Kaliteli Sperma En İyi Yatırımdır...

Kaliteli Sperma En İyi Yatırımdır...

Bir süt sığırcılığı işletmesinde giderleri gözden geçirirsek en büyük gider kaleminin yem olduğunu görürüz. İşletmenin durumuna göre çok küçük farklılıklar görülse de yem giderleri toplam giderlerin %74 ' ü civarındadır. Biraz daha ayrıntıya girersek yem giderlerinin %60-62 ' si kesif yem alımında, %18 ' i silaj alımında, geri kalan kısmı, yani %20-22 ' si ise diğer kaba yemlerin alımında harcanır.

Buna göre kesif yem giderlerinin toplam giderlere oranı %46, silaj giderlerinin oranı %13, diğer kaba yemlerin oranı ise %15 civarında olur.

Çiftlikteki diğer gider kalemleri işçilik, enerji ve bakım giderleriyle, yönetim giderleri olarak sayılabilir.

İşletmedeki küçük giderler ise; ilaç giderleri %2, aşılama giderleri %2, tohumlama giderleri, sperma dahil olmak üzere % 2 ' dir.

İşletmenin gelirlerine bakarsak doğal olarak en büyük gelir tahminen toplam gelirlerin %62 ' sini oluşturan süt satışlarıyla oluşan gelirdir. Diğer gelirler dana, düve satışları ve teşvikler olarak sıralanabilir.

Görüldüğü gibi yem, işçilik, enerji gibi harcamalar bugünün harcamalarıdır. Ancak; boğa tohumu harcamaları çiftliğin yarınına etki eder. Bir işletmenin geleceğine en başta etki eden boğa tohumu harcaması sadece toplam giderlerin %2 si civarındadır. Ucuz tohum kullanmakla bu oran çok az düşer, ama işletmenin geleceğine kötü yönde etki eder. Kaliteli tohum kullanmakla bu oran çok az yükselir ama, işletmenin geleceği parlak olur. Zaten %2 ' lik bir harcamanın geleceğe etkisi göz önüne alındığında, sperma seçimindeki kararların fiyata göre değil, bilimsel, teknik kriterlere göre verilmesinin en doğru yaklaşım olduğu ortaya çıkacaktır.

Duruma tekrar bakacak olursak, yem, işçilik, enerji gibi harcamalar masraf, sperma harcamaları yatırımdır.

'Kaliteli Sperma' Deyince Ne Anlamalıyız?
Öncelikle, döl kontrolü yapılmış, yani dişi buzağıları inek olduktan sonra izlenerek puanlanmış olan boğaların spermaları 'kaliteli sperma' olarak değerlendirilir. Döl kontrolü bir ispatlama yöntemidir. Bu yöntemle, boğanın döllerine ne aktardığını biliriz. Çok sayıda çiftlikte, farklı coğrafi koşullarda, çok farklı iklim ve bakım koşullarında yavruları (dölleri) test edilen boğaların spermaları ise 'en kaliteli spermalar' olarak değerlendirilmelidir. Bu yüzden ABD ' den ithal edilmiş spermaları 'en kaliteli spermalar' olarak görebiliriz. Zaten dünyadaki Holstein ırkı genetiğini etkileyen efsane boğaların hepsi ABD boğalarıdır. 1970 ' li yılların efsane boğası Elevation, 1980 ' li yılların efsanesi Blackstar, 1990 ' ların efsaneleri Durham, Emory, Integrity, 2000 ' lerin efsanesi OMAN, ABD boğaları olup dünya ' nın Holstein genetiğinde büyük rol oynamışlardır. Yine Holstein tarihinde etkin olarak kullanılmış boğalardan Potter, BW Marshall, Chief Mark gibi boğalar da ABD boğalarıdır. Blitz ismindeki ABD boğasının dünyadaki satışı 1.562.444 adede ulaşmış olup, dünya ' daki birçok ünlü boğanın babasıdır. Avrupa ' da nam salmış boğaların babaları veya büyükbabaları da yukarıda saydığımız boğalardan biridir.

Bir Holstein süt sığırcılığı işletmesi eğer ABD ' den ithal edilmiş boğa sperması seçecekse, boğanın kızlarının süt verimine bakmasa bile olur. Zaten çok, çok üstün bir süt verimi söz konusudur. Bunu gösteren PTAM değeridir. Bu değer +1000 in altında olursa ülkemize ithaline izin verilmez. Dolayısıyla ABD ' den, süt verimi bakımından, çok üstün boğa spermaları ithal edilmektedir.

Her işletme kendi ihtiyacı yönünde sperma seçmelidir. İhtiyacı ise son yılların en yararlı teknolojisi olan 'Bilgisayarlı Eşleştirme' yöntemiyle belirlemek gerekir. Bilgisayarlı Eşleştirme hem sürünün eksiklerini belirleyip, gelecek nesli o yönde düzeltecek şekilde sperma seçimi sağlayacak, hem de 'akraba evliliğini' yani kan yakınlığını önleyecektir.

Bu yönden bakıldığında ayak-bacak puanı(FLC), meme puanı (UDC) ve verimlilik ömrü (PL) değerlerinin yüksek olması ülkemiz için doğru boğa seçimini sağlayacaktır. Dünya ' da en çok bakılan değer TPI ( Toplam Verim Puanı) olmaktadır. TPI, 11 ayrı konuda boğaların incelenmesi sonucunda oluşan karma bir puandır. Ağırlığı protein ve yağ değerleri oluşturur. TPI değeri yüksek olan boğaların kızlarının genellikle protein ve yağ yüzdeleri yüksek olur. Protein ve yağ değerlerinin şu andaki TPI formülünde etkisi %43 ' tür. Sperma seçilirken bunları bilerek davranmak gelecek için büyük önem taşır.

İsteğimiz memesiyle, ayağıyla, tipiyle, verimiyle 'dengeli inekler' olmalıdır.

Sadece tipi güzel veya sadece verimi yüksek inekleri değil, her iki yönü de kuvvetli olan inekleri bize verebilecek olan boğa tohumlarını seçmeliyiz.

İyi boğa seçimi gelecek için en büyük yatırımdır ve geleceği belirleyen bu yatırım, müthiş etkisine rağmen, çok ucuza mal olur. Eğer 100 başlık bir Holstein çiftliği üzerinden örnekleme yaparsak; işletmenin 17 günlük yem gideriyle veya 2,5 aylık işçilik gideriyle bütün geleceğin genetik yapısını garanti altına almak mümkündür. Yine 100 başlık bir Holstein işletmesinin gelirleri bakımından duruma bakarsak; işletmenin 10-11 günlük geliri kadar bir parayı en iyi boğa tohumlarına ayırarak harika inekler elde etmek mümkündür. Gelirler bakımından işletmenin sadece 1 haftalık gelirini geleceğe tahsis ederek, ya da devlet teşviklerinin %17 ' sini veya hayvan başına teşviklerin sadece %28 ' lik bir kısmını kaliteli spermaya yönlendirerek üstün genetiğe sahip inekler elde edilebilir.

Diğer bir bakışla 100 baş sağmal ineği olan bir Holstein süt sığırcılığı işletmesi yıllık gelirlerinin sadece %1,8 ini ayırarak geleceğin tüm inek ve düvelerini çok yüksek verimli, ayak-bacakları sağlam, memeleri düzgün, uzun ömürlü hale getirebilir.

Görüldüğü gibi günlük işleri sürdürmenin yanısıra, geleceği kurmanın yolu kaliteli boğa tohumu seçmekten geçer. Bu da işletmenin bütçesinde gayet küçük bir miktar tutacak, ancak; geleceğe etkisi ise çok büyük olacaktır.

Ynt: Kaliteli Sperma En İyi Yatırımdır...

Aynen katılıyorum ve bilgiler için teşekkürler ben demsanin cri firmasından ithal spermalarini kullanıyorum gerçekten süper duvelerim var şimdi süper hep daha ileri ye gidiyoruz bu sayede

Konu için teşekkürler çok önemli bir konu işletmelerde ineklerin genetik bulgularına göre eksik yanlarını tamamlayacak spermalar kullanılmalı.

azmi link=topic=61204.msg676459#msg676459 date=1356986866' Alıntı:
Aynen katılıyorum ve bilgiler için teşekkürler ben demsanin cri firmasından ithal spermalarini kullanıyorum gerçekten süper duvelerim var şimdi süper hep daha ileri ye gidiyoruz bu sayede
hacimmet link=topic=61204.msg677064#msg677064 date=1357063170' Alıntı:
Konu için teşekkürler çok önemli bir konu işletmelerde ineklerin genetik bulgularına göre eksik yanlarını tamamlayacak spermalar kullanılmalı.

Rica hepimiz bir şeyler öğreniyoruz...Öğrenmeliyiz daima....

serdar atılgan link=topic=61204.msg677370#msg677370 date=1357077564' Alıntı:
ithal spermada dişi olasılıgı çok az oluyor bu sürekli dikkatimi çekiyor aceba sizlerde nasıl ?
Semenzo % 90 dişi olasılığına garanti veriyor. İtalyan genetic firması, biraz pahalı spermalar, suni tohumlamacının ehil olması lazım.

kaliteli sperma diye bişey olduğunu sanmıyorum artık erkek dişi diye ayırıyorlar ve son 10 buzağıdan 8 i erkek 2 si dişi çiftliğin sonu olacağını düşündüğüm için montblerde boğa besledim ve son 4 buzağısından 2 si holsteınden kırmızı dişi oldu 3. dişi ise akkafa siz karar verin
fotoraf0124.jpg

fotoraf0141d.jpg

fotoraf0162.jpg

4 buzağınında babası bu dişi sperma attırsam tutmasa tekrar attırsam 300 tl ye mal olurdu
fotoraf0091r.jpg

bende iki sezondur en kaliteli tohumları seçtim hepsi demsa, abs nin lider boğaları neredeyse sonuç 20 doğumda 3 dişi 17 erkek. artık bende ithal gelen spermalarda çok oynama olduğunu düşünüyorum. özellikle arkadaşlara bir tafsiyem var bu çok önemli, eğer seçtiğiniz bir boğanın aynı anda dişi spermasıda varsa , bu isimli boğanın normal sperması yüzde 90 erkek oluyor. zaten düz mantık y kromozomları yani dişiler ayrıldıktan sonra x leri labaratuvarlar çöpe atmıyor onları da normal sperma olarak tekrar satışa sunuyor, sonuçta doğal olarak bunlarda erkek oluyor.

nailyetek link=topic=61204.msg677382#msg677382 date=1357078497' Alıntı:
Semenzo % 90 dişi olasılığına garanti veriyor. İtalyan genetic firması, biraz pahalı spermalar, suni tohumlamacının ehil olması lazım.
aynen dişi oranı %35 civarlarında alıyordum artık dişi spermalar var onları kullanıyorum şuan semenzoo semex demsa karışık buların tohumları ii genelde usa ve italy meşeyli boğalar tavsiye ederim montofon dan baya danalarım var isteyene görüntü yollarım emeğe saygı

azmi link=topic=61204.msg677494#msg677494 date=1357112364' Alıntı:
aynen dişi oranı %35 civarlarında alıyordum artık dişi spermalar var onları kullanıyorum şuan semenzoo semex demsa karışık buların tohumları ii genelde usa ve italy meşeyli boğalar tavsiye ederim montofon dan baya danalarım var isteyene görüntü yollarım emeğe saygı

dişi spermaları düvelerde kullanıyorum ama onlarda da tutma oranı zayıf 2 veya 3 üncü tohumlarda tutuyor. ineklerde denemedim. dişi sperma kullandığınızı söylüyorsunuz tutma oranı nedir, birde hangi tohumu kullanıyorsunuz. mesela ben demsanın rozel i kullandım biraz geç tuttu.

subaykan link=topic=61204.msg677516#msg677516 date=1357115619' Alıntı:
dişi spermaları düvelerde kullanıyorum ama onlarda da tutma oranı zayıf 2 veya 3 üncü tohumlarda tutuyor. ineklerde denemedim. dişi sperma kullandığınızı söylüyorsunuz tutma oranı nedir, birde hangi tohumu kullanıyorsunuz. mesela ben demsanın rozel i kullandım biraz geç tuttu.
alloy ve pomera kullandım düve de 1. atılta tuttu ha ineklerde daha zordur tutma olasılığı aslında çünkü düvenin rahmi tertemiz olduğu için zamanlama hatası olmassa birde tohumu getiren vet azot tankında öldürmesse tohumu tutma şansı %80 gibi benim düvelerden çeviren olmadı ineklerde 2 tohumlamada dişi siperma atıyorum ilki kesin çevirir genelde rahim den dolayı

Konu ilgi çekici yerler geliyor,benim işletmemdede bu yıl dişi doğum oranı %30 larda genelde erkek doğuyor buzağılar ben hiç dişi sperma attırmadım vet arkadaşın dediğine göre dişi spermaların tutma oranı düşük fiyatıda yüksek galiba,arkadaşlar hangi ırk hayvanlarınıza hangi firmanın hangi boğalarını kaç liraya attırıyorsunuz bilgi alış verişi yapalım.
Benim işletmem holstayn ırkı birkaç tane simental melezi var bu yıl Biomeganın CONCORD adlı boğası (dişi sperması var birtane düvem var concord babası) ABS firmasının FRAİSER adlı boğası (bu yıl en çok freiser tohumunu kullandık,doğmuş buzağısı şuanda yok ama gebe hayvanlarım var) tareks in LANCHESTER boğasını erkek danaları var ,2 ineğimede GLENHAVEN CHANT attık .

Tareks e devam mecburiyetten, bir çok buzağı oldu, dahada olacaklar var. Simentallerden pek memnun kalmadık, ısrarla yeni sperma aldırdık Veterinere. Lucian, Goya v.s. alkımda kalanlar, babam düzenli kayıt tutar ben pek ilgilenmem. Bir ara bu konu üzerinden doğan buzağılar, anneleri ve baba isimleri ile paylaşırım.

arkadaşlar daha önce bende buna benzer bir topik açtım yarıda kaldı, ben de direk nokta atışı yapalım diye bilinen doğmuş büyümüş kalteli tohumları burada paylaşalım demiştim, zaten bu forumda öyle yapmalıyız, benim çiftliğim süt sığırcılığı, izlenimlerim on numara buzağı diyebileceğim hem görüntüsü , hemde süt verimi ilk doğumlarına göre şunlar. tabiki anneye bağlı buzanın durumu fakat aşağıda isimlerini verdiğim tohumlar sizi yanıltmaz hepsi denenmiştir, normal bir anneden çok iyi buzağılar alırsınız.

HOLSTEİN

demsa genetik ( logan,lexsus,sharky,super,hill,toystory)
abs genetik ( winston,ambar,levi,shotle)
ggı ( ombis)

bu spermalar sizi yanıltmaz , bizzat denenmiştir. simental bir iki düvem büyümekte, simental konusunda daha bir araştırmaya girmedim, simental tecrubesi arkadaşların tohum önerilerini bekliyorum

subaykan link=topic=61204.msg677891#msg677891 date=1357157947' Alıntı:
arkadaşlar daha önce bende buna benzer bir topik açtım yarıda kaldı, ben de direk nokta atışı yapalım diye bilinen doğmuş büyümüş kalteli tohumları burada paylaşalım demiştim, zaten bu forumda öyle yapmalıyız, benim çiftliğim süt sığırcılığı, izlenimlerim on numara buzağı diyebileceğim hem görüntüsü , hemde süt verimi ilk doğumlarına göre şunlar. tabiki anneye bağlı buzanın durumu fakat aşağıda isimlerini verdiğim tohumlar sizi yanıltmaz hepsi denenmiştir, normal bir anneden çok iyi buzağılar alırsınız.

HOLSTEİN

demsa genetik ( logan,lexsus,sharky,super,hill,toystory)
abs genetik ( winston,ambar,levi,shotle)
ggı ( ombis)

bu spermalar sizi yanıltmaz , bizzat denenmiştir. simental bir iki düvem büyümekte, simental konusunda daha bir araştırmaya girmedim, simental tecrubesi arkadaşların tohum önerilerini bekliyorum
Hocam dediğin bazı tohumlar çok kaliteli mesela abs nin shotle si boğa ölmüş spermasını satıyorlar efsane boğa ama veteriner arkadaşıma kaça getirirsin dedim 250 tl ye bana gelir diyor girdi maaliyeti çok yüksek tutacağı garanti olsa hepsine attırırm ama dediğim gibi fiyatları çok yüksek

fiyatlarını da söyleyeyim size , bu tabiki firmadan alış veterinerin kazanına attırmak gerekiyor, logan 40 tl, lexus 30tl, sharky 60 tl, super 80, hill 70, toystory 60, winston 15, ambar 25, levi 70, shotle 200-250 arası,

bu spermada cinsiyeti belirleme olayını babam söylüyordu da ben inanmıyordum. demekki böyle şeyler varmış. :) bizde 5 yıldan beri damızlık sıkıntısı çekiyoruz. toplam 8 yıldan beri aşı yaptırıyoruz.