KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA GİRİŞ

arkadaşlar küçükbaş hayvancılığa girmek istiyorum 10 dönüm kadar arazi alıp yarı açık sistem ahır kurup bu işe başlamak istiyorum.

bu işi yapan veya yapmış veya bu konuda fizibilite çalışması yapmış arkadaşların desteklerini fikirlerini bekliyorum
bu arada çifliği Düzce de yaklaşık 1000 dönüm meranın yakınlarda kurmayı düşünüyorum.

1-düzcede hangi cins koyun yetiştirebilirim
2-süt kesinlikle sağılmayacak polifonik yani doğurgan ırk tercihiyle işe başlancaktır
3-100-105 baş hayvanın yıllık bana maliyeti ne olur

4-nelere dikkat etmem gerekli şu hususları gözden kaçırma diyebileceğiniz şeyler varmı

şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum

Ynt: KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA GİRİŞ

bu işi tam olarak bilmesemde bir çiftçi görüşü olarak düşüncem;
1.koyun cins terciğini bir kaç kişi ile görüşerek yada trakklup teki arkadaşların yardımı ile çözebilirsin.
2.süt düşünmemen isabetli bir karar.
3.,4. maliyetler ve kazaçlar yıllara göre değişir bunlar senin elinde.

Bu dönemde başlamanız iyi olur. Hemen bu işi kıvırıp bir-iki ayda köşeyi döneyim derseniz hayal kırıklığı olur. Siz kapalı sistemde yapmak istiyorsunuz. Bu demektir ki hayvanların yem ihtiyacını tamamen satın alacaksınız. Çünkü anladığım kadarı ile ekili arazileriniz yok.

Besicilikte en önemli çıktı yem giderleridir. Başarılar dilerim.

1-2 ayda köşeyi dönme düşüncesinde değilim kaldıki bu işte 2 ayda köşe dönme olayı olması imkansız gibi sınırlı imkanlarla
-şuan için ekili arazim yok ama hayvanlar 7-8 ay gibi merada olacak merayla düşündüğüm arazi arası 50m ama hayvanlar akşamleyim muhakkak yemlenecek sabah muhakkak yemlenecek ve oradaki yakın cevreden ot temini sağlanmaya calışılcak
kalanı elbetteki satın alınacak

kont1979 link=topic=61151.msg675708#msg675708 date=1356884549' Alıntı:
1-2 ayda köşeyi dönme düşüncesinde değilim kaldıki bu işte 2 ayda köşe dönme olayı olması imkansız gibi sınırlı imkanlarla
-şuan için ekili arazim yok ama hayvanlar 7-8 ay gibi merada olacak merayla düşündüğüm arazi arası 50m ama hayvanlar akşamleyim muhakkak yemlenecek sabah muhakkak yemlenecek ve oradaki yakın cevreden ot temini sağlanmaya calışılcak
kalanı elbetteki satın alınacak

Girişimci insanları devamlı surette destekledim. Bir işe başlamak başarmanın yarısıdır. Eğer mera veya otlaklar müsaitse şu ana kadar yapmaman hata bence. Eğer ikamet ettiğin yerde buraya yakınsa mutlaka bir yerlerden başla derim.

açıkcası ben istanbulda market işletmecisiyim ve istanbul un şartlarından bıktım
çalışma şartları trafiği insanları hayat pahalılığı v.s
ben yaptığım işin başında olmak istiyorum sonunçta hamurumuzda köylülük hayvancılık hayatın zor şartları var ama yinede yardımcı bir calışanım olacak
mera şartları çok çok iyi diyebilirim ama yinede kafama takılanlar var mesela ne kadar zamanda bu işten cebime para koyabilirim çünkü hazırda biryere kadar dayanılabilir

küçük baş hayvancılıkda öyle yıl 12 ay yemlemeye gerek yok eğerki yaylım imkanı varsa , yoksa zaten koyunculuk yapılmaz.nedeni koyun ,yılın belli ayları mutlaka yaylıma cıkması gereken bi hayvandır.öyle sürekli içerde yemlemeyle bu iş olmaz.en az 7-8 ay yaylımda olması lazım ve mümkün olduğu kadar gece dahi yazıda yatması lazımki istediğin randımanı alasın.yerli irklarda zaten kapalı ve yarı acık koyunculuk yapamazsın ,yaylım olmadığı müddetce.

aslında ithal damızlıkta düşünmüyo değilim ama uyum şartları kafamda soru işareti bırakıyo ve tabii maliyet
birde istediğim verimi alamazsam onun sıkıntısını çekmek var

Senin yolun uzun.... Bir defa işe başlayacaksın iyi cins damızlık kuzularla başlarsın. Bunların bakım-doğum-ilaçlama-hastalık konularını çözeceksin....

Fakat işin asıl kısmı hayvanları satacağın veya kestireceğin zaman DOLANDIRICILARA DİKKAT ! İşi iyi analiz et ve duruma göre belli bir miktarla başla. Baktın kıvırabiliyorsun devam et.

Bu arada şunu eklemek istiyorum. Ben deneme amaçlı etrafı çevrili bir alanda kapalı koyun besledim. Kuyruksuz sakız cinsi güzel damızlık hayvanlar aldım 15 kadar ve bunları hiç dışarı salmadan kapalı yerde baktım.

Annem 'Koyun kısmı dana kadar yer' desede dinlemedim. Bütün yaptıklarımı kaydettim. İşin sonunda hepsini kestirmiştim ve para kazandım. Fakat 15 koyun yerine 3-4 dana bağlamadığıma pişman oldum. Evet hakikaten çok yem ve saman yedirmek zorunda kaldım ve benim beslediğim koyunlar kesinlikle yayılması gerekiyor çünkü hayvanların psikolojisi bozuluyor.

Sonra bu projeden vazgeçtim. Çünkü maliyet yüksek, hem de koyun kısmı mutlaka yaylıma çıkmalı....

yaylım muhakkak olacak tabii işe başlayabilmek önemli satış kısmıyla ilgili açıkcası planlarım var ama işi öncesinde çözmem lazım bu evreyi iyi şekilde atlatabilsem sonrası gelecek

Büyük baş piyasası düşük olsada koyun bizde fazla düşük değil . Koyunculuğu yapmak istediğin bölgede bu işi yapanlar ile görüşmen en doğrusu . Onlar sana bölgeye en uyumlu ırk konusun da en doğrusunu gösterir. Koyunculukta kendine göre zordur ama şehir hayatından kurtulmak için güzel bir iş. Maliyeti düşürmek için meradan yararlanmak şart . Bölgenin iklim durumuna göre de kaba ve kesif yem ile desteklemek gerekir kar olur kış olur . Koyunculuk getirisi güzel mera olunca büyük baş gibi masraflı değil. Kurbanlık koç ta yetiştirebilirsin kuzu toplayıp . Kurbanda satamazsan kesimi yine iyi para . Başarılar.

haftaya düzceye gidiyorum tarım il müdürlüğüyle görüşeceğim onların fikri önemli çünkü muhakkak yardımcı olacaktırlar

çobana gelince şuan için yok ama olacak inş ama olmazsa iş başa düşecek o zamnda gittiği yere kadar devam
ama araştırmalarım o bölgede bulmakta çokta zorlanmayacağımı gösteriyor

fizibilite çalışmalarımda kötüye yakın şartlarda 3. yılın sonu gibi harcamamdan çok kazanıyorum ama bunlar kağıt üzerinde tabiki uygulamada bakalım ne olacak

kont1979 link=topic=61151.msg675762#msg675762 date=1356892557' Alıntı:
fizibilite çalışmalarımda kötüye yakın şartlarda 3. yılın sonu gibi harcamamdan çok kazanıyorum ama bunlar kağıt üzerinde tabiki uygulamada bakalım ne olacak

Ümidini kaybetme, youtube ' de bir video vardı bir zamanlar. Albay ' ın biri emekli olunca hemen hayalindeki planları gerçekleştirmiş. Memleketi Karadeniz tarafına gitmiş ve hemen 50 civarında koyun alıp yaylaya çıkmış. Hem doğa ile iç-içe yaşıyorum hem işimi çok sviyorum diyordu, çok da başarılı olmuş.