kacak mazot deyıl. Kaçak mazotta aynı rafınerıden cıkan mazot oyle olsa ırakta iranda saglam araba kalmaz2 senede :)

ahmetornek link=topic=60950.msg670737#msg670737 date=1356274117' Alıntı:
gürcü mazotu kullanıyruz litresi 2.5 tl randımanı da bizim türkiyenin mazotuna göre iyi motor daha iyi çekiyor

Bir arkadaşım anlatmıştı dışarıdan ucuz akaryakıt geliyor ve çok ucuz diye.

erdal600 link=topic=60950.msg670754#msg670754 date=1356275044' Alıntı:
Ben iran ve ırak mazotu kullanıyorum kırsalla aynı sarı ve köpüruyor, kokusundan da anlasılıyor kalıtesı. Euro dizeller su gıbı onları çok yakıyor motor. Motor kıtleyen otobusler kamyonlar 10 numara yagdan kıtlıyor kacak mazot deyıl. Kaçak mazotta aynı rafınerıden cıkan mazot oyle olsa ırakta iranda saglam araba kalmaz2 senede :)

Evet İran ' da araba kalmazdı.

takmaklı link=topic=60950.msg670738#msg670738 date=1356274168' Alıntı:
ben hiç ucuz mazot almam motorlara devamlı shell den alıyom .kurulukta 2 tonluk depo var alo dedim mi sabahına yolluyo tankeri mazotu da cam gibi.

Aslında kendi depon olması çok iyi sistem. Hem ihtiyacın olunca dolduracağın zaman mazot dinlenmiş olur.

ben td 65 de ilk 500 saatte euro kullandım sonra çok yakıyor gibi geldi normal mazot kullandım yaklaşık 300 saat kadar.Ancak motor giderek dumanlı ve gürültülü çalışmaya başladı sonra tekrar euro ya çevirdim şuan 1300 saat civarı oldu çalışması normal duman yok.Bu arada euro ve normal arasında yakıt farkı ortaya çıkmadı ikisinide aynı yakıyor.Sadece euroda biraz daha rahat çalışıyor

fetullah aksu link=topic=60950.msg670792#msg670792 date=1356277433' Alıntı:
ben td 65 de ilk 500 saatte euro kullandım sonra çok yakıyor gibi geldi normal mazot kullandım yaklaşık 300 saat kadar.Ancak motor giderek dumanlı ve gürültülü çalışmaya başladı sonra tekrar euro ya çevirdim şuan 1300 saat civarı oldu çalışması normal duman yok.Bu arada euro ve normal arasında yakıt farkı ortaya çıkmadı ikisinide aynı yakıyor.Sadece euroda biraz daha rahat çalışıyor

Ben önceki traktörde MF 135 de iki mazottada yakıt farkı görmedim aynı senin gibi. Bu 480 de ne olacak bakalım bu bahar belli olur.