YONCA TOHUMU LAZIM (RTC TARIM)

cabuk buyuyen (kayserı mı elcı mı cesıdı neyse :D )yonca tohumu lazım elınde bulunan yada bılgısı olanların buradan ulasmasını rıca edıyorum . fıyat ve mıktar belırtın
tesekkurler

Ynt: YONCA TOHUMU LAZIM (RTC TARIM)

Bizlerde sulu tarım olmadığı için yonca ile işimiz olmuyor ama komşu köylerde eken arkadarlardan edindiğim izlenimlerde, Pıoneer tohum arayışı içinde olduklarını gördüm. :)

hacimmet link=topic=61042.msg673329#msg673329 date=1356604378' Alıntı:
Ne zaman ekilecek Ertac prosementiyi tavsiye ederim tasaco getiriyor ama şuan ellerinde yokmuş galiba.
baharlık ekılecek mehmet abı .. sertıfıkalı degılde cıftcının kendı urettıgı tohumlardan bulamazmıyız ekonomıklık acısından
Çağrı link=topic=61042.msg673334#msg673334 date=1356605136' Alıntı:
Hayırdır bilader çiftliği aktif hale mi getirecek patron :)
hayır bılader cıftlık projesı hep varda ımkanlar elvermıyor azerbaycandan adam getırmeden cok zor :D

atila link=topic=61042.msg673357#msg673357 date=1356609300' Alıntı:
Aksaray`da tarla komşumun elinde 2012 üretimi tohum var. Detayları sen görüşebilirsin.
İrtibat:
Ahmet Kulak, 0 536 616 88 76
Sefa Kulak, 0 541 586 03 50

ilmem
yukarıdaki telefon numarasını aradım çeşidini sordum ben bilmem atila abi bilir teknik bilgi kısmını ben para kısmını bilirim dedi atila bey çeit olarak bilgi verebilirmisiniz 100 kg da bana lazım

mstafa link=topic=61042.msg673363#msg673363 date=1356611150' Alıntı:
yukarıdaki telefon numarasını aradım çeşidini sordum ben bilmem atila abi bilir teknik bilgi kısmını ben para kısmını bilirim dedi atila bey çeit olarak bilgi verebilirmisiniz 100 kg da bana lazım

Aksaray`da forumdaki arkadaşımız Mehmet gibi sertifikalı-markalı tohum kullanan bilinçli çiftçiler ne yazık ki istisnadır.
' ' Tohum üretimlerinde ' ' 2. biçim tohuma bırakılır ve hasattan sonra basit bir sistemle temizlenir ve kg bazında satılır. Dolayısıyla çeşit olayı biraz karışık.
Ben yonca ekecek olsam, ' ' çiftçi tohumu ' ' kullanmazdım. Bölgeme uygun sertifikalı tohum alırdım. Ama tercih sizin...

atila link=topic=61042.msg673372#msg673372 date=1356612145' Alıntı:
Aksaray`da forumdaki arkadaşımız Mehmet gibi sertifikalı-markalı tohum kullanan bilinçli çiftçiler ne yazık ki istisnadır.
' ' Tohum üretimlerinde ' ' 2. biçim tohuma bırakılır ve hasattan sonra basit bir sistemle temizlenir ve kg bazında satılır. Dolayısıyla çeşit olayı biraz karışık.
Ben yonca ekecek olsam, ' ' çiftçi tohumu ' ' kullanmazdım. Bölgeme uygun sertifikalı tohum alırdım. Ama tercih sizin...
Abi bizim bölgeyi de az çok gördün.10 dönüm sulu olarak bahsettiğim yere yonca ekmeyi düşünüyoruz o gün fırsat olmadı pek konuşamadık.Bize de önerebileceğin bir çeşit var mı acaba? Bu elçi çeşidini öneriyorlar genelde ama benim bilgim az yonca konusunda.

Bende çeşit tavsiyesinde bulunabilecek kadar ' ' yoncacı ' ' değilim. Elçi çeşidi nispeten eski bir çeşit. Tasaco tarımın ithal ettiği Prosementi çeşidini bayağı övüyorlar. H.Mehmet`den görüş almanı tavsiye ederim.

atila link=topic=61042.msg673372#msg673372 date=1356612145' Alıntı:
teşekkürler atila bey konu anlaşılmıştır saygılar

Ertac ve Mustafa amca yoncayı diğer bitkiler gibi her yıl ekmiyoruz diğer bitkilere nazaran ekim maaliyeti yüksek ama kalitesiz tohum ekersek çok pişman oluruz yoncanın veriminde tohumun katkısı çok yüksek birde bölgemize uygun çeşit ekmeliyiz ince dallı çok yapraklı olmalı,kısa sürede yetişe bilmeli ince dallı yonca çabuk balyeye gelir artı yapraklı yoncaların besin değerleri yüksek 18-20 protein gelir kaliteli yonca,örnek vereyim size ben geçen yıl temmuz 20 gibi ekim yaptım tohumu harman sezonundan önce temin ettim araştırarak kaliteli olduğuna kanaat getirdiğim çeşiti aldım kgr ını 17 tl den vadeli aldım,temmuz ayından sonra millet güze kadar yonca ektiğiiçin talep yükselince sertifikalı kaliteli isim yapmış tohumlar bulunmaz oldu benim çevremde millet bilmediği sertifikalı çeşitleri yada dökme çifçi üretimi çeşitlerden aldı hemde 20 tl ve üzeri fiyattan,benim size önerim bölgenizde hangi çeşit daha iyi verim veriyor ve iklim olarak uygun onu araştırıp sertifikalısını almanız dökme tohumların birçoğunda küsküt otu olur ilkj yıl verimi çok düşürür bazı sertifikalı çeşitlerdede küsküt otu çıkıyor çevremde görüyorum tohumuda bu kış sezonunda alırsanız uygun fiyata bulabilirsiniz.

hacimmet link=topic=61042.msg674125#msg674125 date=1356669428' Alıntı:
Ertac ve Mustafa amca yoncayı diğer bitkiler gibi her yıl ekmiyoruz diğer bitkilere nazaran ekim maaliyeti yüksek ama kalitesiz tohum ekersek çok pişman oluruz yoncanın veriminde tohumun katkısı çok yüksek birde bölgemize uygun çeşit ekmeliyiz ince dallı çok yapraklı olmalı,kısa sürede yetişe bilmeli ince dallı yonca çabuk balyeye gelir artı yapraklı yoncaların besin değerleri yüksek 18-20 protein gelir kaliteli yonca,örnek vereyim size ben geçen yıl temmuz 20 gibi ekim yaptım tohumu harman sezonundan önce temin ettim araştırarak kaliteli olduğuna kanaat getirdiğim çeşiti aldım kgr ını 17 tl den vadeli aldım,temmuz ayından sonra millet güze kadar yonca ektiğiiçin talep yükselince sertifikalı kaliteli isim yapmış tohumlar bulunmaz oldu benim çevremde millet bilmediği sertifikalı çeşitleri yada dökme çifçi üretimi çeşitlerden aldı hemde 20 tl ve üzeri fiyattan,benim size önerim bölgenizde hangi çeşit daha iyi verim veriyor ve iklim olarak uygun onu araştırıp sertifikalısını almanız dökme tohumların birçoğunda küsküt otu olur ilkj yıl verimi çok düşürür bazı sertifikalı çeşitlerdede küsküt otu çıkıyor çevremde görüyorum tohumuda bu kış sezonunda alırsanız uygun fiyata bulabilirsiniz.
Bizim iklim hemen hemen aynı sayılır abi,iç anadolu için bu elçi çeşidini öneriyorlar benim sorup soruşturduğuma göre.Sen bu tasaconun tohumunu da beğenmişsin sanırım,ikisini karşılaştırma imkanın oldu mu hiç ?

Ali SARAÇ link=topic=61042.msg673480#msg673480 date=1356623869' Alıntı:
pionner bulabilirseniz kesinlikle pionner ekin ertaç
ali pioner yonca tohumunu üretimini durdurmuş türkiyeye gelmesinde herhangi bi sorun yokmuş olsa kesin gelir deniliyor olanlar depo veya yurt dışı cifclikleirn elinde kalan tohumlarmış pioner firmesında calışan bi mühendis arkadaş dedi dogruluk oranı bilmiyorum yanlış bilgi vermek istemem

SEYİT link=topic=61042.msg674238#msg674238 date=1356693797' Alıntı:
ali pioner yonca tohumunu üretimini durdurmuş türkiyeye gelmesinde herhangi bi sorun yokmuş olsa kesin gelir deniliyor olanlar depo veya yurt dışı cifclikleirn elinde kalan tohumlarmış pioner firmesında calışan bi mühendis arkadaş dedi dogruluk oranı bilmiyorum yanlış bilgi vermek istemem
ben bulabilirse dedim zaten seyit abi .. geçen bi abide gördüm 90 yılına ait hala tutuyo elinde pionner 581 tohumun adı sanı .. geçen yıl biraz ekmiş tohumda bi sıkıntı yok hala .. böyle sağlam tohum bulunsa pionner çok verimli .. söylediğine göre benimle yaşıt yoncası hala biçiyor .. ben 28 yaşındayım öyle yani :)