Gübre Konusunda Ne Yapmalıyım

Arkadaşlar bu sene 10 dekar tirtikale ve yaklaşık 80 dekar (esperia) buğday ektim. Ekim yapmadan önce 70 dekar yer ekmeyi planladığım için 1500 kg çinkolu 20-20-0 gübre aldım. Sonradan yer çıktı tohum olunca o yerleri ektim. 70 dekar yeri ortalama 20 kg gübre ile ektim. Ekim yaparken traktör şanzımanı dağıttı yaklaşık 2000 lira masraf çıktı. Bu yüzden 10 dekar tirtikale ve 12 dekar buğdaya taban gübresi atamadım. Arkadaşlar taban gübresi eksiğini nasıl giderebiliriz?

Ynt: Gübre Konusunda Ne Yapmalıyım

o konuya biraz katılmıyorum çünkü yıl yardım ettimi olmayacak birşey yoktur. bizim bölgemizde de altına gübre atmayanlar oluyor daha sonra biraz fazla üre atıyorlar. yılda yardım ettiğinde bizden fazla mahsül aldıklarına şahit oldum. Olan olmuş ilk yazın bence üre ve nitratla birlikte yapraktan da beslemeye bak. yani hümik asitten çok fülvik asitle birlikte yaprak gübreleriyle takviyele.

anayurtlu 3105d link=topic=61046.msg673744#msg673744 date=1356640675' Alıntı:
ben normal şartlarda taban atıpta çimen atılmadan verim alan gördüm ama taban atmadan çimen atıp verim alana hiç denkgelmedim
beni tanı volkan.geçen sene 1 kilo bile taban gübresi atmadım.donduruc ve uzun süren kışa rağmen köydeki en yükse verimi ben aldım.

taban gübresinin oluşturacağı etkiyi oluşturmaz ama !,
yapraktan FOSFOR- ÇİNKO ve AZOT gübrelemesini biraz daha dozajlarını ve atım saysını arttırarak yapabilirsin..

gokhanozkan link=topic=61046.msg673748#msg673748 date=1356640858' Alıntı:
beni tanı volkan.geçen sene 1 kilo bile taban gübresi atmadım.donduruc ve uzun süren kışa rağmen köydeki en yükse verimi ben aldım.
kuzenim yazmış :) Abi kurak yılda belki fark olabilir yanma riski azalır ama yağışlı giderse diğerleriyle aradaki fark belli olur,kurak yıldakide zaten zarardan kâr olur :)

gokhanozkan link=topic=61046.msg673748#msg673748 date=1356640858' Alıntı:
gökhan bey taban atmadan yaptığın uygulamayı bi zahmet anlatırmısın.inan ben bazen denemek istiyorum taban gübresi kullanmadan ekim yapıp baharın yüzüne biraz fazla atıp .ama cesaret edemiyorum buna.

anayurtlu 3105d link=topic=61046.msg673758#msg673758 date=1356641871' Alıntı:
kuzenim yazmış :) Abi kurak yılda belki fark olabilir yanma riski azalır ama yağışlı giderse diğerleriyle aradaki fark belli olur,kurak yıldakide zaten zarardan kâr olur :)
detaylı bir toprak analizi yaptırmak lazım.yıllarca kimyasal gübre atarak tarlaları kireçli hale getirdik.ben geçen senede atmamıştım gübre.yağışın bol olduğu yıl :) ama 2-3 sene daha atmayacam.sonra tekrar başlıyacam.gübre için detaylı bir konu hazırlıyorum.2-3 güne biter.o zaman daha anlatacağım çok şey var.az sonra ;D (yani 2-3 gün sonra az sonra ;D )

gokhanozkan link=topic=61046.msg673762#msg673762 date=1356642126' Alıntı:
detaylı bir toprak analizi yaptırmak lazım.yıllarca kimyasal gübre atarak tarlaları kireçli hale getirdik.ben geçen senede atmamıştım gübre.yağışın bol olduğu yıl :) ama 2-3 sene daha atmayacam.sonra tekrar başlıyacam.gübre için detaylı bir konu hazırlıyorum.2-3 güne biter.o zaman daha anlatacağım çok şey var.az sonra ;D (yani 2-3 gün sonra az sonra ;D )
gübremi atabiliyozda kireçli olacak abi :D attığımız 10 15 kg gübre,

bizim burda da yapanlar olur öyle yaprak gübresinde üreyi 30 kg (bölüpte 15kg-15 kg atarsan daha iyi olur ) ot ilacı yaparken içine fülvik asit karıştır nitrarıda 33 lükten at 25 veya buydayın durumuna bakıpta kendin kararverirsin ozaman

Erken zamanda yani kardeşlenmeden önce 15 kg 33 nitrat, ot ilacı uygulamasında yaprak gübresi ve çinko, sütlenme devresinde de sulama imkanına göre 15 kg üre ile bu eksiği büyük oranda giderebilirsin arkadaşım. Buğday da verim konusunda yıl da çok önemli tozlaşma evresinde düşecek bir yağmur verimi çok etkiliyor mesela.