büyükbaş hayvanlarımız için iç ve dış parazit önlemleri

arkadaşlar içimizde gerçekten koruyucu hekimlik kurallarını uygulayan birçok arkadaşımız var. bilgilerimizi burada paylaştıkca da çok faydası oluyor. süt veya besi hangisi olursa olsun iç ve dış parazit koruyucu hekimliği çok önemli konulardan biri. iç ve dış parazitte gerçekten çok seçenekler var. hayvanlarında uygulayıp bugüne kadar problem çıkmayan memnun olan protokolleri paylaşabilir miyiz, önce ben uygulamamı anlatayım.

-sağmal hayvanlar için, iç ve dış parazite çözüm denilen eprinex kullanıyorum. (fiyatı epey bir pahalı)
-besi hayvanları için rizal ve avromec kullanıyorum. şuana kadar bir sıkıntı görmedim.

Ynt: büyükbaş hayvanlarımız için iç ve dış parazit önlemleri

Dış ve bazı iç parazitler için ivermektrin etken maddeli ilaçlar artı iç parazitler için albendezol etken maddeli ilaçlar genelde iç parazitlerde -s li antihelminiklerden kullanıyorum

dectomax kullanıyorum.. ama yeni önerilere açıgım özellikle dış parazitlerle ilgili en etkili ilaç nedir tecruberinizden.. blotic ilede ilaçlıyorum haftada bir ondanda sıkıldım sırt çekmeyi düşünüyorum bu hafta...

• Beğen
Tepkiler: sml

68cerran68 link=topic=61129.msg684417#msg684417 date=1357982422' Alıntı:
iç paraztler ıcın biotrin ve 1 ay domadan mukakkak ademin vuruyoruz

şimdi veteriner bi arkadaşla konuştum o bana sırt çekmeyi tavsiye etti dış parazit için.. baytikol-altoks ve eprinex i.. ama bunlardan en uygunu altoks muş yazılışı böle mi bilmiyorum fiyatı uygunmuş aynı işi görüyormuş eprinex ile..

ceya023 link=topic=61129.msg684428#msg684428 date=1357984270' Alıntı:
şimdi veteriner bi arkadaşla konuştum o bana sırt çekmeyi tavsiye etti dış parazit için.. baytikol-altoks ve eprinex i.. ama bunlardan en uygunu altoks muş yazılışı böle mi bilmiyorum fiyatı uygunmuş aynı işi görüyormuş eprinex ile..
sırt cekme dedin bizde tımar oluyor evet besı danalarında özellıkle bızde yapıyoruz her sabah ve akşam

68cerran68 link=topic=61129.msg684429#msg684429 date=1357984400' Alıntı:
sırt cekme dedin bizde tımar oluyor evet besı danalarında özellıkle bızde yapıyoruz her sabah ve akşam

hayır tımardan söz etmiyorum sırtçekme dedigim sırta çekilen sıvı ilaç kuyruktan ense köküne kadar hayvanın sırtının ortasından çekiliyor o yazdıgım ilaçlar böyle uygulanıyor..

ceya023 link=topic=61129.msg684431#msg684431 date=1357985331' Alıntı:
hayır tımardan söz etmiyorum sırtçekme dedigim sırta çekilen sıvı ilaç kuyruktan ense köküne kadar hayvanın sırtının ortasından çekiliyor o yazdıgım ilaçlar böyle uygulanıyor..

Kan emici sinekler de dahil olmak üzere parazitlere karşı etkili bir ilaç olarak biliyorum ama fiyat olarak biraz pahalı.

R.çiftçi link=topic=61129.msg684522#msg684522 date=1357999718' Alıntı:
En ideali, dektomax veya ivomec-f, deri altı etkili çözüm.
dektomax çok pahalı 35tl 50ml i... ivomac in bi degişiği var yerli bi marka ismi şuan aklımda degil onun 250cc si 25tl etken maddeleri de benzer bence dektomax e gerek yok ileri derece bi parazitlenme yoksa

• Beğen
Tepkiler: sml

maximec 250 lik Konyada depoda 20 lira civarıydı bahar için bir adet var elimde,ilçede veteriner arkadaşlar 50 lik maximec i 16 tl ye satıyorlar mümkünse ilaçları doğru depodan alın derim genelde parazit enjeksiyon ilaçlarında ivermektrin etken maddesi kullanılır.

bu konuyu zaten bunun için açmıştım, diğer konular da koruyucu hekimlikte bir sürü standart protokoller kullanıyorum fakat tek istikrar sağlayamadığım bu parazit konusu, besi hayvanları içinde bu konu çok önemli, gerçi benim ahırda böyle bir sorun olmadı ama yinede böyle kullanabileceğim şu dediğim birparazit uygulaması sağlayamadım kendime.

sağmallarda eprinex kullanıyorum sırttan dökülen, başka hiç birşey kullanmıyorum.
erkeklerde iç olarak rizal kullandım 5er ml.

subaykan link=topic=61129.msg684712#msg684712 date=1358016164' Alıntı:
bu konuyu zaten bunun için açmıştım, diğer konular da koruyucu hekimlikte bir sürü standart protokoller kullanıyorum fakat tek istikrar sağlayamadığım bu parazit konusu, besi hayvanları içinde bu konu çok önemli, gerçi benim ahırda böyle bir sorun olmadı ama yinede böyle kullanabileceğim şu dediğim birparazit uygulaması sağlayamadım kendime.

sağmallarda eprinex kullanıyorum sırttan dökülen, başka hiç birşey kullanmıyorum.
erkeklerde iç olarak rizal kullandım 5er ml.

evet tesekkurler konu için.. bende aynı durumdayım şöyle kesin köklü bi çözüm bulmaya çalışıyorum ve ekonomik tutupta bi dunya para ilaç a dökmeyelim..
alltoks provet im ivermektin etkin maddeli sırt çözeltisi bakalım aldım uygulayacagım bugün oldukca ucuz bayticol un yarı fiyatı 30tl ye aldım. eprimex zaten aşırı pahalı ve bulunmuyor veterinerlerde çok satılmıyor diye..

igne olarak ise iverkol en ucuzu idi 250cc si 25tl idi ivomec-f ile aynı içerige sahip yanlızca biri yerli bi ilaç şirketinin biri novakim in.
içerigi :
http://www.etkinilac.com.tr/prospektus/iverkol.pdf

ama bunu almadım önce alltoks u kullanacagım o fayda etmesse bu igneyi alacagım.

maximec ivomec in iki kadar etken madde içeriyor hacimmet güzel bi ilaç çok ucuza almışsın 20tl . şimdi eminim bizim veterinerlerde 250ml i en az 50-60tl dir bu ilaç ın.

maximec prospektüs: http://www.teknovet.com.tr/userfiles/file/MAX%C4%B0MEC.pdf

ceya023 link=topic=61129.msg684986#msg684986 date=1358056994' Alıntı:
evet tesekkurler konu için.. bende aynı durumdayım şöyle kesin köklü bi çözüm bulmaya çalışıyorum ve ekonomik tutupta bi dunya para ilaç a dökmeyelim..
alltoks provet im ivermektin etkin maddeli sırt çözeltisi bakalım aldım uygulayacagım bugün oldukca ucuz bayticol un yarı fiyatı 30tl ye aldım. eprimex zaten aşırı pahalı ve bulunmuyor veterinerlerde çok satılmıyor diye..

igne olarak ise iverkol en ucuzu idi 250cc si 25tl idi ivomec-f ile aynı içerige sahip yanlızca biri yerli bi ilaç şirketinin biri novakim in.
içerigi :
http://www.etkinilac.com.tr/prospektus/iverkol.pdf

ama bunu almadım önce alltoks u kullanacagım o fayda etmesse bu igneyi alacagım.

maximec ivomec in iki kadar etken madde içeriyor hacimmet güzel bi ilaç çok ucuza almışsın 20tl . şimdi eminim bizim veterinerlerde 250ml i en az 50-60tl dir bu ilaç ın.

maximec prospektüs: http://www.teknovet.com.tr/userfiles/file/MAX%C4%B0MEC.pdf
Marka önemli değilde maximec kas içi kullanılabiliyor açık sistem ahırlarda kas içi ilaç pratik oluyor,paraziter kaynaklı bir problem yaşamadım şükür hayvanlarda ama yılda 2 defa ivermektrin enjeksiyon olrak uyguluyorum hayvanlarıma 2 defada -S li antihelminik haplardan uyguluyorum koruyucu hekimlik olrak,sırt çözeltilerinide yazın özellikle sinekler için kullanıyorum.

hacimmet link=topic=61129.msg685142#msg685142 date=1358078069' Alıntı:
Marka önemli değilde maximec kas içi kullanılabiliyor açık sistem ahırlarda kas içi ilaç pratik oluyor,paraziter kaynaklı bir problem yaşamadım şükür hayvanlarda ama yılda 2 defa ivermektrin enjeksiyon olrak uyguluyorum hayvanlarıma 2 defada -S li antihelminik haplardan uyguluyorum koruyucu hekimlik olrak,sırt çözeltilerinide yazın özellikle sinekler için kullanıyorum.

sizin hayvanlarınız meraya cıkmadıgı için ve yabancı hayvan girişi ahırınıza olmadıgı için çok problem yaşamassınız. bizim hayvanlarımız meraya cıkıyor köye sürekli hayvan girip çıkıyor böle olunca uyuz bit gibi şeyler zaman zaman bazı hayvanlarda oluyor şuan bir iki hayvanım uyuz kapmış durumda nereden kaptılarsa onlara dektomax uyguladım veteriner tavsyesi ile ama çok pahalı50ml i 35tl ye almıştım şimdi araştırmalarım ve farklı veteriner arkadaşlardan aldıgım bilgilerle daha ucuz ve etkin ilaçlara yönelecegim.. tesekkurler bilgiler için

arkadaşlar EPRİCİS i kullanan varmı? bu iç ve dış parazit için öneriliyor. pahalı sırtan döküyen iç ve dış parazit eprinex in yerine öneriyorlar.

sizin hayvanlarınız meraya cıkmadıgı için ve yabancı hayvan girişi ahırınıza olmadıgı için çok problem yaşamassınız. bizim hayvanlarımız meraya cıkıyor köye sürekli hayvan girip çıkıyor böle olunca uyuz bit gibi şeyler zaman zaman bazı hayvanlarda oluyor şuan bir iki hayvanım uyuz kapmış durumda nereden kaptılarsa onlara dektomax uyguladım veteriner tavsyesi ile ama çok pahalı50ml i 35tl ye almıştım şimdi araştırmalarım ve farklı veteriner arkadaşlardan aldıgım bilgilerle daha ucuz ve etkin ilaçlara yönelecegim.. tesekkurler bilgiler için

Uyuz bizdede oldu dektomax uyguladik kurtulduk 2 yil önceydi