+ Konuya Cevap Yaz
14 sonuçtan 1 ile 14 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Jersey Sütçü Sığır Irkı...

  Jersey sütçü sığır ırkı ismini İngiltere ' nin Jersey adasından almıştır. Altıncı yüzyıl ' dan beri bilinen bir ırk olmakla beraber, binlerce yıl önce, tahminen taş devrinde Asya ' dan göçlerle Fransa ' ya, oradan Fransa ile İngiltere arasında yer alan Jersey adasına getirildiği tahmin edilmektedir.

  Jersey ırkı, sütçü karakterleri tamamen gösteren bir ırktır. İnce kemik yapısı, dolgun meme yapısı, küçük baş, kaburgaları, ince derisi, boyun yapısı ile sütçü bir ırkın timsalidir. Vücut rengi ve siyah gözleriyle 'geyik benzeri' bir ırktır. İnekler açık kahverengi olup, göz çevresi ve kirpikler siyahtır. Boğaların vücudu kahverengi, baş ve boyun bölgesi siyah renktedir. Boğaların ortalama ağırlığı 680 kg, ineklerin ise 450 kg civarındadır. Boynuzları küçük bir ırktır. Mera ve çayırlarda kolay beslenen, otu maksimum derecede iyi değerlendiren, sütünün yağı, proteini, kuru maddesi yüksek bir ırktır. Tüyleri kısa, meme bağları sağlam olup, hem iklime uyum sağlayan, sıcaklık stresine dayanıklı, küçük cüsseli hayvanlardır. Tırnakları ve burun ucu siyahtır. Hafif cüsseli olduğundan tırnak hastalıklarına karşı da dayanıklı olup, tam bir mera hayvanıdır. Entansif yetiştirmeye de uygun bir ırktır.

  Jersey ırkı inekler tereyağı ve peynir fabrikasıdır. Sütü proteinden, yağdan zengin olduğu gibi kalsiyum oranı da yüksektir. Dünya ' da çok geniş yayılım bulmuştur. Bir laktasyonda canlı ağırlığının 13 katı süt verir. Güç doğum söz konusu olmaz.
  Doğumu takiben daha kolay döl tutar, boş günlerin sayısı azdır. Uzun ömürlü bir ırktır. ABD ' de Jersey ırkı inekler ortalama 8423 kg. süt verir. Süt yağı ortalaması % 5 civarındadır.

  Peynir/ süt oranı yüksektir. Protein oranı ortalama %3,61 dir. Mastitise ve ayak hastalıklarına karşı dayanıklı bir ırk olması Jersey ırkı ineklerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Ancak; sütteki kalsiyum oranı yüksekliği Jersey ırkını hipokalsemiye karşı daha duyarlı hale getirir. Jersey ırkında buzağı doğum ağırlığı ortalama 25 kg olup, erkek buzağılar besiye uygun değildir. Bu durum Jersey ırkının en önemli dezavantajıdır.

  Ancak; son yıllarda dişi sperma teknolojisiyle bu durum problem olmaktan çıkmış, Jersey ırkına tekrar bir yöneliş olmuştur.
  Jersey ırkı yemden yararlanma açısından çok avantajlıdır. Otu ve yemi kolayca süte, yağa, proteine çeviren bu hayvanların dışkısı da azdır. Örneğin, 200 Holstein sığırın dışkısı, 300 jersey sığırın dışkısına eşittir. Dışkıyı halletme problemi olan bazı işletmeler bu yüzden Jersey ırkını tercih etmektedirler.

  Diğer yandan ABD ' deki ve Avustralya ' daki birçok ticari işletme süt yağı ve kuru madde primi alabilmek için Holstein Jersey melezi yapmakta, ya da Holstein ve Jersey inekleri aynı sürüde bulundurmaktadır. ABD ' de sütçü işletmelerde Holstein ırkından sonra ikinci sırayı Jersey ırkı sürüler almaktadır.

  Dünya ' da cüssesine göre en çok süt yağı ve süt proteini veren ırk Jersey sığır ırkıdır. Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak bulunan bu ırkın, genel kanının aksine, Ege ve Akdeniz bölgesinde de yetiştirilmesi uygundur. Süt yağına veya süt proteinine veya her ikisine de değer veren süt işleme ünitelerinin bu ırkı teşvik edecek şekilde süt fiyatı vermeleri halinde Jersey ırkı hak ettiği yeri bulacaktır.


  Alıntıdır...

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,814
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Faydalı bilgiler için teşekkürler.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  JERSEY SÜT IRKI SIĞIRININ ÖZELLİKLERİ

  1-Jersey ırkı, kombine ve diğer ırklara göre yemi süte çevirme oranı en yüksek ırktır.

  2-Jersey sürülerinde ve işletmelerinde sürü yenileme oranı % 15 geçmezken, kombine ve diğer ırklarda bu oran % 25 ‘e kadar çıkmaktadır.

  3-Doğum ve buzağı kaybı riski, kombine ve diğer ırklara göre yok denecek kadar azdır.

  4-Gebe kalma oranı en yüksek olan ırktır. İlk tohumlamada bu oran % 55-60 iken, kombine vb. ırklarda %35 seviyesindedir.

  5-Beslenme problemleri yoktur.

  6-Jersey Irkı sütçü tip olduğundan diğer ırklara göre daha küçük yapılıdır. Bu sebeple birim alandan % 25 tasarruf sağlar.

  7-Jersey Irkının en önemli özelliği sütünün kalitesidir. Sütteki kuru madde ve yağ oranı en yüksek olan ırktır. Diğer ırklara göre peynir randımanı, peynir türlerine göre değişmekle birlikte %30 daha fazladır. Tereyağının kalitesi ve damak tadı en üstün ırktır.

  8-Süt bileşiminde %3,4 protein ve %5-7 yağ bulunmakta iken, bu oranlar Kombine ırk olan Holstein sütünde %2,9 protein ve % 3-3,5 yağ bulunmaktadır.

  10-Jersey günde 15-48 kg süt verebilmektedir. Ülkemizde saf jerseyler günde 15-23 kg arasında süt verebilirken, son yıllarda geliştirilerek 48 kg a kadar süt verebilen tipleri ortaya çıkmıştır.

  11-Jersey Irkının tohumlama yaşı 13 aylığa kadar inebilmektedir. İlkine tohumlama, İlkine doğum ve iki doğum arası süre daha kısa olup hayatı boyunca diğer ırklara göre 2 yavru fazla alınmaktadır.

  12-Diğer Irklara göre Veterinerlik hizmetleri daha azdır.

  13- Süt kalitesinden dolayı Dünya genelinde en yaygın ikinci sığır büyüklüğü populasyona sahiptir.

  14-Sıcaklığa bağlı stres sebebiyle Holstein’lerde görülen döl verim problemleri jerseyler’ de çok az görülmektedir.

  NEDEN JERSEY

  1- ABD’ de Holstein sürüleri ve işletmelerinde süt kalitesini ve yoğunluğunu artırmak için jersey sürüleri de beraberinde yetiştirilmektedir.

  2- Ülkemizde de Holstein işletmeleri sütün kalitesini artırmak için sürülerinde belli oranda mutlaka jersey bulundurmalı. Sıcaklığa dayalı döl verim problemleri Holstein’lere göre çok daha az olduğundan, her bölgede uyumu mümkündür. Arazi varlığının dar olması ve yetiştiriciler tarafından diğer ırklara göre daha kolay beslenmesi sebebiyle Jersey Irkı sadece Karadeniz Bölgesinde yayılma alanı bulmuştur.

  3- Jersey Irkı, süt verimi bakımından kombine ırklara göre yem değerlendirme oranı daha fazla olduğundan birim miktar yemle elde edilen süt miktarı daha fazladır. Son yıllarda 48 kg a kadar süt veren jersey tiplerinin geliştirilmesi, süt verimi yüksek Holstein tipleriyle süt verimi yönünden yarışır, hatta süt kalitesi yönünden öne geçmiştir.

  4- Jersey sığırı aynı miktarda süt veren Holstein sığırına göre daha az yem tüketeceğinden, yem giderleri daha düşük olacaktır. Besi yapmayan sadece süt üreten sütçü işletmeler zamanla işletmesindeki jersey oranını artıracaktır. Üstün verimli jersey sürüsü elde edildiğinde, işletme tamamen jersey sürüsünden oluşabilecektir.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  Corum
  Yaş
  35
  Mesajlar
  433
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Zamaninda denemek icin holsteinlerin yanina almistik ,köyde de alanlar olmustu gövdesine göre sütü fena degildi
  ama holsteinlerle rekabet edecek kadar degildi bir de erkek buzagilari holsteinen buzagilari kadar iyi besiye gelmiyordu
  sonunda herkes satti köyde kimsede kalmadi ama hala karadeniz bölgesinde yaygin bir irk olarak üretiliyor

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,482
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  karadeniz sahil şeridinde.. özellikle doğu karadenizde epey var..

 6. #6
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Usta biz holstainlere satıp bundan alsak holstainlere verdiğimiz yemin aynısını bunlara versek bunlar daha randımanlı mı olacak

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Iyi bir suruden yilda 12 bin litreye kadar sut aliyorlarmis..

  843 - Jersey - 100,000 lb Cow

 8. #8
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Alıntı Osman Musaogullari link=topic=61186.msg897736#msg897736 date=1402084423 Nickli Üyeden Alıntı
  Iyi bir suruden yilda 12 bin litreye kadar sut aliyorlarmis..

  843 - Jersey - 100,000 lb Cow
  usta onlar alır biz yarısını alsak şûkür

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Sanırım bunların erkeklerinin et randımanı hiç iyi değil. Erkekleri ne yapıyor besleyenler merak ettim ?

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  03 Eylül 2012
  Şehir
  konya
  Yaş
  25
  Mesajlar
  222
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  babam bunları görse kapının yanına yaklaştırmaz bunlar ne böyle kemik her tarafı diye

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2013
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  21
  Mesajlar
  222
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  jersey ırkı türkiyede geliştirilse güzel bir ırk aslında bakım istemeye bir ırk erkek hayvanlarıda güzel oluyor ama sahip çıkılmıyor bizim türkiyede

 12. #12
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Süt veriminde iyidir ancak et veriminde düşüktür yapısı itibari ile... Bu nedenle ülkemize uygun olduğunu düşünmüyorum. Bildiğiniz üzere ülkemizde et sıkıntısı var. Bunu karşılamak için sütün yanında et özelliği de olan ırkları tercih etmek gerekir. Bunda da başta akla Simental geliyor. Simental süt ve et verimi ile ülkemizdeki bu sıkıntıyı giderebilir düşüncesindeyim.

  Süt çiftliklerinin hem süt hem de et yönünden verimli (simental gibi), kombine ırklara yönelmeleri doğru bir strateji olacaktır.

  İşletmeniz, süt kalitesi gerektiren, sütte kalite arayan sektörlere (tereyağ, dondurma, peynir üretimi gibi) yönelik bir pazar belirlemiş ise jersey tercih edilebilir.

  Aksi halde ülkemiz için doğru bir ırk olduğunu düşünmüyorum. Tabi etten para kazanmasak da olur diyorsanız bilemem.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  29 Eylül 2016
  Şehir
  Muğla
  Mesajlar
  17
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Et ile sütü neden aynı kefeye koyuyorsunuz. Amacınız süt üretmek ise JERSEY tercih edilmeli. Sütünün kalitesi, meraya uygun olması, az yemle çok/kaliteli süt vermesi, az dışkı ve az yer kaplaması açısından. Amacınız et-besi ise ANGUS besleyeceksiniz. Jerseyle süt hariç aynı kriterlere sahip bu ırk. Amacınız hem süt hem eti çok yüksek olsun derseniz baştam kaybetmeye mahkumsunuz. Türkiye şu an bunu yaşıyor. Bu kafayla gidersek kalitesiz süt fazlası ve et eksiğimiz hiç bir zaman eksik olmayacak başımızdam. Holstein bu ülkenin başına bela ettiler, şimdi de sıra Sementale gelecek.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2014
  Şehir
  amasya
  Yaş
  37
  Mesajlar
  47
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Jersey Sütçü Sığır Irkı...  Alıntı muratsulak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Et ile sütü neden aynı kefeye koyuyorsunuz. Amacınız süt üretmek ise JERSEY tercih edilmeli. Sütünün kalitesi, meraya uygun olması, az yemle çok/kaliteli süt vermesi, az dışkı ve az yer kaplaması açısından. Amacınız et-besi ise ANGUS besleyeceksiniz. Jerseyle süt hariç aynı kriterlere sahip bu ırk. Amacınız hem süt hem eti çok yüksek olsun derseniz baştam kaybetmeye mahkumsunuz. Türkiye şu an bunu yaşıyor. Bu kafayla gidersek kalitesiz süt fazlası ve et eksiğimiz hiç bir zaman eksik olmayacak başımızdam. Holstein bu ülkenin başına bela ettiler, şimdi de sıra Sementale gelecek.
  Et irki angus içeride besi de süt parasi olmadan nasil bakacaksin 1 yıl.içeride doğuracak dana parası kadar yem yer merasiz angus olmaz bu ülkede.mera yok olsa bile ot yok.
  Süt ırkı jersey gelince et tutmayan bir hayvanı sırf 1tlye süt satacagim diye nasıl besleyeceksin danasinin pazar değeri yok.turkiyenin hayvanı kombine hayvan sımental.dediklerin doğruda bizim ülkede yanlış

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. TAŞINDI: Limousin - Etçi Sığır Irkı (Eylül 2013)
  Konu Sahibi hacimmet Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ocak.2015, 17:16
 2. Sütçü Sığır İşletmelerinin Karnesi (Mayıs 2014)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2014, 11:15
 3. Limousin - Etçi Sığır Irkı (Eylül 2013)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 01.Nisan.2014, 22:46
 4. Simmental Sığır Irkı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2013, 20:51
 5. Chianina - Etçi Sığır Irkı...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Aralık.2012, 22:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status