Kabak Hakkında Bir Kaç Soru

Öncelikle merhaba! Konu doğru yer de mi tam emin değilim ama kavunla ilgili konular burda olduğuna göre kabakta burdadır diye düşündüm :)

Geçenlerde okulda hocamız yurt dışında kabağı buğday gibi ekiyorlar sonla çekirdeğini almadan yaprağı sapı kabuğu felan ne varsa toplayıp yakıyorlarmış kabak topraktaki zehirli maddeleri alıyomuş dedi.

Bende babama bu konuyu açtım ama o pek inanmadı.Onun kabuğunun olduğu yerde daha iyi buğday oluyur felan dedi. Bi tanede abi vardı oda ben kabağın kabuğunu kurumakta ona kayısının dibine döktüm tekrar yeşerdi felan dedi sonra bi denemek lazım buğday gibi dikip toplayıp yakmak lazım bi deneyelim dedim kabak pahalı olurmu öyle şey dedi

Siz ne düşünüyosunuz bu konuda.
Gerçekten avrupalılar yapıyo mu bunu?
Yoksa uydurmamı gerçekten toprağı temizliyo mu?
Kabukları ne yapalım :)

Beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekür ederim :)

Ynt: Kabak Hakkında Bir Kaç Soru

Çağrı link=topic=61055.msg674420#msg674420 date=1356707464' Alıntı:
Anlamadığım nokta en son niye yakılıyor ? Buğday gibiden kastın aynı sıra arası vs mi ?
abi yakmalarının sebebi hani topraktaki zehirli maddeleri aldıya oyüzden toprağa karıştırmadan yakıyorlarmış :) buğday gibi derken sık demek istedim

ben en yüksek bugday verimini kabak hasadından sonra aldım cok güzel organik gübre oluyor kabuklarında yapragında cinko oranı yüksek sanırım benim ektigim cerezlik kabak cekirdegi tadım kuru yemişe verdik başka şekilde kabak varsa bilmiyorum

SEYİT link=topic=61055.msg674485#msg674485 date=1356709994' Alıntı:
ben en yüksek bugday verimini kabak hasadından sonra aldım cok güzel organik gübre oluyor kabuklarında yapragında cinko oranı yüksek sanırım benim ektigim cerezlik kabak cekirdegi tadım kuru yemişe verdik başka şekilde kabak varsa bilmiyorum
abi o zaman ya avrupalılar başka kabak dikiyor ya bizim kabaklar başka yada bizim hoca yanlış biliyor :) yorumların devamını bekliyorum

çerezlik kabak bir kere buğday gibi ekilmez havalı makine ile 50 cm mesafede ekilir ve yakıldığını hiç görmedim burada tarlaya dağıtıp gübre olmasını sağlıyorlar senin anlattığın benim bildiklerimle çok ters

yanlız adam link=topic=61055.msg674909#msg674909 date=1356734969' Alıntı:
çerezlik kabak bir kere buğday gibi ekilmez havalı makine ile 50 cm mesafede ekilir ve yakıldığını hiç görmedim burada tarlaya dağıtıp gübre olmasını sağlıyorlar senin anlattığın benim bildiklerimle çok ters
haklısın abi banada ters geldi bizde yeri geldimi tarlaya dağıtırız saten bende o yüzden konu açma gereksiinimi duydum boyle bişey varsa bilelimde yapmayalım diye :) çerezlik kabak tabiki buğday gibi ekilmez ama avrupalılar saten çerezi için yapmıyorlarmış daha kabak çığ iken toplayım imha ediyorlarmış :)

Toprağa karıştırılıp organik maddenin zenginleştirilmesi fikri makul fakat yakma konusunda aynı şeyleri söylemem zor. Unutulmamalı ki yanma sırasında çıkan yüksek ısı zaten toprağın üst kısmına yakın olan canlı katmanın zarar görmesine sebep olacaktır. Yakmanın faydadan fazla zararının olacağını, topraktaki faydalı bakterilere zarar vereceği kanısındayım.

• Beğen
Tepkiler: RamazanAkman