metritde koruyucu ilaç maliyeti ve karşılaştırılması

bu konuyu şu yüzden açma gereği duydum metritde yani rahim iltihabında yeni doğum yapan hayvanda koruyucu olarak gentamisinmi yoksa süte geçmeyen 3 kuşak sefalosporin olan seftiofur mu kullanılması gerek yada tercih sırası hangisindedir diye insanların kafasında soru işareti kalıyor buna kendi bilgilerime göre bi açıklık getirmek istedim.
GENTAMİSİN :gentamisin aminoglikozit gurubu bir antibiyotiktir gram pozitif bakterilere karşı etkinliği son derece iyidir E.coli salmonella spp,enterobakter spp,klepsiella spp,shigela spp,pseudomonas spp,staphylococcus bakterilerine karşı etkinliği oldukça iyidir. üriner sistem, sindirim sistemi ,deri kulak göz enfeksiyonlarında metrit septisemi vakalarında kullanılır tayların septisemi ve bakteriyemilerinde de kullanılır penisilinler ile birlikte kullanıldığında birçok bakteriyi içine alacak şekilde spekturumugenişler .
SEFALOSPORİN:3 kuşak sefolosporinlerden olan seftiofur gram negatif bakterilere etkinliği ilk iki kuşaktan daha iyidir ama gram pozitiflerede ilk iki kuşak kadar iyi değildir kan beyin engelini kolay aşarlar ve betalaktamazlara oldukça dayanıklıdırlar sefoperazon veteriner sahada mastitise seftiofur ise solunum sistemi , ürüner sistem enfeksiyonlarında metrit pyomeyta deri enfeksaiyonlarında birde piyeten tedavisinde kullanılır.
şimdi yeni doğum yapmış hayvanın sütü ilk beşgün azalarak ağız sütüdür beşgünden önce satışa sunulmaz çünkü süte dönmemiştir genelde böyledir istisnalar hariç bunda hem fikiriz galiba. hayvan doğum yaptı ilk 3 gün gentamisin uyguladık 2 günde hayvanın vücüdundan ilaç atıldı yani ilaçın arınma süresi ettimi size 5 gün zaten 5 günden öncede satamıcağınıza göre sütte bi kayıp söz konusu deil sanırım birde gentamisin gurubu antibiyotiği biryıl kadar sisede kullana bilirsiniz fiyatıda cüzzi bi rakamdır . gelelim sfolosporine seftiofur sütte kalıntı yapmayan bir antibiyotiktir 3-5gün arasında doğum yaptıktan sonra uygulana bilir şimdi ne kaybettiniz ondada beşgün satamıçaksınız bundada yani bi zararınız söz konusu deil seftiofur etkenli bir ilaçı en fazla 30 gün kullana bilirsiniz açtıktan sonra ondan sonra bozulur yani maliyet artar hemde 100 lük bi ilacı 70cc kullanırsanız 30 gün sonra kullanamazsınız gittimi sizin 30 cc çöpe tabi birde üstüne gentamisin 20 tl ise seftiofur 40 tl dir gentamisini açtıktak sonrada bitesiye kadar kullana bilirsiniz telef olmaz ordanda kar ettinizmi
ama bu seftiofur etken maddesi pasturellada ve solunum sistemindede iyi çalışan bi ilaç hayvanda solunum sistemi enfeksiyonu yada pasturella tarzında akciğer hastalığı enfeksiyonu varsa tabikide tulatromisin florfenikol yada tilmikosinden önce hem ekonomik hemde kan beyin duvarını iyi aşmasından dolayı ilk tercih sefolosporin olmalıdır . karar sizin tabikide iyi irdelenmeli maddiyat ve hayvandaki istenmeyen etkiler en azami tutulması için iyi tercihler yapılmalı. bu konu hakkında söylüceklerim bunlar herkeze saygılar ve slmlar iyi günler.

Metritise neden olan en yaygın bakteri veya bakterileri öğrenmeli ve bu bakterilere en etkili olanı hangisi? Önemli olan bu. Buna bakmak lazım. Uygun bi zamanda bu konuyu araştıcam. Paylaşırım burada da...

Ynt: metritde koruyucu ilaç maliyeti ve karşılaştırılması

Ureaplasma, Mycoplasma, Haemophilus enfeksiyonları,
-Arcanobacterium pyogenes (Corynebacterium pyogenes = Actinomyces pyogenes)
-Streptococlar, Staphylococlar
-E.coli enfeksiyonları
-Brucellosis, Camphylobacteriosis
-Leptospirosis, trichomoniasis, clostridiumlar işde abi metritis enfeksiyonuna sebet olan mikroplar bunlar en çok görünenleri

METRİTİS uterus yangıları için kullanılan genel bir terimdir. Uterusun iç duvarının yangısına endometritis, uterusun kas yapısını da içine alan yangıya METRİTİS adı verilir. Serviks uterinin kapalı olduğu, anöstrus ve rahim içinin irinle dolması ile karakterize olan şiddetli metritis durumlarına ise Pyometra adı verilmektedir.

Metritis ve pyometra genellikle doğum sonrası oluşan problemlerdir. Uterusun kontraksiyonlarını azaltan , uterus involusyonunu (rahimin doğumdan sonra kendini toparlamasını) geciktiren her türlü sebep METRİTİS sebebi olarak karşımıza çıkar. Bunlar uterusu strese sokan, çoğunlukla önlenebilmesi mümkün olan sebeplerdir

Metritislerde Arcanobacterium pyogenes ( Actinomyces pyogenes) en çok izole edilen mikroorganizmadır. Ancak bu mikroorganizma Fusobacterium necrophorum tarafından desteklenir ve sinerjik bir çalışma gösterirler. Fusobacterium necrophorum’un leukositleri öldürücü etkisi Arcanobacterium pyogenes’in dokulara girişini sağlar, Arcanobacterium pyogenes ise Fusobacterium necrophorum’un üremesini arttırıcı, onu güçlendirici bir etki yapar. Doğum sonrası yapılan çalışmalarda ineklerin bu stres ile immun fonksiyonlarının zayıfladığı, kandaki selenyum, E vitamini ve A vitamini seviyelerinin düştüğü tesbit edilmiştir. İmmun fonksiyonların azalması METRİTİS’in oluşumuna zemin hazırlar.

Doğuma müdahalede ellerin pis olması, gereksiz müdahale etme, ineklere yeterli ıkınma ve doğurma süresinin verilmemesi, doğum boksunun ıslak, dar ve pis olması metritise sebep olur. Müdahale esnasında çoğunlukla mikroorganizmalar rahim içine bulaşarak metritisin oluşumunu başlatırlar. Rahimi hırpalayan, leukositlerin bakterileri yok etme yeteneklerini engelleyen her şeyden sakınmak gerekir. Güç doğum, ikizlik gibi uterusu yoran etmenlerin yanı sıra, sonun atılamaması ya da buna müdahale ederken irritan antiseptikler kullanılması veya antibiyotik içeren bolusların gereğinden fazla sayıda uterusa bırakılması yine metritise sebep olabilir. Yavru atmalar ve yavru atmaya sebep olan her türlü enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan etken metritise yol açar.

Kalsiyum’un vücuttaki önemi bilinmektedir. Ancak; özellikle üç organ, rahim, işkembe (rumen) ve abomasum, fonksiyonları bakımından kalsiyum’la yakından bağlantılıdır. Hipokalsemi veya subklinik hipokalsemi vakalarında rahim kasılmaları azalacağından doğum sonrası temizlenme ve envolüsyon gecikir. Bu suretle hipokalsemik ineklerin metritise yatkınlığı artar.

Metritis’in teşhisi ultrasonla veya rektal muayeneyle kolayca yapılır. Aslında bu muayenelere bile gerek kalmadan, döl yolundan gelen kötü kokulu ve renkli akıntı ile teşhis konulmuş olur. Pyometra’nın teşhisi daha zor olabilir. Pyometra anöstrus ve uterus dolgunluğu ile gebeliği taklit eden bir durum oluşturur. Ayrıca rahimden akıntı gelmediği için dış bakıda şüphe uyandırmaz.

her doğumda metritise karşı ilk olarak LUGOL ile yıkayıp 5 tane hap atıyorum ve 40 gün sonra sağlam gebelik için PİRİT kullanıyorum

sait beylik link=topic=61142.msg676112#msg676112 date=1356947813' Alıntı:
pritte senkrenizasyonu nasıl yapıyorsun
pirit rahim devamlı akıntısını sağlıyor ve normal zamanında kızgınlık göstermesini sağlayıp belirgin olmasını ve tohumun yumurta tarafından tutulması için yolunu temizleyip çok amaçlı olanak sağlıyor hastalık tedavisi deil ama rahimde iileştirme sağlıyor

Yazılar türkçe anlaşılır olsa bizde anlasak . Bizde veteriner çok serbest çalışanlar. işletmelerde çalışanlar var .Serbest çalışanların eczaneleri var şirket olup açıyorlar hatta klinikleride .Bir gün okulunu bitirmiş canavar gibi stajınıda yapmış bir veteriner geldi kasabaya. Bende iş verdim açıkçası . Canavar gibi yürümüyor uçuyor . Arabası ilede uçtu bir kaç kez . Komşu sorunlu inek doğumuna çağırır yeni vet .i bakar yeni vet buzağı ters teşhisini koyar . Asılırlar önce arka ayaklar geliyor diye ne gelen var ne giden . buzağı ölür asılırken . Mal sahibi endişelenir inekte gitmek üzere çağırır başka vet. Gelen vet tecrübeli iter buzağıyı geriye düzeltir boynunu alır ölü buzağıyı. Bizim yeni vet senin anladığın gibi ön ayak ile arka ayağı kariştırmiştır BUZAĞININ BOYNU KATLANIKTIR GERİYE öldürmüştür buzağıyı. Teori, pratik açısından önemli . Her doktor farklı teşhis koyar bazen . Bizim işlerde kesin bir şey yok üç aşağı beş yukarı . Bende konuya bir şeyler yazmak için yazdım kusura bakmayın .

Ben genelde doğumdan sonra 5 gün ceftiofur (ceftisin,sefanel,exenel vs.) etken maddeli ilaçları kullanıyorum bu etken maddeninde endikasyonları şu şekilde
Sığırlarda Seftiofur’a duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen solunum sistemi ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Özellikle sığırlarda karşılaşılan transit hastalığı ve benzeri nitelikli pneumonilerin sağaltımında kullanılır. Sığırlarda Mannheimia sp. (Pasteurella haemolytica), Pasteurella multocida, Haemophilus somnusdan kaynaklanan solunum sistemi enfeksiyonları, Fusobacterium necrophorum ve Bacterioides melaninogenicus’un neden olduğu akut interdigital nekrobasillosis (çatal çürüğü, pododermatitis), akut mastitis ile doğum sonrası E. coli, Arcanobacterium pyogenes ve Fusobacterium necrophorumun neden olduğu akut puerperal metritislerin tedavisinde kullanılır.
Metritis vakalarında hem koruyucu amaçlı hemde tedavi amaçlı iyi çalışanbir etken madde ama sait beyliğinde deiği gibi 3 kuşak ve yüksek bir antibiyotik süte geçmiyor ama! uygun dozda kullanıldığı zaman.Gentamisin sülfatta geniş spekrumlu bir antibiyotik metritis önlem ve tedavisindede güzel çalışıyor süte normal geçiyor uygundozda testte çıkmayabiliyormuş işin mantıklı yanı yok bence tercih meselesi ama ben işletmemde önlem ve tedavi amaçlı2-3 yıldır ceftiofur kullanıyorum bazen gentamisin sülfatta kullanıyorum ama sürekli aynı antibiyotiği kullanmak hayvanlarda o etken maddeye karşı bağışıklık kazandırıyor oda hastalık hallerinde hayvanın tedaviye cevap vermemesine yol açıyor birde 3.kuşak etkili bir antibiyotik kulklandığımız için daha düşük bir antibiyotik kullandığımızda onunda çalışmamasına neden olabiliyor o yüzden bunlara dikkat etmeliyiz.
Metritis sağmal işletmelerinde karşılaşılan en büyük maddi kayıplardan biri hem buzağı alam pranımız düşüyor hemde geç dönemde döllenme yapıldığı için hayvanlarımız erken sütten çıkmak zorunda kalıyor yada süt verimi düşüyor geç döllenmeler işletmenin süt ortalamasını doğrudan etkileyerek düşürüyor.
Önlem olarak hayvanlar doğumdan sonra eşini düşürdükten sonra uterus kapanmadan oksi tetraksiliniçerikli haplardan atıyorum 10. günde proslandin kullanıyorm sonra ilk kızgınlıkta değilde 2. kızgınlıkta tohumluyorum ama yinede bazı hayvanlarda hafif metritis vakaları sonucu geç döllenme oluyor,metritis vakalarındada uterusu yıkıyorum artı doğumdan sonra ceftiofur kullandığım için gentamisin ve enroflaksasini birlikte kullanıyorum,Ama sait beyliğin önerisi daha mantıklı geldi benim uyguladığım yöntemleride öneren makaleler var onun dediklerini öneren hocalar kitaplarda var bu yıl Sait beyliğin dediği şekilde uygulama yapacağım bakalım nasıl olacak sonuçlar .

sait beylik link=topic=61142.msg676282#msg676282 date=1356973950' Alıntı:
dostum ben priit ne olduğu ne işe yaradığını biliyorum prit prostaglandin var içinde ben sana senkranizasyonu soruyorum yapıyormusun seknranizasyon
dedim ya doğum oluyor uterusa kapanmadan 2.günü metritis hapları var hatta plastik kabların içinde firmanın ismini tam hatırlayamadım 5 adet atıyorum ve doğumu takiben 40. Gün kızgınlık bekliyorum ve olmaz ise eğer 60 ' inci güne prid ile hazırlık yapıyorum 60.inci günden 17 gün önce yani43.gün prid i tabanca ile sallıyorum 15 gün temizliyor 15. Gün çıkarıyorum ve hemen aynı gün dalmazin vuruyorum 2 gün sonra tam kızgınlık kesin görülüyor ve ilk görünen kızgınlıktan 8 saat sonra tohumu attıriyorum vet.e tutma oranı 70ve 80 civarı aslında başka bir yöntemde buldum cri tohum firmasının elemanı öğretti onuda not aldım hormon vererek oluyor uygulayayim sonuç alırsam sende istersen söylerim sayın abim umarım faydalı olur söylediklerim bildiğin birşey varsa eğer benimlede paylaşmanı isterim