Akü İle Alakalı

Öncelikle Merhaba Biliyorsunuz Kış Geldi Kışın Traktörler Genellikle Yatiyor Aküyü Daha Bu Yaz Aldik Ben Kuru Akün Alin Desemde Akrabalar Yine Sulu Akü Almışlar Malum Traktörde 76 Model Her An Herşey Olabiliyor Benim En Merak Ettiğim Konuysa Bizim Traktör Nerdeysi Yılın 8 Ayi Garajda Yatarak Geçiriyor Yazin Yine Bisey Olmuyo Ama Kışın Yattiği İçin Acaba Akü Ölüyormu ? Kışın Ne Gibi Önlemler Alalim Kutub Başlarini Sökmek Yetmiyorsa Diyorum Aküyü Arabaya Bağlayim Kışın Arabada Kullaniyim Ve Bu Akü Mağlum Sulu Oldugu İçn Ben Buna Ne Kadar Su Koyacağım Hakkinda Bi Fikrim Yok Azına Kadar Felan Doldursam Bi Zarari Olurmu Acaba ? Ve Son Olarak Siz Traktörlerde Kuru Aküyümü Yoksa Sulu Aküyümü Tercih Ediyorsunuz ? Şimdiden Yorumlar İçin Teşekkürler

Ynt: Akü İle Alakalı

herhalde çoğumuz sulu akü kullanıyoruz ve burası erzurum -30 35 görüyoruz aküleri söküp içeri alırız ha su eksilttikleri zamanda yazın saf su kışa yada sonbaharda asitli su ilava ederiz ve seviyeside kapağı açtığınız zaman içeride kurşun gövde görünür onun iki santim üzerinde kalması uygun olur ...kolay gelsin..

benbekirya link=topic=61137.msg675348#msg675348 date=1356816276' Alıntı:
Öncelikle Merhaba Biliyorsunuz Kış Geldi Kışın Traktörler Genellikle Yatiyor Aküyü Daha Bu Yaz Aldik Ben Kuru Akün Alin Desemde Akrabalar Yine Sulu Akü Almışlar Malum Traktörde 76 Model Her An Herşey Olabiliyor Benim En Merak Ettiğim Konuysa Bizim Traktör Nerdeysi Yılın 8 Ayi Garajda Yatarak Geçiriyor Yazin Yine Bisey Olmuyo Ama Kışın Yattiği İçin Acaba Akü Ölüyormu ? Kışın Ne Gibi Önlemler Alalim Kutub Başlarini Sökmek Yetmiyorsa Diyorum Aküyü Arabaya Bağlayim Kışın Arabada Kullaniyim Ve Bu Akü Mağlum Sulu Oldugu İçn Ben Buna Ne Kadar Su Koyacağım Hakkinda Bi Fikrim Yok Azına Kadar Felan Doldursam Bi Zarari Olurmu Acaba ? Ve Son Olarak Siz Traktörlerde Kuru Aküyümü Yoksa Sulu Aküyümü Tercih Ediyorsunuz ? Şimdiden Yorumlar İçin Teşekkürler
traktörlere şarter taktırın.15-20 tl civarı bir malzeme.akü bitme sorununuzu bu şekilde çözersiniz.

Hımm Anladım Teşekkür Ederim Abi Bilgilendirme İçin 2 Ay Önce Babam Saf Su Koymuştu ama Akünün Üstü Gözükmediği İçin Göz Karari Koymuştu Bazilarini Azina Kadar Felan Doldurmuştu Ama Asitli Suyu Neden Koyuyoruz Onu Anlamadim Abi

benbekirya link=topic=61137.msg675371#msg675371 date=1356817414' Alıntı:
Hımm Anladım Teşekkür Ederim Abi Bilgilendirme İçin 2 Ay Önce Babam Saf Su Koymuştu ama Akünün Üstü Gözükmediği İçin Göz Karari Koymuştu Bazilarini Azina Kadar Felan Doldurmuştu Ama Asitli Suyu Neden Koyuyoruz Onu Anlamadim Abi
akünün içerisinde saf su ve asit bulunur.akünün içindeki plakalrın 2 cm üzerine kadar koyulur.fazlasını zaten akü kapaklarının üzerindeki küçük deliklerden atar.bu seferde akünün bulunduğu yerde paslanmalar ,boya kalkmaları vs olur.eğer şalter taktırmayacaksan ayda 1 kere traktörü 10-15 dakika çalıştır.

aküye sakın ağzına kadar su filan doldurmayın patlatırsınız... işaret parmağınızın birinci boğumunun yarısına kadar geliyrosa yeterlidir..ayriyen aküler soğukdan kendi kendine deşarj olabilir eğer kışkaları kullanmıyorsanız aküyü sökerek daha sıcak bir yerde üzerine battaniye gibi sıcak tutun bir malzemeyle muhafaza edebilirsiniz...

akuden su eksilir buharlasma yoluyla asit eksilmez onun icin asit ilave edilmez sadece saf suyu separatorlerin1-2 cm kadar ustune gelecek sekilde tamamlanir kis aylarinda soguk havalarda kimyasal tepkimeler yavasladigi icin akunun kapasitesi de azalir marsa basildiginda daha zor cevirir hele aku biraz zayiflamis ise bu zorluk daha belli olur.Yaz aylarinda da su seviyelerini sik sik kontrol edin buharlasma cok oldugu icin su eksilmesi cok oluyor