Günde kaç defa büyük baş hayvanlarınızı yemliyorsunuz ?

04.10.2008
4,134
195

ARKADAŞLAR BİZ ŞUANA KADAR GÜNDE 3 DEFA HAYVANLARI YEMLİYORDUK KAPALI AHIRDA.. HAYVANLARIMIZ ŞUAN KURU DÖNEMDE 1 AY VAR BUZAĞILAYAMA BAŞLAMALARINA BEN GÜNDE 2 DEFA SABAH VE AKŞAM OLARAK YEMLEMEYE GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYORUM VERİMLİ OLUR MU ?
Bİ ARKADAŞIM HEP 2 DEFA YEMLİYOR KIŞ BOYU BANADA TAVSİYE ETTİ..
2 DEFA BOLCA YEMLEME YAPIP SONRA 12 SAAT BOYUNCA HAYVANLARI RAHATSIZ ETMEMEK BANADA BİRAZ MANTIKLI GELDİ HEM HAYVAN DAHA İYİ DİNLENİP YEDİGİNİ İYİCE SİNDİRİR VE Bİ SONRAKİ ÖGÜN İÇİN İYİCE ACIKIR VE DAHA İŞTAHLI YEMİNİ YER DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

SİZLER NE ŞEKİLDE YAPIYORSUNUZ ? HANGİ SAATLERDE YEMLİYORSUNUZ ?

BEN SUAN 6.00- 13.00 -19.00 DA YEMLİYORUM ..

Ynt: Günde kaç defa büyük baş hayvanlarınızı yemliyorsunuz ?

Ahmed Gülsu link=topic=60965.msg671125#msg671125 date=1356296104' Alıntı:
Biz sabah ve akşam yemliyoruz gece de saat 10-11 gibi yonca veya çayır otu veriyoruz.

Kuru dönem de ineklerimiz bu yüzden 2 defa yemlesem mi diye düşünüyorum hayvanlar agırlar yoksa normalde 3 defa en az yemleriz hatta bazen 4 defa yemledğimizde olur (gece ögünü ).

ceya023 link=topic=60965.msg671130#msg671130 date=1356296431' Alıntı:
Kuru dönem de ineklerimiz bu yüzden 2 defa yemlesem mi diye düşünüyorum hayvanlar agırlar yoksa normalde 3 defa en az yemleriz hatta bazen 4 defa yemledğimizde olur (gece ögünü ).

Hayvanlar ağır ise günlük yiyebilecekleri yemi iki seferde mümkünse tek seferde vermek lazım bence. Böylece hayvan her istediğinde yeme ulaşır ve yemleme için hayvanın rahatsız edilmesi en aza iner diye düşünüyorum.

kurusu sulusu danasi duvesi beraber bizde. sabah 0700, 0740, 0830 aksam 1500, 1540, 1630.. ilk iki sefer yonca son seferler sap yonca kepek kusbe karmasi..

satocan58 link=topic=60965.msg671139#msg671139 date=1356297122' Alıntı:
kurusu sulusu danasi duvesi beraber bizde. sabah 0700, 0740, 0830 aksam 1500, 1540, 1630.. ilk iki sefer yonca son seferler sap yonca kepek kusbe karmasi..

yani sizinkide 2 defa oluyor bi sabah yemlemesi 1.5 saat sürüyor 3 degişik yemle, birde akşam yemlemesi yine 1.5saat 3 farklı yemle öyle mi ..

birde baya uzun aralıklar oluyor geceleri hayvan 15saat civarı bişey yemiyor...

Sabah sağımdan sonra 09.00-11.00 arası yem ve saman, aynı zamanda hepsini suya salıyoruz.:) Akşam üzeri 15.30 da başlar 17.00 a kadar süre yine suya salıp saman ve yem veririrz sonra sağım olur 19.00 da biter, gece de 22.00 da altları temizlenir, dolaşan falan varsa düzeltilir:D macar fiğ balyası veririrm hepsine yaklaşık 1 saat sürüyor. Gebe hayvanlar olduğu için gece kim uyanırsa ahırı dolaşıp gelir.

5:30 12:00(öğlen ot vs takvıyesi hayvanların onu boş kalmasın dıye)17:30 22:00(hayvanların önu boş kalmasın dıye ot takvıyesi)

sabah 7 de saman silaj veriyoruz sonra suyunu içirip 8.30 gibi ot veririz sonra öğleden sonra 2 de gine saman kırma verip suyunu içirip tekrardan ot veriyoruz hergün bu sirkülasyon devam ediyor her sene böyle yapıyoruz

Sabah akşam veriyoruz,öğlenleri ot balyası veriyoruz.Yalnız öğlen verme işi yemliklerin kapasitesi az olduğu için,yoksa öğlen verilen ot balyasını ikiye bölüp 2 öğünden devam ederim.Bana göre 2 öğünden fazlası gereksiz yere işçilik.Bir yararı yok,2 öğün yemesinin de bir zararı yok.Yeter ki öğünlerde kendine yetecek kadar yem önünde olsun :)

biz sabah ve akşam olmak üzere iki defa yemliyoruz. bu işin en doğrusu açık büfe yapmak ama , yem karma daha olmadığından yapamıyoruz. kaba yemi ikiye bölüp yarısını sabah , yarısını akşam veriyoruz. şuan hiçbir sıkıntı yok

biz sabah 9 da girip 11 e kdar babam hep ilgilenir işte yem verip yonca verr kafasına göre bişeyler akşamda kışlın itşe 3,5 -4 gibi girer 2 saat yine bakar o kadar.. arada bide dolaşır napıyorlar diye böyle yani ama saman yada yonca balyalarını atıyoruz önlerine kendiler istedikleir kadar yiyior akşama kadar

Sağımda önemli olan günü ikiye bölüp 12 saat ara ile sağabilmek ise :) Yemlemede de bu iş önemli :) Aralık ayındayız geceler çok uzun günler kısa :) Yazın haziranda da tam tersi günler uzun geceler kısa :) Ben iki öğün yemleyip iki öğün sağıyorum :) Ama öğünler arası fark iki saati geçmemeli mesela sabah 8 de sağıyor isek akşamda en fazla 6 gibi sağmalı yız hayvana rahatsızlık vermemeli :)
Yemlemede böyle 12 saat ara ile olmalı :) Hayvanlara dinlenmeye vakit kalmalı :) Yemliklerimiz uygun ise en son kaba yemi verip diğer öğüne kadar mümkünse rahatsız etmemeliyiz :) Ben yiyebildikleri kadar kuru ot veriyorum :) Taze su zaten devam lı olmalı önlerinde :) İsteyen üç öğünde bakabilir 8 saat ara ile :) Bizde çoğunluk iki öğün :)