2 traktör mü iyi 1 traktör mü

Selamün aleyküm bir konuda kararsızım sizinde görüşlerinizi almak istedim
ilk önce 300 dönüm buğday ekeriz kuru tarım yaparız 30 dönüm kadarda kavun ekiriz köyde yaşamamaktayız hafta sonları çoğunlukla işleri bitirmeye çalışırız 1995 modal mf 285s var hatırladığım kadarıyla 3200 saatte felan traktör çok temiz ya bunu satıp bi dört çeker traktör alacağız yada ara işler için 2 inci bir traktör almayı düşünüyoruz dört çeker sıfır alacak kadar güçümüz yok en fazla 50000tl gibi bir rakam yapar 285 satınca ama bu traktörü satınca böyle temiz bir traktör bulabilinmiyiz birde o var sizde dört çeker 80bg en aşağı bir traktör mü almak iyi yoksa 285 yanına bir ufak ara işler için traktör almak mı iyi eksileri ve artılarıyla açıklarsanız sevinirim şimdiden yardımcı olmaya çalışanlara teşekkürler.

Ynt: 2 traktör mü iyi 1 traktör mü

Bence 285in yanına almaya gerek yok.Gerçi arazi düzlükse 285 o işi rahatlıkla yapıyordur.50 bin gibi bir paraya ikinci el de sanırsam kıt kanaat yetecektir.Acaba biraz bekleyip mali durumları az daha düzeltseniz belki yerlilerden sıfır alınabilir ya da daha temiz bir ikinci el.Ama 285in yanına almak pek mantıklı olmaz gibime geliyor.

köyde kalmadığınızı söylediniz ve işleri haftasonları yapacaksınız. 300 dönüm araziyi tek traktörle gece gündüz çalışıp ekebilirsiniz. 80 hp bi çift çeker traktöre uygun malzeme kullanıldığı taktirde işlerinizi yetiştirebilirsiniz düşüncesindeiym tabi arazi şartlarını bilmiyorum. Veya yanına bi traktör daha aldınız diyelim bunun içinde bir ekipman daha lazım olabilir. bunun gibi şartları düşünüp tercihinizi size uygun şekilde yapmak daha doğrudur.

Denk geldiği zaman, 85 lik ayarında temiz bir ikinci ele traktör alabilirsen rahatlarsın. Her ikisinin de gerektiğinde büyük,gerektiğinde de küçük işi yapabilme özelliğinin olması daha iyi olur. :)

ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arazi yapısı çok değişken düz tarlada var bayır tarlada var bizim sıkıntımız cumartesi pazar babam abim ve ben boştayız köyde hepimizde tüm ekipmanları kullanabiliriz fakat hafta içi hepimizin işleri var bir yönde ekimde 2 traktör avantajlı mibzer diğerine römork biride nadaslarda iyi sonuçta 300 dönümde natasta tarla var valla işin işinden çıkamadık kısacası.

Azapbey link=topic=61067.msg674053#msg674053 date=1356653543' Alıntı:
ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arazi yapısı çok değişken düz tarlada var bayır tarlada var bizim sıkıntımız cumartesi pazar babam abim ve ben boştayız köyde hepimizde tüm ekipmanları kullanabiliriz fakat hafta içi hepimizin işleri var bir yönde ekimde 2 traktör avantajlı mibzer diğerine römork biride nadaslarda iyi sonuçta 300 dönümde natasta tarla var valla işin işinden çıkamadık kısacası.
Aslında gönül ister ki bir 80-85 bg çiftçeker olsun bir da ufak motor ama şartlar var tabi :) o zaman bir 285 daha olsa sizin işiniz epey görülür gibi

Nette 50.000 civarı tumosan erkunt gibi traktörler var. Haftasonu calısıyorsanız zaman önemli sızın için.
BEN OLSAM erkunt 70 e alırım bı tane 4x4. hem ekıpmanı da değiştirmeye gerek kalmaz hem Kabin hem klima hem rahatlık.

Benzer durum bizdede var , babam köyde , hafta sonları veya izin alınca ona yardıma gidiyoruz. Tek traktör olunca tarlada bir kişi çalışabiliyor ve tek traktörün çalışma kapasitesini ancak çalışma süresini uzatarak iş gördürebiliyorsun. Gündüz birimiz , gecede birimiz kullanıyor ama tabi zor oluyor. Bizimde niyetimizi zaman problemi olduğu için 2. bir traktör almak. Sizinde buna benzer durumunuz olduğu için benimde tavsiyem hazır kullanacak insan sayınız yeterli iken 2 traktör olacaktır. Malzeme yatırımı yapılmaması için buna eş değer bir traktör alırsanız cepten malzeme için fazla para çıkmaz. İmkanınız varsa 85 bg civarı bir çiftçeker alın bunu satmadan , ara işlerde bunu kullanırsınız.

iki traktörün iki masrafı iki adama iki ekipmana ihtayı olduğunu unutma bunların lastik değişimi yağ değişimi derken masrafların altından kalkılmaz hal alacağını arızaları yetiştiremeyeceğinizi unutma eğer traktörün yetiyorsa boş yere borca girme paranda varsa git sıfır bir çif çeker al keyfine bak derim

iki traktörün iki masrafı iki adama iki ekipmana ihtayı olduğunu unutma bunların lastik değişimi yağ değişimi derken masrafların altından kalkılmaz hal alacağını arızaları yetiştiremeyeceğinizi unutma eğer traktörün yetiyorsa boş yere borca girme paranda varsa git sıfır bir çif çeker al keyfine bak derim

şerefli1 arkadaş sana katılmıyorum. Çünkü o masraflar aynıdır. ilk traktörün çalışma saati azalır.Hemde biri arıza yapınca diğeriyle işlerini toplayabilirsin bence tek kötü bazı ana ekipmanlardan edinmek. artılarına gelince biri sürerken diğeri tırmık veya başka bir yapabilir. yakıt durumunu da düşünürsek işe göre makina kullanılabilir. Örneğin ben goble işinde mümkün olduğu kadar 750 fiat ı kullanırım hem iş hızlanıyor hemde dölümüne 800 gr yakıt tüketiyor.aynı işe tümosanı kullanırsam yakıt 1,5 kg. ma çıkıyor. 2.si yeni bir makina alırken kendi bildiğin makina bedavaya gidiyor gibi. 3.sü sıfır makinanın maddiyatına harcanan paraya ELEMAN (traktörü kullanan)varsa bence israf diye düşünüyorum.

Massey 285 ' in yanına sıfıra yakın tek çeker bir traktör almanız tavsiyemdir. işler daha çabuk olacaktır hem adam çok hem zaman dar size 2 traktör şart çift çeker traktör almanıza bence gerek yok yakıtı belinizi büker . Yazın 3 ay boyunca Hattat A80 4x4 kullandım yakıt tüketimi bence çok iyiydi bu yüzden sana tek çeker bir hattat tavsiye ediyorum http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-hattat-a60b-2011-model-200-saatte-sifir-ayarinda-canavar-107908086/detay bu fiyattaki bu tek çeker traktör işinizi görür kanaatindeyim .

285 ee yakıın yanına bir tane çift çeker traktör tavsiye ederim çift çekeri kullandıkça farkını göreceksiniz 2 traktör her zaman avantajlıdır biri yer hazırlarken biri ek,m yapar 2 traktör sürüme gittiğin zaman iş kaçar yani her yerden avantajı vardır

FEHİM link=topic=61067.msg675176#msg675176 date=1356798358' Alıntı:

şerefli1 arkadaş sana katılmıyorum. Çünkü o masraflar aynıdır. ilk traktörün çalışma saati azalır.Hemde biri arıza yapınca diğeriyle işlerini toplayabilirsin bence tek kötü bazı ana ekipmanlardan edinmek. artılarına gelince biri sürerken diğeri tırmık veya başka bir yapabilir. yakıt durumunu da düşünürsek işe göre makina kullanılabilir. Örneğin ben goble işinde mümkün olduğu kadar 750 fiat ı kullanırım hem iş hızlanıyor hemde dölümüne 800 gr yakıt tüketiyor.aynı işe tümosanı kullanırsam yakıt 1,5 kg. ma çıkıyor. 2.si yeni bir makina alırken kendi bildiğin makina bedavaya gidiyor gibi. 3.sü sıfır makinanın maddiyatına harcanan paraya ELEMAN (traktörü kullanan)varsa bence israf diye düşünüyorum.

vallaha biz iki traktörün arızası dır masrafıdır baya zorlanıyoz dedemin tarlalar ile 600 dekar tarla işliyoz hem 480 liğin ekipmanı hemde erkunt servet in ekipmanı var remorkları yine öyle ayrı hesap edilmeyecek kadar masrafı var ama 480 lik ara işide olsa faşla iş çıkaramıyor mesala bir tarlaya ilaç atmaktan örnek vereyim 85 dekar dedemin bir tarla var orasını 2-2.5 saatte servetle ilaçlarken 480 lik akşamı buluyor neredeyse tarlaya hayvan gübresi taşırken servet le bir kerede 10 12 ton yaş hayvan gübresi götürürken 480 lik 3-4 ton anca götürüyor birde çabuk gidip gelmeyi hesaplarsan zaten 480 lik erkuntun arkasında gezer biçer takılıyken ara işleri yapıyor yoksa diğer günlerde dedem binip tarlaya yonca sulamaya gidiyor o halde bile bir sürü arıza verebiliyor

Kuru tarımda 285 den daha küçüğüne gerek yok 80-85 hp çiftçeker 1 traktör işini görür kanımca.

sormuşsun söyledik katılın diye ısrar etmedik biz senin dediğin yapıyoruzda oradan biliyoruz madem biliyordun neden sordun o zman

şerefli 1 arkadaş bende senin gibi yorum yapanlardanım soran ben değilim.