+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
44 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kırmızı et fiyatını düşürebilmek için 3 yıl mücadele verdi. Fiyat düşsün diye, canlı hayvan ve et ithalatı için 3 milyar dolar ödendi. Yerli besiciler milyarlarca lira zarara uğradı.
  Et fiyatı gerçekten de düştü. Ama, tüketicinin aldığı etin fiyatı değil, besicinin sattığı karkas etin fiyatı düştü.

  Et fiyatı neden düşüyor?
  Birkaç nedeni var. Ama en önemlisi süt ineklerinin kesilmesi.Kesimhanelerde çok sayıda süt ineği kesiliyor. Hayvancılık sektöründe kiminle konuşsanız inek kesiminden yakınıyor. Kimine göre kesilen hayvanların yüzde 60 ' ı kimine göre yüzde 80 ' ni süt ineği. Bu,çok tehlikeli bir süreç.
  Hatırlarsanız 2008 ' de de aynen bugünkü gibi süt inekleri kesildi. Hem de 1 milyonun üzerinde inek kesildi. O dönemde de et üretimi artıyor, fiyat düşüyor diye sevinenler oldu. Ama, faturası sonradan çıktı. Kırmızı ette ve hayvancılıkta büyük kriz yaşandı. Krizi aşmak için ithalat kapıları sonuna kadar açıldı. Türkiye 3 yılda 3 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithal etti.
  İthalatın boyutu;Hükümetin 2013 Programı ' na şöyle yansıdı:'2009 yılı ikinci yarısından itibaren sürekli bir artış eğilimine giren kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için 2010 yılında başlatılan kasaplık canlı hayvan ve et ithalatı sürdürülmekte olup,2011 yılı ile 2012 yılı ilk 8 ayını kapsayan dönemde yaklaşık 500 bin büyükbaş kasaplık canlı hayvan ile 1,7 milyon küçükbaş canlı hayvan ve 132 bin ton kırmızı et ithal edilmiştir.'
  Çok sayıda süt ineğinin kesilmesi piyasayı doğrudan etkiliyor. Bugün besicilerin çok büyük bölümü buzağı ihtiyacını ithalatla karşılıyor. Bu nedenle iç piyasada çok sayıda buzağı olması gerekiyor. Fakat yeterli buzağı yok. Çünkü buzağıları doğuracak inekler kesiliyor.
  Süt ineklerinin kesilmesi nedeniyle et arzı yükseliyor ve fiyat düşüyor.
  Süt ineklerinin kesilmesinin en önemli nedeni, yem fiyatının çok yükselmesi.Saman fiyatı 1 lirayı aştı. Kaliteli kaba yem bulunamıyor. Bulunabilen yemler ise çok pahallı. Buna karşılık üreticinin ürettiği etin ve sütün fiyatı yerinde sayıyor. Sattığı et ve sütle yem alamaz duruma geldiği için ineğini kesmek zorunda kalıyor.
  Kırmızı et fiyatının özellikle koyun ve kuzu eti fiyatının düşmesinin nedeni ise,ülkeye çok miktarda kaçak kuzu girmesi.
  Resmi ithalatın yanı sıra kaçak olarak Türkiye ' ye ciddi hayvan girişi var. Suriye ' den çok miktarda kuzu giriyor. Bu nedenle kuzu bıçak fiyatı 20 liradan 15 liraya düştü. Suriye ' den kaçak giren kuzular Ege ' de,İç Anadolu ' da besiye alınıyor ve kilosu 13-14 liradan satılıyor. Koyunculuk yapanlar kaçak Suriye kuzusu nedeniyle çok büyük zarara uğradı.
  Et fiyatındaki düşüşün bir başka nedeni de alım gücünün düşmesi. Bir yandan inek kesimi ve kaçak kuzu girişi nedeniyle arz artıyor diğer tarafta tüketicinin alım gücü düştüğü için et tüketimi azalıyor. Bu nedenle fiyat düşüyor.
  Hayvancılıkta yaşanan bu süreç önlem alınmazsa yeni bir krize neden olabilir. Tıpkı 2009 ' daki gibi hayvan varlığı azalacak ve kesilecek hayvan olmayınca et fiyatı yükselecek. Fiyatı düşürmek için ithalat kapıları yeniden açılacak. Bu kısır döngü sürüp gidecek. Kim bilir belki de birileri bunu bilinçli yapıyor. Hayvancılıkta istikrarsız politikalarla Türkiye ' nin dışa bağımlı olmasını istiyor.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  tahmin ettiğim durumlar gerçekleşiyor sanki..

 3. #3
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  kasaplarda değişen bir yok olan üretıcıye oluyor

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Aynı döngünün günümüze kadar defalarca tekrarlandığını düşünürsek, tabiki de birilerinin bunu bilinçli yaptığı düşüncesi ağırlık kazanıyor... Bu durumdan kimlerin çıkarları varsa onların işidir.

 5. #5
  ertac sahın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2009
  Şehir
  Eskişehir'dir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  8,249
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  yem sıkıntısı ınek kesımlerını arttırdı. saman 1 lıra bı cuval yem 40 lıraya yakın bu ısı yapanlar acıklasın destek verıyoruz dıyorlar verdıklerı destek kac lıra ?

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Ben bu filmi sanki daha önce izlemiştim...

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  çok yazık oluyor üreticiye hep bu milletin yükünü çiftçi taşımak zorunda kalıyo sonunda al ananı git deniyo kız-*sw

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,142
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  bu demek oluyorki .2 yıla kalmaz yine memlekette süt ineği yok diye ithalat başlar.
  onca hayvan kesilince kasapdaki et fiyatı yina aynı.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  27 Ocak 2009
  Şehir
  Kayseri
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4,248
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Saman pahalı olacak satmayın elinizde tutun diye çığırtkanlık yapıp piyasadaki kıtlığı körükleyenlerindir bunun günahı. İthalatı ihracatı falanı bir kenara bırakalım. Bu yıl hayvancımıza üreticimize yetmeyecek kadar az değildi samanımız ama maalesef piyasadaki çalkalanma, spekülasyonlar ve çığırtkanlar yüzünden bu gün bu duruma geldik.
  Bizim piyasamız böyle, her zaman için birileri ağlamadıkça birileri gülmüyor. Aynı manzarayı yine gördük işte.
  Bir başka yönden olaya bakacak olursak, kendimiz ettik kendimiz bulduk vesselam...

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,814
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Bu kadar göz göre göre hata yapılmazki. Bizler işin içinde olan insanlarız buraya yaşadıklarımızı gördüklerimizi aktarıyoruz. Bizlere göre sektöre daha tepeden bakan , iş adamları , yöneticiler , milletvekilleri , bakanlar mevcut. Şu sıralar hayvancılıkta resmen kriz yaşanıyor , şu an için en fazla mağduriyeti ürünü yetiştiren bizler yaşıyoruz. Maliyetimiz belli , ürünün ederi belli ama piyasada talep yok , talep olsa bile rica minnet ölü fiyatına ürünlerimizi kestirmek zorunda kalıyoruz. Buna rağmen hala dışarıdan ithalat geliyor. Özellikle 300 kg altı danaların ithal vergisi fiyatları hala çok düşük. 300 kg üzerine vergiler arttı güya ama bize olumlu anlamda yansıması hiç olmadı. Bu sene krizi biz yaşıyoruz ama seneye bu krizi devlet yaşayacak , halk yaşayacak , yine basın kıyameti koparacak. Tavşana kaç , tazıya tut diyecek , yine vergiler % 0 a inecek , yine yurtdışına milyar dolarlarımız akmaya devam edecek.
  Sizlerinde yazdığı gibi biz bu filmi daha önceden gördük , ama neden önlem alınmaz , neden bu kadar üreten insanlar batırılmaya , adeta bu işten el çektirilmeye uğraşılır duruma geldi. Bu politikaların bilinçli yapıldığına inanmak istemiyorum , ama durumlarda ortada. Devletimizin bu duruma müdahele edip yerli üreticiyi mağdur eden uygulamarı sonlandırması gerekli.

 11. #11
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,038
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Aracı kazanıyor, hem de çok iyi kazanıyor. Olan üreticiye oluyor.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırklareli/Babaeski
  Yaş
  36
  Mesajlar
  272
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  İnşallah o ithal ettikleri hayvanlar başımızdakilerin başını yer...

 13. #13
  keltaşlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Aralık 2009
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,259
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Alıntı ENES4422 link=topic=60999.msg672273#msg672273 date=1356441039 Nickli Üyeden Alıntı
  Aracı kazanıyor, hem de çok iyi kazanıyor. Olan üreticiye oluyor.
  Alıntı ufukk link=topic=60999.msg672267#msg672267 date=1356439509 Nickli Üyeden Alıntı
  Bu kadar göz göre göre hata yapılmazki. Bizler işin içinde olan insanlarız buraya yaşadıklarımızı gördüklerimizi aktarıyoruz. Bizlere göre sektöre daha tepeden bakan , iş adamları , yöneticiler , milletvekilleri , bakanlar mevcut. Şu sıralar hayvancılıkta resmen kriz yaşanıyor , şu an için en fazla mağduriyeti ürünü yetiştiren bizler yaşıyoruz. Maliyetimiz belli , ürünün ederi belli ama piyasada talep yok , talep olsa bile rica minnet ölü fiyatına ürünlerimizi kestirmek zorunda kalıyoruz. Buna rağmen hala dışarıdan ithalat geliyor. Özellikle 300 kg altı danaların ithal vergisi fiyatları hala çok düşük. 300 kg üzerine vergiler arttı güya ama bize olumlu anlamda yansıması hiç olmadı. Bu sene krizi biz yaşıyoruz ama seneye bu krizi devlet yaşayacak , halk yaşayacak , yine basın kıyameti koparacak. Tavşana kaç , tazıya tut diyecek , yine vergiler % 0 a inecek , yine yurtdışına milyar dolarlarımız akmaya devam edecek.
  Sizlerinde yazdığı gibi biz bu filmi daha önceden gördük , ama neden önlem alınmaz , neden bu kadar üreten insanlar batırılmaya , adeta bu işten el çektirilmeye uğraşılır duruma geldi. Bu politikaların bilinçli yapıldığına inanmak istemiyorum , ama durumlarda ortada. Devletimizin bu duruma müdahele edip yerli üreticiyi mağdur eden uygulamarı sonlandırması gerekli.
  Sonuna kadar destekliyorum dediklerini. benim eklemek istediğim bişey var, o da toplum olarak süt tüketme alışkanlığımız az. Türkiyede süt tüketilmedikçe veya süt ihraç edilmedikçe bu döngü dönmeye mecbur. Kola vb. tüketeceğimize ayran vb. süt ürünleri tüketiyo olsak süt fiyatlarının yükselmesi için devlet desteğine ihtiyacımız olmayacak ve inek sayımız yüksek oldukça et ihtiyacımızı da ülkemizde üretebiliriz. Çoğumuz bir yere gittiğimizde kola gazoz istiyoruz, çay içiyoruz. hangi kahvehane de süt var, gerçi süt içsek de maganda kültürümüz bunu alaya almaya dört gözle bekler .Hayvancılıkla uğraşanlar önce kendileri süt tüketimine önem verecek, sonra çevresindekileri bilinçlendirecek. Bir yerden başlamak gerek. Saygılar.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Bu döngü ikinci sefer tekrarlanıyor sayın tarım bakanının döneminde,insan bari geçmişten ders alır ama nerde.Resmen rutine döndü 3-4 senede bir et düşer-hayvan para etmez-inek kesilir-süt artar sonra süt para etmez-et para eder-hayvan para eder

 15. #15
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  hayvancılığı dengede tutmanın tek yolu süt tüketimidir, keltaşlı nicikli üyemizin anlattığı gibi
  ya süt ve süt ürünlerini seveceğiz yada bu ürünleri ithal edeceğiz, süt para yaptıkça dengeler yerine oturur.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Alıntı bartu link=topic=60999.msg672330#msg672330 date=1356450689 Nickli Üyeden Alıntı
  hayvancılığı dengede tutmanın tek yolu süt tüketimidir, keltaşlı nicikli üyemizin anlattığı gibi
  ya süt ve süt ürünlerini seveceğiz yada bu ürünleri ithal edeceğiz, süt para yaptıkça dengeler yerine oturur.
  Aslında çok kolay ve sağlıklı ama böyle şeylere kafa yorup iş yapacak adamlar nerde.Gidip ithal etmek varken

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  10 Mayıs 2008
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,976
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  söylediklerinize bende katılıyorum, kesim fiyatları yine düştü ve bir süre sonra yine eskisi gibi tavan yapacak. sütün kullanım alanının çok olmasına rağmen fiyatının az olmasının en büyük sebeplerinden birisi de süt tozu ithalatı, endüstrilerde süt yerine süt tozu kullanımı yaygınlaştı artık çünkü maliyeti süte göre daha az.

 18. #18
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  Arkadaşlar yaklaşık 30 gün önce 15 e kesim yapılırken geçen cumartesi 13.200 den kesim yaptırdım herzamanki gibi ana üretici bizler zarar ediyoruz bu piyasada bizden alan aracı el değmeden para kazanıyor altında 130 bin tl lik araba ondan alan ana dağıtıcıda aynı şekilde iyi para kazanıyor tüketiciye düşük yansısa hadi onlarıda düşünmek lazım diyelim ama tüketiciyede yüksek yansıyor.
  Herkezinde bahsettiği gibi 2008 deki kırizin bence daha büyüğünü yaşıyoruz 2008 de kaba yem bu kadar pahalı değildi,ülkemizde hayvancılık politikası yok galiba bu adamlar en ufak olasılıkları bile düşünmüyorlar,şuan burada 7 liraya inek kesiyorlar vatandaş ineğini beslemediği için satmak yada kesmek zorunda kalıyor ama değerinin çok çok altında karşılık alıyor,kısacası şu zamanda kalburla eliyorlar hayvancılık yapanları artık eleğin üzerinde kalıp dayananlar gelecekte kazanacak belki ama elekten düşenin canı çıksın diyor bu hayvancılık politikası.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  11 Aralık 2008
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  eski defterelrı kurcalerken gördum 2004 yılında ınek kestırmışım karaks 220 kg et çıkmış 5.5 tlden kestirmişim ki şuanki piyasaya bakınca düşündürücü bır durum var : ' (

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnekler kesiliyor et fiyatı düşüyor..  günlük 20 litreden az süt veren ineklerin kesilmesi taraftarıyım.bu şekilde benim de düşük verimli 5 tane var.fiyatlar biraz topalanırsa ya satacağım yada kestireceğim. şimdilik yemi-saman var

  yalnız simental veya özel bir etçi ırkın süt verimi az olabilir.ben kendi ineklerim için yazdım.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cemre havaya düşüyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 16.Şubat.2012, 14:13
 2. Para Düşüyor
  Konu Sahibi mert_om Forum Genel
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 29.Mayıs.2011, 12:10
 3. Petrol fiyatları düşüyor!
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2011, 18:50
 4. param 1000 e düşüyor
  Konu Sahibi mustafa_mithat Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2010, 14:24
 5. Traktörüm mavi duman atıyor güçten kesiliyor
  Konu Sahibi simyam Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2010, 09:12

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status