sizce kardamıyım yoksa zararda mı?

s.a arkadaşlar bu yıl çifçilige yeni başladım
herşeyin acemisiyim traktörün,pullugun,çapanın,mibzerin,
tarlanın yani bütün bunları ilkkez yaptım. traktörü geçen yıl aldım 480 fiat 78 model, traktöre 13500tl verdim malzemelerede 5000 lira verdim(alpler 2 li 12 numara,9lu çapa, 400 litre holder 3pistonlu, yaptıgım masraflar aşagıda çıkacak ürünüde ancak allah bilir fakat yinede bir tahminde bulunmak mümkün olursa sizce ben karlımıyım?
150 dönüm arpa ekim masrafları (1dönüm=1000m)
Mazot: 2750 toplam harcanan
Tohum:1600kg*1000= 1600 tl (sertifikalı tohum)
Tohum: 3000*530= 1590 tl (geçen senenin ürünü)
Alt gübresi:2100kg*1020=2142 tl 20.20+zn (süper)
Alt gübresi :1100kg*660=726tl
Genel giderler: 500 tl
Buraya kadar toplam = 8808 tl

Harcanacaklar
Üst gübresi: 1125kg*660=742.5tl (şeker)
Üst gübresi : 800 kg*850=680tl (33 lük tahmini fiyat)
Biçer parası: 150*8=1200 tl
İcar parası: 130*27*600=2106 tl (gelecek sene arpanın 600 olacağını tahmin ediyorum)
Buraya kadar toplam: 5228 tl
Genel toplam: 14036 tl

Ynt: sizce kardamıyım yoksa zararda mı?

hermes link=topic=61023.msg672773#msg672773 date=1356514609' Alıntı:
s.a arkadaşlar bu yıl çifçilige yeni başladım
herşeyin acemisiyim traktörün,pullugun,çapanın,mibzerin,
tarlanın yani bütün bunları ilkkez yaptım. traktörü geçen yıl aldım 480 fiat 78 model, traktöre 13500tl verdim malzemelerede 5000 lira verdim(alpler 2 li 12 numara,9lu çapa, 400 litre holder 3pistonlu, yaptıgım masraflar aşagıda çıkacak ürünüde ancak allah bilir fakat yinede bir tahminde bulunmak mümkün olursa sizce ben karlımıyım?
150 dönüm arpa ekim masrafları (1dönüm=1000m)
Mazot: 2750 toplam harcanan
Tohum:1600kg*1000= 1600 tl (sertifikalı tohum)
Tohum: 3000*530= 1590 tl (geçen senenin ürünü)
Alt gübresi:2100kg*1020=2142 tl 20.20+zn (süper)
Alt gübresi :1100kg*660=726tl
Buraya kadar toplam = 8808 tl

Harcanacaklar
Üst gübresi: 1125kg*660=742.5tl (şeker)
Üst gübresi : 800 kg*850=680tl (33 lük tahmini fiyat)
Biçer parası: 150*8=1200 tl
İcar parası: 130*27*600=2106 tl (gelecek sene arpanın 600 olacağını tahmin ediyorum)
Buraya kadar toplam: 5228 tl
Genel toplam: 14036 tl
Hesap yaparsan çabuk vazgeçersin. :)
Geçinmek için yapıyorsan devam edicen , hobi için yapıyorsan devam edicen.
Lakin para kazanmak için yapıyorsan işte o zaman bırakabilirsin , seninde yaptığın hesapta bu açıkça görülüyor.

Geleceği bilen sadece Allah c.c. ' dır. Bizler sadece tevekkül ve tefekkür ederiz. Alınan ürün, yıllara ve şartlara bağlı olarak değişir. Geçen çok ürün olur bir yıl sonra don vurur....

Kazançta devamlılık esastır. Bir arkadaşım iyi sermaye ile damızlık düveler aldı. İlk iki yıl yatırım ile geçti.... Sonradan süt almaya başlayınca ve hayvanlar buzağıladıkça kar etti. Hatta bir defansında bu ineklerin doğurduğu danaların tamamının kar kaldığı anlatıldı.

Ayrıca kaldırdığın ürünü ne yapacaksın? Mesela hayvancılığa aktaracak mısın? Satacak mısın? Erken satmak ile ürünü depolayıp kışın satmak çok farklıdır. Kar faktörünü etkileyen çok şeyler vardır. Bu şekilde hesap tutmak güzel. ok-*-s

Yani kar olayı matematiksel değil bu işlerde... Allah bol kazanç ve sabır versin kardeşim.

14036tl / 150 dekar = 93.5tl dekar basına sana getirisi olursa başa baş fazlası olursa kardasın... arpanın kg fiyatını 60kurustan hesaplayalım.. 93.5/60kuruç=155kg dekar basına verim başa baştır fazlası kardır.. yani bu şartlarda zarar etmen çok zor okadar verimsiz toprak pek bulunmaz kuraklık falan olurda ekinler yanar afete ugrarsa ancak zarar edersin.. burada 200kg in altında verim hiç biz almadık ..ortalama en kötü yılda 300kg civarı alırız.. yagışlar iyi giderse 500kg alırız biz mesala..

o kadar zamanı bu işlere harcarken zamandan o parayı bu işe yatırırken parandan geçmişsin bence o kadar para daha mantıklı yatırımlarda kullanılabilirdi. anladığıma göre herşeyi para ile başlatmışsın tarla dahil biz bunların hepsine sahipken şikayet etmekten kendimizi alamıyorken senin hesap yapman bile yanlış kardeşim diyeceğim allah hepimizin yardımcısı olsun...

ilginize teşekkür ederim.
arkadaşlar bazı arkadaşlarımın sorularını tek tek yanıtlayacagım
1-çakır =icar parası dönüme 1 kile arpa veririz biz 1 kile arpayıda 27 kg dan hesaplarız benim bu sene kiraladıgım tarla 130 dönüm.
2- tolga = biz en kötü 1e 10 hesaplarız bu tarlaları daha önce hiç ekmedim o yüzden geçen yılkı verimini bilmiyorum
3- ufuk = tavsiyen için çok teşekkürler 2.iş olarak yapıyorum 1.işten pek fazla bişe kazanamıyoruz o yüzden çifçilige heveslendim
4-enes= amin abi ben zaten bu parayı harcadım yani borcum var ama çok fazla degil çıkacak ürünü depolamayı düşünüyorum allahtan bir zarar ziyan olmassa.
5-HACI MEHMET COŞKUN= abi ben evlendikten sonra nevşehirli oldum :)
inanırmısın hanım tarafından iki kişi bir araya gelse birşeyler alıp satarlar hesap yaparlar onlardan kaptım bu hastalıgı teşekkürler abi:)
6-ceya023= inşallah
7-reşat= evet bu lafı çok duyuyorum allah nasip ederse unutmamak lazım zekatı.
8-yusuf tüylüoglu = tarlanın verdigini gardaşın vermez diye bir laf var bizim burda hacı, zaman sorunum yok o yüzden hoşuma gidiyor hesap yapmak dedigin gibi allahım yardımcımız olsun.
9-coyote26= ben 270 kg olarak hesapladım 350-400 olursa çok güzel olur.
10-baybars51= dogru söze ne denir, bizde şöyle deriz ekinim var deme ambara girmeyince.
arkadaşlar hepinize tekrar teşekkür ederim yaptıgınız hesaplardan anladıgım kadarıyla bir şeyler kazanacagım bu para olmassa sizlerin dostlugu olur alk-*s

Arkadaş veya abi (yaş profilde yazmadığı için bilemiyoruz !) bir soru sormuş niye hemen böyle cevaplar veririz bilmem.Adam giderlerini yazmış,şu kadar çıkacak dememiş ki :) Hesap yapmayan bu devirde kaybolur gider.Kastım masa başında oturup hesap yapıp sıfırdan çiftçiliğe başlamak değil,ben ne harcamışım ne harcayacağım diye hesap etmek.Mesela ben eminim hepinize oluyordur bize de oluyor.Bahar geliyor gübre ilaç alacak oluyoruz hemen ilaçcı gübreci elimize bişeyler tutuşturuyor bunu at verim artacak diye birçoğumuz da parasını pulunu bile sormadan alıp geçiyoruz.Bizim burda öyle adamlar var ki kooperatif borcunu bile bilmiyor ne almış onu da bilmiyor :)

Konu sahibine gelince hesap açık ve doğru gibime geliyor.Sadece icar hesabına tam olarak kafam yatmadı.Bir de sigorta şart bu devirde,sigorta masrafını eklemek gerekir,sanırsam 500 lira civarı ancak tutacaktır.Bu şartlar altında arpa için 60 krş tahminine katılıyorum belki artabilir bile.150 kg civarı alınacak verimden fazlası cebe kalacak gibi gözüküyor,ki çok yanlış uygulama olmazsa gübre miktarı falan da fazlasını almaya elverişli gibi.Tabi ki kuraklık vs olmazsa onu da biz bilemeyiz Allah bilir ondan dolayı hayırlısı olsun.Yalnız şunu eklemek isterim sanırsam kurak arazi,eğer ki tamamen çiftçilikle geçinmeyi düşünüyorsanız 150 dönüm bir adamı korutmaz.en azından 500-600 dönüm ekmeniz gerekir bana göre gelen para işe yarasın diye.Çünkü kar marjı düşük.Mahsül bol bereketli olur inşallah

yukarıdaki hesaplara göre kalan meblağ yan gelir için fena sayılmaz hem işten arta kalan zaman değerlendirilmiş olur.Seneye ne olacağını Allah bilir ama saman fiyatları böyle olursa saman masrafların hepsini çıkartır.

çagrı bey profilimi düzenledim bende farketmemişsim yaş 33
sigorta işi gerçekten önemli dikkate alacagım,
icar hesabınıda yukarıda anlattım ama ben yazarken siz ileti göndermişsiniz
130 dönüm tarla kiraladım 20 si bizim :)
dönüme 1 kile kira veriyoruz oda 130 kile arpa yapar
kileyi kg çevirirken 1 kile 27kg olarak hesaplarız .
yukarda dediginiz gibi ben hesap yaparken çevremden bazıları bana gülüyorlar adama ne kadar mazot yakmışsın diye sordugumda valla bilmiyomki hersene varilnen alırık o bittimi bidaha alırık diyor, şimdi sen ne harcadıgını bilmessen kazandıgını nerden bilecen degilmi.

keykubat link=topic=61023.msg672838#msg672838 date=1356529887' Alıntı:
yukarıdaki hesaplara göre kalan meblağ yan gelir için fena sayılmaz hem işten arta kalan zaman değerlendirilmiş olur.Seneye ne olacağını Allah bilir ama saman fiyatları böyle olursa saman masrafların hepsini çıkartır.

abi olaya şöyle bakıyorum asgari ücret nekadar tam olarak bilmiyorum
850 olsun 850*12=10200 tl yapar
eger bana 15000 tl kalırsa 15000/12=1250 yapar
allah bereket versin.

hermes link=topic=61023.msg672839#msg672839 date=1356530465' Alıntı:
çagrı bey profilimi düzenledim bende farketmemişsim yaş 33
sigorta işi gerçekten önemli dikkate alacagım,
icar hesabınıda yukarıda anlattım ama ben yazarken siz ileti göndermişsiniz
130 dönüm tarla kiraladım 20 si bizim :)
dönüme 1 kile kira veriyoruz oda 130 kile arpa yapar
kileyi kg çevirirken 1 kile 27kg olarak hesaplarız .
yukarda dediginiz gibi ben hesap yaparken çevremden bazıları bana gülüyorlar adama ne kadar mazot yakmışsın diye sordugumda valla bilmiyomki hersene varilnen alırık o bittimi bidaha alırık diyor, şimdi sen ne harcadıgını bilmessen kazandıgını nerden bilecen degilmi.
icar işini gördüm abi sonradan.İcara bolca tarla ekilebilir bence epey uygunmuş icar fiyatı,bizde 3 teneke verilir icar ortalama 45 kg diyebiliriz.Hesap özellikle doğru bir maliyet hesabı şart bu zamanda,ben inanıyorum ki hesabını bilmek ve çalışmak çok önemli.Tabi ki sonuçta da inançlarımız dahilinde tevekkül edeceğiz ama Alahü teala bu aklı bize boşuna vermemiş.

resat bidav link=topic=61023.msg672814#msg672814 date=1356522646' Alıntı:
ekıcı ol bilici olma der atalarımız topraktan zarar eden tek patatesciler onlardada kanaat yok onun icin allahtan iste gerısı bos zekatınıda verdınmı oh tadından yenmez inşaallah
Tebrik ederim, rızkı veren Allah ' tır. *098*-

murat bey ,bu işte neyi nereye harcadığını yazman hesabını yapman güzel bi uygulama.bende yazarım ,artık nevşehirlinin huyundanmı,yaradılışındamı bilmiyorum .kısmet olupda mahsülümü kaldırıncada kazancımı ,harcadığımdan düşer ona göre hareket ederim.bu işide inan ailemle oturup bakın harcadığım şu ,kazancımız şu diye belirtim.
nevşehirin neresinden evlisiniz .allah gönlünüze göre versin .bizler elimizden geleni yapalım hayırlısı takdiri ilahi.