Dişi hayvan kesimi 3 ay yasaklanıyor

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, canlı hayvan ve et ithalatını fiilen durdurduktan sonra yeni bir kararla dişi hayvan kesimini 3 ay süreyle yasaklama getiriyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine gönderilecek genelge ile büyükbaş dişi hayvan kesimine 3 ay süre ile izin verilmemesi istenecek.

Canlı hayvan ve et ithalatının durdurulması besicileri memnun etti
Bakanlığın canlı hayvan ve et ithalatını fiilen durdurması hayvancılık sektöründe farklı tepkilere neden oldu. Besiciler alınan kararın yerli üreticiye rahat nefes aldıracağını ancak, inek kesimlerini durduramayacağı görüşünü dile getiriyor.

Ali Ekber YILDIRIM

İZMİR- Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 3 ay süreyle büyükbaş dişi hayvan kesimini yasaklıyor. Son aylarda hızlanan inek kesimini önlemek amacıyla alınan yasak kararını Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri uygulayacak. Bu amaçla il ve ilçe müdürlüklerine konuyla ilgili yazının bu hafta ulaşması bekleniyor.

Canlı hayvan ve karkas et ithalatının fiili olarak durdurulmasından sonra dişi hayvan kesiminin yasaklanması düşen karkas et fiyatını artırması bekleniyor. 2009 yılı sonunda karkas etin kilosunun 16-17 liraya çıkması üzerine Hükümet kasaplık canlı hayvan ithalatına izin vererek fiyatı düşürmeye çalıştı. Ancak, fiyat düşüşü olmayınca daha sonra besilik canlı hayvan ve karkas et ithalatına da izin verildi. İthalatın artması ile karkas etin kilosu 12-13 liraya düştü. Ancak yüksek girdi fiyatları nedeniyle yerli besicilerin karkas et maliyeti 14-15 lira olduğu için ithal etle rekabet edemedi. Bir çok besi işletmesi kapandı. Yem fiyatının artması ve samanın kilosun 1 liraya ulaşması sadece besicileri değil süt hayvancılığı yapanları da büyük sıkıntıya soktu. Çiğ sütün litresi 70 ile 90 kuruş arasında bir fiyata alıcı bulurken samanın kilosunun 1 liranın üzerine çıkması süt hayvancılığı yapanları inek kesimine zorladı.Bakanlık önce ithalatı fiilen durdurarak şimdi de dişi hayvan kesimini yasaklayarak hayvancılıkta yerli üreticileri korumaya ve kurtarmaya çalışıyor.

İthalatın durması inek kesimini durdurmaz
Hükümetin canlı hayvan ve et ithalatını fiilen durdurması hayvancılık sektöründe genel olarak olumlu karşılandı. Ancak, bu kararın tek başına dişi hayvan kesimini durdurmaya yetmeyeceği ifade ediliyor. Gümrük vergilerinin artırılması nedeniyle ithalatın zaten durma noktasına geldiğini hatırlatan sektör temsilcileri: “ Gümrük vergileri artınca ithalat cazibesini kaybetti. Bu önlemlerin alınmasında çok geç kalındı. İnek kesimi hızlanınca kırmızı et fiyatı düştü. Şimdi ithalatı durdurmak inek kesimini engellemez. İneğini kesenler ithal canlı hayvan veya et yüzünden kesmiyor. Yem ve diğer girdiler çok pahallı olduğu için zarar ediyor. Çiğ süt fiyatı yerinde sayıyor.Süt sanayicileri fiyatı düşürmekten söz ediyor. Ocak-Mart dönemi Ege ve Trakya’da süt üretiminin arttığı aylardır. Bakanlık, süt fiyatlarını yukarıya çekecek önlemler alamazsa inek kesimini yasaklamakla durduramaz. Çok büyük felaket olur.” görüşünü savunuyor

Süt ve ürünleri teşvik edilmeli
Türkiye’nin en büyük hayvancılık işletmesi olan Saray Halı Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel, kasaplık hayvan ithalatının durdurulmasının tek başına damızlık(süt veren) ineğin kesilmesine engel olamayacağını belirterek görüşlerini DÜNYA’ ya şöyle açıkladı: “Bu hususta gerek,gerçek ve kalıcı çözüm, süte olan talebin artırılması, süt hayvancılığının desteklenmesidir. Örneğin, okula süt, kışlaya süt, süt üreticisine prim, süt işletmelerine destek verilmeli.Başta süt tozu olmak üzere süt ürünleri ihracatı teşvik edilmeli. Bu gerçeği görmek için konunun uzmanı olmak gerekmez. Gerçek açık ve basittir. Hayvanın üremesi dişiye dayanır. Süt veren doğurgan dişiyi kasaptan kurtaramazsan, hayvancılık yok olur.”

Besiciler ithalatın durmasından memnun
Adana’da faaliyet gösteren ve yaklaşık 10 bin baş besi hayvanı kapasiteli Şahbazlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahbaz, canlı hayvan ve et ithalatının durdurulmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirterek: “Bakanlık yerli besicinin yaşadığı sıkıntıları görerek doğru bir karar aldı. Bu kararı destekliyoruz. Ancak içeride yeterli miktarda besi materyali yok. Şimdi süt inekleri de kesiliyor.Besi materyali daha da azalacak. Bu konuda en azından ithalatın bir süre daha devam etmesi gerekir. Besici, küçük hayvanı alıp burada beslesin ve öyle kessin.” dedi.

İnek eti ile dana eti ayrılsın

İzmir ve Ege’deki en büyük perakende zincir mağazalarının Et Direktörü Hüseyin Özşenoğulları, inek kesiminin yasaklanması kararının çok doğru olacağını söyledi.Balıkta avlanma yasağı olduğu gibi hayvancılıkta da hem dişi büyükbaş hem de kuzu için belli dönemlerde kesim yasağı olması gerektiğini savunan Özşenoğulları DÜNYA’ ya şu bilgileri verdi: “ İnek kesimi birkaç ay yasaklanmalı. Ayrıca piyasada dana eti ile inek eti birlikte satılıyor. Daha doğrusu inek eti de dana eti diye satılıyor. Avrupa’da inek eti ile dana eti ayrı satılır. Tüketici de inek etini veya dana etini bilerek alır. Nasıl koyun eti, kuzu eti veya inek peyniri, koyun vey keçi peyniri ayrı kategorilerde satılıyorsa inek eti ile dana etinin de ayrı satılması gerekir. Et ve Balık Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin et ihtiyacını karşılıyor. Oradaki kriter sadece dana eti olmalı. Yani inek eti satılmamalı. Bu ayrım yapılırsa inek kesimini kontrol etmek durdurmak daha kolay olur.İthalatın durdurulması inek kesimini durdurmak için yeterli değil. Sektörün asıl sorunu kaliteli kaba yem açığıdır. Öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekir

Ynt: Dişi hayvan kesimi 3 ay yasaklanıyor

Bu tarım ve hayvancılık bakanlığı neyin kafasını yaşıyor yaa. Kredinin günü geliyor, ineklerin yiyecek yemi yok, elde para yok. Para edecek tek şey var oda elindeki ineği kestirmek. Bunlara sebep olurken aklınız o kadar çalışıyordu et ithalatı yapacak kadar , üreticinin max 17 liraya kestirdiği eti marketlerin 50 liraya satmasına İTHALAT la çözüm bulan eyy yetkililer. Muhteşem çözüm yolları buluyorsunuz sızı tebrik ediyorum !
Seneye çiftçi ithal etmeye başlayacaklar çünkü bu gidişle herkes iflas bayrağını çeker.

ademin link=topic=61170.msg676055#msg676055 date=1356942305' Alıntı:
Bu tarım ve hayvancılık bakanlığı neyin kafasını yaşıyor yaa. Kredinin günü geliyor, ineklerin yiyecek yemi yok, elde para yok. Para edecek tek şey var oda elindeki ineği kestirmek. Bunlara sebep olurken aklınız o kadar çalışıyordu et ithalatı yapacak kadar , üreticinin max 17 liraya kestirdiği eti marketlerin 50 liraya satmasına İTHALAT la çözüm bulan eyy yetkililer. Muhteşem çözüm yolları buluyorsunuz sızı tebrik ediyorum !
Seneye çiftçi ithal etmeye başlayacaklar çünkü bu gidişle herkes iflas bayrağını çeker.
burda herkes kendine göre haklı arkadaşlar ama bide olaya şu yönden bakalım kredinin günü geliyo ne güzel biliyoruz 2 yıl önce devlet kredi verirken herkes 7 8 bine düve aldı kendine sonunu düşünmeden para geriye istenmeyecek gibi bu hayvancılık bu kadr para kazandırsa adam kendi elindeki düveyi satmaz bende besicilik yapyorum ama insanın kendi kendine yaptıgını düşmanı bile yapamaz

Elbette yaşam ömrünün sonuna gelmiş ve verimden düşmüş inekler kesilmeli. Fakat bazı insanların özellikle bazı bahanelerle elindeki damızlık saf ırk hayvanları kestirmeleri bizlerde hem şaşkınlık hem de kızgınlık yaratıyor.

3 aylık ksim yasağı duruma çare değil bence.

KESİM YAHUT ithal alım çözüm deil ben yıllardır içindeyim bu işin ama kredi ile hayvan almadım satmadımda var olanı ıslah ediyorum ama ne yazık ki işten anlamayan godomanlar bu işe girdi şuan bizim burda iflas eşiğinde çoğu saman 1lira ot 1 lira yediremiyor adam bulamıyorlar çalıştırmaya ve benim hayvanımın değeri yarıyrıya düştü bu yüzden sıkıntıya girdim şuan damızlık erkekler 5 jkuruşa gidiyor yem maliyeti gelip geçti bile bi yüzümüz gülmedi bu yıl meydanlar hayvan dolu alaf pahalı alan yok eee asıl yetiştirene destek yok ama istihdam çok mazot 4,5 et kesimi 13,5 burada gelde çık işin içinden

azmi link=topic=61170.msg676071#msg676071 date=1356944014' Alıntı:
KESİM YAHUT ithal alım çözüm deil ben yıllardır içindeyim bu işin ama kredi ile hayvan almadım satmadımda var olanı ıslah ediyorum ama ne yazık ki işten anlamayan godomanlar bu işe girdi şuan bizim burda iflas eşiğinde çoğu saman 1lira ot 1 lira yediremiyor adam bulamıyorlar çalıştırmaya ve benim hayvanımın değeri yarıyrıya düştü bu yüzden sıkıntıya girdim şuan damızlık erkekler 5 jkuruşa gidiyor yem maliyeti gelip geçti bile bi yüzümüz gülmedi bu yıl meydanlar hayvan dolu alaf pahalı alan yok eee asıl yetiştirene destek yok ama istihdam çok mazot 4,5 et kesimi 13,5 burada gelde çık işin içinden

Kredi ile bu işi kuran, hayvanların yemlerini satın alan, hiç anlamadan bu işlere dalan insanlar yanık durumda. Önümüzde Ocak-Şubat ayı.... Tarım kredi ödeme ayları da geldi.

ENES4422 link=topic=61170.msg676072#msg676072 date=1356944216' Alıntı:
Kredi ile bu işi kuran, hayvanların yemlerini satın alan, hiç anlamadan bu işlere dalan insanlar yanık durumda. Önümüzde Ocak-Şubat ayı.... Tarım kredi ödeme ayları da geldi.
görecez işte bakalım ne kadar doğru bir proje oldu ne anlatsan boş devlet büyükükleri herzaman bir rant kapısı açıyor çileside biz üreticilere geliyor

azmi link=topic=61170.msg676079#msg676079 date=1356944660' Alıntı:
görecez işte bakalım ne kadar doğru bir proje oldu ne anlatsan boş devlet büyükükleri herzaman bir rant kapısı açıyor çileside biz üreticilere geliyor

Azmi kardeş biliyor musun ben bu yaşıma kadar hiç devlet politikalarına güvenmedim. Allah ' tan başkasından yardım istemem. Kendimi bildim bileli çiftçi destekleme ve kurtarma girişimleri var. Çoğu unutuldu bile....

Çevremde hayvancılık işini yaşam tarzı edinen insanlar var. Osmanlı zamanından beri bu işi yapıyor adamlar, başka işte bilmezler. Onlar devlete, bankaya, ortaklıklara, şirketlere, partilere bakmazlar. Sabah namazında işlerine başlar gece bitirirler. Allah versin çok da iyi durumdalar. Kazandıkları paraları ise ya tarlalara yatırırlar yada hayvana....

ENES4422 link=topic=61170.msg676095#msg676095 date=1356946562' Alıntı:
Azmi kardeş biliyor musun ben bu yaşıma kadar hiç devlet politikalarına güvenmedim. Allah ' tan başkasından yardım istemem. Kendimi bildim bileli çiftçi destekleme ve kurtarma girişimleri var. Çoğu unutuldu bile....

Çevremde hayvancılık işini yaşam tarzı edinen insanlar var. Osmanlı zamanından beri bu işi yapıyor adamlar, başka işte bilmezler. Onlar devlete, bankaya, ortaklıklara, şirketlere, partilere bakmazlar. Sabah namazında işlerine başlar gece bitirirler. Allah versin çok da iyi durumdalar. Kazandıkları paraları ise ya tarlalara yatırırlar yada hayvana....
dediklerin le benim yaşantımı anlatıyorsun işte ama kızdığım ekmeğimizle uğraşmasınlar abi yalanmıyım söle ne kadar zengin yahut memur varsa bu işe el atmak istiyorlar bereket versinki beceremiyorlarda çekip gidiyorlar ve devlet parası boş ahırlarda heba oluyor

Bir yeri yaparlarken bir yeri bozuyorlar. Piyasa 3 senedir henüz bir dengeye oturmadı. İnşallah bir dengeye düzene otururda önümüzü görürüz. Bu şartlarda insan bir işi yapmaya çekiniyor.
Bir fiyat istikrarı olsa ona göre iş yaparsın. Bu sene atıyorum dana 15 kg/TL dir , seneye bilirsin ki 17 kg/TL olur. Ama bizde böyle değil , bu sene 15 , seneye 12 ondan sonraki sene bakıyon 18 , istikrar yok.
Bunun temelinde üretim planlaması var. Her sektörde böle , makro ve mikro bazda üretim politikaları belli olması lazım.
Bu sene kaba yem sıkıntısı olacağı daha mayıs-haziran ayında belli oldu. Ona göre planlama yapılmalıydı. Baştan yem sıkınıtısı giderilseydi ona göre bir piyasa oluşma şansı vardı yine. Yem sıkıntısı olduğu için birçok üretici ellerinde ne varsa kestirmeye çalıştı piyasaya sürdü. Diğer yandan ithalatta vardı , iyice fiyatlar dibe vurdu.

Az önce marketteki bir konuşmaya şahit oldum sizlere aktarayım dedim yeri gelmişken.60lı yaşlarda bir amca et almak için reyonda muhabbet ediyor kasapla,işte et fiyatları düşmüyor vs konuşuyor amca,kasap da türkiyede et kalmadı hayvan kalmadı diye anlatıyor :) ben de kulak misafiri oldum ama hiç müdahale etmedim açıkçası başım götürmedi :) Bu düşünce nasıl oluyor insanlarda ben de bunu merak ediyorum.Sanırsam başımızdakiler görevlerini iyi yapıyor,hayvan yok ondan ithalat var diye güzelce inanmış millet.Yoksa market çalışanı kasap olan hayvana yok deyip ne kazanacak ?

Çağrı link=topic=61170.msg676171#msg676171 date=1356957642' Alıntı:
Az önce marketteki bir konuşmaya şahit oldum sizlere aktarayım dedim yeri gelmişken.60lı yaşlarda bir amca et almak için reyonda muhabbet ediyor kasapla,işte et fiyatları düşmüyor vs konuşuyor amca,kasap da türkiyede et kalmadı hayvan kalmadı diye anlatıyor :) ben de kulak misafiri oldum ama hiç müdahale etmedim açıkçası başım götürmedi :) Bu düşünce nasıl oluyor insanlarda ben de bunu merak ediyorum.Sanırsam başımızdakiler görevlerini iyi yapıyor,hayvan yok ondan ithalat var diye güzelce inanmış millet.Yoksa market çalışanı kasap olan hayvana yok deyip ne kazanacak ?
Sırtımızdan onca para kazanıyor bu komisyoncular , bu kasaplar halada ağlıyorlar. Lafım işini düzgün yapan , kazandığı paraya tamah eden insanlara değil tabi. İthal eti millete satarken böyle anlatıyorlar , et kalmadı ülkede ondan getiyoruz , mecburuz vs vs.